Jump to content


Zvu�nici Notax M sa Morel Elite zv. jedinicama


BokiTokiVoki

Recommended Posts

A tek da znate muke oko dogovaranja sa stolarima.....
 
U Beogradu je katastrofa. Svi Äekaju neke milionske poslove, i niko niÅ¡ta ne bi da radi, a ako baÅ¡ mora, onda je poskupo, i na kraju to bude loÅ¡e, neprecizno i sa greÅ¡kama.
ÄŒim se krene van BG-a, već do PanÄeva ili dalje po Vojvodini, sposobnih i preciznih stolara ima, i rade za umerenu cenu.
 
Jedino Å¡to u svakoj kombinaciji to priliÄno traje, kao da prave Spejs Å atl.  :lol:  
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 115
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Drago mi je da su ti se kutije svidele.

 

 

Problem uÄestvovanja u raspravama na forumima su pitanja:

nivoa znanja, iskustva, kulture komunikacije, i da li ima iole relevantnih ili makar zainteresovanih sagovornika.

Sve se to nažalost vrlo smanjilo i/ili unazadilo, ili se makar meni tako Äini.....

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Super je bilo druženje. Upoznao Saleta alias bokioo7 koji se pokazao kao dobar domaćin i Andriju (legendu). Velika zahvalnost i BokiTokiVoki-ju koji mi je ukazao Äast da meÄ‘u prvima posluÅ¡am zavrÅ¡ene zvuÄnike iz naslova koji su prekrÅ¡teni u NotaxM.

 

PoÅ¡to je sluÄaj tako hteo stigao sam pre svih i imao priliku da porazgovaram sa domaćinom kao i da posluÅ¡amo meni dobro poznate JBL L90 u pogonu preko Aleph2 monoblokova.

 

 

Aleph2 je klasama iznad ostatka sistema. 

 

 

Pristižu BTV i Andrija i pristupamo sluÅ¡anju NotaxM sa Aleph2 i YBA D/A konverterom. Tu mi neÅ¡to nikako nije Å¡timalo. Dok sam razmiÅ¡ljao Å¡ta je tu moglo da krene po zlu, zamenjeni su zvuÄniÄki kablovi ali je efekat kao Å¡to sam i pretpostavio bio minimalan.  U kvalitet Alepha sam se već uverio a Bokijeve kutije sam već imao prilike da Äujem u fazi izrade. Sumnja je pala na DAC. Moja iskustva sa novijim fabriÄkim DAC-ovima su poražavajuća po iste. Iole ozbiljnija priÄa poÄinje od par hiljada eur... Zamolio sam domaćina da prikljuÄi Philips DAC sa TDA1541 koji mi je ranije pokazao. TDA1541 je tonalno jako ispravan Äip a ovde je u pitanju Å¡ema iz profi LHH1000 maÅ¡ine i smatrao sam da bi to moglo korektnije da zvuÄi. U najgorem sluÄaju procenio bih da li zvuÄnici pokazuju razliku izmeÄ‘u razliÄitih izvora. Efekat je bio iznad svih oÄekivanja. Ispostavilo se da je reÄ o odliÄnom i dobro izbalansiranom konverteru. Bokijeve kutije su jasno podcrtale tu razliku i postalo je jasno da su u pitanju ozbiljno napravljene kutije. Nije naravno bilo moguće pristupiti ozbiljnom testiranju ali ono Å¡to je evidentno je da kutije imaju odliÄan bas i dobar tonski balans. 

 

Dobrano su ih izmaltretirali na velikim nivoima glasnoće.

 

Posebno mi je drago Å¡to nam se prikljuÄio i Å uca. Popili smo po neko pivce i zadovoljni se raziÅ¡li. 

 

Same kutije dosta lepÅ¡e izgledaju u prirodi, niko se nije setio da ponese foto aparat. 

 

 

 

post-11215-0-09984200-1434041093_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Cestitam Boki, kutije izgledaju jako dopadljivo u ovom prostoru, a vidim imale su pogon na "cist etanol" sa Saletovim monoblokovima. Mozes li nam reci koju sta je velika rezerva snage doprinela ovim kutijama u odnosu na neku drugu amplifikaciju kojom si ih ranije pokretao?

 

Pozdrav drustvu.  :wave2

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Cestitam Boki, kutije izgledaju jako dopadljivo u ovom prostoru, a vidim imale su pogon na "cist etanol" sa Saletovim monoblokovima. Mozes li nam reci koju sta je velika rezerva snage doprinela ovim kutijama u odnosu na neku drugu amplifikaciju kojom si ih ranije pokretao?

 

Pozdrav drustvu.  :wave2

 

 

Saletovi monoblokovi su uraÄ‘eni bez kompromisa ("masno" napajanje i filtracija), od poÄetka do kraja. I to se oseti. Ne gube dah u bilo kojoj situaciji, pri velikim dinamiÄkim rasponima se oseća lakoća rprodukcije. Pisao sam u temi "Osetljivost zvucnika ili stabilan otpor" o tome koliko snage iz pojaÄala zvuÄnici povuku, misli se na kratkotrajne pikove na niskim frekencijama. 

Naravno, prvo treba gledati kvalitet pojaÄala, ali ako preko toga imati dobru rezervu snage, to se i te kako oseti i Äuje. 

Link to comment
Share on other sites

Ovi zvuÄnici su i osmiÅ¡ljeni za manje / srednje velike prostorije, i iz tih razloga sam obratio pažnju posebno na nekoliko stavki:

 

birane su zvuÄne jedinice sa takvim T/S parametrima da kutije imaju viÅ¡u efikasnost nego Å¡to je prosek kod dvosistemaca, neÅ¡to je i viÅ¡i Fb oko 50 Hz (tjuning freq. za bass-reflex) baÅ¡ zato da ne bi bilo "bumijastog" i razvuÄenog bass-a Å¡to je problem kod manjih prostorija, Äak i sa manjim zvuÄnicima, ako im je niži tjuning. Bass-reflex tunel nije tzv. "tuba", već "slot" i sa prednje je strane, upravo da bi smeÅ¡taj bio lakÅ¡e, i bliže zidu, Å¡to je Äest sluÄaj kod manjih prostora.

Impedanca je po celom opsegu iznad 8 Ohma, dakle ne samo nominalno 8 Ohma, već nigde ne pada ispod toga. Zbog eff. 88 dB i viÅ¡e impedance, nije izbirljivo u odnosu na tip pojaÄala, cevno ili tranzistorsko, manji ili veći damping faktor, a ne treba im ni neka velika snaga....mada je uvek dobro imati rezervu, ako je veća prostorija, glasno, i muzika je sa većim dinamiÄkim rasponom.

Link to comment
Share on other sites

Najzad... Kad sklopis,javi da dodjemo u goste a mozemo i da ti organizujemo promociju van kuce... Pozdrav!

 

Вредело би организовати ту промоцију ван куће, или још боље неко упоређивање Ñа фабричким звучницима, рецимо мањим Dynaudio..

Ово што Ñе чује у кући обећава..

Link to comment
Share on other sites

Meni sve ovo oko ovih kutija zvuÄi zdravorazumski, Å¡to bi naÅ¡ narod rekao.

Nema vudu materijala, nema prodavanja magle. ObjaÅ¡njeno je sve zaÅ¡to, kako, gde… I gle Äuda, nema Scan Speak jedinica od po 350 evrića ;-)…

 

Šteta samo što BokiTokiVoki nema mogućnosti i živaca (pretpostavljam), da krene sa serijskom izradom. Mislim da bi to bilo osveženje, da ne kažem otrežnjenje za šire prostore ;-).

 

:cheers

Link to comment
Share on other sites

Meni sve ovo oko ovih kutija zvuÄi zdravorazumski, Å¡to bi naÅ¡ narod rekao.

Nema vudu materijala, nema prodavanja magle. ObjaÅ¡njeno je sve zaÅ¡to, kako, gde… I gle Äuda, nema Scan Speak jedinica od po 350 evrića ;-)…

 

Šteta samo što BokiTokiVoki nema mogućnosti i živaca (pretpostavljam), da krene sa serijskom izradom. Mislim da bi to bilo osveženje, da ne kažem otrežnjenje za šire prostore ;-).

 

Ðи ово ниÑу јефтине јединице..

У Србији не поÑтоји тржиште за Самоградњу, било да неко купи заокружен производ као Бокијев, или да Ñе Ñам упуÑти у грађење већ проверене конÑтрукције.. Ñви Ñе пре одлучују за лешеве Ñтаре пола века Ñа КП које мало Ñлушају па продају за пар деÑетина еура колико Ñу их и коштали.. ''аудиофили'' увек прво размишљају о томе за колико ће нешто поÑле продати, како неки уређај Ñвира им је на трећем меÑту..

Link to comment
Share on other sites

Koliko mogu da vidim na netu, visokotonci su par oko 300 evra, a mid basovi nešto malo manje... U zavisnosti od cene delova u skretnici i spoljašnjeg finiša, pretpostavljam da ove kutije gotove koštaju do 1.000 €.

Sa nekom „zvuÄnom“ nalepnicom: Dynaudio Extra, Neat Expression, Monitor Audio Mega Gold, Sonus Faber Ultra… bi cena kod ovlašćenog dilera bila x 5-6, verovatno. Na extra popustu x 3-4…

OK, ima tu i koštanja marketinga (dobar procenat) i ostalih stvari, da ne ulazimo u rapsravu kako sve te firme plaćaju porez i azijski radnici žive u blagostanju od primanja :smile:

 

Ali ove kutije, verujem, mogu uvek da se prodaju po nekoj razumnoj ceni, većoj od 1.000 €. Ako sviraju kao recimo Dynaudio Confidence C1 (~6.000 evra)…

 

Dalja prodaja je nezgodna, jer se danas nema poverenja u onoga koji je radio (ne moslim konkretno na BokiTokiVokija).

Ali ovde, konkretno kod ovog modela, vidimo i da je „nešto“ mereno, nije samo štelovano na zlatno uvce ;-)

Link to comment
Share on other sites

Ali ovde, konkretno kod ovog modela, vidimo i da je „nešto“ mereno, nije samo štelovano na zlatno uvce ;-)

ÐаÑлушао Ñам Ñе довољно звучника и електронике штелованих на златно увце, и превише..

Због таквих је Самоградња на лошем глаÑу у Србији, већа је шанÑа налетети на полупроизвод него на заокружен пројекат као овај..

Слушање долази на крају, поÑле много планирања, мерења о теÑтирања.. другачије не иде..

Link to comment
Share on other sites

Jeste, valjda tako rade firme?

Uši nam služe za proveru i eventualno neko minimalno štelovanje prema svojim afinitetima.

 

Iz tog razloga se ja ne slažem sa mišljenjem „da treba slušati samo svoje uši“! Bar ne kod hobija koji se zove hi-fi.

Uši su subjektivan organ ;-)… Neko voli plave, a neko…

:thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Jeste, valjda tako rade firme?

Uši nam služe za proveru i eventualno neko minimalno štelovanje prema svojim afinitetima.

 

Iz tog razloga se ja ne slažem sa mišljenjem „da treba slušati samo svoje uši“! Bar ne kod hobija koji se zove hi-fi.

Uši su subjektivan organ ;-)… Neko voli plave, a neko…

:thumbsup2

 

Фирме пеглају звук према афинитетима потрошача, ако примете да већина воли колорације и мањак детаља, направиће такав звучник без обзира што знају да не ваља и могу боље..

Уши треба баждарити, објаÑнити Ñеби зашто нам нешто звучи боље а нешто горе, и Ñтално теÑтирати..

И тада Ñмо далеко од објективног, али бар Ñе трудимо да будемо ближе..

Link to comment
Share on other sites

Koliko mogu da vidim na netu, visokotonci su par oko 300 evra, a mid basovi nešto malo manje... U zavisnosti od cene delova u skretnici i spoljašnjeg finiša, pretpostavljam da ove kutije gotove koštaju do 1.000 €.

Sa nekom „zvuÄnom“ nalepnicom: Dynaudio Extra, Neat Expression, Monitor Audio Mega Gold, Sonus Faber Ultra… bi cena kod ovlašćenog dilera bila x 5-6, verovatno. Na extra popustu x 3-4…

OK, ima tu i koštanja marketinga (dobar procenat) i ostalih stvari, da ne ulazimo u rapsravu kako sve te firme plaćaju porez i azijski radnici žive u blagostanju od primanja :smile:

 

Ali ove kutije, verujem, mogu uvek da se prodaju po nekoj razumnoj ceni, većoj od 1.000 €. Ako sviraju kao recimo Dynaudio Confidence C1 (~6.000 evra)…

 

Dalja prodaja je nezgodna, jer se danas nema poverenja u onoga koji je radio (ne moslim konkretno na BokiTokiVokija).

Ali ovde, konkretno kod ovog modela, vidimo i da je „nešto“ mereno, nije samo štelovano na zlatno uvce ;-)

ee denise,...

- u tim kutijama je mdt 33, jako dobar,nekeda popularan i za svoju vrednost je bio vrlo jeftin visokotonac ( zadnja cena u HU je bila 120e par), njega vise nema, a zamena je mnogo skuplja , a kazu da losije svira

- porediti Bokijeve kutije sa C1, mislim da je ipak bespredmetno, uz uvazavanje Bokija, koji i sam zna da je u njima Esotar- jedan od najboljih visokotonaca danas ( mdt je ipak njegova kakva takva kopija ), uz jako dobar midbas koji ga prati. Cak da ovo sve ignorisemo, ogroman % onih koji su C1 culi, kazu da svira boli glava. Cuo na prez. i mogu reci da je za respekt, iako ja ne preferiram dyn.

Link to comment
Share on other sites

- porediti Bokijeve kutije sa C1, mislim da je ipak bespredmetno

 

Daleko od toga da je bespredmetno.

 

Možda je bespredmetno napamet ih porediti, ali direktno poređenje bi imalo smisla.

 

ÄŒuo sam neke Dynaudio uradke na poslednja dva sajma, doduÅ¡e, na oba su imali neki peh pa, navodno, nisu zvuÄali kako treba. ÄŒuo sam i ove Bokijeve kutije. Moj zakljuÄak je da, u najmanju ruku, imajući u vidu i cene DY kutija, ne treba (uvek) podcenjivati DIY.

 

LiÄno, mnogo dajem na kvalitet drajvera, ali, pitanje je da li u nekoj visokoj klasi visokotonaca postoji baÅ¡ tolika Äujna razlika. Sve treba staviti na vagu, pa proceniti. 

Link to comment
Share on other sites

Daleko od toga da je bespredmetno.

 

Možda je bespredmetno napamet ih porediti, ali direktno poređenje bi imalo smisla.

 

ÄŒuo sam neke Dynaudio uradke na poslednja dva sajma, doduÅ¡e, na oba su imali neki peh pa, navodno, nisu zvuÄali kako treba. ÄŒuo sam i ove Bokijeve kutije. Moj zakljuÄak je da, u najmanju ruku, imajući u vidu i cene DY kutija, ne treba (uvek) podcenjivati DIY.

 

LiÄno, mnogo dajem na kvalitet drajvera, ali, pitanje je da li u nekoj visokoj klasi visokotonaca postoji baÅ¡ tolika Äujna razlika. Sve treba staviti na vagu, pa proceniti. 

beat, daleko od toga da potcenjujem Bokijev rad, cak naprotiv, pogotovu na njegovoj temi o njegovim dobrim kutijama koje nisam ni slusao. Uostalom i sam sam u diy-u, za mene nikad vise nova fabr. kutija- samo pravljene...Ali neke stvari ipak treba staviti na njihovo mesto, naime razlike izmedju jako dobrih i vrhunskih visokotonaca ( koji su verovatno u top 5 najboljih danas) su cujne, to se ogleda u drukcijoj prezentaciji - veca fluidnost, vise mikrodetalja, itd. I to kosta. Isto kao sto imamo vifu od 25$, koja je jako dobra, a dzabe, isti takav -a bolji cujno, je sken spik, ali je skuplji 10x...Pa sad, ko voli sitne detalje i firmu, neka izvoli...

Link to comment
Share on other sites

Koliko mogu da vidim na netu, visokotonci su par oko 300 evra, a mid basovi nešto malo manje... U zavisnosti od cene delova u skretnici i spoljašnjeg finiša, pretpostavljam da ove kutije gotove koštaju do 1.000 €.

Sa nekom „zvuÄnom“ nalepnicom: Dynaudio Extra, Neat Expression, Monitor Audio Mega Gold, Sonus Faber Ultra… bi cena kod ovlašćenog dilera bila x 5-6, verovatno. Na extra popustu x 3-4…

OK, ima tu i koštanja marketinga (dobar procenat) i ostalih stvari, da ne ulazimo u rapsravu kako sve te firme plaćaju porez i azijski radnici žive u blagostanju od primanja :smile:

 

Ali ove kutije, verujem, mogu uvek da se prodaju po nekoj razumnoj ceni, većoj od 1.000 €. Ako sviraju kao recimo Dynaudio Confidence C1 (~6.000 evra)…

 

Dalja prodaja je nezgodna, jer se danas nema poverenja u onoga koji je radio (ne moslim konkretno na BokiTokiVokija).

Ali ovde, konkretno kod ovog modela, vidimo i da je „nešto“ mereno, nije samo štelovano na zlatno uvce ;-)

 

Dosta hvalis ove kutije,poredis ih sa confidence c1(6000),da li bi ti menjao svoje fabricke od ispod 2000 za njih ili ne.

Odgovor si vec gore dao (boldovano),nego cudno mi bilo da bi u eventualnoj zameni ti jos morao da doplatis(po tvojoj proceni cena.)

ja znam koju bih kutiju radije imao-USHER!

Inace Bokijevu kutiju sam slusao pre finisa,voleo bi da je cujem sa boljim izvorom i pojacalom nego tad radi objektivnijeg poredjenja.A stojim iza tvrdnje da se diy isplati kao sto i sama rec kaze ako uradis sam ili ti uradi neko dzabe.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...