Jump to content


Mini linije, pojacala D klase, hi end za sitne pare...


Ultravox

Recommended Posts

Pojacala D klase su sve bolja, dimenzije sve manje, cene takodje... Nekada je vazilo- sto je teze, tim bolje svira-, vise ne. Koliko ce vremena proci 10.20.30... godina dok obicni ljudi ne budu mogli kupiti hi end uredjaje za "sitne pare"? Razvoj ide u tom pravcu i nezaustavljiv je. Sto rece Zoki K. na forumu, oni koji tvrde da top lampashi  od pre 40 godina sviraju bolje nego savremeni,moderni,digitalni uredjaji u istoj  top klasi- ocito da nikad nisu ni slusali ove zadnje. Nostalgija je cudo.

Povezano sa tim, sve novije,moderne mini linije imaju pojacala D klase a neke od njih, zahvaljujuci tome, sviraju bas Hi Fi. Osvajac EISA nagrade -best european compact Hi Fi sistem u 2013- linija Panasonic SC-PMX9 svira upravo kako i sugerise naslov nagrade. Svi oni koji tvrde suprotno ili nisu ni culi tu liniju ( ja jesam) ili su nepopravljivi nostalgicari puni predrasuda...

Kao oni koji npr misle da su sve zene u Transilvaniji,male,debele,dlakave i sa drakulinim zubima... Ti im dovedes pred njih, lepu,visoku i glatku Transilvanku ali zalud, oni znaju bolje a ukoliko se stvarnost ne poklapa sa njihovim predrasudama.tim gore za stvarnost...

Vasa misljenja?

Link to comment
Share on other sites

                U tome i jeste lepota naseg hobija ( da nekazem ludila). Neko voli ovo neko ono , a merenja nam nisu bas od pomoci (mislim na tehnicke podatke).Blind test pojacala slicnih karakteristika u razicitim klasama  je mnogo vise od pomoci .                                                                                                                                               Tehnicki gledano pojacalo D klase ce nadsvirati A klasu u istom procentu kad i digitalni mediji nadsviraju gramofon.Meni licno kao coveku od struke jako bode oci izlazni clan u pojacalima D klase (filter)koji se nalazi izmedju izlaznih tranzistora (bolje receno prekidaca) i zvucnika, pa mi se pri slusanju stalno prividjaju kutijast bas ,sekundarna istitravanja, nekorektno sledjenje ulaznog signala u pogledu faze pa cak i samog oblika signala.Nesto kao da slusam kucni bioskop umesto hi fi uredjaja.takodje ,sto se tice cevnih pojacivaca ,sam pogled na izlani transformator i pomisao sta on unosi(bolje receno svira)koliko god korektan bio, podize mi kosu na glavi - medjutim usi mi govore drugo .Meni najdraza kombinacija je SE pojacivac u triodnom spoju.Sledeca bi bila cevni predpojacivac i izlaz sa mosfet tranzistorima u AB klasi .Posle toga moze sve sto mi se zvucno dopada.Zapravo pajacivaci u D klasi su imali zadatak da sto manje rasipaju energiju uz sto korektniji zvuk (mobilni telefoni,prenosni uredjaji itd)Cinjenica je da dozivljavaju poboljsanja ,pa samim tim su i sve korektniji u pogledu reprodukcije-pa ko sta voli nek izvoli, ali A klasa je A klasa -najprirodnija i najuskladjenija sa nasom percepcijom zvuka  :wave2

Link to comment
Share on other sites

Već postoje ali joÅ¡ malo pa će zaista i znaÄajno „napasti“ analog ureÄ‘aje ureÄ‘aji sa PWM. Tako će digital signal moći da se protegne koliko je potrebno dok se ne pretvori u analog i na kraju će mu moći pomoći (ako zatreba) A-class. I to će biti to. Koliko god mi Äeznuli za full-analog, to će se, ipak, desiti i valja se s time pomiriti.

Link to comment
Share on other sites

                                                                                                                                                              Tehnicki gledano pojacalo D klase ce nadsvirati A klasu u istom procentu kad i digitalni mediji nadsviraju gramofon... ali A klasa je A klasa -najprirodnija i najuskladjenija sa nasom percepcijom zvuka  :wave2

 

A da nije stos u tome sto smo mi, ili bar vecina ljudi, naviknuta na boju zvuka A ili AB klase pa onda sve sto je novo.donekle drugacije -ne zvuci dobro? Zamisli da je na pocetku bila klasa D i da smo se svi navikli na takav zvuk (mada ne verujem u te price da svi uredjaji klase D zvuce isto), a da se klasa A pojavila sad.Kakva bi onda bila reakcija?

Net je pun zestokih forumskih sukoba onih koji preferiraju A i AB sa onima koji velicaju D klasu. Jedan dobar deo ljudi tvrdi da poseduje ampove i jednih i drugih i da sa istim ostatkom sistema, ne oseca nikakvu razliku u zvuku.

Pojacala D klase poput Primare I32 te Bel Canto, neka NAD pojacala... dobijaju odlicne recenzije u hi fi casopisima...

"Pobeda" pojacala d klase je neminovnost, kao CD-a nad vinilom, to se ne moze zaustaviti...

Sto se tice mini linija, ja sam imao jednu staru Sonijevu ,staru petnaestak godina (poklonio je pre 3 godine) a nedavno sam nabavio novu LG.Razlika u zvuku je enormna. Kao i u zvuku drugih novih modernih linija, poput ove Panasonik koja je osvojila EOSA priznanje ili Denon M39. One sviraju nekakav entri level hi fi, ja tu nemam nikakvu dilemu....

Link to comment
Share on other sites

Već postoje ali joÅ¡ malo pa će zaista i znaÄajno „napasti“ analog ureÄ‘aje ureÄ‘aji sa PWM. Tako će digital signal moći da se protegne koliko je potrebno dok se ne pretvori u analog i na kraju će mu moći pomoći (ako zatreba) A-class. I to će biti to. Koliko god mi Äeznuli za full-analog, to će se, ipak, desiti i valja se s time pomiriti.

Može malo viÅ¡e o ovome, neki link možda? ZvuÄi vrlo zanimljivo.:)

Hvala

Link to comment
Share on other sites

Ево цела палета појачавача Ñа далеког иÑтока:

 

http://www.ebay.com/sch/i.html?_sacat=0&_nkw=d+class+amplifier+board&_frs=1

 

http://www.ebay.com/sch/i.html?_sacat=0&_nkw=d+class+amplifier+kit&_frs=1

 

Мада има и Ñкупљих:

 

http://www.ebay.com/itm/ICEpower-ASX2-2x125W-Class-D-Amplifier-/271342458749?pt=US_Home_Audio_Amplifiers_Preamps&hash=item3f2d45577d

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Dok sam jos bio klinac, jedan konstruktor pojacala mi je rekao: "Nije vazna tehnologija kojom se prave pojacala, da li su to lampe ili tranzistori. Bitno je kako je napravljeno i kako svira."

 

Na primer:

VTL lampaska kombinacija od 10.000 evra ne zvuci kao lampas od par hiljada evra, da ne spominjem jevtinije. Mnogo je bliza zvuku vrhunskih tranzistorskih uredjaja.

Audio Research DSi 200 je, sa druge strane, najbolja sprava D klase koju sam imao prilike da slusam kod sebe. Snazno, neverovatno hrabro pojacalo, a opet detaljno i prefinjeno - ono sto bih okarakterisao kao americku skolu zvuka.

 

Sa druge strane, NAD Masters M2 je najgore pojacalo D klase koje sam ikada cuo za pribliznu cenu, a Cambridge Audio 840 preamp/snagas od tranzistorskih uredjaja.

 

Dakle, tehnologija sama po sebi ne garantuje rezultat. Moja pretpostavka je da ce D klasa zavladati u donjoj klasi uredjaja, a pokusati da napadne i srednju i gornju. Sto se tice high end-a, tu ce jos dugo, dugo biti raznih tehnologija i njihovih hibrida - onako kako konstruktori smatraju da je za njih najbolje.

Link to comment
Share on other sites

Dok sam jos bio klinac, jedan konstruktor pojacala mi je rekao: "Nije vazna tehnologija kojom se prave pojacala, da li su to lampe ili tranzistori. Bitno je kako je napravljeno i kako svira...

 

 

 

Posto imas veliko iskustvo iza sebe, iskreno me zanima da li slusajuci pojacala a klase i pojacala d klase-primecujes razliku u zvuku. Ne u smislu kvaliteta, vec da zvuk d klase deluje "vestacki" , "neprirodno" i sl a kako tvrde zakleti protivnici iste? Eto npr kod A.R. DSi 200 ili zasto da ne kod one linije ( jel bese Arcam mini solo), za koju si napisao da je posedujes.

Link to comment
Share on other sites

Arcam Solo Music Mini nema pojacalo D klase, vec AB.

 

AR DSi200 nema traga digitalnog prizvuka. Primare CDI10 (all-in-one visoke klase) ima hladan zvuk, ne toliko "digitalan" koliko klinicko/mehanicki. Oba rade u D klasi.

Medjutim, to su prilicno skupe sprave. Meni se, licno, dopao T-Amp u vise varijanti, to je vrlo pristojno i jevtino resenje.

Link to comment
Share on other sites

Tripath (T-amp) nije PWM, ako se ne varam. Moj sin (mlaÄ‘i) ne želi da ga menja suoÄen sa mnogim (mojim) ponudama. Za razliku od oca, on i active-no svira. Ja, vocationally-challenged ostajem pri tome da ću posle mojih A-class pojaÄala preći na PWM pojaÄalo ako doživim da njihovo (pravo) vreme doÄ‘e. Digital in i speaker out (sa mogućim A-class na kraju, pred speaker terminal-ima)...

Link to comment
Share on other sites

Mislim da to ne postoji.

Želite da kažete da PWM amplifier ne postoji ili?

Kako god... Koliko znam, jedan takav (PWM) je imao Älan VaÅ¡eg team-a na Forum-u.

Istina taj (ne Älan već pojaÄalo) nije imao PWM celim putem, ali je to već bio vijesnik novog vremena.

Link to comment
Share on other sites

To Å¡to piÅ¡u da D klasa zvuÄi veÅ¡taÄki i neprirodno je isto kao kad za pojaÄala ili zvuÄnike iz Skandinavije kažu da zvuÄe hladno...

Upravo tako, nemo' neko da mi dira EC!!!  :order 

Ako su sva skandinavska pojaÄala hladna kao Electrocompaniet, nije ni Äudo Å¡to su polarne kape poÄele da se tope...

Link to comment
Share on other sites

Dok sam jos bio klinac, jedan konstruktor pojacala mi je rekao: "Nije vazna tehnologija kojom se prave pojacala, da li su to lampe ili tranzistori. Bitno je kako je napravljeno i kako svira."

 

Audio Research DSi 200 je, sa druge strane, najbolja sprava D klase koju sam imao prilike da slusam kod sebe. Snazno, neverovatno hrabro pojacalo, a opet detaljno i prefinjeno - ono sto bih okarakterisao kao americku skolu zvuka.

+1 :thumbsup2 

Ako je sudeći po DSi 200, nema zime za D klasu - makar za ovakvu izvedbu jer ovaj amp nema sviÄersko napajanje, već klasiÄni "kockasti" trafo.

Jedino mislim da će biti potrebno vremena da tradicionalni kupci ARC-a (a i ovi drugi) shvate da prelaz sa lampi i klasiÄnih tranzistora ne mora da bude korak unazad - naprotiv, opet ponavljam u sluÄaju modela DSi 200 jer ko Å¡to reÄe Zoki ovde nema ni trunke hladnog, mehaniÄkog, suvog i uopÅ¡te veÅ¡taÄkog zvuka.

Link to comment
Share on other sites

To Å¡to piÅ¡u da D klasa zvuÄi veÅ¡taÄki i neprirodno je isto kao kad za pojaÄala ili zvuÄnike iz Skandinavije kažu da zvuÄe hladno...

 

 

Jako bih voleo da si 100% u pravu ali nazalost nisam bas siguran. U nastavku poruke objasnicu i zasto.

 

Zoran BG

 

Ok, neki primerci D klase sviraju super a neki lose. Da li onda ti koji sviraju lose imaju problem u smislu lose dinamike zvuka, loseg basa i tome slicno ili je problem u samom karakteru zvuka? Mozda cu na primeru moje linije (d klasa) najbolje objasniti ono so me muci. Dakle, da ne ponavljam kao papagaj, ona (za linije) svira odlicno u smislu sirine zvucne pozornice, precizne rasclanjenosti instrumenata, kvaliteta vokala, solidne dinamike... ali ponekad ( ne uvek i u svim pesmama) imam taj osecaj da svi instrumenti ne zvuce onako kako sam navikao da zvuce. Mozda ovaj artikal http://www.theabsolutesound.com/articles/cary-audio-design-a-306-amplifier/ najbolje opisuje tu moju dilemu.

 

Izdvajam samo jedan deo.

 

# In the mids and treble the A 306 sounded different from all the linear amplifiers I’ve heard. There was something mechanical and artificial about the sound. Massed strings, for example, had a kind of “chalky†coloration that made the sound somewhat synthetic rather than natural and organic... The tune “Valentino†from Victor Feldman’s Secret of the Andes,  features Hubert Laws on flute; through the A 306 the flute lacked the sense of air moving through a tube. This character wasn’t present in instruments with less upper-midrange-to-lowertreble energy (bass clarinets, for example), and only became apparent on violins, saxophones, cymbals, and other instruments rich in high-frequency overtones. The extreme top end sounded closed-down, reducing the impression of air and extension.#

Link to comment
Share on other sites

Moram da priznam da mi se kao laiku uopšte ne dopada princip rada D klase. Raster... Tek što smo skoro pa prevazišli probleme digitalne muzike koja je rasterizovana u domenu formata pa se različita rešenja kod izvora trude da nadoknade gubitak organskog zvuka, sada se rasterizuje i izlazno pojačanje.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...