Jump to content


Andoid TV uređaji


NShappy

Recommended Posts

Nemamo posebnu temu o ovim vrlo interesantim ureÄ‘ajima za koje u budućnosti oÄekujem da će postati mainstream gadget uz svaki TV.

 

Za one koji nisu pratili situaciju, to je full Android raÄunar sa HDMI izlazom, koji kaÄimo na naÅ¡ TV i dobijamo jedan viÅ¡efunkcionalni ureÄ‘aj. Pretraživanje interneta, mail, FB, Tweet, vesti, YouTube aplikacije, streaming video i audio sadržaja sa interneta ili sa naÅ¡e mreže, igrice i uostalom sve Å¡to može neki Andorid ureÄ‘aj, i sve Å¡to nudi Android market. Ko ima Android telefon, sa podeÅ¡avanjima i korišćenjem će se osećati kao kod kuće. Imaju bar po dva USB porta, neki i ÄitaÄe kartica.

 

Uz njih je obavezna i nabavka nekih bežiÄnih periferija, a tu je ponuda dobra i nije skupa. Recimo ovako neÅ¡to:

http://www.winwin.rs/mini-air-daljinac-tastatura-mis-gyroscopemeasy-rc11-2-4ghz-windows-android-linux-1163857.html

 

Prednost ovakvog ureÄ‘aja nad smart televizorom je Å¡to smo sa smart TV-om zauvek ograniÄeni ugraÄ‘enim hardverom, a ovaj spoljaÅ¡nji ureÄ‘aj se može veoma Äesto menjati za jaÄi i bolji. Razvoj im je izuzetno brz, a cena je niska, kreće već od 40-ak eur-a. Sada su aktuelni dual core ureÄ‘aji, a poÄinju pristizati i quad core. I dalje su relatvno slabi ako oÄekujemo da nam zameni PC, tako da to ne oÄekujte. Ali biće već ove godine i octo core ureÄ‘aja. Procesori za Androide se sada najbrže razvijaju.

 

Mane su Å¡to ih za sada rade uglavnom samo no name kineski proizvoÄ‘aÄi, i Å¡to UI, po meni, joÅ¡ uvek nije prilagoÄ‘en radu na TV-u i sa nekim WL periferijama. Radi to, ali se jasno vidi da je Android pravljen za touch ureÄ‘aje. Neko tek treba da sedne i celo UI iskustvo ovakvih ureÄ‘aja prilagodi radu iz fotelje, na televizoru, nekim joÅ¡ prilagoÄ‘enijim periferijama. TakoÄ‘e, po meni, treba im joÅ¡ procesorske snage za idealno korisniÄko iskustvo.

 

Ima na DX, Aliexpres i kod ostalih Kineza bogata ponuda, ima i kod nas na KP, i na eBay, ali se raspitajte koji rade korektno jer kod Kineza ima svašta.

Kod mene radi Droid Monster A20: http://www.winwin.rs/android-tv-box-droid-monster-a20-stealth-1185003.html (uvozi, prodaje, zastupa i podržava domaća firma pa sam zato uzeo taj. JuÄe su stavili na sajt light verziju softvera).

 

Ovaj moj je dual core, i radi ok. Hoće da se muÄi sa dvocifreno gigabajtnim fullHD fajlovima. Ove .mkv do 8-9gb žvaće bez problema. Ali to mi je tek prvi model uzet za probu. Uglavnom će prikazvati YouTube crtaće za decu (i mene...)

 

Kada smo već na HiFi forumu, da spomenemo da se mogu instalisati plejeri koji puštaju FLAC-ove i sve ostale formate, i koji rade pass-through digitalnog zvuka na HDMI pa ne bi trebalo biti problema sa kvalitetom zvuka. Postoje i verzije sa digitlanim audio out. Ali ajde ako ćemo o kvalitetu zvuka ovoga za HiFi da neko otvori drugu temu da ovu ne zatrpamo. Ovde da ih razmatramo kao multimedijalnu on-TV razbibrigu. Kakv god HiFi da imamo, ovo dobro dođe usput, bar da deca njakaju to a ne naše ljubimce.

Link to comment
Share on other sites

Kod mene radi model mk808, zaboravio sam karakteristike... Kontrolišem ga najobicnijim bezicnim mišem od 800 dinara. Tastatura mi ne treba... Cim kreneš da kucas na virtuelnoj tastaturi dva tri slova, dobijaš predloge koji su baš ono što tražis

Link to comment
Share on other sites

Nemamo posebnu temu o ovim vrlo interesantim ureÄ‘ajima za koje u budućnosti oÄekujem da će postati mainstream gadget uz svaki TV.

 

Za one koji nisu pratili situaciju, to je full Android raÄunar sa HDMI izlazom, koji kaÄimo na naÅ¡ TV i dobijamo jedan viÅ¡efunkcionalni ureÄ‘aj. Pretraživanje interneta, mail, FB, Tweet, vesti, YouTube aplikacije, streaming video i audio sadržaja sa interneta ili sa naÅ¡e mreže, igrice i uostalom sve Å¡to može neki Andorid ureÄ‘aj, i sve Å¡to nudi Android market. Ko ima Android telefon, sa podeÅ¡avanjima i korišćenjem će se osećati kao kod kuće. Imaju bar po dva USB porta, neki i ÄitaÄe kartica.

 

Uz njih je obavezna i nabavka nekih bežiÄnih periferija, a tu je ponuda dobra i nije skupa. Recimo ovako neÅ¡to:

http://www.winwin.rs/mini-air-daljinac-tastatura-mis-gyroscopemeasy-rc11-2-4ghz-windows-android-linux-1163857.html

 

Prednost ovakvog ureÄ‘aja nad smart televizorom je Å¡to smo sa smart TV-om zauvek ograniÄeni ugraÄ‘enim hardverom, a ovaj spoljaÅ¡nji ureÄ‘aj se može veoma Äesto menjati za jaÄi i bolji. Razvoj im je izuzetno brz, a cena je niska, kreće već od 40-ak eur-a. Sada su aktuelni dual core ureÄ‘aji, a poÄinju pristizati i quad core. I dalje su relatvno slabi ako oÄekujemo da nam zameni PC, tako da to ne oÄekujte. Ali biće već ove godine i octo core ureÄ‘aja. Procesori za Androide se sada najbrže razvijaju.

 

Mane su Å¡to ih za sada rade uglavnom samo no name kineski proizvoÄ‘aÄi, i Å¡to UI, po meni, joÅ¡ uvek nije prilagoÄ‘en radu na TV-u i sa nekim WL periferijama. Radi to, ali se jasno vidi da je Android pravljen za touch ureÄ‘aje. Neko tek treba da sedne i celo UI iskustvo ovakvih ureÄ‘aja prilagodi radu iz fotelje, na televizoru, nekim joÅ¡ prilagoÄ‘enijim periferijama. TakoÄ‘e, po meni, treba im joÅ¡ procesorske snage za idealno korisniÄko iskustvo.

 

Ima na DX, Aliexpres i kod ostalih Kineza bogata ponuda, ima i kod nas na KP, i na eBay, ali se raspitajte koji rade korektno jer kod Kineza ima svašta.

Kod mene radi Droid Monster A20: http://www.winwin.rs/android-tv-box-droid-monster-a20-stealth-1185003.html (uvozi, prodaje, zastupa i podržava domaća firma pa sam zato uzeo taj. JuÄe su stavili na sajt light verziju softvera).

 

Ovaj moj je dual core, i radi ok. Hoće da se muÄi sa dvocifreno gigabajtnim fullHD fajlovima. Ove .mkv do 8-9gb žvaće bez problema. Ali to mi je tek prvi model uzet za probu. Uglavnom će prikazvati YouTube crtaće za decu (i mene...)

 

Kada smo već na HiFi forumu, da spomenemo da se mogu instalisati plejeri koji puštaju FLAC-ove i sve ostale formate, i koji rade pass-through digitalnog zvuka na HDMI pa ne bi trebalo biti problema sa kvalitetom zvuka. Postoje i verzije sa digitlanim audio out. Ali ajde ako ćemo o kvalitetu zvuka ovoga za HiFi da neko otvori drugu temu da ovu ne zatrpamo. Ovde da ih razmatramo kao multimedijalnu on-TV razbibrigu. Kakv god HiFi da imamo, ovo dobro dođe usput, bar da deca njakaju to a ne naše ljubimce.

 

Hmmm, samo da pitam... nije li možda bolje kupiti tablet? Za mrvicu skuplje reÅ¡enje, ali možeÅ¡ da ga otkaÄiÅ¡ od TV-a i poneseÅ¡ na put umesto laptopa. Ili u krevet umesto knjige. Tableti imaju HDMI-out, žvaću sve formate bez problema, podržavaju miÅ¡eve i tastature, bežiÄne ili ne. Plus, imaju servise i garancije, prave ih renomirane firme a ne Sqny i sliÄni. Plus može da im se apdejtuje Android i da ne nabrajam dalje.

Link to comment
Share on other sites

pristojan tablet je već dosta skuplji, a nije baÅ¡ zgodno (brzo dosadi) svaki Äas ga skidati, vraćati, itd...

 

ove sprave su relativno jeftine, ubodeÅ¡ u neki hdmi na tv i zaboraviÅ¡ na njih...tu se gleda net, youtube, filmovi, za sve to i nije toliko bitno imati apdejte...mana im je po onome Å¡to znam iz iskustva oÄajno reÅ¡en wifi, i to bar do sada nije radilo kako treba...da li su kod najnovijih to popravili ne znam ali sve viÅ¡e novih modela viÄ‘am sa antenicama ko na ruteru, tako da su oÄito i oni svesni da tu Å¡kripi...kod onih Å¡to se bodu direktno u hdmi bih bio oprezan, tu je velika verovatnoća da postoji problem sa wifi i grejanjem, a pored toga mislim da kad se nakaÄi joÅ¡ par neminovnih kablova i adaptera na njega to predstavlja opterećenje za hdmi ulaz na tv-u...meni se bar viÅ¡e sviÄ‘a odvojena kutijica...

Link to comment
Share on other sites

Ima duplo slabiji procesor, nema HDMI, nema fullHD, samo jedan mini USB port (kako prikaÄiti tastaturu i joÅ¡ neÅ¡to?!?). Dakle, neupotrebljiv je na TV-u. A i dalje je kineski bljak name. I 30% je skuplji.

 

MiloÅ¡e, ajde molim te, nemoj pogreÅ¡no da me shvatiÅ¡, ali nemoj da se sada nadmudrujemo Andorid TV vs tablet. To nisu isti ureÄ‘aji. RazliÄitih su namena. Upropastićemo temu.

 

NabaÄeno je da je tablet neka druga opcija, pa neka svako vidi Å¡ta mu viÅ¡e odgovara. Ova tema neka bude za Android TV.

Link to comment
Share on other sites

Ima duplo slabiji procesor, nema HDMI, nema fullHD, samo jedan mini USB port (kako prikaÄiti tastaturu i joÅ¡ neÅ¡to?!?). Dakle, neupotrebljiv je na TV-u.

 

MiloÅ¡e, ajde molim te, nemoj pogreÅ¡no da me shvatiÅ¡, ali nemoj da se sada nadmudrujemo Andorid TV vs tablet. To nisu isti ureÄ‘aji. RazliÄitih su namena. Upropastićemo temu.

 

NabaÄeno je da je tablet neka druga opcija, pa neka svako vidi Å¡ta mu viÅ¡e odgovara. Ova tema neka bude za Android TV.

 

Off: ups, izvini, ja sam nedavno dobio Prestigio 8" tablet, obožavam ga, sve ima, pa sam pretpostavio da i ovaj od 7" ima quad-core, HDMI, HD i sve. Sorry  :wave2

Link to comment
Share on other sites

Svi ovi ureÄ‘aji bi trebalo da imaju omogućeno hardversko dekodiranje video materijala, pa tu i ne treba nikakav jaÄi procesor. Ja sam koristio MX player, on je to radio bez problema, lepo i titlove prikazuje.

 

Oni Å¡to je mene nateralo da ga prodam je bilo kilavo surfovanje i sporoća u tom pogledu. NaroÄito kada pored njega imam i HTPC zakaÄen za isti tv. Tada (pre godinu - dve) na androidu nije radio hardware decoding u XBMC koji najviÅ¡e koristim na PC, pa su 720p filmovi seckali. A i smetalo mi je Å¡to se proste operacije tipa skidanje titlova, raspakivanje i prebacivanje u folder gde je film, obavljaju neuporedivo teže i muÄnije nego na npr. total commanderu na raÄunaru. UopÅ¡te, komfor rada u windowsu ne može da su uporedi sa androidom. Mada, ako se samo gleda youtube, onda ok.

Link to comment
Share on other sites

Ljubo, jesi probao neki full hd sadrzaj da pustis i da li laguje? I ja se razmisljam da uzmem neki dual core android ali sam cuo da je bolje ici na quad varijantu zbog full hd-a i nekih zahtevnijih igara...

 

Kod mene na dual core, .mkv folnovi od preko 10gb hoće da seckaju. Ovi do 7-8gb rade bez problema.

 

E sada, imam to tek koji dan i joÅ¡ se nisam udubio da probam da optimizujem, il' Å¡ta već može. U svakom sluÄaju, bolje je ići na quad core.

 

Å to se tiÄe surfing-a, jeste jadan. Ali kao Å¡to rekoh, ne oÄekujte od njega zamenu za PC. Kao medija plejer, kao neobaveznu igraÄku (jednostavnije igrice), kao crtaći za decu, kao news reader, sasvim je dovoljan.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...