Jump to content


Blackmores night- magija muzike ili muzika magije...


Ultravox

Recommended Posts

Pokusacu da budem "ukratko opsiran", tj da obuhvatim vise aspekata cele price o ovoj grupi i njihovom uticaju na mene, ali da ne napisem Rat i Mir. Naravno, uvek postoji mogucnost da ovaj topik

nece imati interesenata, pa moze ispasti da fakticki pisem sam sebi... 

Elem, ne znam koliko vas ovde je culo za njih te cu reci samo par osnovnih stvari.Vodja grupe je legendarni Ritchie Blackmore, gitarista i lider Deep Purple-a i Rainbow-a.Pevacica je Candice Night, njegova mlada supruga, a zajedno sa ostatkom benda sviraju mesavinu renesansne,folkmuzike i popa. S tim sto se sa vremenom polako udaljavaju od renesansnog...O njima postoji masa stranica na netu i masa njihovih pesama na Youtube.

Ja sam njih otkrio slucajno, jos pre nekih 13-ak godina, kad sam bio momak, drugar mi dao neku kasetu gde su bili i oni tj pesme sa njihovog drugog albuma.Odmah sam bio ocaran.Ta ocaranost traje i  dan danas ali naravno u drugoj formi i sa drugim intezitetom.Zasto pominjem magiju u naslovu ovog topika? Zato sto mi se slusajuci njihove pesme desilo nesto sto ne mogu zaboraviti nikada.

Bila je noc i ja sam bio sam u stanu. Slusao sam taj njihov drugi album u krevetu,lezeci. U jednom momentu sam osetio da me obliva neka cudna vrucina, dolazila je u talasima... Njihove pesme su mi toliko prijale da sam pozeleo da se stopim sa zvucnicima... Tada je nesto u meni pocelo da se trza, da se krece napred nazad... Imao sam utisak kao da sam na putu da izadjem iz sopstvenog tela...Sve je to bilo zatvorenih ociju... Kad bih otvorio oci, ne bi prestalo ali bi se smanjilo...Opet sam zatvorio oci,radoznao, i talasi napred nazad su se pojacali...Sve dok u usima sasvim jasno nisam cuo zvuk crkvenih zvona, bas ono ding dong, a talasanje je postalo ekstremno jako... Tada sam se uplasio,otvorio oci, skocio iz kreveta,ugasio muziku i otisao da se umijem i malo saberem...Da sam imao nekoga pored sebe u kuci, verovatno bih se i prepustio pa sta bude.Ovako nisam, i nekad mi je zao zbog toga... Uglavnom, jos dugo nakon tog dogadjaja, nisam slusao njihovu muziku u krevetu i u mraku.

Godine su prosle, ziveo sam u stanu sa verenicom i cesto bih pustao Blackmores Night. Ona ih nije volela. Kad bih kretao da pustim muziku, znala bi da uzvikne-Molim te, samo nemoj one irce-

Jednog dana me je otvoreno zamolila da vise nikad pred njom ne pustam njihovu muziku. -Zasto,upitao sam, zar ti se bas nijedna pesma ne svidja? zar su toliko dosadni?- Nije to-rekla je ona- njihova muzika je opasna. Bas je tako rekla, "opasna". Naravno iznenadio sam se i zatrazio objasnjenje. Nije mogla to da objasni, jednostavno je osecala njihovu muziku kao opasnu, kao hipnoticku na neki nacin, imala je osecaj da joj ta muzika uzima energiju. Ako je njoj uzimala energiju, meni je sigurno davala... Ja sam sa tom verenicom ubrzo raskinuo iz nekih potpuno drugih razloga, i tu se prica zavrsila.

 

Znaci mene sad zanimaju dve stvari, dal ima jos vas ovde koji vole njihovu muziku? Kako ste je upoznali? Sta mislite o zadnjem albumu itd. Druga stvar, dal ste i vi nekad doziveli nesto slicno slusajuci sopstvenu omiljenu muziku.Nesto neobjasnjivo, parapsiholosko,retko... Iskreno me zanima...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Znas kako, ima pesama od B.N. koje me nimalo me doticu, obican pop fazon, ali one koje su cista renesansa  tipa Play minstral play, Ocean gipsy, Past time with good company,Morning star, No second chance,Catharine, 25 years, The spinners tale... e te i slicne me izuvaju iz cipela...Plus vecina njihovih fantasticnih renesansnih instrumentala... Volim i ja Zhara i Oldfilda ali na jedan drugi nacin. Ustvari ,kod mene je obrnuto, njih dvojica su opustanje a Bn parapsihologija. Zamisli kad  bi svi ljudi bili isti, kako bi svet bio dosadan ;-)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Blekmor je celog zivota morao da pravi kompromise, sto kao zaposlen u bendu, sto kao pod ugovorom sa izdavacem, pa onda zeljeni kompromisi sa Lordom i nezeljeni sa Gilanom... Plus majstori iz publike koji pijano urlaju i traze Smoke On The Water....

Matori se odjednom nasao da moze da radi sta hoce, da radi sta voli i da ga boli uvo sta ko misli o tome. Pustio se s lanca i evo sad vec nanizao deset albuma koje sve mozes opusteno slusati. Ima par kikseva sa obradama nekih Purple i Rainbow stvari, bolje da ih nije dirao, ali sve ostalo je vrlo pitko i uvetu milo. Naprosto, muzika za opustanje.

Jednostavna muzika za narod, a pritom maestralno odsvirana (Rici u bend sigurno ne prima bezveznjake) i sjajno aranzirana. 

Blekmor je izuzetan poznavalac klasike i renesanse, a Kandis je izuzetna pevacica i vise nego pristojan tekstopisac.

Treba li vise na ovaj cemer u kome smo?

Link to comment
Share on other sites

Ja sam na ovu temu totalno zaboravio, nije ni cudo, stara je 7 godina. 

Slazem se da Blekmor tek sad radi ono sto mu dusa hoce. Ljubav prema renesansi je postojala i ranije, poslusati npr velicanstvenu Temple of the King dok je vodio Rainbow. 

A sta reci na ovaj biser sa Blackmores night, koliko jos grupa ima pesmu ciji je tekst napisao jedan kralj? 

 

Link to comment
Share on other sites

I jos nesto, casopis Rolingstone je americki i kad pogledas ovu njihovu listu zgrozis se od pristrasnosti u korist Amera a na stetu svih drugih. Blackmore i Knopfler iza likova ko sto su npr Mike Bliomfield i Billy Gibbons? :lol:

Da ne pricam o tome da je nas R. M. Tocak doktor gitare za bar pola na ovoj listi...

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Ultravox said:

I jos nesto, casopis Rolingstone je americki i kad pogledas ovu njihovu listu zgrozis se od pristrasnosti u korist Amera a na stetu svih drugih. Blackmore i Knopfler iza likova ko sto su npr Mike Bliomfield i Billy Gibbons? :lol:

Da ne pricam o tome da je nas R. M. Tocak doktor gitare za bar pola na ovoj listi...

Da li znaš ko je Mike Bloomfield?Nemoj se istrčavaš, pliz.

Link to comment
Share on other sites

Ok slažem se da Blekmor sjajan gitarista i pravi profi. Milioni klinaca uče da drndaju gitaru pomoću njegovih rifova. Čak i kod starijh možeš da uočiš dal je neko od Blekmora učio da svira gitaru.:D Al je zaheban i zadrt čovek. Sećam se kad je u nekoj od reinkarnacija Deep purple '80 tih tero ostale da smršaju jer su debeli.:D:D

Ok i Točak je,:D ali to je neka,neka druga priča.

Link to comment
Share on other sites

Valjda se gleda cela lista a ne samo prvih 10? I na njoj samo anglosasaksi, u nijednoj drugoj drzavi na svetu ni traga od izvrsnih gitarista? A tek sto su Princ i Edi Van Halen bolji gitaristi od Knopflera i Blekmora, neka nova definicija stvarnosti. 

Objavio je Rolingstone i listu najboljih 100 pevaca svih vremena. Bio sam odusevljen njihovom objektivnoscu kad sam video da su prva 4 mesta Areta Franklin, Rej Carls, Prisli i "legendarni" Sam Cooke, ko god on da je. 

O njihovim listama najboljih 100 filmova svih vremena ne treba trositi ni reci, izaberu 100 americkih filmova i onda rec americki zamene sa recju  svetski. Obicno im Carobnjak Iz Oza bude u prvih deset a nekad i u prvih 5. Filmovi poput naseg Doma za Vesanje, ruskog Idi i smatri, italijanskih Dvadeseti vek i Amarkord ne mogu ni da se proguraju na listu pored americkih remek dela kao sto su Roki, Isterivaci duhova, ET vanzemaljac, Kad je Hari sreo Sali te Indijane Dzonsa. 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Imo sam ja drugara u gimnaziji u PA za kog bih se zakleo da je bolji od svih njih na gomilu!:D  E al je to sad potrebno postaviti u neki kontekst. Vremenski, prostorni, sociološki, autorski, kulturni..............................
Možda sam malo konfuzan, ali mislim da je u Ex YU bilo grupa, koje da su se rodile u Engleskoj, bile bi Led Zeppelin i Pink Floyd u najmanju ruku.
Ako se rodiš na Balkanu, henikepiran si višestruko, ali to je neka druga priča.:D

Link to comment
Share on other sites

Ne bi se to desilo, jer ne možeš anglosaksoncima da prodaješ NJIHOVU muziku.Greška svih bandova bivše domovine je u tome što se nisu držali jedine stvari koju su mogli USPEŠNO da plasiraju, a to je originalna muzika s ovih prostora, pri tom ne mislim na Tešku industriju, Cod, Kerber ili Jakarta.Jedini bend koji je napravio ozbiljnu internacionalu karijeru je Laibach koji je ponudio nešto skroz originalno, nikad do tada viđeno u dotadašnjoj muzici, kao i donekle Vlatko Stefanovski.Možemo mi da se tešimo i ložimo, ali realno smo dosta zaostajali, kasnili za trendovima, donosili na ove prostore muziku koja je na zapadu već nestala.

Link to comment
Share on other sites

17 minuta ranije, perodeformero said:

Ne bi se to desilo, jer ne možeš anglosaksoncima da prodaješ NJIHOVU muziku.Greška svih bandova bivše domovine je u tome što se nisu držali jedine stvari koju su mogli USPEŠNO da plasiraju, a to je originalna muzika s ovih prostora, pri tom ne mislim na Tešku industriju, Cod, Kerber ili Jakarta.Jedini bend koji je napravio ozbiljnu internacionalu karijeru je Laibach koji je ponudio nešto skroz originalno, nikad do tada viđeno u dotadašnjoj muzici, kao i donekle Vlatko Stefanovski.Možemo mi da se tešimo i ložimo, ali realno smo dosta zaostajali, kasnili za trendovima, donosili na ove prostore muziku koja je na zapadu već nestala.

Sa ovim se delimično slažem. Ne možeš Anglosaksoncima ali možeš ostalima da prodaješ anglosaksonsku muziku pa sve da pršti i da u tome budeš super uspešan. A možeš i Anglosaksoncima da prodaješ bluz i ako si rođen na NBG!!!:D
Znači more, samo je to ekstremno teško jer si ybg, hendikepiran. Nemam bolji izraz.

Link to comment
Share on other sites

Bili smo pre svega tehničko-tehnološki zaostali!!!!
 

A da je moglo, moglo je. Uzmimo na pr. tragični slučaj čuvene mađarske grupe Locomotiv GT! Početkom sedamdesetih engleske rock novine pišu.
- Sledeća rock senzacija ne dolazi sa zapada nego sa istoka. Zove se Locomotiv GT!!
Slede svirke po Engleskoj i Americi. I šta se dešava. Fenomenalni gitarista Tamaš Barta reši da ostane u Americi. Niko za njega nije čuo. Niko se nije potreso. Grupa se, hendikepirana, prvi put raspala.

Nikad više nisu imali šansu. Barta nekoliko godina kasnije pod bizarnim okolnostima gubi život u LA. E ybg!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...