Jump to content


PIONEER A 60,A 70,A 80,A 90


don

Recommended Posts

  • Replies 197
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ako A-70 nije mnogo skuplji od 120 EUR, a imaÅ¡ pri ruci kontakt-sprej (nikako WD-40!), onda se isplati uzeti dotiÄno pojaÄalo, oÄistiti preklopnike i potenciometre i eksploatisati ga sa nekim mrgama od kutija.

A Å¡to se HPM-700 modela kutija tiÄe, ne bih ih preporuÄio, jer imaju membrane od neke vrste polimer-grafita koji ume da bude veoma krt i mala pukotina na membrani nekog od drajvera će vrlo brzo postati velika, a teÅ¡ko ćeÅ¡ za male pare naći nove drajvere, a kamo li popraviti ih.

Merkaj neke ne preterano skupe JBL (po mogućstvu sa 12-inÄnim membranama) iz n.pr. Radiance serije, one obiÄno ne budu preterano skupe, a sasvim fino bi podnele snagu Pionira...

Link to comment
Share on other sites

ok. ovi HPM su prodati tako da se sad bacam na JBL kao Å¡to si rekao,a da li možeÅ¡ da mi napiÅ¡eÅ¡ koje oznake JBL zvuÄnika da tražim,da bi mi njihove performanse odgovarale i da li je bolje A 60 ili A 70 pojaÄalo,jer je mala razlika u ceni?

Link to comment
Share on other sites

Ako je razlika u ceni stvarno mala, uzmi A-70 - jaÄi je i ima mogućnost iskljuÄivanja tonskih kontrola.

A od Radiance serije vidim da se nudi model R103, doduÅ¡e skuplje nego Å¡to sam oÄekivao, ali ako su u savrÅ¡enom radnom stanju, Å¡to da ne.

Naravno, rokaÄinu ćeÅ¡ sa tom kombinacijom sigurno dobiti, ali ako si ljubitelj savrÅ¡ene reprodukcije kroz ceo zvuÄni opseg pri manjim snagama, možda ti se rezultat i ne dopadne.

InaÄe, meni na A-80 naizmeniÄno rade JBL L112 i HPM-100, u zavisnosti koju muziku u tom trenutku želim sluÅ¡ati - rock ide bolje sa JBL, a elektronika sa HPM.

Uživancija...

Link to comment
Share on other sites

izvinjavam se ,ali nestao mi je signal za internet ,pa sam morao da resetujem ruter,pa kad mi to nije uspelo morao sam ponovo da ga resetujem,pa je tek onda stigao signal,tako da je to bio problem,a ja se stvarno izvinjavam,.!

Link to comment
Share on other sites

Äitam sve Å¡to mi se savetuje i želim da se edukujem ,nadam se da se neće neko naljutiti kad imam da postavim neko pitanje koje vama možda zvuÄi klinaÄki,ali poÅ¡to nisam struÄnjak moram od neÄega da krenem.

Link to comment
Share on other sites

Moj savet ti je da preterano ne obraćaÅ¡ pažnju na razne Älanove ovog foruma koji su veÄito neÅ¡to nadrndani, u suprotnom ćeÅ¡ vrlo brzo pobeći odavde.

Šta se sve u poslednje pola godine ovde izdešavalo, najbolje bi bilo da se što manje konfrontiraš...

Link to comment
Share on other sites

ja imam preko 40 godina i nisam klinac tako da bi bilo glupo sa moje strane da se iskljuÄim sa chat-a i foruma u toku pružanja informacija ,koje su mi preko potrebne,ali to je stvarno tako ispalo ,i sam sam se nervirao Å¡to se to desilo baÅ¡ sad,ali dali su nam neke kineske rutere,koji Äim padne kiÅ¡a ili sneg odma dolazi do prekida signala i onda mora da se resetuje ruter i da se Äeka minimalno 10 sekundi pre ponovnog paljenja,pa ako ni to ne uspe onda se zove tehniÄka podrÅ¡ka,pa ti oni govore Å¡ta da isproveravaÅ¡,pa dok to sve proÄ‘e potrebno bude nekad i pola sata,a nekad budem bez signala i ceo dan ,tako da se jedan takav prekid desio baÅ¡ sad kad sam poÄeo da se dopisujem sa jednim Älanom i izgleda da je neko taj prekid pogreÅ¡no protumaÄio,ali nema ljutnje,pa verovatno bih i ja se zapitao da je bilo obrnuto,zaÅ¡to se neko iskljuÄio,a ja hteo da mu pomognem,nema veze,valda je sad sve uredu,nadam se da ću dobiti potrebne informacije.

Link to comment
Share on other sites

Prvo i osnovno sto treba da shvatis jeste da smisao hi fi nije gruvanje,paranje usiju,razvaljivanje i smisao velike snage i uopste dobrog pojacavaca nije da ti razvali usi nego da sto bolje kontrolise zvucnike koji zahtevaju dobru kontrolu da bi sto bolje svirali.

Wat kao wat ne znaci nista i nije nikakvo merilo i pokazatelj koliko je neki pojacavac dobar.Postoje puno faktora koji uticu na kvalitet reprodukcije.Kao na primer damping faktor,sinergije i jos mnostvo drugih..

Pojavom sinergije odnosi se na to i pokazuje konkretno kako se neki zvucnik slaze sa odredjenim pojacavacem.

Svaki zvucnik ima svoj karakter zvuka te tako i svako pojacalo,ali su neki proizvodjaci do te mere etiketirali svoje proizvode da se na primer zna da marantz uglavnom ima topao zvuk,ali to ne znaci da na njega treba staviti uvek zvucnike koji sviraju toplo.Dakle to je jedan primer karaktera zvuka.Inace svaki pojacavac je individua za sebe.

Poenta je postici sto bolji zvuk odnosno visoku vernost reprodukcije sto je inace i smisao hi fi.Kako ces to uraditi ne zavisi samo od pojacavaca i zvucnika vec od kompletnog sistema.Izvor + kablovi + prostorija odnosno akustika prostorije.Sam izvor pocev od medija do na primer playera koji salje analogno digitalni zapis ka pojacavacu ima svoj karakter zvuka.Kombinacija svih tih komponenti cine jedan hi fi sistem.Ceo sistem gradis po svojoj volji i postizes sto bolji kvalitet zvuka.Posmatrajuci tvoje postove i dinamiku postavljenih pitanja dosao sam do nekih zakljucaka koji su me naveli da ti napisem neke osnovne stvari .Dakle moras da spoznas neke elementarne stvari kad je hi fi u pitanju kako bi i tebi samom,a i tvojim kolegama forumasima bilo lakse da ti pruze pomoc u odabiru pojacavaca.Postavlja se jedno veliko pitanje.Sta ti zelis da postignes,kakav zvuk,kakav sistem,sta volis?Zasto pricati o tome koji je pojacavac bolji,koji losiji,da ovaj ima svetao,ovaj taman zvuk kad se ti pojavis sa pitanjem,a jel A 70 moze da pomeri bubrege sa tim i tim kutijama.Dakle nesto mi ovde nije jasno.Ako ti je samo to vazno onda nemas potrebe da trosis velike novce i da se vise brines o tvom izboru jer manje vise sta god da izaberes vecina ce te zadovoljiti.Izvini na ovim recima,nisam imao nameru da te uvredim,samo me je zanimalo smisao tvojih pitanja.Svaki korisnik hi fi ima nesto sto zeli od svog sistema i zato je visoka vernost reprodukcije jedna velika tabu tema.Iz tog razloga sam i resio da ti postavim par ovih pitanja.Ajde da se vratimo na temu.Da naucimo prvo neke elementarne stvari vezano za zvuk i sam zvucnik pa tek onda da krenemo o onim ozbiljnim temama kakva je razlika izmedju SA 8500 i SA 8800 .Po onome sto si me pitao na forumu shvatio sam da ti ni ne znas kako uopste funkcionise zvucnik.Pitao si me nesto tipa da li ces osetiti razliku izmedju 100 i 120 w .U jacini sumnjam da ces sem ako nisi vanzemaljac,ali da li je A 70 bolji od A 60 to je vec pitanje.Tvoje pitanje konkretno se odnosilo na razliku u snazi izmedju ta dva pojacavaca.Iz tog pitanja ja sam zakljucio sledece.Ti nemas pojma kako zvucnik uopste funkcionise,na koji nacin..Dakle sta je wat ?Wat je jedinica za snagu i sta ti ona prestavlja ?Apsolutno jedinica kao jedinica nista sama posebi.Mozes da je stavis na papir,napises duplo slovo vv i to je sve.Tvoje culo sluha necuje wate,niti wati sviraju.Ti cujes odredjene frekvencije koje se dele na niske,srednje,visoke,ultra visoke,al to sad i nije bitno.Da bi cuo te frekvenciju potrebno je proizvesti odredjenu kolicinu suma odnosno jacinu zvuka.Jedinica za jacinu zvuka je dobro poznati decibel.Dakle ti cujes odredjenu frekvenciju pri odredjenoj kolicini decibela.Ono sto mi nazimamo pun opseg jeste celokupan skup frekvencija.Kako to da ti najjednostavnije objasnim.AJde da kazemo to ovako.Zvucnik je napravljen da sluzi ljudima odnosno frekvencije koje zvucink svira napravljene su prema nasem culu sluha .Te tako pun opseg granici se sa onim frekvencijama pocev od one najnize koje cuje nase culo sluha pa do one najvise.Da uzmemo jedan primer frekvencija.Odredjena zvucna kutija svira freknvecije od 40 hz do 20 khz.Svaku frekvenciju mozes cuti,ali zavisno na koliko decibela.Dakle 20 khz je veoma,veoma visoka frekvencija koju ti mozes da cujes ali jako tesko.Potrebno je mnogo decibela da bi ti tu frekvenciju cuo.Stim da je u normalnom slusanju muzike spektar tonova isprepletan frekvencijama to je nemoguce.Dakle 20 khz se moze cuti ali mnogo teze nego neke nize frekvencije.Jednostavno nase culo sluha nije savrseno i mi razlicito cujemo niske,srednje i visoke frekvencije.Vremenom kako starimo sluh nam slabi i sve nam je teze da cujemo visoke frekvencije.Da se vratim na smisao price.Dakle tvoj zvucnik svira kombinovano frekvencije.Postoje dvosistemski,trosistemski,visesistemski zvucnici...Da uzmemo osnovnu trosistemsku kutiju.Taj bas koji ti volis da ti pomera  bubrege je ustvari niskotonski zvucnik i on svira niske frekvencije,srednjotonac svira srednje,a visokotonac one visoke o kojima sam malo pre pricao i uzimao za primer 20 khz..Skretnica je ta koja usmerava ono sto salje pojacavac na zvucnu kutiju i regulise sta ce koji zvucnik da svira.Skretnica ti dodje kao mozak zvucnika.Ona odradjuje gde ce koja frekvencija da ode.Naravno postoje losije i bolje skretnice te tako kod jeftinih zvucnih kutija zbog toga nastane veliki problem.Niskotonski zvucnik odnosno bas pocne da svira i srednje tonove,na srednjotonac dodje i malo visokih i tako pocne da se gubi pravilna zvucna slika i linearan zvuk jer niskotonski zvucnik nije sposoban da svira srednje frekvencije,srednjotoncu je muka od svojih srednjih frekvencija i onda kad dobije jos malo visokih bude mu zlo.Da jedan zvucnik moze da odsvira sam pravilno pun opseg ne bi postojale visesistemske kutije.Zasto ti ovo sve pricam.Pa da ti lakse objasnio snagu zvucnika.O kakvoj ja snazi pricam.Svaki zvucnik je pasivan element i nema apsolutno nikakvu snagu.Zvucnik trpi snagu,ali ne na svakoj frekvenciji isto.Srenjotonac trpi na primer 20 w ali samo u srednjotonskom opsegu.Kad  bi svirao pun opseg ne bi mozda istrpeo ni 5 w .Isto vazi i za visokotonac i niskotonac.Dakle zvucnik je napravljen prema nasem culu sluha.Napravljen je tako da nama sluzi.Kao sto sam vec rekao nase culo sluha necuje isto svaku frekvenciju.Na niskotonski zvucnik ode najvise energije,a na srednjotonac i visokotonac zajedno mnogo manje nego na sam bas.Zasto je to tako.Pa zbog toga sto se desava bas ono sto sam pricao malo pre.Srednje,visoke i niske frekvencije ne sviraju isto.Sve je uklavireno onako da mi cujemo sto bolje.Sad veliki problem zvucnih kutija je mahom sama skretnica i zbog nje najcesce i dodje do unistavanja jeftinih zvucnika jer svaki zvucnik svira svasta i onda dolazi do unistavanja.E kad smo sve ovo razjasnili onda mozemo da se vratimo na temu decibel.Dakle jedinica za jacinu zvuka je decibel.Decibel se upotrebljava za merenje osetljivosti ili ako ti je lakse efikasnosti zvucnika.Osetljivost pokazuje sledece.Koliko zvucnik proizvede decibela (suma) pri snazi od jednog wata na udaljenosti od zvucne kutije na 1 metru kvadratnom.To je osetljivost.Zvucnici mogu biti nisko osetljivi,prosecno osetljivi,visoko osetljivi i ultra osetljivi.Da mi bude lakse da ti objasnim uzecu jedan primer prosecno osetljivog zvucnika od 90 db.Sad vise i ne znam da li sam pomenuo,al evo za svaki slucaj cu opet.Nase culo sluha cuje razliku od + 3 i - 3db . + 3db dodaje se na svaku duplu vrednost wata.Dakle uzecemo primer zvucnika koji trpi snagu 50 w i ima osetljivost 90 db.Sta mislis koliko je potrebno da bi nesto zvucalno duplo glasnije od tih 50 w ?Citavih + 10 db .Ako sam ti u pocetku rekao da se na svaku duplu vrednost wata dodaje + 3db onda je racunica prosta.Ovako + 3db od 50 w je 100 w + 3 db od 100 w je 200 + 3db od 200 w je 400 w,dakle + 10 db od 50 w bice 500 w !Dakle da bi isto osetljive kutije koje imaju osetljivost 90 db svirale duplo glasnije od onih koje trpe snagu 50 w 90 db potrebno im je poslati citavih 500 w .Znaci + 10 db.E sad pomenuo sam ti da postoje i osetljivije i nize osetljive kutije od prosecnih od 90 db.Dakle zvucnik od 93 db koji trpi 25 w svirace isto glasno kao i zvucnik 90 db koji trpi 50 w .Dakle zvucnik koji trpi snagu 500 w,a ima 90 db svirace isto glasno kao i zvucnik koji trpi snagu 50 w ,a ima 100 db osetljivost.Snaga kao snaga se u pikovima menja u zavisnosti od frekvecija i nije konstantna.Da sad ne bi krenuo na temu impedanse i otpora i da ti ne bi bilo previse objasnicu prosto.impedansa i otpor nisu ista stvar da odmah napomenem,al to cemo drugi put.Dakle kao sto kod svake jedinice imamo odredjene standare po kojima se one mere tako imamo i kod wata odnosno snage pojacavaca.Kod pojacavaca se najcesce upotrebljava jedinica rms,pa onda din i td.Rms se meri na sledeci nacin.Koristi se puno opseg za merenje snage koju pojacavac moze da isporuci pri odredjenoj toleranciji thd ili totalnih harmoniskih izoblicenja.Uzecu konkretan primer pojacavaca A 60 koga i licno imam.Dakle A 60 ima snagu 2x100 w pri frekvencijama od 20 hz do 20 khz pri 0.007 % thd na 8 oma .Nesto je slicno i kad su zvucnici u pitanju.na njih se najcesce kaci nominalna snaga ili ti ona koju oni trple u punom opsegu tacnije na frekvencijama koje je prepisala sam rms standard.Ali se najcesce ne slazu..No to sad nije ni bitno.Dakle ovo sve je lepo znati ali nije bas ni neophodno.U praksi je moguce da 5 w svira isto kao i 5000 w.Sve ovo ne bi trebalo da te zanima da bi ti bilo lakse da skidas fasadu sa kuce nego da  bi lakse spoznao osnovu koja se tice zvuka i tako naucio da uzivas na pravi nacin u zvuku.Zaboravi na gruvanje,divljanje i slicno.To ti je moj savet i kreni da uzivas u muzici na pravi nacin.Slusaj kao covek.Glasnija muzika zahteva i bolji prostor,akustika je cudo.Wati nista ne znace u kvalitetu.Izaberi zvuk koji ti najvise odgovara i uzivaj.Zaboravih da kazem.Kod rms standarda meri se pun opseg i izoblicenja nesmeju preci vise od 1 % dok je kod dina drugacije.Din meri drugacije.Veruj mi da postoje krbulje koje prelaze i 10 % thd i to je slucaj kod mini linija te tako kupci kad dodju da kupe super svemirski brod od mini linije onda im prodavci prosipaju wate u prodavnici kako bi sto bolje prodali svoju plastiku.Stvar je u tome da sve to nista neznaci kad je kontrola zvucnika u pitanju.Ceo sistem je vazan,a pojacalo koliko god w da ima ako se ne slaze sa zvucnikom moze da ih okaci macku o rep.Mnogo ce ti biti.Za sada ovoliko.Kasnije ako bas nesto ne bude jasno mozemo dodati jos po nesto.Ovo je za pocetnika sasvim dovoljno.Veoma je ovo kompleksna tema i da bi prestao pricati o watima i pomeranju bubrega moraces za pocetak da naucis ovo.

Link to comment
Share on other sites

Uzivao sam citajuci izlaganje kolega Terminatora. Nauci se nesto novo svaki dan. 

 

Zamolio bih ga da editira tekst ako moze da podeli tekst na paragrafe. Lakse za citanje nama pocetnicima, mozemo i da preprocitavamo vise puta. A i lepse je za oci. :)

 

Hvala.  :wave2

Link to comment
Share on other sites

ima li neko iskustava sa pojaÄalima iz naslova?

O iskustvima cemo pricati tek kada savladas osnovnu materiju.Da bi mogao da ti pricam o nekim finesama prvo moras da znas osnovne stvari.Nisam imao nameru da ovo shvatis kao uvredu.Samo zelim da ti pomognem u sto boljem izboru.Moras tacno znati kakav zvuk zelis i sta je tvoj cilj da bi ti mogao pomoci u izboru.

Link to comment
Share on other sites

Da bi znao kakav zvuk zeli treba da cuje vise sistema detaljnije. Osnovni nosilac smeka zvuka nekog sistema sa sigurnih 80 tak % su definitivno zvucnici. Ostalo se moze blago korigovati amplifikacijom izvorom kablovima...ali ovo sto je glavno su upravo zvucnici.

Kad se pronadju oni koju u Vasem prostoru zadovoljavaju Vas ukus treba stati. Nekad to putesestvije moze trajati i godinama. Ne kazem da ne treba posle poslusati i neke druge, u svojoj prostoriji naravno, nego da se ne treba zaletati sa zamenama da posle ne bude kuku lele vracaj nazad staro. A starog nema vise.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...