Jump to content


Stalci za zvu�nike


Aleksandar75

Recommended Posts

Na temi ''Police'' rasplamsala se rasprava o stalcima. Pojedini forumaši su zamerili što ne postoji posebna tema o stalcima izvan podforuma ''Samogradnja''. Red je da i stalci dobiju svoju samostalnu temu.

 

Evo za poÄetak ću predstaviti svoje stalke:

 

Partington Super Dreadnought

 

m5LaFrpfyuw_aIWtxUAWH-g.jpg

 

Stalci su dosta teÅ¡ki, imaju podesive spajkove i mogućnost punjenja. Nisam ih punio peskom niti nekim drugim materijalom i uprkos tome ne zvone. Zadovoljan sam zvukom zvuÄnika koje nose (Kef Q100), da ne bih detaljno opisivao reći ću samo da mi niÅ¡ta ne smeta (osim malo slabijeg basa ali to nije krivica stalaka već zvuÄnika).

Link to comment
Share on other sites

"Pojedini" :D ima stalke Bowers & Wilkins FS-700/CM koje fabricki idu na CM1 ili PM1. Ima razliciti komplet rupa za srafenje CM1 i PM1 gore na plocu.

 

Cena im je oko 250 GBP za par novih. Materijal je liveni aliminium i su teske oko 7kg po komad. Stubovi pune se peskom (ili drugim damping materijalom) i progutaju nekih 5-7kg ukupno. Ima dodatne komore u cevi da prodje zvucnicki kabl, da ne visi iza zvucnike. Kvalitet izrade je stvarno vrhunski. 

 

Probavao sam razne kombinacije, sa peskom, bez peskom, dole na tekstilne podloske na parket, siljci u cilim, gore na silikonske kalote, pa sa silikone ali plus i srafenje za stabilnost i na kraju samo direktno zasrafene kutije prema prirucniku. 

 

Najbolja kombinacija je siljke dole u cilim i kutije direktno zasrafene za stalak i to cvrsto. Dodirom na aluminiumske cevi osetio sam znatno poboljsanje t.j. reduciranje vibracija nakon punjenje peskom. 

 

Dok su bili CM1 na silikonske podloske zvuk je bio vise prozracniji, sladji, ambientalniji sa sirom pozornicom. Kad sam ih vezao srafovima, napunio pesak do kraja i stavio siljke, uvecala se znatno energija (SPL) koje isporuce u sobi, definiraniji zvuk, smanjila se pozornica, postale su visoki tonovi izrazitiji, a bas predivno definisian i bez boom. 

 

Daljem pozicioniranjem dobio sam pozornicu kakvu zelim, a izrazitije visoke frekfencije je resilo novo pojacalo Roksan Kandy K2 BT koje je smooth kao Bekutan.

 

Moji su inace crni. CM1 + FS700 zajedno sviraju kao jedan floorstander. Zaista fabricka uparenost vredi.

 

20317.jpg

 

1904569_B-W-Speakers-H-H-Max-070.jpg

Link to comment
Share on other sites

E da ...  . Iz teme Police . Navodno smo si odgovorili na pitanja za Å¡to će nam služiti stalci ?. Odnosno za koji tip ( dizajn.vrstu Å¡to li ? ) zvuÄnika . Hm... postoje i tzv "rezonantni" dizajni , Tipa "Denon", pojedini  modeli , koji "moraju" raditi  u postavu tipa Å¡iljci "gore" da bi dali sve od sebe ( jer su tako dizajnirani - Boki - kompetentniji si-) . Ili ćemo sluÅ¡ati samo "drivere" i njihovu "interakciju" s kutijom kao "nužnim zlom" poveÄavanjem njihove efikasnosti i dizajna skretnice kao " referencom" naÅ¡e evoluacije " zvuka za istaÄ" . ? Dobra tema i jedna od bitnijih . Postav zvuÄnika i stalaka kao pripadajućih dijelova sustava je (meni osobno ) bitniji ne go "Äarolije" s kabelima i ostale "ine" mudrolije ili ako hoÄete zahebancije.  :wave2  :listen  :xmas

Link to comment
Share on other sites

Korekcija mala za moje stalke B&W FS-700/CM, tezina je 10kg za jedan. 3kg ovog peska za macke je isao na jedan stalak. Da je kvarcni mozda uslo bi i 5kg po stalak.

 

Neki proizvodjaci imaju za zvucnike i stalke preporuka da se koristi ovaj pesak za macke (koji ima komadice gline) jer ne ubija dinamiku zvucnika kao kvarcni pesak, t.j. manje dampira (manje kg/m3). Ja sam ga koristio jer je jeftin, cist, bez vlagu i jednostavan za primenu. 

Link to comment
Share on other sites

Å ta se deÅ¡ava ako maÄiji posip vremenom pokupi vlagu i ugrudva se unutra, kako se vadi ?

 

Preporuka je da se menja sastav na 3-5 godine. Ne samo za macji pesak, za bilo koji. Kao u smislu svezi pesak bolje dampira nego ulezani i sl. Jos je i pun mikroorganizme i procent vlage, ma koliko ga ljudi susili i pekli. 

 

Dosad niko nije prijavio da ima blato u stalke od macjeg posipa, osim ako ne zivi u Amazon ili Sumatra. Nije toliko osetljiv ovaj macji pesak na atmosferski vlagu od prakticnih razloga nevezano za stalke. 

 

Ako primetim i ja nesto obavezno prijavim.

Link to comment
Share on other sites

Neki proizvodjaci imaju za zvucnike i stalke preporuka da se koristi ovaj pesak za macke (koji ima komadice gline) jer ne ubija dinamiku zvucnika kao kvarcni pesak, t.j. manje dampira (manje kg/m3). Ja sam ga koristio jer je jeftin, cist, bez vlagu i jednostavan za primenu. 

 

Dobra ideja, inaÄe sam planirao da sipam pjesak.

Link to comment
Share on other sites

 postoje i tzv "rezonantni" dizajni , Tipa "Denon", pojedini  modeli , koji "moraju" raditi  u postavu tipa Å¡iljci "gore" da bi dali sve od sebe ( jer su tako dizajnirani - Boki - kompetentniji si-) . Ili ćemo sluÅ¡ati samo "drivere" i njihovu "interakciju" s kutijom kao "nužnim zlom" 

 

Postoje razne metode da se iz malih kutija izvuÄe "velik" zvuk a zajedniÄko im je to da su sve - loÅ¡e. :D ZaÅ¡to kitovi mogu da se subsonicima dovikuju s kraja na kraj okeana a girice ne? Zato Å¡to su girice ma...ma...ma... pogaÄ‘aÅ¡, girice su male. :)

 

Å alu na stranu, od svih metoda za "poboljÅ¡anje" basova ponajgore mi se Äini koketiranje sa rezonancijama. Svaka Äast, može to, možda, da zvuÄi i prijatno, ali nije za ozbiljno razmatranje. Naime, basovi po prirodi stvari prijaju ljudskom uhu, telu i duhu, dovoljno je da budu duboki i meki. Tek kada se Äuju pravi basovi, onako kako zaista treba da zvuÄe, neke stvari postanu razumljivije.

Link to comment
Share on other sites

Odlican tweak uz pomoc stalke koji resava podni boom, cisti donji srednji spektar i dize pozornicu, je straznji spajkovi srafiti na kracoj duzini nego prednje. Tako se dobija blagi nagib kutije prema gore i ovo cak i sa 0,8cm razliku medju predne i zadne spajkove znatno menja zvuk.

 

Za ovo potrebno je zvucnike srafovima vezati za stalke na gornju plocu, kako ne bi ispali. Oni koji koriste bluetack ili sl podloske mogu dodati na strazni dio ploce komadic drveta ili sl. i mehanicki zategnuti ga stegama za plocu. Taj stoper pomaze kako ne bi zvucnici ispali.

 

Zanimacija.  ;-)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
--> nastavak sa teme police
 
dakle. ko se ne seca, stalke sam do vrha napunio kvarcnim peskom posle 7 godina "supljeg" rada. dobio sam neverovatno dobre srednje tonove, koji su zaglusili visoke. da bih to ispravio, a zadrzao srednje, skinuo sam spajkove izmedju zvucnika i stalaka (zadrzao one izmedju stalka i poda) i uklonio granitnu plocu ispod cd plejera (pomak u zvuku). i bio zadovoljan.
 
toliko znate. e a sta se dalje desilo?
 
posle duzeg slusanja problem sa visokima je i dalje je ostao, u manjoj meri, ali dovoljno da smeta!
 
na red je dosla zamena strujnih. istovremeno sam ih promenio na cdu i ampu. u pitanju je diy varijanta sa 3*3*0.75mm2 silikonska zica... zvuk se procistio, sve se mnogo jasnije cuje. detalje koje sam cuo u pozadini sad jasno cujem i mogu da prepoznam koji je instrument  u pitanju ili na koji je nacin odsvirano. medjutim, ni to nije vratilo visoke.
 
zatim sam izvadio jedno 15-ak cm peska. visina stuba je 65 cm, sto mu dodje 20-ak i kusur %. cini mi se da je sad sve potaman. jos uvek sam u fazi preslusavanja.
 
a sinoc sam smislio da tweakujem stalak. ispod zvucnika cu, za stalak da zasrafim medijapan, debljine recimo 2 cm. tako da ce se vibracije sa zvucnika preneti na medijapan koje je "stopljen" sa teskom metalnim stalcima,koji su na 3 mesingana siljka okrenuti ka zemlji.
 
a? sta kazete?
 
javicu utiske cim poslusam. medijapan sam vec isekao i ofarbao. susi se..

post-11691-0-70101100-1390662312_thumb.j

post-11691-0-21458200-1390662318_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Naletih na ovu temu pa resih da se i ja pohvalim mojim novim stalcima.Razmisljao sam da bacim jedno 300-500 jewra na nove stalke,jer slozicete se sa mnom, znate koliko znaci dobar stalak sa sve zvucnjacima na njima....cak se i muzika cuje iz zvucnika kada stoji na stalku,neverovatno !!! Resih da sam napravim stalke i naravno sta drugo nego literatura u ruke i upijanje potrebnih informacija (prilog slika1). Posle provedenih sati i sati citanja, dana i dana konacno nabavih sav potreban materijal za izradu istih i prionim ti ja na posao. Sve je islo kao po loju kada se pojavi problem oko tezine stalka. Nedelje su prosle dok nisam nasao resenje. Nabavio sam (prilog slika2) nesto sto ima toliku tezinu da ne mogu ni macija g***a da se porede sa tim,mada moram vam reci da sam terao macka da mi s**e po stalcima dva dana ali vaga nije pokazala povecanje tezine. Slozicete se sa mnom da se Bas bolje cuje kada stalci imaju tezu materiju u sebi.....i tako krenem ja da nadogradjujem stalak (prilog slika3). Na kraju sam i sile zla umesao u ovu djavolju rabotu ali konacan proizvod je gotov (prilog slika4). Posle toliko provedenih dana, slobodno mogu reci meseci pravljenja stalka doslo je vreme i da se opustim uz mog omiljenog izvodjaca heavy metal muzike i da se popije po koja ljuta.......Uz dosta truda i male pare uzivanje je pocelo,ZIVELI !!!!

 

 

tbg9.jpg  3mrp.jpg   j11z.jpg  6vv3.jpg   l3ui.jpg

Link to comment
Share on other sites

nesto sto ima toliku tezinu da ne mogu ni macija g***a da se porede sa tim

 

Колега па молим Ð²Ð°Ñ ÐºÐ°ÐºÐ²Ð° мачја кака на Ñталцима то нема појма, како је Ñамо то могло да вам падне на памет. Један другар Ñе лично укакио на Ñталке али не због утезања баÑа него зато што је јео шајкаче (Ð»ÐµÐ¿Ð¾Ð½ÐµÐºÑ Ð¾Ð´ 100мг) и пио ракију, каÑније Ñу Ñталци завршили на отпаду уз Ñтару каду и шпорет а опет заради ракије а не баÑа, Ñада када Ñе мануо ракије има Ñталке Ñличне вашима тешке материје, леви Ñтоји на Јунгу а деÑни на Ðдлеру, мени Ñе не Ñвиђају јер је познато да Ðдлер није готивио Јунга па Ñамим тим и Ð±Ð°Ð»Ð°Ð½Ñ Ð·Ð²ÑƒÑ‡Ð½Ðµ Ñлике је компромитован.

Еве и мојих Ñталака ниÑу пуњени мачјим поÑипом миÑлим да нема потребе јер је зид цевке дебљине 12мм, бруÑилицом јој немош ништа Ñамо бренер, доња плоча 8мм и горња од похрона и племенитог дрвета Ñпецијалних акуÑтичних ÑвојÑтава премазане најфинијим Ñлојевима антирезонантне фарбе отпорне на температуре до 400 Ñтепени.

post-10872-0-54492100-1390862516_thumb.j

post-10872-0-54788300-1390862646_thumb.j

ово Ñу пре краћења због прелаÑка на веће кутије

Link to comment
Share on other sites

Imam Kemp-ove energy stalke na kojim su mali PMC-jevi (velikog zvuka). :D

Imam jedno pitanje: da li kvarcni pesak treba da se susi u rerni pre stavljanja u stalke (ili nesto slicno)? Nesto mi je covek spominjao kada sam kupovao stalke, ali ne secam se bas... Da li je to bilo vazilo samo za obican pesak ili i za kvarcni?

Link to comment
Share on other sites

Danas sam dosao do solidno napravljenih DIY stalaka...

Celik, spajkovi, punjeni peskom itd, kako bog zapoveda.

Hocu samo da kazem da sam i sam bio "Neverni Toma" kada su u pitanju stalci i to kako oni uticu na kvalitet zvuka...

Mogu samo da kazem da posle stavljanja zvucnika na te stalke sistem svira minimum 20% bolje!

 

Da li je isti slucaj i sa policom, pitam se....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...