Jump to content


Audio kablovi za prenos digitalnih signala ( optical - toslink, coaxial - s/pdif, XLR - as/ebu )


suca77

Recommended Posts

Evo sta sam dobio u uputstvu za moj DAC:

 

"Choosing a Digital Cable

 

Based on our experience, here is a list of digital interface methods in descending
order of performance:
USB
AES/EBU using XLR connector
Coaxial cable using BNC connector
Coaxial cable using RCA connector
TOSLINK plastic-optical cable
The quality of any of these transmission methods depends on the quality of
the cable and the sophistication of the transmitter and receiver. Higher quality
cables (especially USB) are required to support higher data rates. 176.4kHz or
192kHz data rates can be transmitted via Coaxial, and AES/EBU (balanced)
digital cables, but one must choose cables that will transfer higher data rates
without signal loss. Toslink connections are not rated for data files exceeding
96kHz. Again, we highly recommend that you take advantage of your dealer’s
experience and, most importantly, trust your ears."
 
Sad ti budi pametan :-)
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 130
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Meni na primer Toslink kabl (neki jeftini od 5m) neće preko 48kHz, dok USB može i 384kHz. USB je isto jeftin i od 5m. Međutim, ako stavimo to na stranu - razlike u zvuku su minimalne (ako i postoje), bar sa asinhronim DAC-om. Ono što je bitnije je da je USB 100% pouzdan, a toslink zna da zeza tj. da "pucne" na par minuta ako sam nešto mrdao kompjuter pa se konektor malo pomerio.

Link to comment
Share on other sites

Suco, kako hoces... :)

Meni su popunjeni skoro svi ulazi na Naim DAC-u

(BB PCM1704, kao kod tebe, ako je bitno).

Redom:

optika sa maticne ploce na PC-ju,

optika sa maticne ploce na Mac Mini-ju,

optika sa Panasonic HDD/DVD recordera/plejera,

coax iz Rotel RCD1072 CD plejera,

coax iz Squeezebox Touch-a,

BNC>BNC direktno - M2Tech HiFace2 sa Mac Mini-ja.

Neke kombinacije su se menjale u smislu coax umesto optike i obrnuto.

Svi ovi SPDIF izvori se manje ili vise razlicito "cuju",

sto zbog samog izvora, sto (mozda :) ) zbog razlicitog SPDIF kabla.

Ubedljivo mi najlosije svira SPDIF sa maticne ploce na PC-ju,

maticna je neka Gigabyte, zaboravio sam oznaku, ali bila je najskuplja kada sam je kupovao.

SB Touch mi je bio savrsen i mislio sam da mi ne treba bolje

dok nisam ubo HiFace2 u Mac Mini-ja i instalirao Audirvanu.

Tada mi se otvorio novi svet! :)

Drugar koji je takodje imao Touch je dosao kod mene da cuje razliku

i Touch je ekspresno zavrsio na oglasima a kupljen je Mac laptop.

Touch kod mene svira mnogo bolje od SPDIF-a sa maticne na PC-ju.

Opet, mozda je i taj tvoj PC u stvari odlican!

Napali smo te da ga menjas a da ga nismo ni culi. :)

 

Bio bih veoma zahvalan ako bi mi  neko omogucio da cujem i uverim se u ovo sto Kuja kaze

 

 Touch kod mene svira mnogo bolje od SPDIF-a sa maticne na PC-ju.   Ubedljivo mi najlosije svira SPDIF sa maticne ploce na PC-ju,

 

maticna je neka Gigabyte, zaboravio sam oznaku, ali bila je najskuplja kada sam je kupovao.

SB Touch mi je bio savrsen i mislio sam da mi ne treba bolje

dok nisam ubo HiFace2 u Mac Mini-ja i instalirao Audirvanu.

 

Ne kazem da to nije moguce jer je  svaki sistem  prica za sebe i pre odluke  treba probati i poigrati se sa ovim sto kolega misli i iznosi kao svoje iskustvo

 

iKujo jel dolazis na pivo da nadjemo pravo resenje  :wave2 

Link to comment
Share on other sites

 

Evo sta sam dobio u uputstvu za moj DAC:

 

"Choosing a Digital Cable

 

Based on our experience, here is a list of digital interface methods in descending
order of performance:
USB
AES/EBU using XLR connector
Coaxial cable using BNC connector
Coaxial cable using RCA connector
TOSLINK plastic-optical cable
The quality of any of these transmission methods depends on the quality of
the cable and the sophistication of the transmitter and receiver. Higher quality
cables (especially USB) are required to support higher data rates. 176.4kHz or
192kHz data rates can be transmitted via Coaxial, and AES/EBU (balanced)
digital cables, but one must choose cables that will transfer higher data rates
without signal loss. Toslink connections are not rated for data files exceeding
96kHz. Again, we highly recommend that you take advantage of your dealer’s
experience and, most importantly, trust your ears."
 
Sad ti budi pametan :smile:
 

 

Jedino ako imas vise iskustva...

:cheers

Link to comment
Share on other sites

Asinhrono znaci da transmiter  i receiver nemaju isti takt. Klokovi im nisu sinhronizovani. ---> omogucen je varijabilni bit rate. Cak je i RS232 asinhroni ali moze da se i klok prenosi.

Ustvari ne znam sta se podrazumeva pod asinhronim prenosom. Asinhroni na fizickom nivou ili na nivou podataka. Ili cak aplikativnom nivou.

Asinhroni prenos podrazumeva da prijemnik preuzima ulogu master clock-a i "diktiranje" povorke bitova, pri čemu se ignoriše takt izvora.

Link to comment
Share on other sites

 

Evo sta sam dobio u uputstvu za moj DAC:

 

"Choosing a Digital Cable

 

Based on our experience, here is a list of digital interface methods in descending
order of performance:
USB
AES/EBU using XLR connector
Coaxial cable using BNC connector
Coaxial cable using RCA connector
TOSLINK plastic-optical cable
The quality of any of these transmission methods depends on the quality of
the cable and the sophistication of the transmitter and receiver. Higher quality
cables (especially USB) are required to support higher data rates. 176.4kHz or
192kHz data rates can be transmitted via Coaxial, and AES/EBU (balanced)
digital cables, but one must choose cables that will transfer higher data rates
without signal loss. Toslink connections are not rated for data files exceeding
96kHz. Again, we highly recommend that you take advantage of your dealer’s
experience and, most importantly, trust your ears."
 
Sad ti budi pametan :smile:

 

Stvarno? Ovde se tvrdi da USB-A svira bolje od SPDIF-a?

Link to comment
Share on other sites

Stvarno? Ovde se tvrdi da USB-A svira bolje od SPDIF-a?

 

Tvrdi se i da se pre svega najvise veruje svojim usima a posle protoku i Khz  - ima i ostalim drnde - mrnde forama i fazonima u digitaliji

 

ps 

 

Uskoro  :) ovih dana cu i uzeti kvalitetniji hi - face  Musical F . .  -  V - Link  pa da vidimo da li ce biti bolje ako se ode na visu klasu hi - face - a.

 

M2Tech nije bio bolji nego moj spdif sa maticne , mada su tada na testu svi tvrdili kako ce to biti bolje za klasu :blah .

 

Probacemo  tada i vise MODELA usb kablova pa da vidimo ima li i tu prevara kao u  ovim dig... kablovima

Link to comment
Share on other sites

 
Willi, bice da ti uopste nisi cuo dobar DAC. Mislim, USB DAC :)
 
I ova tema je odlutala a ja bih da se vratimo na Sucinu nedoumicu 'koji digitalni kabl ...'
 
@Suca
Nema digitalnog kabla. Svaki kabl je strujni kabl i nista drugo. Ne prolaze kablom nule i jedinice vec vrlo obicna i realna struja. 
Kad ovako pocnes da posmatras i tako postavis i kompujter* kao izvor zvuka pa razmislis koliko miliona tranzistora sadrzi pa koliko
stotina regulatora napona (svicerskih nazalost) te ostalih zagadjivaca dragocenog nam audio signala, tvoj fokus bi trebao da se pomeri
ka izboru dobre PC konfiguracije a zatim vrlo potrebnoj (citaj zaista neophodnoj) optimizaciji operativnog sistema za koji si se odlucio.
A onda dve dobre komponente mozes slobodno da povezes i vrlo jeftinim kabelom. Podrzavam domace proizvodjace pa neka izbor iz FTA
ponude bude maksimalan trosak u izboru kablaze.
 
U tvom slucaju izbor konekcija je sirok a opet ne i optimalan. Toslink zaboravi. Za AES/EBU stvarno nemam ideju koji transport (PC komponentu)
izabrati a nije mi se citalo koji su limiti transfera kod AES/EBU standarda. 
 
Dakle ostade S/PDIF.
 
HiFace USB-S/PDIF prve generacije na izlazu daje previsok napon (5V) ali se ubacivanjem in-line atenuatora (obicno 10-12dB) njegov rad
moze znacajno poboljsati. Sledeci korak je baterijsko napajanje (npr. JKenny modifikacije) pa se tako jedna jeftina spravica moze pretvoriti u
uredjaj zaista visokih perfomansi. 
 
Sledeci 'obavezan trik' je koriscenje S/PDIF kabla duzine min. 1,2 do 1,5 metara - najlaksi nacin resavanja refleksija signala u kablu. 
 
Svakako probaj HiFace2 a ako imas mogucnosti probaj i one (ozbiljno) ckupe USB-S/PDIF interfejsove :)
 
 
PS
Ethernet konekcija. I USB i Ethernet spadaju u isti, najvisi (najnizi) kompujterski 'OSI Layer'. U studijskoj i kucnoj 'strimer' primeni vec ima odlicnih
mreznih galvanskih izolatora. Ali jos nisam 'prokljuvio' odgovarajuci prijemnik na DAC strani. I ne zurim, sasvim sam zadovoljan sa 24/768 async USB. 
 
PS2
Neupucete molim da ne grickaju semenke i ne pljuckaju na pod u ovaj biJoskop, hFala.
 
:cheers
 
 
* ('kompujter' TM by dj.nik ili 'Nije greska vec namera moja', Vera Matovic 1979)
 

 

Link to comment
Share on other sites

@Suca

Nema digitalnog kabla. Svaki kabl je strujni kabl i nista drugo. Ne prolaze kablom nule i jedinice vec vrlo obicna i realna struja. 
Kad ovako pocnes da posmatras i tako postavis i kompujter* kao izvor zvuka pa razmislis koliko miliona tranzistora sadrzi pa koliko
stotina regulatora napona (svicerskih nazalost) te ostalih zagadjivaca dragocenog nam audio signala, tvoj fokus bi trebao da se pomeri
ka izboru dobre PC konfiguracije a zatim vrlo potrebnoj (citaj zaista neophodnoj) optimizaciji operativnog sistema za koji si se odlucio.
A onda dve dobre komponente mozes slobodno da povezes i vrlo jeftinim kabelom. Podrzavam domace proizvodjace pa neka izbor iz FTA
ponude bude maksimalan trosak u izboru kablaze.
 

Može biti da nisam sluÅ¡ao dovoljno dobar USB DAC. Ali Å¡to se tiče ovde navedene tvrdnje, ona nije tačna. Impedansa provodnika je frekventno zavisna. Veličine koje se javljaju u provodniku u audio opsegu se menjaju na viÅ¡im frekvencijama do mere koja može ometati signal. Nije bez razloga u okviru S/PDIF standarda zadata i impedansa provodnika, sa pratećim detaljima, kao Å¡to je terminacija krimpovanjem umesto letovanjem i sl. 

Link to comment
Share on other sites

Izvini Willi, hosec da kazes da postoji kabl od 75 oma? Valjda je terminacija uredjaja ta koja obezbedjuje zeljenu impedansu.

Krimpovanje obezbedjuje direktan i cvrst kontakt dva provodnika, nista vise. Ali ako tako vezes aluminijum i bakar, imaces problem.

Svaki kabl ima svoje RLC karakteristike i to stoji. Promenom kabla promenices RLC odnos komponenti/uredjaja koje spajas njima.  

Link to comment
Share on other sites

Izvini Willi, hosec da kazes da postoji kabl od 75 oma? Valjda je terminacija uredjaja ta koja obezbedjuje zeljenu impedansu.

Krimpovanje obezbedjuje direktan i cvrst kontakt dva provodnika, nista vise. Ali ako tako vezes aluminijum i bakar, imaces problem.

Svaki kabl ima svoje RLC karakteristike i to stoji. Promenom kabla promenices RLC odnos komponenti/uredjaja koje spajas njima.  

Samo da se razumemo, RLC karakteristika sklopa kabl+terminacija je frekvencijski zavisna a 75 oma je željena impedansa kabla na frekvenciji S/PDIF signala. Krimpovanje ne obezbeÄ‘uje samo mehaničku čvrstinu kontakta već i manji prelazni otpor od letovanja na viÅ¡im frekvencijama, pa se zato RF kablovi po pravilu terminiÅ¡u krimpovanjem.   

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Imam jedno pitanje, posto sam nov u ovim digitalnim vodama , a nemam sad vremena da citam sve, a sutra dobijam pojacalo sa digitalnim ulazima, pa treba da odlucim koji kabl da kupim/
Sta mi preporucujete kako da povezem ovo pojacalo sa zvucnom kartom (integrisanom):
High-performance DAC (Digital-Analog Converter) with 106 dB Signal-to-Noise ratio playback quality

ga-ma785gt-ud3h-41253.jpg

Ima optical s/pdif out konektor

A pojacalo ima ovo pozadi:

 

1394144360490010012.jpg

 

- Koliko vidim jedina opcija je da kupim opticki kabl (koji, jel treba da obratim paznju na neki specifican model)?

- glavno pitanje, da li ce zvuk biti bolji, nego kad povezem pojacalo na analogni nacin cincevima, sa Sound Blaster audigy karticom, koju imam takodje, ali ona je starija pa nema digital out ?

Posto kad sam testirao ovo pojacalo sa yamaha cd plejerom, razlika analogno/optika je bila veoma primetna.

Ali ja nemam cd plejer nego bi sa racunara pustao muziku.

- I btw,sta da radim sa ovim prekidacem DAC switched / unswitched ? :D

 

Hvala, unapred

Link to comment
Share on other sites

Naravno da je bolja varijanta da povezes preko optike. Koji kabal ? Najbolje sa staklenim vlaknima, ali to je dosta skuplja varijanta i u tvom slucaju nepotrebna. Kupi neku Hamu ili neki drugi do 15-ak eura, vrsice ti posao. Ako hoces da koristis DAC na pojacalu, onda prekidac u polozaj switched.

Link to comment
Share on other sites

 Koliko vidim jedina opcija je da kupim opticki kabl (koji, jel treba da obratim paznju na neki specifican model)?

 

ÐиÑи напиÑао у Ñвом профилу одакле Ñи али нема ни везе, поÑети "Техноманију" има за Ñаваког по нешто.

 

http://www.tehnomanija.rs/kablovi_231/cordial-kabl-ctos-3.html

 

http://www.tehnomanija.rs/kablovi_231/cordial-opticki-kabl-ctos-1.html

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Da bi odagnali tvoju sumnju, moramo znati koje pojacalo (DAC) je u pitanju. :roll:

http://audio-heritage.jp/TRIO-KENWOOD/amp/da-1100ex.html

Treba prevesti sa japanskog an engleski

A o zvucnoj sound blaster audigy imam ovo:

24bit analog-to-digital converter and digital-to-analog converter, sound blaster delivers high definition sound of astounding quality with 96khz spdif support.

24bit analog-to-digital conversion of analog inputs at 48khz sample rate

24bit digital - to - analog conversion of digital sources at 48khz to analog 5.1 speaker output

 

A integrisana sa cipom alc889a navodno:

24-bit, 192kHz,7.1, 106db snr

 

Kolega forumas gore kaze:

Pitanje je da li je konverter iz pojacala kvalitetniji od kartice

Na koju karticu je mislio, i jel moze iz ovih brojki neko da mi rastumaci, da znam, ako je bolja opcija Sound blaster audigy nego integrisana + optika izlaz, da ne kupujem opticki kabl, 20 eura je

 

hvala unapred

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...