Jump to content


Foto fan klub!


Jimmy_92

Recommended Posts

Ja sam ljubitelj fotografije i odrastaio sam u mirisu foto hemije. Posedujem Nikon F3 i Prakticu sa pristojnim izborom objektiva, kao i Durstovu opremu za uveličavanje i razvijanje fotografija. Takođe posedujem i digitalni Nikon ali on je amaterski. Oduvek mi je bila želja da se bavim Cibahrom tehnikom. Nisam ljubitelj digitalne fotografije u boji. Uz malo sreće, ove godine bih voleo da nabavim Leicu M Monochrom:

 

post-9017-0-55559800-1396608747_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 316
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Uuuuuu Leica, još ako ispred senzora bude neko Summilux staklo :facehearts

 

Nikon F3 je sjajna sprava, ne mogu da prežalim Å¡to nisam mogao da ga priuÅ¡tim kad ga je kolega prodavao (preÅ¡ao na F100, bzvz filmaÅ¡ koji liÄi na dslr, joÅ¡ nije ni mehaniÄki :mad: ) a bio je u mint stanju, sve sa kutijom i papirima... 

Link to comment
Share on other sites

Ova Leica M Monochrom je crno-beli digitalac. Nema kolor senzor. Neko će reći da je to samo vrhunska poza, aparat od 6.000 evra koji pravi samo crno-bele slike. Ali verujte, ja sam video fotografije sa tog aparata i one su zaista spektakularne.

Što se tiče Nikona, ja imam običaj da fotografišem njime i odnesem negativ na razvijanje i skeniranje u visokoj rezoluciji. Tako dobijam digitalne fotografije. Za neobavezno fotografisanje koristim mali Nikon Coolpix 5200. Razmišljao sam i o Nikonu P7800 ili A kao jeftinijoj alternativi za Leicu ali moram da priznam da ne mogu da prihvatim fotoaparat bez optičkog zuhera.

Link to comment
Share on other sites

Od gore navedenih, imam tu Nova 3. U nju dosta stane, i sjajna je za transport kuća - pos'o i sliÄno, ali samo ako idete kolima ili kratko peÅ¡aÄite. Nostiti to kockasto Äudo na sebi duže vreme je pain in ass (u stvari, na ramenu :P ).

 

:D  takodje.. koristim Nova 4AW, stane svasta u nju i jos je kockastija i veci pain in ass, totalno neudobna za nosenje na ramenu. 

- da je udobna koliko moze za duze nosenje i relativno lako da se izvadi fotoaparat iz nje...

Mozda ovako nesto?

post-16091-0-46055900-1396724884_thumb.j

post-16091-0-62432900-1396725085_thumb.p

Link to comment
Share on other sites

Da se ubacim, meni se ta lajka stvarno svidja, kao i sve M lajke ali mi je apsurd neverovatan da dam 6000e za telo aparata koji radi iskljucivo b&w. Dosta sam fotki po netu pogledao i slicno i ne mogu da verujem da mi treba aparat od 10ak hiljada evra da bih imao najbolju crno belu fotku. Evo ruku dajem da neces da provalis razliku izmedju te monohrom lajke i npr fuji xe2 (za njega mogu da pricam jer ga imam) ako se fuji raw fajl lepo obradi. Lajka je vise statusni simbol i imao bih je da sam milioner ili nesto slicno, ovako ne vidim poentu takvog aparata. Drugo je da ulozis u studio npr ako to radis i od toga zivis ili u opremu ako nisi amater fotograf ali da das 10-15 hiljada e za telo i dva objektiva je bolest. :)

Link to comment
Share on other sites

Odavno sam prestao da gledam da li nešto realno vredi ili ne. Ako mi se sviđa i mogu to da priuštim (bio to neki vinyl, dek, aparat, bilijar štap, zastava, vino, šolja, kliker), obradovaću sebe i uživati.

 

Mene recimo jako sviÄ‘a Leica M3/Summilux f 1.4 35mm kombo i Äim budem u mogućnosti da to kupim to ću i uraditi, neovisno od mojih realnih fotografskih sposobnosti i pitanja isplativosti nabavke dotiÄnog aparata. Smatram to potpuno istim sluÄajem kao i sa kaset dekovima. Retko ko realno ima potrebu za njima, ili sluÅ¡aÅ¡ digitaliju ili puÅ¡taÅ¡ ploÄe (ima i bigamista), ali svejedno pržimo kasete jer ih volimo. Ukratko, merak nema cenu. (Al sam se nalupetao, verovatno ću drugu pesmu pevati kad me moji izbace u svet, da se sam snalazim :blah )

 

:wave2

 

Willi, ne reÄe koji objektiv planiraÅ¡?

Link to comment
Share on other sites

Naravno, i ja to kapiram, poslednje pare dajem na hi-fi, ploce i slicno (da ne nabrajam u cemu jos sve uzivam a mohom je sve malo skupo). :) Ne znam, evo u tom sam svetu neko vreme i jos uvek ne mogu da razumem potrebu za lajkom. Pa kupio bih za telo jedne lajke 5d mkIII i fuji XT1 i ostalo bi mi za kafu. Kad je ta vrsta tehnike u pitanju razum mi nekako ne daje da se toliko zanesem, drugo je za hi-fi. Jer tu cena mahom diktira kvalitet, kod aparat je sve preko 1500e za telo vec vrhunska naprava.

Link to comment
Share on other sites

Kućni skeneri ne rade dobro. Nabavka kvalitetnog skenera, kao što je Nikon Coolscan, je ozbiljna investicija (nekoliko hiljada evra) i neisplativa ako nema komercijalnu svrhu. Tome još treba dodati i redovno održavanje, čišćenje i kalibraciju. Ja sam pre nekoliko meseci počeo da digitalizujem kolekciju od stotinak negativa, mahom crno belih. U potrazi za rešenjem, Kuja me je uputio na radnju Foto Image u Svetogorskoj ulici u Beogradu, gde rade uslužno skeniranje negativa na studijskim skenerima Agfa i Fuji. Ovo je najisplativije i vrlo kvalitetno rešenje koje košta samo 190 dinara po filmu. Između ova dva skenera postoji razlika u rezoluciji (prvi je 3600 x 2400 JPEG a drugi 3000 x 2000 JPEG) ali i u skenu, tako da treba napraviti probe i odabrati šta se više sviđa. Po meni, Fuji daje bolji rezultat. Nažalost, nije moguće dobiti TIFF. Pošto me je ovo rešenje zadovoljilo i nosim im filmove u turama, nisam istraživao dalje, ali oni sigurno nisu jedina radnja u Beogradu koja pruža ove usluge.

Link to comment
Share on other sites

Drugar na ovom Canon skeneru svoje negative skenira, kaže da su mu bolji skenovi nego Å¡to dobije u studiju... Danas sam ga pitao kako on skenira filmove pa mi reÄe da ga koristi već dugo, da sam znao da ima probao bih i ja. Sad me to kopka, videću Äim pre da odem do njega da probam, možda valja Äemu. :unsure:  

Link to comment
Share on other sites

Ako se baviš fotografijom i posebno ako ulaziš u skeniranje i obradu fotografija, moraš da znaš u šta gledaš, odnosno monitor mora da ti bude kalibrisan. Pronađi na oglasima, ljudi to rade uslužno, mislim čak da postoji i jedan tvoj sugrađanin, trošak je desetak evra sa sve dolaskom na kuću. To preporučujem svim foto amaterima na forumu da urade.

Link to comment
Share on other sites

Pre nekih par meseci dobio sam mail , u pitanju je bila akciska cena na izradu fotografija.

Izmedju ostalog nudili su izradu fotografija u obliku slika za zid sa ramom ....(kao sto se moze kupiti u ConFormi,IKEA....)

Bila je bas OK cena, ali sam zaboravio kako se zove ta foto-radnja.

Pa ako je neko upoznat ,bio bih zahvalan.

Link to comment
Share on other sites

Pre nekih par meseci dobio sam mail , u pitanju je bila akciska cena na izradu fotografija.

Izmedju ostalog nudili su izradu fotografija u obliku slika za zid sa ramom ....(kao sto se moze kupiti u ConFormi,IKEA....)

Bila je bas OK cena, ali sam zaboravio kako se zove ta foto-radnja.

Pa ako je neko upoznat ,bio bih zahvalan.

 

 

Ovo radi npr. NS Plakat u Novom Sadu. Oko 20€ je po kvadratnom metru. Meni baš treba jedan takav print pa ću izvestiti kako je uspelo.

 

Rade to još neke firme koje se bave digitalnom štampom i izradom bilborda i plakata.

Link to comment
Share on other sites

'el neko probao štogod od ovih "consumer" skenera na našem tržištu da skenira 35mm film negativ? Ima li nekih iskustava, predloga, saveta?

 

Drugar na ovom Canon skeneru svoje negative skenira, kaže da su mu bolji skenovi nego Å¡to dobije u studiju... Danas sam ga pitao kako on skenira filmove pa mi reÄe da ga koristi već dugo, da sam znao da ima probao bih i ja. Sad me to kopka, videću Äim pre da odem do njega da probam, možda valja Äemu. :unsure:  

 

Mnogo sam se trudio da nađem skener koji će u kućnim uslovima korektno da skenira negative, i odustao sam. Po netu ima mnogo mišljenja da "flat skeneri dobro skeniraju negative" ali to dobro je uslovno. To je 100milja daleko od pravog, i najmanjeg film skenera. K'o da poredimo Samsung miniliniju od 100eur i probran audiofilski sistem od par kila €.

 

Flat skeneri daju ok izlaz za recimo preview naÅ¡ih negativa, da se vidi Å¡ta tu ima i da se to malo pregleda, da se ima uvid Å¡ta je na kom negativu. Ali za neku obradu i izradu, bljak. Ima i takvih skenera koji (kažu) rade dobro, neki Epsoni, ali su ti modeli vać veona skupi, i opet daleko zaostaju za najjeftnijim Nikon Coolscan-om: http://imaging.nikon.com/lineup/scanner/coolscan_4/ Negativ skeniran sa takvim namenskim skenerom zaista izgleda k'o vrhunski digitalni file. TakoÄ‘e, ovakvi skeneri su imali i opciju da se pored RGB skeniranja uradi i jedan prolaz skeniranja u IC podruÄju. Time skener "vidi" ogrebotine i neÄistoće na negativu, te ih automatski eliminiÅ¡e na izlaznom fajlu. Ovo imaju i neki napredni flat skeneri, ali koliko sam video radi loÅ¡e u odnosu na ono kako je radio coolscan.

 

BTW, Nikon viÅ¡e ne pravi ove skenere. SliÄne su imali Canon i Minolta, ni oni ih viÅ¡e ne rade. Nisam pratio pa ne znam ko sada to radi, a da valja bar koliko i Coolscan. PokuÅ¡avao sam da uvijam polovnjaka na eBay, ali teÅ¡ko je to, k'o i svaka eBay kupovina nama iz Srbije. Na kraju sam odustao.

 

JoÅ¡ jedna mana flat skenera sa negativ adapterom je da su jaaaaako jako spori. Užasno spori, a morate dežurati pored njih jer ne mogu da rade sami. Film mora biti seÄen na trake. To nije loÅ¡e, s' tim da je snener s' kojim sam se igrao imao ram za negative seÄene na 5 frame-ova, a moji negativi su oduvek seÄeni na 6 kockica. :wacko:

 

Sve u svemu, odneti negativ na skeniranje u fotoradnju je i dalje najbolja opcija. Ako vam se neka slika baš baš svidi, odnesete ponovo da se samo taj frame skenira u najvišoj rezoluciji.

Link to comment
Share on other sites

Ovo radi npr. NS Plakat u Novom Sadu. Oko 20€ je po kvadratnom metru. Meni baš treba jedan takav print pa ću izvestiti kako je uspelo.

Rade to još neke firme koje se bave digitalnom štampom i izradom bilborda i plakata.

Hvala , 20€ po kvadratu baš nije mnogo.

Javi kako je ispalo .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Srle, prelep aparat, lepo si se setio kako da se obradujeÅ¡  :thumbsup2

 

Tvoj fiksni objektiv me je podsetio da mi kabasti zum sve Äešće trune u fijoci. Skoro da ne skidam sjajni Nikkor 35 / 1,8, mali i moćan, ali Äesto i preÅ¡irok, posebno u enterijeru. No danas mi je mejlom stigla lepa ponuda iz PC-Fotoa: Nikon AF-S NIKKOR 50mm f/1.8G, za 199 eur. Å ta mislimo o tom objektivu?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...