Jump to content


Dimenzije savrsene sobe za slusanje muzike


williamwallace

Recommended Posts

Jedna od najbitnijih komponenti, ako ne i najbitnija, nasih sistema je soba u kojoj slusamo isti. Njene dimenzije i akustika u mnogome uticu na nas dozivljaj sistema, muzke. Obicno zanemarena stavka, ali vise iz nemogucnosti da biramo nego iz neznanja. U poslednje vreme sam postao opsednut pravljanjem iste, naravno ne u gradu, vec na selu, gde planiram da se povucem cim prije. Gradjevinski materija vise nije toliko skup a ni radna snaga, bicu tu i ja da pripomegnem :), tako da mislim da to i nije toliko nedostizno. :)

Zanima me vase misljenje, da li ste uopste istrazivali taj segment hiend sastava i da li je neko slucajno i vec napravio sobu koja je samo za slusanje muzike. Ono sto sam neko prvobitnom google pretragom saznao, a sta mi najvise ima smisla je taj Cardas-ov Golden ratio, po kome je optimalna velicina sobe VxÅ xD pribliyno 3x5x8 metara. Kada bih pravio sobu voleo bih dimenzije gde i malo ozbiljniji bookself zvucnici mogu raditi normalno a da pritom nece biti premala za neke, opet ozbiljnije, floorstander-e. Naravno, treba razmisljati posle o mnogo toga, ventilacija, koliko prozora i gde, akustika, paneli, absorberi, rezonatori... ali za pocetak DIMENZIJE.

Link to comment
Share on other sites

Postoje loše i manje loše sobe. :D

 

Evo jednog korisnog linka:

 

http://www.silcom.com/~aludwig/Room_acoustics.html

 

Ako već radiÅ¡ sve od poÄetka, preporuÄujem (iz iskustva) da basovi budu u aktivi, sa oddgovarajućim DSP-om, a ostatak dampiraÅ¡ na uobiÄajeni naÄin - nameÅ¡taj, zavese,... nema bolje. B)

Link to comment
Share on other sites

Nisam znao da je Golden Ratio Cardasov patent ?  :lol:

 

InaÄe, da bi se znalo Å¡ta je to, evo iz Äega je nastalo:  1+a=a2

Dobije se da je  a=1,618  Mogu da se koriste i neki drugi odnosi koji su udaljeni od celih brojeva i njihovih polovica. Npr. 1,25 i 1,4.

Slažem se za dimenzije, s tim da bi malo preciznije bilo: visina - 3,1 m; širina - 5 m; dužina - 8,1 m.

 

Veliki problem stvaraju upravo paralelne stranice prostorije, jer između njih nastaju stojeći talasi. Ipak, retko ko pravi prostoriju nepravilnog oblika.

Dalje, treba imati u vidu da toliku prostoriju uopÅ¡te nije lako napuniti dobrim zvukom. I na tom polju mogu da se urade neki preliminarni proraÄuni.

Ranije sam se već bavio tom tematikom, i mogu reći da je za prostoriju tih dimenzija potreban kvalitetan trosistemac sa npr. minimum bass 10", mid-bass (srednjetonac) 5-6" i visokotonac.

PojaÄalo koje bi pogonilo taj zvuÄnik, a da može da se proizvede dovoljan SPL na mestu sluÅ¡anja bi trebalo da je barem 2x60 W na 8 Ohma sa mogućnosti isporuÄivanja 2x150W u pikovima. 

Podrazumeva se visok nivo kvaliteta zvuÄnika i pojaÄala. U brand varijantama....khm....to baÅ¡ dosta koÅ¡ta, a ovako, kako se ko snaÄ‘e.

Idealna varijanta za vrhunski sistem bi bilo da se odradi prostorija (i akustiÄki), a onda da se projektuju zvuÄnici taÄno za tu prostoriju.

Link to comment
Share on other sites

matematiÄka dopuna.  :lol:

 

Nije samo za 

1+a=a2

 

već važi za sve susedne Älanove niza  (FibernaÄi)

a+a2=a3

...................

opšte

an+an+1=an+2

 

Poenta je da broj 1,618 neki smatraju "magiÄnim brojem" iz prirode, a neki i "Božanskim brojem", jer se taj odnos sreće svuda u prirodi, od oblika i rasporeda latica cveta, pa na dalje. Iz tog razloga neki smatraju da je i nastanak sveta i života produkt inteligentnog dizajna, a ne niza sluÄajnosti.

 

Link na wiki: http://en.wikipedia.org/wiki/Golden_ratio

Link to comment
Share on other sites

Nisam znao da je Golden Ratio Cardasov patent ?  :lol:

 

InaÄe, da bi se znalo Å¡ta je to, evo iz Äega je nastalo:  1+a=a2

Dobije se da je  a=1,618  Mogu da se koriste i neki drugi odnosi koji su udaljeni od celih brojeva i njihovih polovica. Npr. 1,25 i 1,4.

Slažem se za dimenzije, s tim da bi malo preciznije bilo: visina - 3,1 m; širina - 5 m; dužina - 8,1 m.

 

Veliki problem stvaraju upravo paralelne stranice prostorije, jer između njih nastaju stojeći talasi. Ipak, retko ko pravi prostoriju nepravilnog oblika.

Dalje, treba imati u vidu da toliku prostoriju uopÅ¡te nije lako napuniti dobrim zvukom. I na tom polju mogu da se urade neki preliminarni proraÄuni.

Ranije sam se već bavio tom tematikom, i mogu reći da je za prostoriju tih dimenzija potreban kvalitetan trosistemac sa npr. minimum bass 10", mid-bass (srednjetonac) 5-6" i visokotonac.

PojaÄalo koje bi pogonilo taj zvuÄnik, a da može da se proizvede dovoljan SPL na mestu sluÅ¡anja bi trebalo da je barem 2x60 W na 8 Ohma sa mogućnosti isporuÄivanja 2x150W u pikovima. 

Podrazumeva se visok nivo kvaliteta zvuÄnika i pojaÄala. U brand varijantama....khm....to baÅ¡ dosta koÅ¡ta, a ovako, kako se ko snaÄ‘e.

Idealna varijanta za vrhunski sistem bi bilo da se odradi prostorija (i akustiÄki), a onda da se projektuju zvuÄnici taÄno za tu prostoriju.

 

Boki bas sam se pitao sto se ne ukljucujes u temu jer si na ovom terenu nezamenljiv. Pedji toplo preporucujem da se konsultuje sa tobom i da bez tebe nista ne radi napamet jer se ovakve stvari rade samo jednom i kad se u startu izgresi sa proracunima a radovi izvedu naknadno stvari idu dosta teze i na stetu sobnog enterijera.  

 

Pricam opet iz licnog iskustva jer sam ja dampiranje sobe radio naknadno  i estetski malo " naruzio ukucanima dnevni boravak  umesto da sam  u startu dok su izvodjeni gradjevinsji radovi lepo sve predvideo i proracunao   ali jbga  kad sam pravio kucu nisam bio toliko bolestan za hi - fi - em. Uostalom bio si kod mene  i video na sta sve to lici  :roll:

 

Ceo ovaj Bokijev post  sa punjenjem zvuka velike sobe me jako podseca na mene. Velike kutije , veliko pojacalo itd, itd. Uopste nije naivno napuniti veliku sobu kvalitetnim zvukom i obrnuto kad se sve lepo ispostuje i uradi uzivanje je zagarantovano 

Link to comment
Share on other sites

 

Veliki problem stvaraju upravo paralelne stranice prostorije, jer između njih nastaju stojeći talasi. Ipak, retko ko pravi prostoriju nepravilnog oblika.

 

 

 U poslednje vreme sam postao opsednut pravljanjem iste, naravno ne u gradu, vec na selu, gde planiram da se povucem cim prije.

 

Ako se pravi kuća verovatno postoji u planu da jedna prostorija bude namenjena samo za audio/video zanimaciju.

Pretpostavljam da projekat joÅ¡ nije uraÄ‘en, pa ako je već najbolje reÅ¡enje da se izbegnu paralelne stranice prostorije (za audio) onda se može projektom predvideti i drugaÄije reÅ¡enje sa stranicama koje nisu paralelne a da se to arhitektonski lepo uklopi sa ostatkom kuće.

Link to comment
Share on other sites

Ako se pravi kuća verovatno postoji u planu da jedna prostorija bude namenjena samo za audio/video zanimaciju.

Pretpostavljam da projekat joÅ¡ nije uraÄ‘en, pa ako je već najbolje reÅ¡enje da se izbegnu paralelne stranice prostorije (za audio) onda se može projektom predvideti i drugaÄije reÅ¡enje sa stranicama koje nisu paralelne a da se to arhitektonski lepo uklopi sa ostatkom kuće.

 

Svojevremeno sam osmiÅ¡ljavao sobu koja bi bila namenjena sluÅ¡anju muzike, ali i svim drugim aktivnostima. Bio sam naÄuo neÅ¡to o svemu, vodio sam raÄuna da zapremina bude preko sto kubnih metara i napravio... ovo za zlatni presek nisam znao, ali se desilo da sam intuitivno gotovo savrÅ¡eno pogodio razmere.  

 

Ako bih sada projektovao sobu, možda bi ona bila neÅ¡to veća, ali ne obavezno. Ali, na nepravilan oblik se ne bih odluÄio. Mislim da bih pre ugradio bas hornu u zid, nego Å¡to bih iskosio zidove. :D

 

Tim pre, Å¡to DSP ureÄ‘aj reÅ¡ava problem sasvim jednostavno - bez ogromnih apsorbera i kosih zidova a, za razliku od tih drangulija, potpuno efikasno. 

Link to comment
Share on other sites

Otvaraju se razne mogućnosti ako imaÅ¡ u planu gradnju kuće :) . Mislio sam, kad već postoji zainteresovanost u startu (pre projekta i poÄetka gradnje), da se pažljivo osmisli kako najbolje projektovati da bi se dobio najbolji rezultat. To Wallace i namerava, ako se ne varam, i to je super odluka. Nema valjda nikoga ko nekad nije poželeo da napravi kuću u kojoj će živeti, pa mu tu soba za muziku i video nekako doÄ‘e vrlo znaÄajna, barem za nas Å¡to se muvamo po ovom forumu.

 

Ovo oko neparalelnih zidova... Pa, nije uobiÄajeno i možda i ne bude estetski prihvatljivo ako se ne projektuje i izvede kako valja, to se, uostalom, i ne sviÄ‘a svima. Mislio sam da kad se već kreće od praznog papira a ima u vidu sve Å¡to treba da se ima u vidu, nije loÅ¡e preraÄunati koliko takva egzibicija staje u parama u odnosu na kasnija ispravljanja akustike primenom difuzora, apsorbera i sliÄno. Treba unapred imati u vidu izgled te sobe sa svim tim pomagalima, koga zanima i estetska strana medalje. Deluje mi logiÄnije da se u startu ide na kvalitetnije (za audio primenu) prostorno reÅ¡enje nego da se kasnije popravljaju akustiÄni nedostaci koje klasiÄna gradnja rezultuje. Možda nisam u pravu, valjalo bi sve baciti na papir - i finansijsku procenu i vizuelno estetske vrednosti.

Link to comment
Share on other sites

Pocinjem da sanjam o pravljenju kuce sa posebnom sobom za ESL zvucnike,ako me to ne otera u zidanje nista nece.Pre nekog dana sam bio u petosobnom stanu audiofilskom snu.Boravak 35m,degazmanom sa duplim vratima odvojene tri spavace sobe sa druge strane zgrade taman da te ne cuju nocu.I kad pomislis to je to,prilicno idealno,a ono jos jedna vrata pored boravka i jos jedna soba cca 56-26m kao salivena za hifu kad nisam svisnuo od bola kad se vratih kuci...

BTW. kolika soba bi bila idealna za esl57?

Link to comment
Share on other sites

Citiram ti delove iz Everest and Pohlmann "Master handbook of acoustics"...

 

- Ne postoje 'savrsene proporcije sobe'

 

- Postoje pokusaji da se pravougaona soba napravi tako da ima 'optimalnu raspodelu modova sobe'. 

a) Bolt: daje oblasti proporcija koje dovode do ravne karakteristike sobe na niskim frekvencijama, u malim pravougaonim sobama. Zavisi od dimenzija.

B) Volkmann: 2:3:5

c) Boner: 1:1.26:1.59 (1: treci koren iz 2: treci koren iz cetiri)

d) Sepmeyer: daje nekoliko kombinacija

e) Louden: daje 125 kombinacija

 

Sumirano u tabeli:

 

Autor:                                                              Visina    Sirina    Duzina     U Boltovoj zoni?

Sepmeyer                                          A           1            1.14      1.39         Ne

                                                          B           1            1.28      1.54         Da

                                                          C           1            1.60      2.33         Da

Louden (3 najbolje kombinacije)        D           1            1.4        1.9           Da

                                                          E           1            1.3        1.9           Ne

                                                          F           1            1.5        2.5           Da

Volkmann                                          G           1            1.5        2.5           Da

Boner                                                H           1             1.26     1.59         Da

 

Kao sto vidis, ne mozes tu naci jednostavno resenje. Savet je da se svaka situacija posebno posmatra, simulira, i posle tretira.....

 

Jedino sto stoji je da sto je veca soba, to je bolje :-).

 

:cheers

Link to comment
Share on other sites

Hvala svima na javljanju, nadam se da ce biti jos korisnih saveta i linkova, a pogotovo ako bi bilo nekih licnih iskustava.

 

@BokiTokiVoki

Drago mi je da sam te animirao, ali naravno da ne mislim da su gospoda iz "Cardas-a" izmislili Golden ratio, ali oni su jedino od poznatih firmi koji zauzimaju konkretan stav po pitanju dimenzija sobe i savetuju da se radi po Golden ratio.

 

@Trotter

Ne pravim kucu, ona vec postoji, ali plan mi je da dogradim garazu u cijem produzetku bih napravio tu sobu. Samim tim sto planiram da soba, iako povezana sa ostatkom kuce, bude na kraju same gradjevine mi daje slobodu da se igram sa dimenzijama i oblikom sobe. Da bocni zidovi ne budu paralelni to i nije neki problem, cak i estetski moze da lepo izleda. Prednji zid da bude ravan a zadnji da ide u polukrug i to je izvodljivo i opet, estetski ukopljivo sa ostatkom. Jedini malo vec problem bi bio da plafon i pd ne budu paralelni, tj. da se plafon postepeno povecava. Opet se vracam na preporuke Cardas-a, koji kao najbolje resenje navode bas takav oblik sobe, doduse zadnji zid im nije u polukrug, ali jedino tako nema paralelnih stranica. http://www.cardas.com/roomsetup.pdf Ako se mnogi akusticni problemi tako izbegavaju onda definitnivno vredi se malo pomuciti oko dimenzija da posle bude sto manje problema i da dobijemo tu "optimalnu" sobu.

 

@vladac

Hvala puno, zbog takvih postova i konkretnih predloga sam i postavio temu. :) Ako nadjes jos, slobodno salji.

 

@marisol

Ovde sam rodjen, ceo zivot sam na NBG-u i iako volim svoj kraj, sto sam stariji sve mi vise stvari smeta, buka, guzva, automobili, kafici, TC"Usce"... Siguran sam da ce za nekih 5-10 godina svi oni koji ce moci bezati iz grada i ziveti u prirodi na nekih pola stata-sat voznje od Beograda.

 

@Jazzavac

Predpostavljam da i oni savetuju da je soba bez paralelnih zidova pravo resenje i da je bitnije to nego samo proporcije pravougaone sobe.

Link to comment
Share on other sites

Aha, znaÄi dogradnja, pa to je isto super. ImaÅ¡ celu zimu da se lepo organizujeÅ¡ i onda polako na proleće zidanje i ostali radovi :) .

 

Plafon i pod koji nisu paralelni, može i to da se napravi, mislim, sve može, samo treba istražiti kako a bogami i zaÅ¡to. Evo ovde par slika, Äak se može posmatrati kao dogradnja. Vidi se kosi plafon, postavka sistema treba da se organizuje po akustiÄkim pravilim, ako sam dobro razumeo - sistem bi bio na strani gde je plafon niži a mesto sluÅ¡aoca na mestu gde je plafon viÅ¡i?

 

http://www.johnandjudith.com/FeaturedListings/stonewall285.html

 

Ova ideja sa slike, istina,  iskljuÄuje ovalni zid nazad...

 

Ma, samo polako, treba ipak prouÄiti teoriju prvo, pa onda u izvoÄ‘enje, ja ovo piÅ¡em laiÄki, ne deluje mi problematika jednostavno. NaÄ‘oh i ovaj tekst, ima zanimljivih stvari (premotati na strane od 201 pa nadalje, za poÄetak)

 

https://docs.google.com/file/d/0B_l73GVBBlIUYjIwZGI3ZWItYmJlZC00NmM0LWFiMGUtNTcyMWY4MTUxYmM4/edit

Link to comment
Share on other sites

Resenje oko razmera zidova i volumen sobe su smislili empiriskim testiranjem gospoda iz Salford univerziteta iz UK. 

 

http://www.acoustics.salford.ac.uk/acoustics_info/room_sizing/?content=best

 

Ima za download eksel fajl gde u 3 stranice (sheets) ima razmere za sobu od 50m2, 100m2 i 200m2. 

 

http://www.acoustics.salford.ac.uk/acoustics_info/room_sizing/room_ratios.xls

 

Mozda pomogne ovo.  :wave2

Link to comment
Share on other sites

Postoje ray-tracing softveri za zvuk. Kažu da su danas priliÄno pouzdani, ali zahtevaju vrlo detaljno modeliranje prostorije (geometrija, materijali, izvor). 

RaÄunam da se bez ove provere ne kreće u gradnju dedicated audio sobe. 

 

Pretpostavljam da se neko na forumu bavi i ovim.

Lepo bi bilo proÄitati neÅ¡to o mogućnostima ovakvog softverskog alata, iskustvima, konkretnim proizvodima... 

Link to comment
Share on other sites

Sto se samog oblika sobe tice, interesantno je da se ne pokusava praviti neka posebna soba. Naprotiv, vole je pravougaonu jer se tako lakse analizira, lakse se proracunavaju modovi sobe i ista se posle lakse akusticki tretira. Ako i uzmes neki softver, lakse je ubaciti dimenzije pravougaone sobe, nego neke egzoticne oblike....

 

Modovi ce ti uvek postojati, pitanje je gde su rasporedjeni i kako se posle akusticki tretiraju...

 

@zbrujic,

 

Ray-tracing je OK za visoke tonove koji se fokusirano prostiru kroz vazduh. Basovi idu sferno i tu ti neki ray tracing ne pomaze previse... 

Link to comment
Share on other sites

Da ja pravim custom sobu za sluÅ¡anje muzike, odabrao bih kao referencu neku od poznatijih po akustici dvorana, i upotrebio smanjene proporcije iste prilikom projektovanja sobe. Fina estetska i ostala prilagoÄ‘enja bih uradio u tesnoj saradnji sa Älanovima porodice, arhitekata sa pooopriliÄnim iskustvom, kao i dizajnera, pripadnika iste pomenute porodice. Ne kažem da bih dobio najbolje teorijsko reÅ¡enje, ali bih sigurno dobio SVOJ DOM za uživanje u muzici i filmu.

Link to comment
Share on other sites

 

@Trotter

Ne pravim kucu, ona vec postoji, ali plan mi je da dogradim garazu u cijem produzetku bih napravio tu sobu. Samim tim sto planiram da soba, iako povezana sa ostatkom kuce, bude na kraju same gradjevine mi daje slobodu da se igram sa dimenzijama i oblikom sobe. Da bocni zidovi ne budu paralelni to i nije neki problem, cak i estetski moze da lepo izleda. Prednji zid da bude ravan a zadnji da ide u polukrug i to je izvodljivo i opet, estetski ukopljivo sa ostatkom. Jedini malo vec problem bi bio da plafon i pd ne budu paralelni, tj. da se plafon postepeno povecava. Opet se vracam na preporuke Cardas-a, koji kao najbolje resenje navode bas takav oblik sobe, doduse zadnji zid im nije u polukrug, ali jedino tako nema paralelnih stranica. http://www.cardas.com/roomsetup.pdf Ako se mnogi akusticni problemi tako izbegavaju onda definitnivno vredi se malo pomuciti oko dimenzija da posle bude sto manje problema i da dobijemo tu "optimalnu" sobu.

 

 

 

ÄŒak nije problem ni da se uradi prostorija sa paralelnim zidovima i jednakom standardnom visinom plafona od 2,6 m.

Tada bi dimenzije bile: Å  - 4,2 m; D - 6,8 m; H - 2,6 m

Ovde smo pisali samo o dimenzijama sobe, ali mogli bi o još nekim aspektima.

Npr., mislim da bi bilo dobro da se zidovi rade od duple pune opeke, a unutrašnjost sa se malteriše po starom receptu maltera. Najbolja akustika mi je bila sa punim debelim zidovima u staroj gradnji.

To da je bolje da je prostorija Å¡to veća i nije baÅ¡ taÄno. Ima se problem "popunjavanja" vrlo velike prstorije, a zvuk odbijen od zidova do nas dolazi sa priliÄno kaÅ¡njenja, pa se za odbijence ima fazni pomak. VeliÄina prostorije odreÄ‘uje i donju reznantu frekvenciju, koja ako je preniska može i viÅ¡e problema da pravi ja podruÄju 16-40 Hz.

Muzika je praktiÄno cela od 40 Hz naviÅ¡e. Ispod toga skoro da nema zvuka osim iz orgulja i po ton ili dva iz joÅ¡ par instrumenata. Zato i nije loÅ¡e birati minimalnu veliÄinu prostorije da bi se to zadovoljilo. A to je upravo gore predložena veliÄina. Velika dijagonala je 8,4 m Å¡to je talasna dužina frekv. od 41 Hz. 

 

Slažem se i da bi verovatno bilo dobro da se uradi prostorija kao ta sa slike sa polukružnim prednjim zidom, i blagim sužavanjem ka nazad. To će možda stvoriti neki drugi akustiÄni problem, ali ovako napamet se ne zna koji .  :lol:  Makar će izgledati nesvakidaÅ¡nje, pa ćeÅ¡ biti akustiÄki hit meÄ‘u audiofila.... :razz:

Link to comment
Share on other sites

Da ja pravim custom sobu za sluÅ¡anje muzike, odabrao bih kao referencu neku od poznatijih po akustici dvorana, i upotrebio smanjene proporcije iste prilikom projektovanja sobe. Fina estetska i ostala prilagoÄ‘enja bih uradio u tesnoj saradnji sa Älanovima porodice, arhitekata sa pooopriliÄnim iskustvom, kao i dizajnera, pripadnika iste pomenute porodice. Ne kažem da bih dobio najbolje teorijsko reÅ¡enje, ali bih sigurno dobio SVOJ DOM za uživanje u muzici i filmu.

 

Deluje kao super ideja ali ovi momci iz Salforda su napisali "This is because room ratios are generally not scaleable." Svaki volumen (x,y,z) sobe ima svoj unikatan najbolji razmer zidova. 

Link to comment
Share on other sites

 

Muzika je praktiÄno cela od 40 Hz naviÅ¡e. Ispod toga skoro da nema zvuka osim iz orgulja i po ton ili dva iz joÅ¡ par instrumenata. Zato i nije loÅ¡e birati minimalnu veliÄinu prostorije da bi se to zadovoljilo. A to je upravo gore predložena veliÄina. Velika dijagonala je 8,4 m Å¡to je talasna dužina frekv. od 41 Hz. 

 

 

Koncertni piano je 27Hz donji prag. 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...