Jump to content


Dimenzije savrsene sobe za slusanje muzike


williamwallace

Recommended Posts

Nisam pratio navedene linkove na temi, ali - da li je neko spomenuo pricu o pozicioniranju zvucnika u cvorove neparnih delioca dimenzija sobe? 

 

Pojasnjenje. Izdelite sobu po duzini recimo na 9 delova, po sirini na 3 ili 5, najbolje nacrtati na papiru linije. Tamo gde vam se ukrstaju linije po duzini i sirini (ja to zovem cvor), treba staviti zvucnike. Svejedno je da li ce to biti (po duzini) 1, 2 ili 8 cvor, odnosno (po sirini) 1, 2, 3 ili koji vec cvor. Bitno je samo to da su delioci dimenzija neparni. Pa ako mozete, to isto uradite i po visini (stalci); ovo je cak najvaznije, jer ko moze sebi da priusti sobu sa neparalelnim podom i plafonom?

Probao sam ovo u mojoj sadasnjoj (nevelikoj) sobi, i bogami sam izbegao rupe (pozicije bez basa) odnosno bregove (pozicije sa previse basa). Ista teorija kaze, da ako ovo isto uradite sa PARNIM deliocima dimenzija, forsirate pojavu rupa i bregova u prostoriji.

Cela ideja je da se izbegne sabiranje odnosno ponistavanje amplituda odbijenih talasa.

 

Pozz

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

@Trotter

Ja licno nigde ne zurim, prvo trenutno nemam novca ni za temelj, ali sam fiksirao tu ideju kao nesto za naredni period, dve-tri godine. Ipak, ovako nesto se radi jednom u zivotu, a 99,9% stanovnistva nikada u zivotu. :) Naravno da treba sve prouciti, ali opet, mislim da ne treba otici u neki ekstrem, jer toliko je teorija i ne mogu se ispostovati sve. Kao sto perodeformero rece, a to mi se nekako uklapa u sadasnju viziju te optimalne sobe, je soba prednjeg zida, okvirno, 3x5 metara, a zadnjeg, koji je ovalni, 4x6 metara, i dubine 8 metara. Na taj nacin nece biti paralelnih stranica, a i sama soba ce imati oblik ozbiljnih koncertnih dvorana, koje se od pozornice ka publici sire, a i plafon se postepeno uzdize.

 

@BokiTokiVoki da, u startu se mora znati od kog materijala treba da budu zidovi, tj, sta je najbolje, ali treba onda imati i u vidu akusticki tretman unutar same sobe. Koliko sam video, u ovim ozbiljnim sobama, na sve zidove se stavlja poprilican sloj staklene vune, i tako kroz celu sobu. E sad, ne terba ni totalno umrtviti sobu, refleksije su itekako bitne, pogotovo za visokotonce, koliko sam razumeo, pa mi sad to malo nije jasno. Procitah negde da ukoliko se stave absorberi na neku tacku odbijanja visokih dobija se efakat kao da ste ih maltene ugasili. Cela ova prica oko dimenzija, koliko ja razumem, je da se sto boljim oblikom sobe izebgnu preterani akusticki tretmani.

 

@rrapaic hvala za ovaj post, ovo mi itekako ima smisla.

Link to comment
Share on other sites

@rrapaic

Razmisljao sam i o toj visini zvucnika. Naime opste prihvaceno pravilo je da visokotonac treba da je u visini usiju, ali citao sam da je dobro da, bookself zvucnici, ipak budu sto vise odvojeni od poda, iako u tom slucaju visokotonac nije na optimalnoj visini. Kada kazes da zvucnik treba da je na neparnoj liniji, da li se misli na visokotonac, midbass ili pak da jednostavno centriramo zvucnik u toj tacki?

Link to comment
Share on other sites

Ray-tracing je OK za visoke tonove koji se fokusirano prostiru kroz vazduh. Basovi idu sferno i tu ti neki ray tracing ne pomaze previse... 

 

Nisam baÅ¡ shvatio ovo za sferu i konus (uÄinilo mi se da misliÅ¡ na nepouzdanost modeliranja izvora; verujem da je "gadan" problem za sebe), ali pogledah par linkova na temu...

Koliko shvatih, kada talasne dužine (Å rederova frekvencija; negde oko 100 do 200Hz) postanu uporedive s dimenzijama sobe, "bilijarski" algoritam postaje nepouzdan zbog zametnosti i "osetljivosti" (male promene ulaza vode velikim promenama u rezultatu; verovatno vezano i za modeliranje izvora). Right? 

 

No, ne bi li Äak i tada bilo logiÄno "osigurati" se bar za Å reder+ frekvencije, pre gradnje? 

Link to comment
Share on other sites

Cim imate zidove, imate i modove i od toga se samo gradnjom ne moze pobeci. Sreder, neparni delioci, zlatni preseci, sve to samo malo preraspodeli modove, ali ih ne uklanja. Neparalelni zidovi nemaju izrazene neke pojedine modove, ali imaju mnogo modova. Mozete birati da li zelite da imate par izrazenih modova, koje cete posle akusticki tretirati, ili veliki broj malih koje mozda necete bas ni cuti. I jedan i drugi pristup vode istom cilju, mada rezultati naravno nisu idealni. 

 

Sto se samog tretiranja sobe tice, neko najjednostavnije pravilo  je da basove treba umiriti, a visoke rasprsiti. Studiji obicno sve hoce da 'upiju' i samo da cuju monitore. U sobama zelimo i ambijent. Na zalost, napravise od toga audiofilski trip pa je svaki akusticki elemenat koji biste mozda kupili skup, mada je cena izrade obicno mala.

 

Sto se samog materijala za izradu sobe tice, imas rigips ploce pravljene sa akustickim perforacijama. Nije skupo, a vrlo lepo radi posao i estetski je vrlo prihvatljivo. Ja bih uvek isao sa najguscom kamenom vunom - upija basove. Mineralna vuna za basove nije toliko dobra, a strada ti srednji spektar.

Link to comment
Share on other sites

Nisam baÅ¡ shvatio ovo za sferu i konus (uÄinilo mi se da misliÅ¡ na nepouzdanost modeliranja izvora; verujem da je "gadan" problem za sebe), ali pogledah par linkova na temu...

Koliko shvatih, kada talasne dužine (Å rederova frekvencija; negde oko 100 do 200Hz) postanu uporedive s dimenzijama sobe, "bilijarski" algoritam postaje nepouzdan zbog zametnosti i "osetljivosti" (male promene ulaza vode velikim promenama u rezultatu; verovatno vezano i za modeliranje izvora). Right? 

 

No, ne bi li Äak i tada bilo logiÄno "osigurati" se bar za Å reder+ frekvencije, pre gradnje? 

 

Zvucnik mozes posmatrati kao sferni izvor samo za analizu basova. Visoki tonovi su usmereni i to moras drugacije modelovati u bilo kom ray-tracing programu. Sada, ray-tracing tehnika ce uraditi posao, ali je pitanje koliko ces kvalitetne rezultate dobiti. Recimo, ako gadjas modove, koju ces talasnu duzinu dodeliti zracima? Od toga ti zavisi polozaj peak-ova. Malo mrdnes izvor, cela se slika menja. Malo promenis frekvenciju, sve se pomera. 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Ne manja od 5m širina, 7 metara dužina, a visina sve preko 3m.

Meni bi ovo bilo ok da odaljim zvučnike 2m od zadnjeg zida i 1m od bočnih. Da sedenje odaljim 1m-1.5m od zida iza leđa i ostvarim udaljenost od 3.5m - 4m  od mesta slušanja do linije zvučnika. Razmak između zvučnika bi bio 3m sa mogućnošću smanjivanja i pomeranja u prostoru sasvim dovoljno za ubadanje najmanjeg nadražaja sobnih modova.

Nemam direktnih iskustava, ali ja bih od ovoga krenuo idejno pa brusio dodatno daljom razradom i konkretizacijom.

Plafon je dodatno interesantan za analizu refleksija i zvučne disperzije, tako da verujem da bi se time baš ozbiljno posvetio.

Link to comment
Share on other sites

52 minuta ranije, Krca44 said:

Zar nije potrebno prvo odrediti koji ce zvucnici stajati u sobi pa onda praviti kalkulacije njenih dimenzija na osnovu mernih rezultata ?

 

 

moraju se prvo znati i svi kablovi u sistemu jer to presudno utice na dimenzionisanje sobe za dobru akustiku.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...