Jump to content


Hi-Fi Higijena


Kaiser

Recommended Posts

Pozdrav svima, hteo bi da cujem vasa iskustva i preference za Hi-Fi higijenu.

 

Kad kazem higijenu mislim na ciscenje, ne kompletno odrzavanje tipa stezanje srafova, reguliranje mirne struje i sl.

 

Evo nekoliko pitanja da nam krene tema:

  • Kako cistite drvo na zvucnike ili gramofon?
  • Cime polirate drvo, ofarbani celik, eloksirani aluminijum, staklo i koliko cesto? 
  • Koje hemikalije koristite za ciscenje?
  • Koje su opasne da obrisu stampu i sl.
  • Kako i cime cistite pojacalo staro 30 godina za prvi put ako je bilo kod pushaca?
  • Kako cistiti membrane na zvucnike od papri/karton/akvaplas? 
  • Koliko cesto cistite prostor ispre, iznad i iza sistema i komponente?
  • Ko cisti? Vi, supruga, posluga, svalerka, svi zajedno?
  • Kako i cime cistite nosace zvuka?
  • Kako isprazniti glavne kondenzatore pre ciscenja da me ne ubije struja?
  • Dali je macja dlaka elektrosprovodljiva? Imam sigurno "nekoliko" u pojacalu... 

 

I t.d. slobodno napisite sve sto sam propustio a mislite da je vredan info.

 

I molim bez svadje oko metodologije.  :wave2

 

article-2020579-0D3B066A00000578-648_306

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

HiFi i TV ormariÄ - briÅ¡em praÅ¡inu sa onaj "praÅ¡ko praÅ¡koviÄ metlica.

TV ekran i ekran od playera - isto tako.

Driveri - Äetkica (fabriÄka) od dlake, neke meni nepoznate domaće životinje.

Platnena obloga zvuÄnika - usisivaÄ sa Äetkom, mala snaga.

Sve ostalo - iz otopine blagog detergenta za suđe, dobro isceđena krpa od mikrovlakana.

Prostor se usisava i Äisti sa parnim ÄistaÄem (odsustvo sredstava za ÄiÅ¡Äenje).

Sve nabrojano, Äistim ja i ne supruga. Å valerku nemam! 

NosaÄi zvuka su u HDD-u. Ponekad ih Äisti Komander. Backup je podvojen i na razliÄitim je lokacijama.

Kućne ljubimce ne držimo. Paukove redovno nežno deložiramo. Muve i komarci nemamo, zbog mreža na prozorima.

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Kaiser, svaka ti Äast za temu - u svima nama ÄuÄi po jedan Stevo Žigon ...

 

NosaÄi zvuka spakovani (najvredniji) u tamnu kutiju radi izbegavanja masnih prstiju gostiju uz pitanje " Ene otkud ti ovaj disk i sliÄno "

Paukove redovno nežno odnesemo na kućne biljke ako je napolju minus

Prostor se usisava

ÄŒistim iskljuÄivo ja

HiFi retko briÅ¡em jer je uglavnom pokriveno tkaninom kad se ne sluÅ¡a (pojaÄalo, ostalo je pokriveno i uÅ¡uÅ¡kano)

Driveri nisu problem osim srednjtonaca koji na obodu imaju nešto lepljivo pa još ne znam kako to da malo oćistim ...

Link to comment
Share on other sites

Ranije sam imao antistatik sprej koji naprskam po spravama i prebrisem suvom magicnom krpomo-odliÄan metod.Sad radi praÅ¡ko,gramofon samo suvom magicnom,digao sam malo ruke od zaludnog posla...radijator je iza uredjaja zaslužan da praÅ¡ine nikad ne zafali,malo praÅ¡ine dobro je i za ljude i psihu.

Znate onaj kad muž grdi ženu: "Dodjavola ko je sad obrisao Tv,imao sam tu neke važne brojeve!" :-)

Link to comment
Share on other sites

Nije tajna da su analogne audiofile pedantne po cudi i vole sve da je perfektno cisto i spremno i za oci, usi i dusu.

 

I naravno imas ove druge kao ja koji obrisu CD od rukava.  :heat

 

Ali da se malo poboljasm na tom planu. Kupio sam nove mikrofiber krpice. Jedne za pojacala i CDP, druge za zvucnike i trece za diskove.

 

Imam neku polituru za drvo ali kanim se nabaviti Danish Oil. Jel neko zna gde i kako to nabaviti?

Link to comment
Share on other sites

Ja koristim magicnu krpu za TV (i iskljucivo od hemije - voda u spreju).

Isto koristim i za audio uredjaje (pojacalo, cd, bdp...) - sve se to obrise lepo tom magicnom krpom blago vlaznom.

sto se zvucnika tice, samo na horizontalnim delovima se sakuplja malo prasine - to se srednje vlaznom magicnom krpom skida, a bocne strane, ako mi verujete, nikada nisam dotakao prstima (kako ja, tako niko drugi) i do sada se na njih uopste ne lepi prasina. Njih ne cistim nicim! (visoki "klavirski" crni lak - sjajni). Verovatno, da mora da se brise, onda nesto tipa magicna krpa - suva ili krpica od flanela - suva.

 

Membrane zvucnika - don't touch.

 

Sto se tice nosaca zvuka (CD , SACD, DVD u mom slucaju), to prilikom rukovanja iskljucivo hvatam za rubove (nikada za ravne delove gde je upisan zvuk), tako da je ciscenje (ako ga nekada i bude) gotovo nepotrebno... eventualno - suva ili vlazna magicna krpica, ili ona koja se koristi za brisanje naocara - microfiber, veoma fina koja ne grebe povrsinu medija, i naravno, ciscenje od centra ka ivicama - radijalno... nikako tangencijalno!

 

Sva ova ciscenja radim iskljucivo JA, ne dopustam da neko drugi to radi...

Link to comment
Share on other sites

Odavno sam shvatio da je moja ljubav prema audio uredjajima dobar ventil za velike spoljašnje pritiske kojima sam na poslu izložen.

Što više lickam uredjaje sve sam opušteniji ...

Malo se Å¡alim a malo sam i ozbiljan  :)

+1  :thumbsup2

 

Nista tako ne oporavi coveka kao sat vremena dobre, 'snazne' (u svakom smislu) muzike. Mozda mi jesmo ovisnici (vidi moj potpis ;)), al ja onda ne znam za bolji/zdraviji porok.  :listen

 

Parce guste tkanine preko komponenti mnogo truda ustedi, ali ne libim se da otvorim uredjaj i prodjem usisivacem preko elektrolita/ploce... naravno nezno :).

 

Pozz

Link to comment
Share on other sites

Puno je bitno da je vlasnik sistema na prvo mesto okupan i vodi racuna o svojoj higijeni,poznajem ljude u nasem hobiju sto se kupaju na mesec dana,pa kad treba da se kupi neki polovnjak od takvog coveka onda je stvar grozna kao sami vlasnik.

Meni naletio takav uredzaj pre nekoliko godina,elektronika/pojacalo je upilo neki miris na staro/bahato pa moralo je spavati na terasi mesec dana kako bi se provetrilo. :heat

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

PraÅ¡ina je Äesto svima trn u oku, kao Å¡to ima onih koji su ranije usisavali po televizorima i ne retko "usisali sliku" jer bi neÅ¡to Äuknuli ili otkaÄili.

 

Ja praÅ¡inu sa ureÄ‘aja kupim nekim boljim praÅ¡kom, s tim Å¡to se trudim da praÅ¡ko izgleda nakostreÅ¡eno kao kosa kada se protlja balon kroz nju, jer mi se Äini da tako bolje povata neprijateljske naslage. Pretpostavljam da su ureÄ‘aji svi uzemljeni i da ne bi trebalo niÅ¡ta dramatiÄno da se desi.

 

ZvuÄnike, a tu mislim i telo i drivere blago prebriÅ¡em praÅ¡kom pa onda magiÄnom krpom samo telo. Za održavanje gumenih veÅ¡anja postoji jako dobra mast koju jednom godiÅ¡nje namažem sa prednje i zadnje strane veÅ¡anja. Mast je u obliku tube i priliÄno je jeftina, zove se "Borvazelin" i može se naći u apotekama. Održava veÅ¡anja zaÅ¡tićena od suÅ¡enja i potpomaže elastiÄnijem hodu tako da osim Å¡to produžava vek istih doprinosi i u zvoÄnom smislu.

 

UnutraÅ¡njost ureÄ‘aja kao i PC takoÄ‘e jednom godiÅ¡nje usisivaÅ¡em produvam na terasi, Å¡to je privilegija onih koji imaju tu mogućnost na usisivaÄu. Izuzetno je efikasno jer imam i poseban dodatak za zavuÄena mesta u obliku malog fiÅ¡eka koji usmerava snažan mlaz vazduha.

 

Pozlaćene kontakte, ÄinÄeve i strujne viljuÅ¡ke bar tri puta godiÅ¡nje detaljno oÄistim medicinskim alkoholnim maramicama (donosim iz Å vajcarske) koje ne znam da li ima kod nas da se naÄ‘u. One su nežna papirno-tekstilna tkanina natopljena izrazito jakim alkoholom, koje se izvlaÄe jedna po jedna iz valkaste kutije u kojoj je alkohol. Ovo Äišćenje ima direktnog uticaja na zvuk.

 

CD-e sam primetio da magiÄna krpa hoće da izguli, pa primenjujem protrljavanje diska o pamuÄnu majcu na ispupÄenom delu u predelu stomaka.

 

Laser na playeru Äistim jednom godiÅ¡nje malom akvarel Äetkicom koju kvasim destilovanom vodom i malo nasapunjam sapunom od maslinovog ulja jer nema nikakvih dodatnih krema kao uobiÄajni sapuni. Posle par sekundi izrazito nežnog trljanja ispiram Äetkicom i na kraju mikronski ostatak destilovane vode upijem Å¡tapićima za uÅ¡i prethodno razbaÅ¡urene glave da ne pritisnu oko lasera sa prejakom silom.

 

Å to se tiÄe pražnjenja, Äišćenja i usviravanja elektronskih elemenata u kutijama i svih ureÄ‘aja na putu signala koristim sopstveno razvijeni audio disk sa zvuÄnim signalima koji imaju za cilj da okrepe i utegnu zvuÄne preformanse. Disk koristim jednom meseÄno i sa velikim uspehom održavam konstantnost karaktera reprodukcije. Zvuk je uvek isti bilo da je toplo, hladno, vlažno ili suvo vreme.

 

 

Sve oko ureÄ‘aja radim sam, dok sve okolne povrÅ¡ine Äisti moja divna supruga.

 

... Naravno uši perem sam jer su i one deo sistema. ;-):listen

Link to comment
Share on other sites

... ZnaÄi biće Harry Potter magic wand ... munja sa praskom!

 

Moraću da povedem raÄuna, da nosim naoÄare za sunce u sluÄaju da greÅ¡im!? ... Svakako hvala na upozorenju, ipak ću malo da se odmaknem kod sledećeg Äišćenja.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Najbolji alat za čišćenje audio i video opreme je obična četka za farbanje širine 20 mm. Ona odlično uklanja prašinu iz svih žlebova i ivica. Posle otprašivanja, uređaji izgledaju vidno čistije. Za površine jednom mesečno Clin za pranje prozora. Za drvo na zvučnicima Pronto. Jednom u šest meseci Deoxit za sve konektore. 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Willi Studer said:

Najbolji alat za čišćenje audio i video opreme je obična četka za farbanje širine 20 mm. Ona odlično uklanja prašinu iz svih žlebova i ivica. Posle otprašivanja, uređaji izgledaju vidno čistije. Za površine jednom mesečno Clin za pranje prozora. Za drvo na zvučnicima Pronto. Jednom u šest meseci Deoxit za sve konektore. 

Koji tacno deoxit.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...