Jump to content


Kako sam poceo da slusam klasicnu muziku


Aoxomoxoa

Recommended Posts

I obavezna Å¡kolska literatura

 

To su, kolega po "Recimo kutijama NE", odlicne kompozije, ali sam ih u ovom sklepa(va)nju kakve-takve liste izostavio bas zato sto su obe davno usle u narodnu muziku. Klonio sam se i svih onih drugih komada i odlomaka koji su se vremenom, zaslugom medija, iskristalisali kao najveci hitovi klasike i opere ('1812' itd.) - a upravo zato da bih nagovestio da takvih 'hitova' ima neuporedivo vise. Zato su na njoj i neki na brzinu odabrani kompozitori koji nisu ni blizu toliko veliki kao Bah. Izostavljam, takodje, vokalnu muziku i gudace kao soliste. Taktika korak po korak.

 

I da napomenem da za slusanje simfonija nije neophodna duboka koncentracija, odgovarajuca diploma ili ko zna kakav sistem. Mnogi su ih najpre slusali na obicnom tranzistoru, a to i danas rade. Toliko o tome.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 140
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

I da napomenem da za slusanje simfonija nije neophodna duboka koncentracija, odgovarajuca diploma ili ko zna kakav sistem. Mnogi su ih najpre slusali na obicnom tranzistoru, a to i danas rade. Toliko o tome.

 

Mrnjau, ta divna veÄita tema - edukacija vs naiva u stvaranju i konzumiranju umetniÄkog dela  :)  Rado bih malo prodiskutovao o tome - davno sam sluÅ¡ao estetiku ali voleo sam je i sećam se svega! Na žalost, zatvorio si diskusiju Pedrovim signature argumentom: "tolko o tome". Å teta  :( Drugi put.

Link to comment
Share on other sites

To da li je neka klasična kompozicija ušla u kompilaciju "Muzika za milione" ostavite onima koji su te kompilacije pravili. Kompozitor to sigurno nije nameravao. Sve "hitove" klasične muzike odlikuje melodijska invencija koja je i najviša kategorija muzičko stvaralaštva. Ne dozvolite da vam pučki ukus ograničava ono što se vama iskreno sviđa. jednako kao što ne bi trebalo da vam mafijaši koji nose određene marke odela i satova kroje ukus tako što biste eventualno te iste marke izbegli zbog njih.

Estetiku sam na fakultetu položio sa desetkom, hvala! 

Link to comment
Share on other sites

Estaticar, veliko hvala! :)

Pozz

 

Nema na cemu. Pozdrav.

 

Mrnjau, ta divna veÄita tema - edukacija vs naiva u stvaranju i konzumiranju umetniÄkog dela  :)  Rado bih malo prodiskutovao o tome - davno sam sluÅ¡ao estetiku ali voleo sam je i sećam se svega! Na žalost, zatvorio si diskusiju Pedrovim signature argumentom: "tolko o tome". Å teta  :( Drugi put.

 

Opet ono o putu za pakao... (a ni ja meso ne konzumiram, cak i iz estetskih razloga.) Pozdrav.

 

Sve "hitove" klasiÄne muzike odlikuje melodijska invencija koja je i najviÅ¡a kategorija muziÄko stvaralaÅ¡tva. Ne dozvolite da vam puÄki ukus ograniÄava ono Å¡to se vama iskreno sviÄ‘a. jednako kao Å¡to ne bi trebalo da vam mafijaÅ¡i koji nose odreÄ‘ene marke odela i satova kroje ukus tako Å¡to biste eventualno te iste marke izbegli zbog njih.

Estetiku sam na fakultetu položio sa desetkom, hvala! 

 

Sa ovim se slazem i nadam se (mada ni Bog ne moze odgovoriti na nade koje se odnose na proslost) da sam jasno obrazlozio zasto na listi nema 'hitova'.

 

Cestitke za 'cistu desetku'. Od nekoga ko u Minhen ide zbog pinakoteka nista manje od toga ne bih ocekivao. Uzgred, na otmenim  berlinskim buvljacima ima mnogo savrseno ocuvanih vinila za samo 1 evro/komad, ali je uvek bolje lisiti se nekoliko ploca i svratiti u onu zgradu u blizini Filharmonije. Tamo je muzika za oci.   

 

Toliko o svemu.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Mislim da diskografska kuća Naxos nudi veb sajt i informacije koji su najotvoreniji i daju odlične odgovore na zapitanost o ulasku u klasičnu muziku, slušanju, osnovnom repertoaru i sličnim temama. Pogledajte odeljak "Education". Nije pisano pojednostavljenim jezikom, zahteva malo koncentracije i napora ali ćete biti nagrađeni kao i svi koji pažljivo čitaju i imaju želje za novim saznanjima.

Link to comment
Share on other sites

Mnogi su ih najpre slusali na obicnom tranzistoru, a to i danas rade. Toliko o tome.

Sve se može sluÅ¡ati na obiÄnom tranzistoru. Da ukinemo forum? :rolleyes:

 

Svojevremeno sam (možda prvi) otvorio sliÄnu temu, sećam se ova tri predloga, sva tri sam nabavio. Prvi i treći predlog su, ujedno, stara audiofilska izdanja. Ali, Äak i radi muzike ih vredi nabaviti. :)

 

51pieF9jqaL.jpg

 

51MIYPFzgkL.jpg

 

519Qpig6AUL.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sve se može sluÅ¡ati na obiÄnom tranzistoru. Da ukinemo forum?

 

Ovo je nesto slobodnije tumacenje, ali mogu spokojno da predlozim da se pobrisu sve one stranice foruma na kojima se hvale uredjaji koji zvuce gore od obicnog tranzistora. Da ne pricam mnogo o tome kako moj stari tranzistor, ne bas obican, zvuci manje pogresno nego i pokoji primerak haj enda. Ili o onim primercima haj enda koji, da parafraziram Paulijevu cuvenu opasku, ne zvuce cak ni pogresno.

 

Usput, nisu losi ovi predlozi, mada bih prednost dao vinilu...

 

post-11525-0-13525900-1391853417_thumb.j

 

Ili bar da bude kombinovano...

 

post-11525-0-52078500-1391853368_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ne znam taÄno, verovatno od roÄ‘enja, a možda i malo pre toga.  ;-)

Kod mene je u kući bila puštana klasika redovno, od kad se sećam znam da sam slušao i gledao opere, znao za Mozart-a, Bethoven-a, Liszt-a, Čajkovskog...

Isto tako sam bio izložen rock-u, popu, ambijetalnoj, grckoj muzici, jazz, rap, ne znam ni da nabrojim.

Samo varira kolike pauze pravim u ponovnom slušanju, nisam uvek raspoložen.

Link to comment
Share on other sites

Prvo sam posluÅ¡ao Äetiri godiÅ¡nja doba, jer su svi to kao voleli od klasike. Bio 5 razred oÅ¡, posle toga Mozzart a nakon toga sve ostalo - Å¡to mi je doÅ¡lo pod ruku ...

 

Kao i moj komsija Vlajo,prvo sam slusao druga Vivaldija i "Quatro Stagione".Onda sam napravio pauzu od 7 godina i potom krenuo da pohadjam prvi razred osnovne skole.Posle toga sam slusao sve redom,a najbolje mi se dopao i dan danas ga volim onaj Nemac na vrh mi jezika .... .

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Da li je klasična muzika opasna po omladinu?

Sinoć gledam RTS3 oko 22.25 , završava se neka emisija o Pariskim kanalima i ide upozorenje 

image.thumb.png.e1d009adf3ffacd5342a383840098d27.png

Sledeća emisija je :  "Volim klasiku"

:blink:

Ne mogu da verujem.Još uvek zapanjen, danas premotam EON, stvarno upozorenje deci na klasičnu muzikui.

E pa deco Srbistana, slušajte i gledajte turbe folk, pinkove zadruge, qurve, ubice i kriminalce, ali nemoj slučajno da se izložite pogubnom uticaju klasične muzike.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...