Jump to content


Zvu�nici Notax M sa Morel Elite zv. jedinicama


BokiTokiVoki

Recommended Posts

ee denise,...

- u tim kutijama je mdt 33, jako dobar,nekeda popularan i za svoju vrednost je bio vrlo jeftin visokotonac ( zadnja cena u HU je bila 120e par), njega vise nema, a zamena je mnogo skuplja , a kazu da losije svira

- porediti Bokijeve kutije sa C1, mislim da je ipak bespredmetno, uz uvazavanje Bokija, koji i sam zna da je u njima Esotar- jedan od najboljih visokotonaca danas ( mdt je ipak njegova kakva takva kopija ), uz jako dobar midbas koji ga prati. Cak da ovo sve ignorisemo, ogroman % onih koji su C1 culi, kazu da svira boli glava. Cuo na prez. i mogu reci da je za respekt, iako ja ne preferiram dyn.

 

MDT 33 120 Eura za par?

 

Mislis kad ja tamo pre toga ostavim brdo para pa mi da drugar popust, pa donesem preko bez AFE koju ostavim ovde drugaru, jel tako mislis 120 Eura par?  Sorry ako misi mislio na onaj par iz Sombora...

 

MDT nije kopija Esotara...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 115
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Мање више Ñви тврдимо иÑто, да је оно што Ñе проглаÑи вишком детаља мањак Ñредине, те онда иÑплива виÑокотонац..

Вратимо Ñе на тему.. где је крајњи домет Самоградње, одноÑно Бокијевих звучника, могу ли Ñе поредити Ñа неким од горе помињаних фабричких кутија..

Link to comment
Share on other sites

Bokijeve kabinete koje je projektovao i izradio sam slusao ali samo prethodna 2 modela. Po mom misljenju a na osnovu kratkotrajnog slusanja, apsolutno se mogu porediti sa fabrickim kabinetima te klase i dimenzija. A verujem da je to jos izrazenije sa ovim novim parom, (koji jos nisam imao prilike da cujem), zbog kvalitetnih jedinica koje su upotrebljene i zbog naravno znanja i nagomilanog iskustva tokom dugog niza godina...

To su originalni radovi, nisu prepisani odnekud sa interneta, ja to licno cenim jos vise.

Stekao sam utisak da kabinetima koje sam slusao kod Bokija nedostaju primereniji, kvalitetniji izvori i pojacavac za pogon.

Poslednji put kod Bokija smo bili Koja zajednicki poznanik i ja, slusali smo komplikovan za izvesti dual vented koncept i dobro je radilo stvarno. Uz otezavajuci faktor da pri slusanju, Boki stalno nesto prica... Nije smetalo - naprotiv. Dobili smo nove i zanimljive tehnicke informacje, :)

Link to comment
Share on other sites

ee denise,...

- u tim kutijama je mdt 33, jako dobar,nekeda popularan i za svoju vrednost je bio vrlo jeftin visokotonac ( zadnja cena u HU je bila 120e par), njega vise nema, a zamena je mnogo skuplja , a kazu da losije svira

- porediti Bokijeve kutije sa C1, mislim da je ipak bespredmetno, uz uvazavanje Bokija, koji i sam zna da je u njima Esotar- jedan od najboljih visokotonaca danas ( mdt je ipak njegova kakva takva kopija ), uz jako dobar midbas koji ga prati. Cak da ovo sve ignorisemo, ogroman % onih koji su C1 culi, kazu da svira boli glava. Cuo na prez. i mogu reci da je za respekt, iako ja ne preferiram dyn.

 

 

beat, daleko od toga da potcenjujem Bokijev rad, cak naprotiv, pogotovu na njegovoj temi o njegovim dobrim kutijama koje nisam ni slusao. Uostalom i sam sam u diy-u, za mene nikad vise nova fabr. kutija- samo pravljene...Ali neke stvari ipak treba staviti na njihovo mesto, naime razlike izmedju jako dobrih i vrhunskih visokotonaca ( koji su verovatno u top 5 najboljih danas) su cujne, to se ogleda u drukcijoj prezentaciji - veca fluidnost, vise mikrodetalja, itd. I to kosta. Isto kao sto imamo vifu od 25$, koja je jako dobra, a dzabe, isti takav -a bolji cujno, je sken spik, ali je skuplji 10x...Pa sad, ko voli sitne detalje i firmu, neka izvoli...

 

 

Dosta toga u ova dva posta je netaÄno. Da napiÅ¡em koje je realno stanje stvari.

 

Morel MDT33 je najjaÄi model soft-dome visokotonca, koji je bio njihova perjanica preko 20 godina. Ne znam kada je nastao, ali sigurno pre 1990. godine.

Cena mu je stalno bila 300 DM/kom. a poÅ¡to su se prodavali iskljuÄivo kao parovi, cena za par poÄetkom 90-tih godina je bila 600 DM. Imam tadaÅ¡nji katalog radnje Open Air iz Hamburga.

Ti visokotonci, a i praktiÄno sve zv. jedinice Morel iz tog perioda su se proizvodile ruÄno, doraÄ‘ivale ruÄno, merile, a na kraju i uparivale, tako da su se prodavale kao

"mached pairs" unutar +/- 0.1 dB. MDT33 je u rangu Dynaudio T-330 Esotar, jedino Å¡to je Dynaudio postao poznatija firma.

Ako se priÄa o tehniÄkim, tehnoloÅ¡kim i vizuelnim sliÄnostima, ja ne znam koje su veze izmeÄ‘u vlasnika i osnivaÄa Morela-a i Dynaudio, ali je Äinjenica da je firma Morel osnovana 1975. godine, a tek nakon toga 1977. firma Dynadio. Morel je već izbacio cele linije zv. jedinica, kada je Dynaudio bio u naznakama i povoju, pa ako se već Å¡pekuliÅ¡e, po ovom kriteriju bi pre moglo da bude da je Dynaudio kopirao Morel.

 

Bilo je nekoliko pari MDT33 koji su preko firme iz Segedina, prodavani praktiÄno u pola cene nego Å¡to je retail price, jer se ovaj model viÅ¡e ne prozvodi. To je bio tzv. clearance offer. Ko zna koliko je ovo dobar visokotonac (meÄ‘u najboljim soft-dome ikada) i bavi se DIY, taj se zaleteo i kupio viÅ¡e pari, jer se ni za 2-3 puta viÅ¡e novca ne može naći neÅ¡to tog ranga kvaliteta. Ja sam uzeo 2 para, moj drugaj S.An. je uzeo 3 para.

To je za one koji znaju šta će sa tim. Meni nije jasno kada neko pominje da je mogao povoljno da ih kupi, a posle ne zna šta će sa njima. Da ih gleda na polici?

 

Evo malo i primera gde se ugraÄ‘uju vrhunske Morel jedinice. EgglestonWorks je saraÄ‘ivao i sa Dynaudio i sa Morel. Poslednjih godina u svojim najboljim modelima, koji koÅ¡taju u rasponu 20-200.000$ koristi sve Morel: soft-dome visoki, 6" mid-basovi (srednjetonci) membrana od rohacela (carbon fiber cone), Titinum voice-coile, neodium ring magneti, razni dodaci za ravniji odziv, manja THD i imtermodularna izobliÄenja, basovi VC od 4,5", viÅ¡eslojna kruta membrana od tretiranog spec. papira, dugaÄkim hodovima i ogromnim magnetima. 

 

EgglestonWorks  Ivy Signature - 179.000$

Link : http://www.krispyaudio.com.au/products/EgglestonWorks-Ivy-Signature.html

 

Opisa pomenutog modela, i principa rada (isobarik), na sajtu proizvoÄ‘aÄa. (po kutiji: 6*12" bass-ovi, 8*6" mid + visokotonac)

Link: http://egglestonworks.com/products/the-ivy-signature/

 

Site High-End Palace.

Link : http://www.highendpalace.com/loudspeaker_systems.htm

 

Link prema radnji Lautsprechershop, gde mogu da se vide cene aktuelnih Morel zv. jedinica (najjaÄi 6" mid-bass model je 479 €/kom.).

"Naslednik" MDT33 je ET338 (Elite serija). Kažu (na diyaudio.com) da MDT33 bolje zvuÄi. Nisam imao prilike da ih poredim. Postoji i serija "iznad" - Supreme.

http://www.lautsprechershop.de/index_hifi_de.htm?http://www.lautsprechershop.de/chassis/morel.htm

Link to comment
Share on other sites

 
Prosto bi bilo nekulturno od mene da se protivim minirianju i smrti ove teme, kada toliki ljudi žele da je uniÅ¡te, poture dezinformacije, pretvore je u besomuÄno natezanje i svaÄ‘anje...ili iskoriste za sopstveno reklamiranje, kao Majda.
 
Za Morel zv. jedinice ovde niko nije ni Äuo do pre 3 godine, dok ih ja nisam nabavio i radio sa njima.
 
Pomama je krenula prvenstveno za MDT33 pre 1,5 godinu kada je veći broj audiofila Äuo kod mene ove kutije u ranoj fazi. Ja sam svoja 2 para i S.An. svoja 3 para nabavio preko Italije joÅ¡ pre 3 godine. Dakle, tada MDT33 u Segedinu nije ni bilo.
 
ÄŒak i kod jedne kompletne prepravke zvuÄnika, gde je praktiÄno sve izmenjano, i uraÄ‘ena nova skretnica, vlasnik je tražio iskljuÄivo MDT33 nakon Å¡to ga je Äuo u Notax M kutijama, i taj par visokotonaca je kupio iz Sombora.  Nije lepo odvlaÄiti temu o konstrukciji zvuÄnika u priÄe o nabavkama, cenama, itd. 
 
Evo slika prepravljanja Äetvorosistemaca, nemaÄki matori IQ 4180:

 

Fotografija0304_zps9904ad4d.jpg

 

Prvo su zamenjeni bass Vifa sa Seas CA22RNY (odgovarajući T/S parametri i efikasnost za tu veliÄinu BR kutije i taj tunel i Fb tjuning freq.). Zatim je zamenjen Vifa 25 mm visoki sa MDT33. UraÄ‘ena je potpuno nova skretnica sa dosta boljim delovima. SliÄna shema originalnoj, sa izmenama na delu za visokotonac.

 

Ta 2 basa su razliÄito seÄena, i ovo je njihov deo skretnice:

 

Fotografija0319_zps0a365850.jpg

 

 

A ovo je deo skretnice za srenjetonac (Vifa DX75 i MDT33):

Fotografija0320_zps50c7d302.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

Naknadno su promenjene i ostale zv. jedinice. Gornji Vifa mid-bass sa Seas (zaboravih oznaku, 22 cm sa phase plug) Äiji parametri odgovaraju za gornju kompresionu kutiju od 21 L netto. Vifa DX75 srenjetonac je zamenjen sa Morel EM 1308, i naravno taj deo skretnice za srednjetonac i visokotonac koji se vidi u prethodnom postu, morao je biti izmenjen i prilagoÄ‘en novoj konfiguraciji. Slika novog dela skretnice za srednji i visoki:

 

Fotografija0446_c_zpsltbcetkm.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

Za Morel zv. jedinice ovde niko nije ni Äuo do pre 3 godine, dok ih ja nisam nabavio i radio sa njima.

Ovo, jednostavno, nije tacno. Svojevremeno je u "Klubu audiofila" (PINKI, '98-'99 god) bilo nekoliko prezentacija DIY konstruktora (na jednoj od njih si i sam ucestvovao sa pokojnim g. Vukusicem, znas i sam koliko uspesno) gde su se mogli cuti i videti ozbiljni projekti (jos u to vreme mereni, ljudi su donosili i komplet dijagrame merenja sa ETF-a) radjeni sa MOREL drajverima. MDT33 nije ni tada bio toliko retka zverka u nasem DIY svetu, pogotovo ne kao ESOTAR T330. Problem je to sto si ti tada bio vrlo usko fokusiran, i kleo se u one MONACOR igrackice, a za nesto egzoticnije i skuplje od toga si ocigledno necim bio uskracen, cim mozes nesto ovoliko prepotentno da napises.

Link to comment
Share on other sites

Kako je lepo pljuckati i pisati laži iz udobnosti anonimnosti. (tj. red istine-poluistine i red laži, da se lakše proguta)

U tadaÅ¡nje vreme ljudi su se sastajali, družili, i znali se po imenima. Kako bi bilo da se predstaviÅ¡ po imenu prezimenu, i doÄ‘eÅ¡ liÄno da mi kažeÅ¡ ovo sve iz posta?

Ah, da. Mnogo je teže sipati ovakve netaÄnosti kada se ljudi gledaju u oÄi. Meni nije teÅ¡ko da stavku po stavku demantujem / objasnim, ali idemo po redu, prvo boldovano. 

Problem sa forumom je isti kao i sa društvom i državom - pravila se ne poštuju, ili se primenjuju selektivno. Za laži i podvale nema odgovornosti niti sankcija.

Vrednosti i moralni sistem je nestao, a druÅ¡tvena mesta su pretvorena u haos. Farma uživo.  

Link to comment
Share on other sites

Suvise si ti ostrascen da bi se moglo normalno komunicirati sa tobom, a ja se jednostavno ne pecam na tu vrstu diskusije. Poenta mog prethodnog posta je jasna. Culo se, i radilo ovde sa MOREL-om mnogo pre onakvog (tamo citiranog) tvog "zracenja". To je istina, jedna jedina, hteo ti to da priznas ili ne, i imenom i prezimenom.   

Link to comment
Share on other sites

Prvo, moj komentar da niko nije ni Äuo za Morel se odnosio na poslednjih 10-12 godina i ovdaÅ¡nje forume. Kao da sam razmiÅ¡ljao o pre 20 godina i Pinkiju.

 

Drugo, ako ćemo o tada, ja se ne sećam da je neko radio DIY sa Morelima. Bio sam na dosta prezentacija, ali ne na svima. Krug DIY-era je bio mali, nekoliko ljudi, Äuo bih  da je neko neÅ¡to radio.

Da ne bi bilo da mi je promaklo, malopre sam nazvao nekaÅ¡njeg predsednika Kluba Audiofila, i pitao ga da li se on seća neke prezentacije DIY zvuÄnika sa Morel zv. jedinicama. ReÄe mi da se ne seća.

 

Da se neÅ¡to pitam na ovom forumu, tražio bih ti da okaÄiÅ¡ slike DIY zvuÄnika sa Morel-om iz "Pinkija", datum, i ko je prezentovao, a ako to ne uradiÅ¡, trajno bih te banovao. 

Ne iz liÄnih razloga, već iz principa, zbog laganja, i zbog kampanje da nekome naÄiniÅ¡ (moralnu) Å¡tetu. Takav princip bi bio i prema svim drugim Älanovima. 

Link to comment
Share on other sites

A ja bih, recimo, zamolio moderatore da ne premestaju te postove, jer su direktno vezani za pretencioznost i prepotentnost (uz to i notornu laz) iskazanu u jednom, za ovu temu tebi bitnom, postu:
 

Za Morel zv. jedinice ovde niko nije ni Äuo do pre 3 godine, dok ih ja nisam nabavio i radio sa njima.

 
koju si naknadno i sam vrlo nemusto opovrgao:
 

Prvo, moj komentar da niko nije ni Äuo za Morel se odnosio na poslednjih 10-12 godina i ovdaÅ¡nje forume. Kao da sam razmiÅ¡ljao o pre 20 godina i Pinkiju.

Drugo, ako ćemo o tada, ja se ne sećam da je neko radio DIY sa Morelima...

 
Nema tu nikakvog off topica, i ja ne vidim razlog zasto bi postovi bili premestani. Ubuduce budi samo malo skromniji i promisljeniji pri pisanju, pa nece biti daljeg podsecanja na neke tvoje vesele epizode iz Kluba Audiofila i sl (a nije da ih nema).

Link to comment
Share on other sites

Nema tu nikakvog off topica, i ja ne vidim razlog zasto bi postovi bili premestani. Ubuduce budi samo malo skromniji i promisljeniji pri pisanju, pa nece biti daljeg podsecanja na neke tvoje vesele epizode iz Kluba Audiofila i sl (a nije da ih nema).

 

Mislim da ovo nije korektno...

 

I mi ''mlaÄ‘i'' koji nismo imali prilike da budemo Älanovi tog kluba zaslužujemo da Äujemo o tim epizodama ako su već spomenute...

 

Pogotovo ako su vesele

Link to comment
Share on other sites

Ja bi molio moderaciju da i uzivo povecaju Bokija na njegovu velicinu na forumu.

 

I naravno da opet urede temu po njegovoj volji i da ne dozvole da jos neko odgovori na njegove uvrede,omalovazavanje i prepotentnost.Naravno i da trajno banuju svakog na koga on upre prstom.

Link to comment
Share on other sites

I mi ''mlaÄ‘i'' koji nismo imali prilike da budemo Älanovi tog kluba zaslužujemo da Äujemo o tim epizodama ako su već spomenute...

Pa jednu, i to onu najveseliju, (radni naslov bi mogao biti DEBAKL) sam vec pomenuo ovde...

 

...bilo nekoliko prezentacija DIY konstruktora (na jednoj od njih si i sam ucestvovao sa pokojnim g. Vukusicem, znas i sam koliko uspesno)...

...a posto BTW voli...

 

Da napišem koje je realno stanje stvari.

...prepusticu njemu da ON napise kako je tada izgledala ta prezentacija, a ja cu onda samo da napravim blage korekcije ka tom REALNO ukoliko bude neophodno.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...