Jump to content


S-fi glavni sistem


SuperFi

Recommended Posts

2 minuta ranije, Green said:

@patason, hvala za još jedan "audiofilski putopis" , kao i uvek, zadovoljstvo ih je čitati. Koja dig. ulaz je korišten na Balticu 3?

Uciteljice uciteljice jel mogu ja da se javim? Mozes Perice mozes...

USB over FTA Callisto (zamisli valjam ih po celom svetu, a da mi najblizi drugari koriste neka strana sra..a:-))

Link to comment
Share on other sites

@patason pre svega neizmerno mi je drago što ste napokon došli do mene. Nadam se da će ovo postati neka redovnija praksa i da nam neće trebati sufler iz Šafhauzena :D Da je neko normalnije vreme prošetali bi malo i po subotičkim restoranima...

Hvala ti puno za fenomenalan prikaz sistema. Nas dvojica se slazemo skoro u svemu. Meni je malo prirodniji visoki na Kairosu. Da li je to zbog specifičnog odziva ring radiatora (dosta oštar pad van ose), ali jako sličan efekat sam imao i sa Ekta Grande zvučnicima. Prva reakcija je skoro uvek bila da nema visokih. Dok ne udari činela ili triangl pa sve krene da zvoni po sobi :D Nekako je ta integracija sa srednjim i karakter ring radiatora ono što meni jako odgovara. Morel MDT33 u Krylovu je sjajan visoki koji stalno nešto šuška. Bar ja to tako doživljavam. Svakako je Krylov atraktivniji.

Po meni, par momenata su highlight. Prvo AI pojačalo. U kombinaciji sa Lampizatorom i BAT preampom i Kairosima, to je sviralo apsolutno fenomenalno. Trebalo je sačekati malo da sve prosvira ali već posle 15ak minuta sve je došlo na svoje. Ako mi je na momente sa BAT snagašom falilo snage i udara basa, ovde je svega toga bilo na pretek. Pri tome se zadržala prelepa boja tona. Čuo sam i ranije ove module ali direktno iz DAC i mislim da bi sa Lampizatorom koji ima volume kontrolu ili kao kod mene, sa lampaškim preampom to bila dobitna kombinacija. Šok na kraju je AI i Tannoy. Potpuno neverovatno, karakter izuzetno sličan kao sa Amity pojačalima. Da li to znači da su oba toliko neutralna da ne unose puno svojeg potpisa ili je nešto drugo u pitanju, ispitaćemo. 

Drugi momenat je kada je Zexx krenuo da se igra sa setovanjima Nuka. U jednom momentu je nešto uključio (clock je u pitanju ali da ja ne pričam o tome) i odjednom je separacija instrmenata i prostor postao neverovatan. Da skratim, Nuk je naručen i šaljeg ga doktoru Zexxu na podešavanje. 

Što se tiče Amity ampova, poručene su Acme 2a3 i jedva čekam da stignu. To je do sada moja najgora kupovina ako gledamo odnos uloženo i dobijeno, za taj iznos kupi se ceo AI amp :oops:

Veliki pozdrav i moram da skratim post, kasnim na skype 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, SuperFi said:

Drugi momenat je kada je Zexx krenuo da se igra sa setovanjima Nuka. U jednom momentu je nešto uključio (clock je u pitanju ali da ja ne pričam o tome) i odjednom je separacija instrmenata i prostor postao neverovatan. Da skratim, Nuk je naručen i šaljeg ga doktoru Zexxu na podešavanje. 
 

@patasonPrikaz dostojan sistema.

Ovo vezano za NUC je svakako interesantno. Mogli bi napisati malo detaljnije.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Green said:

@patason, hvala za još jedan "audiofilski putopis" , kao i uvek, zadovoljstvo ih je čitati. Koja dig. ulaz je korišten na Balticu 3?

 @golum je već napisao: usb ulaz na Balticu. Izvor je bio ili prastari laptop (fidelizer + JRiver) ili Nuk sa meni nepoznatim playerom i Zexxovim tweakovima (jos veća nepoznanica). Kabel je FTA Callisto. Jako ozbiljan izvor kada se sve podesi. Uzevsi u obzir Tidal i ostale pogodnosti, veoma veoma primamljivo. Best buy. Kao što rekoh, naručio sam Nuk racunar. 

Inače SPDIF na B3 takođe radi perfektno. Bez ikakvih problema ili kočenja, prelazak sa DSD na flac, sa USB na SPDIF...sve radi perfektno, glatko bez ikakvih problema. Još mi nije stigao CD transport tako da smo ovaj put slušali samo fajlove. 

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, SuperFi said:

@patason pre svega neizmerno mi je drago što ste napokon došli do mene. Nadam se da će ovo postati neka redovnija praksa i da nam neće trebati sufler iz Šafhauzena :D Da je neko normalnije vreme prošetali bi malo i po subotičkim restoranima...

Hvala ti puno za fenomenalan prikaz sistema. Nas dvojica se slazemo skoro u svemu. Meni je malo prirodniji visoki na Kairosu. Da li je to zbog specifičnog odziva ring radiatora (dosta oštar pad van ose), ali jako sličan efekat sam imao i sa Ekta Grande zvučnicima. Prva reakcija je skoro uvek bila da nema visokih. Dok ne udari činela ili triangl pa sve krene da zvoni po sobi :D Nekako je ta integracija sa srednjim i karakter ring radiatora ono što meni jako odgovara. Morel MDT33 u Krylovu je sjajan visoki koji stalno nešto šuška. Bar ja to tako doživljavam. Svakako je Krylov atraktivniji.

Po meni, par momenata su highlight. Prvo AI pojačalo. U kombinaciji sa Lampizatorom i BAT preampom i Kairosima, to je sviralo apsolutno fenomenalno. Trebalo je sačekati malo da sve prosvira ali već posle 15ak minuta sve je došlo na svoje. Ako mi je na momente sa BAT snagašom falilo snage i udara basa, ovde je svega toga bilo na pretek. Pri tome se zadržala prelepa boja tona. Čuo sam i ranije ove module ali direktno iz DAC i mislim da bi sa Lampizatorom koji ima volume kontrolu ili kao kod mene, sa lampaškim preampom to bila dobitna kombinacija. Šok na kraju je AI i Tannoy. Potpuno neverovatno, karakter izuzetno sličan kao sa Amity pojačalima. Da li to znači da su oba toliko neutralna da ne unose puno svojeg potpisa ili je nešto drugo u pitanju, ispitaćemo. 

Drugi momenat je kada je Zexx krenuo da se igra sa setovanjima Nuka. U jednom momentu je nešto uključio (clock je u pitanju ali da ja ne pričam o tome) i odjednom je separacija instrmenata i prostor postao neverovatan. Da skratim, Nuk je naručen i šaljeg ga doktoru Zexxu na podešavanje. 

Što se tiče Amity ampova, poručene su Acme 2a3 i jedva čekam da stignu. To je do sada moja najgora kupovina ako gledamo odnos uloženo i dobijeno, za taj iznos kupi se ceo AI amp :oops:

Veliki pozdrav i moram da skratim post, kasnim na skype 

Sigurno si u pravu za Kairos i visoki spektar, na Kryl u je tanji zvuk pa visoki privlace pažnju na prvu loptu, sto ti kazes suska stalno..... to cemo vec veceras proveriti kod Raleta. 

Imaj u vidu da sam ga cuo neposredno posle Tannoya i nisam stigao da se resetujem na zemaljske uslove. 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, prophet said:

@patasonPrikaz dostojan sistema.

Ovo vezano za NUC je svakako interesantno. Mogli bi napisati malo detaljnije.

 

1 sat ranije, Green said:

+1

Ako može za početak , koji software i koji player u sklopu Snake oil-a je korišten?

Pošto sam i ja kupio NUC u istoj turi, mogu i da pomognem... :)

Dosta sam se igrao i došao do vrlo zanimljivh rezultata.

Investicija je bila mala (cca 170 eur), a dobijeni zvuk je takav da sam izbacio iz razmatranja uređaje sa četvorocifrenom cenom koje sam imao prilike da isprobam kod sebe u sistemu.

NUC je super platforma za tweak, BIOS je prepun podešavanja:

1) prvo sam podesio ventilatore da budu potpuno nečujni,

2) isključio sam USB 3 podršku i naterao portove da rade kao USB 2 (iz iskustva sam utvrdio da USB3 dosta zrači i indukuje smetnje),

3) isključio sam sve USB portove (i eksterne i interne) sem jednog na koji je povezan USB to SPDIF interfejs,

4) isključio sve što ima veze sa strujom koja iz USB portova ide za napajanje uređaja koji se vezuju na njih.

U BIOS-u se može isključiti/uključiti Turbo boost, Hyperthreading, podesiti množilac i frekvencija CPU-a i memorije, power režimi (low power, itd). Neki korisnici sve te vrednosti postavljaju na minimum (spuštaju brzinu procesora, isključuju Turbo boost i Hyperthreading, uključuju low power, itd), kako bi smanjili "zračenje". Meni se sa takvim podešavanjima zvuk nije svideo.

Sam Snake Oil se u registrovanoj verziji (donacija, ko koliko da) može dodatno tweak-ovati:

Za plejer sam izabrao LMS + Squeezelite 1.6.4, mogu se izabrati i novije verzije, ali meni stara verzija bolje svira.

Squeezelite-u sam uključio i podesio RAM buffer: 2GB input buffer + 2GB output buffer, moguće su i druge kombinacije, neki tvrde da veći buffer svira bolje, ja imam 8 GB RAM-a, a namestio sam i RAM disk za muziku kada koristim (retko) MPD kao plejer, tako da za veći buffer nemam za sada nemam dovoljno RAM-a. :)

U posebnoj sekciji Snake Oil-a sam razdvojio plejer i sistem na odvojena jezgra procesora i dodelio procesu vezanom za USB realtime prioritet. Pokušao sam da dodelim i LMS-u i Squeezelite-u takođe realtime prioritete, ali tu je došlo do nekog klanja i seckanja zvuka, tako da tu stvar još treba da istražim.

Svaki od ovih tvikova je doneo unapređenje zvuka, oni vezani za USB najviše.

Imate detaljna podešavanja sa screenshot-ovima ovde, na komšijskom sajtu:

https://www.diyaudio.rs/topic/10039-rpi-i-playeri/?do=findComment&comment=371924

...a ako postoji interesovanje mogu da i ovde napravim odvojenu temu posvećenu NUC-u sa detaljnim objašnjenjima i slikama podešavanja. :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Pre svega hteo bih da se zahvalim Igoru kao sjajnom domaćinu i čoveku, a bogami i supruzi i klincima koji su nas "istrpeli" i omogućili da im na jedan dan "ukrademo" tatu za naše dečačke igrarije.:rolleyes: Igor je pasionirani ljubitelj muzike i izuzetan poznavalac i zaljubljenik u Hi-Fi tehniku koji kao i većina nas pokušava da pronađe taj famozni "sveti gral", i rekao bih da je u najmanju ruku na dobrom putu da to uskoro i dostigne. Sistem već u ovoj sadašnjoj inkarnaciji zvuči izuzetno, i opisu koji je @patason postovao skoro da nema šta da se doda, sve je "spot on", a verujem da će uvođenje novog preampa koji se trenutno "kuva" i boljeg digitalnog izvora svakako biti značajan korak u tom smeru. Ovom prilikom se zahvaljujem na gostoprimstvu i kolegi Danijelu koji nas je srdačno ugostio iako se još uvek oporavlja od nezgodne povrede ruke.

Elem, da se vratimo na pitanja. Kuja je već napisao praktično sve što je važno, a iNUC računar koji je korišćen je identičan njegovom, sa i5 procesorom 5. generacije, 8GB DDR3 i 120GB SSD, i sa stock napajanjem. U BIOS-u je podešen "quiet" mod i poisključivano sve od periferija što se ne koristi. Što se samog Snakeoil tiče, korišćen je Squeezelite "Ralph" plejer, dodeljeno 2+2GB za ulazno/izlazne bafere, izolovano je jedno CPU jezgro za plejer i ostavljena ostala tri za server/sistem, a promena koju Igor pominje je izvor timera/clocka, gde je umesto standardnog HPET korišćen TSC, odnosno clock na samom procesoru. Ne bih ulazio u detalje zašto je ovo drugo bolje, internet je prepun objašnjenja koga zanima, ali treba reći da se uopšte ne radi o malim razlikama kako u merenjima, tako i u zvuku. Ono što nije urađeno, a kod Kuje jeste, je da se USB portu dodeli viši prioritet, a u BIOS-u brzina USB portova ograniči na v2.0 i da se isključi grana za napajanje (ukoliko nema uređaja koji se napajaju sa USB porta), kao i da se isključe USB portovi koji se ne koriste, što bi takođe trebalo da doprinese boljem zvuku, ali treba reći da već i ovako radi odlično. Inače, Squeezelite je samo jedan od desetak plejera koji su takođe na raspolaganju u "komercijalnoj" verziji, što vlasniku ostavlja brojne mogućnosti igranja i izbora najbolje zvučećeg plejera/servera, dok se moguća hardverska unapređenja uglavnom odnose na "presađivanje" iznutrica u kućište s pasivnim hlađenjem i zamenu stock SMPS napajanja nekim linearnim, uz sasvim prihvatljivu investiciju.

Link to comment
Share on other sites

Razmišljam se o ovome već koji mesec, ali me malo kočili nedostatak vremena a potrebna podešavanja. Upravo sam i mislio da idem na minimalno potrebnu konfiguraciju koja može "da izgura" sve navedeno, plus Roon server. Eventualno i HD video preko HDMI. Naravno, za max audio postavku pomenuta podešavanja, sa isključenim WiFi koji je generator smetnji. Koje se napajanje koristi? Linearno, ili SMPS, pošto ima i dobrih SMPS napajanja, samo je pitanje koje?

Da li jedna ili dve pločice RAM? Pošto je meni logično da ide jedna, jer manje struje troši. Da li je 8 Gb dovoljno?

Kujo, Zexx, da li može da se zna tačna oznaka modela, za nas koji smo dalje locirani? Pošto bih verovatno morao sam to da potražim. Najlakše bi mi bilo da tu naručim sve, kao i SuperFi, ali ko zna kada ću dolaziti...

Da li je nešto slično ovome : Intel NUC NUC6CAYH ...?  https://www.amazon.com/Intel-NUC-Essential-Kit-NUC6CAYH/dp/B01MSZTD8N

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, BokiTokiVoki said:

Kujo, Zexx, da li može da se zna tačna oznaka modela, za nas koji smo dalje locirani? Pošto bih verovatno morao sam to da potražim. Najlakše bi mi bilo da tu naručim sve, kao i SuperFi, ali ko zna kada ću dolaziti...

Da li je nešto slično ovome : Intel NUC NUC6CAYH ...?  https://www.amazon.com/Intel-NUC-Essential-Kit-NUC6CAYH/dp/B01MSZTD8N

Moj model je ovaj:

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/83255/intel-nuc-kit-nuc5i5ryh.html

Ta informacija ti možda neće biti od koristi, pošto je u pitanju polovna mašina kupljena na oglasima.

Znači šta naleti na oglasu a da je dobra cena, to je! :)

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, Zexx said:

Kupuješ ono što je u nekom trenutku najpovoljnije na tržištu, a svakako ne smeta ni to što takva ili jača konfiguracija može da bude i Roon server.

Ima li možda nekoga iskustva sa kombinacijom Roon server u okviru Snake Oil-a vs npr.Roon Rock ili Nucleus?   NUC sam planirao isključivo kao server dok bi streamer(player) i dalje bio Allo Digione Sig. Nekako više volim kada su mi server i streamer na odvojenim uređajima , mada vidim da se u Snake Oil-u može podesiti da koriste različita jezgra procesora .  

Link to comment
Share on other sites

Ako planiraš odvojen server, mislim da je ROCK way to go, samo gledaj da iNUC bude sa minimum i3 CPU ili boljim, u zavisnosti od veličine biblioteke ili eventualnih planova u vezi upsamplinga i korekcije sobne akustike. Ja još uvek nisam testirao Roon u okviru Snakeoil, jer ovo već radi jako dobro pa sve nešto odlažem, ili mi se možda ne popravlja nešto što nije pokvareno...:rolleyes: Inače, probane su još i različite verzije MPD preko nekoliko klijenata ili preko upmpdcli, a sledeći na "tapetu" je HQPlayer, samo treba malo truda oko instalacije pošto nove verzije zahtevaju IPv6 koji nije uključen u Snakeoil OS u osnovnoj konfiguraciji.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...