Jump to content


Audio kablovi za prenos digitalnih signala ( optical - toslink, coaxial - s/pdif, XLR - as/ebu )


suca77

Recommended Posts

Uh Å ule, Wireworld od 2m je 5400 din... Mislio sam na neÅ¡to od ~1000 din. Za tvoj sistem verovatno ima smisla, za moj najn. Kontam da je dovoljno da usb kabl ima solidnu izradu, da ne bude baÅ¡ neki najprostiji za Å¡tampaÄ od 200 dinara.

Kanibal.co.rs ... Možete i porazgovarati sa momcima...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 130
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

"There is a fundamental difference between the transfer of computer data and digital audio signals Computers are able to transfer digital data 
without loss, because the data moves in the robust form of blocks, which do not depend on specific timing between the sending and receiving 
devices"

Džiter postoji u svakom prenosu kompjuterskih podataka, bilo kroz kompjuter ili kroz mreže, kao i clock. Ono što čini razliku između prenosa digitalnih podataka i digitalnog audija je postojanje korekcije greške u prvom slučaju. Kod digitalnog audija, povorka bitova je kontinualna i nema korekcije greške u prenosu, već sve zavisi od savršene ukllopljenosti povorke u tajming.

Link to comment
Share on other sites

 

@ Sondek .

Radjeni su ti testovi , komp je savrsen transport - stojim iza toga. Test je radjen vise puta i na Klasse - u i na Burmesteru i rezultat je uvek bio isti da direktnim menjanjem inputa nije mogla da se cuje razlika u niciju korist. Predhodno je priprema izvrsena na sledeci nacin . Originalni cd koji je predhodno lepo izripovan u kompu vs isti taj cd u Burmesteru , ista numera u isti sekund. Klick - Klick input 1 - input 2 razlike nema.

Toliko o kompu kao transportu protiv slozices se vrhunski odradjenog transporta u Burmesteru OD XXXXX EURA. Kod mene je uvek bilo Bogu i istini a ne po klanjanju brendovima , izgledima , tripovanjima i audiofilskim zaludjivanjima. Burke ima zvucno savrsen dac i preamp kao i mnostvo ulaza i izlaza u sebi i za to im svaka cast sta su uspeli da izvuku iz pcm 1704 . Ton koji izlazi iz njega gladak , tecan , rendiran, ivice instrumenata su savrsene i glatke, sond stage izbalansiran po sirini i dubini i sa jasno pozicioniranim instrumentima. Sve su to u stvari prednosti gramofona koje Burke u startu ima u svom zvuku . Stize ovih dana Ortofon Valencija pa cemo da cujemo kako onda stvari stoje, digit... vs analogija :wave2

Znaci za mene je KOMP savrsen transport - ENDE -

 

Odlicno je da je tako,koliko god da je Burke Burke tako je i CD12 to sto je,pa mu je sam Linn presudio i poslao ga u peMziju tj. citav format i to upravo zbog transporta koji je osporavao od samog starta kao nesavrsen i neusavrsiv ,pa su lepo stavili tacku na proizvodnju CD plejera kad su bili na vrhu jer je PC+DS streamer jednostavno bolji uz nizu cenu.Tonski "analogniji" zvuka od Klimax DS-a zaista nikad nisam cuo i to je ujedno bio jedini sistem gde mi nije nijednom zafalio gramofon za 2-3 sata slusanja.Momenat iskrenosti je da kao "zagrizeni" gramofondzija verovatno nebih ni prepoznao razliku ako bi mi se nasnimilo pucketanje ploce.Ovaj moj shit od ploce zajedno sa digitalnim izlazom sam zapatio je verovatno los primerak,iako ploca uuopste nije od jeftinih,ocigledno da je kod tebe drugacije reseno.Nemam neki interes za slusanje sa PC-a,srecom zanimaju me samo ploce pa cu i CD mozda da menjam za dobar dvd ili mozda neki unidisk.

Link to comment
Share on other sites

Uh Å ule, Wireworld od 2m je 5400 din... Mislio sam na neÅ¡to od ~1000 din. Za tvoj sistem verovatno ima smisla, za moj najn. Kontam da je dovoljno da usb kabl ima solidnu izradu, da ne bude baÅ¡ neki najprostiji za Å¡tampaÄ od 200 dinara.

 

Mislio sam da imaju i nesto jeftinije :blah . Sad sam se setio  :)  Ne brini matori imam ja nesto za tebe u steku  ,  firmirano i za malo para a duzina 3 metera s pozlaceni konektori  . Ostalo jos   kad sam se igrao sa usb kablovima. Preturao po kutijama na potkrovljupa svasta nasao . Ima i jedan metarski XLR digitalni od iste firme .  Nadjoh i speac out kabal od 1.5 m  - kovinic i brdo audio kaseta. Sad ce sve u oglas

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Rezime svega ovoga i ove zurke oko digitalnih kablova je da sam potpuno siguran da su u pitanju samo prevare i podvale ( izgled , cena , prica onog koji to nesto treba da proda, itd, itd ). Ipak definitivno verujem samo svom uvetu i nisam podlozan predrasudima i sve testove iskljucivo dozivljavam razumom a ne osecanjima . Mnogi od nas hi - fi - sta a pogotovo prodavci i proizvodjaci audio opreme slusaju subjektivno audio komponente . Prvo procitamo sta pise po testovima i audio review - ima , lepo se istripujemo i pripremmo i onda donosimo zakljucke kad smo vec pripemljeni i usvirani u mozgu za ono sto ocekujemo da treba da cujemo sto je po meni veoma pogresno.

Tesko je otrgnuti se svemu tome i biti realan da tim digitalnim signalom koji ide preko kabla ne ide muzika vec idu samo brojevi - odnosno jedinice i nule koji se tek kasnije konvertuju u muziku . Prakticno je nemoguce menjati karakter zvuka na digitalnom kablu osim ako bi taj kabal samo imao los transfer tjst kad bi kabal prakticno bio neispravan , onda bi zvuk samo prekidao i ne bi se culo losije odnosno  bi  samo  dolazilo do konstantnog prekidanja i seckanja signala . Stvari su toliko daleko otisle da su audiofilske firme pocele da prodaju i mrezne kablove i to pozlacene i za velike novce kojim se povezuje modem i kompijuter tako da muzika kad je download - ujemo zvuci bolje - kakav apsurd i dokle to ide

Ocekujem i pitanje je vremena da li sad ili za 5 ili 10 godina da izadju ozbiljni psiho analiticni clanci o tome kako se gadno ljudi poigravaju sa tudjim novcanicima i da to neko proglasi nelegalnim

Toliko od mene posle izvrsenih testova -  koliko digitalni kablovi uticu na zvuk :blah

Link to comment
Share on other sites

Bas tako! Odavno sam ukazivao da kod dig signala ima ili nema, a sam kvalitet kabla ne moze povecati bass npr. Isto vazi za hdmi kablove, i sve dig. Ako je kabl dobro oklopljen nema loseg zvuka.

To je sto se tice kabla. Jitter u celoj prici ne unose kablovi nego uredjaji. Od samog kvaliteta spdif in/out zavisice zvuk.

Kod usb i lan konekcije postoji provera greske, tako da je i tu samo pokusaj prevare zarad novca.

Link to comment
Share on other sites

Kod mene se jasno Äula razlika izmedju nordost i linn kabla.lako je bilo za poredjenje sa dva bnc ulaza na konverteru.nije bila uopÅ¡te mala razlika i jasno su je Äuli i Gidjga i Lale,hteo sam da Äujem i njihovo miÅ¡ljenje i složili smo se lako da se reÅ¡im Nordosta.InaÄe nikakvu predrasudu nisam imao zbog neke Å¡tampe ili cene,oba sam kabla dobio gratis uz cd i Dac.Uostalom zadržao sam jeftiniji kabl jer je bio manje naporan za uÅ¡i.

Link to comment
Share on other sites

Bas tako! Odavno sam ukazivao da kod dig signala ima ili nema, a sam kvalitet kabla ne moze povecati bass npr. Isto vazi za hdmi kablove, i sve dig. Ako je kabl dobro oklopljen nema loseg zvuka.

To je sto se tice kabla. Jitter u celoj prici ne unose kablovi nego uredjaji. Od samog kvaliteta spdif in/out zavisice zvuk.

Kod usb i lan konekcije postoji provera greske, tako da je i tu samo pokusaj prevare zarad novca.

Kod USB ne ako je asynchronous...

Link to comment
Share on other sites

Bas tako! Odavno sam ukazivao da kod dig signala ima ili nema, a sam kvalitet kabla ne moze povecati bass npr. Isto vazi za hdmi kablove, i sve dig. Ako je kabl dobro oklopljen nema loseg zvuka.

To je sto se tice kabla. Jitter u celoj prici ne unose kablovi nego uredjaji. Od samog kvaliteta spdif in/out zavisice zvuk.

Kod usb i lan konekcije postoji provera greske, tako da je i tu samo pokusaj prevare zarad novca.

Nije bas tako ima ili nema. Onda bi se svi transporti culi isto i svi CDi .

SPDIF nije "ima ili nema" nego dvostruki signal koji se mora regenerisati iz "gore" pa"dole" a tu i te kako ima mogucnosti da se zasere.

Kad cujes razliku u zvuku kada se menjaju dva SPDIFa na inace odlicnom sistemu, znaces.

Link to comment
Share on other sites

Kod mene se jasno Äula razlika izmedju nordost i linn kabla.lako je bilo za poredjenje sa dva bnc ulaza na konverteru.nije bila uopÅ¡te mala razlika i jasno su je Äuli i Gidjga i Lale,hteo sam da Äujem i njihovo miÅ¡ljenje i složili smo se lako da se reÅ¡im Nordosta.InaÄe nikakvu predrasudu nisam imao zbog neke Å¡tampe ili cene,oba sam kabla dobio gratis uz cd i Dac.Uostalom zadržao sam jeftiniji kabl jer je bio manje naporan za uÅ¡i.

 

Svaka cast Sondek , onda ti imas sistem gde se cuje i kad muva prdne  . Moj sistem ipak ne radi tako da bi cuo taaaaaaakve  razlike  u zvuku izmedju dig . . kablova .   :wave2

Link to comment
Share on other sites

Kad cujes razliku u zvuku kada se menjaju dva SPDIFa na inace odlicnom sistemu, znaces.

:thumbsup2

Ista je prica vec par decenije oko interkonekt kablova.Za neke ne uticu na zvuk za neki su revelation.

Moj prijatelj koji je 40-ak godina u hifi-u i ima strasno dobre uredzaje tvrdi da je to najveca laz koja je audio industrija plasirala(za sve vrste kablova)

 Kod mene je prica obrnuta,ja sam dobio znatna poboljsanja u sistemu promenom SPDIF kabela,mozda i istom merom kao interconekte....

Link to comment
Share on other sites

Svaka cast Sondek , onda ti imas sistem gde se cuje i kad muva prdne  . Moj sistem ipak ne radi tako da bi cuo taaaaaaakve  razlike  u zvuku izmedju dig . . kablova .   :wave2

Mozda je usko grlo ipak taj SPDIF sa maticne ploce?

Kod coax SPDIF kablova ima razlike, ali se po meni ona manje vise svodi na to

koliko je ispostovan zahtevani kvalitet izrade u smislu tehnickih specifikacija,

recimo ocuvanja impedanse od 75 ohm-a, itd.

Kod lose izradjenih kablova (namerno radi farbanja zvuka, ili slucajno),

moze recimo doci do visestrukih refleksija signala unutar kabla zbog "impedance mismatching-a".

Te refleksije signala se mesaju sa glavnim signalom i otezavaju njegovo "citanje".

Kao kada ti je los prijem na TV-u usled refleksija signala,

pa imas one "duhove", udvostrucenu sliku ili vise preklopljenih kontura na slici.

Kada refleksija nema, lako ti je na TV da gledas recimo neki film, citas titlove itd,

a kada refleksija ima pracenje programa je otezano.

Skapiraces u cemu se radi u filmu ali ces se namuciti, a mozda poneki titl i neces uspeti do kraja da procitas

Isto se moze desavati i u losem/nepropisno uradjenom coax SPDIF kablu...

Kod mene su losiji kablovi imali mutniji i mrtviji zvuk sa sporijim, nepreciznijim bass-om.

Dobri kablovi su imali cist i precizan zvuk sa definisanim, brzim i odsecnim basom.

Opet neki audiofili koji vole "mekan" i "analogan" zvuk, mozda ce se odluciti za tehnicki neispravan kabl,

koji farba zvuk tako sto ga zatupljuje, "uokrugljuje", cini manje ostrim (citaj definisanim).

Znaci za svakoga ponesto! :)

Pa jos kada je kriogenizovan i od zlatnih vodova i kosta par hiljada evra, jos bolje! :)

Link to comment
Share on other sites

@Siroma #89

USB je interfejs ( hardver) a protokol ( softver) vrsi proveru greske. Mogu da postoje USB veze i sa i bez provere.

TaÄno. Ja sam se nedovoljno jasno izrazio... Odgovarao sam na podebljano... Ako je asynchronous onda (koliko ja znam) nema EC-a. I kod isochronous je to veoma slaba EC...
Link to comment
Share on other sites

Razmisljao sam i o onoj Lynx as/ebu zv.. karti ali iskustva mojih prijatelja koji imaju studije govore da od toga moze samo da se poludi i   a izmedju ostalog i sam sam prisustvovao nekim testovima zv.. karti.

 

Napr... Luna zv.. karta koja kosta oko 1200e koju je izvukao iz studija  stoji i skuplja prasinu kod coveka kuci koji sad tenutno koristi za kompijuter za muziku  jeftinu Creative Audigy i dosta bolju Asus  Xonar koja je po mnogima najbolja investicija  u odnosu na ulozeno  - dobijeno. Razlike u zvuku nisu bile nista specijalno pogotovo u odnosu na fantasticni Asus Xonar.  Problem kod tih  profi  16 - sto  kanalnih  zv.. karti je sto  one imaju svoj softver na kojima se na svakom od tih 16 kanala  dodeljuje sta ce na njega da ide . Naprimer  ja cu samo da koristim stereo output dok ostalih 16 kanala necu nikad ni koristiti  i kad god mi se promeni standard recimo red book standard 16 bita - 44100 onda ona dosadno pita da li zelite da  na kanal 1 i 2 da preusmerite 16 - 44100 jaaaa kazem daaaa e onda slucajno kliknem drugi fajl koji je napr.. hdcd onda mi ona kaze standard se promenio da li zelite taj drugi standard isto da preusmeravate na ta 2 kanala ,   i tako stalno davi oko toga sta cu da pustim pritom asio drajveri koji su jako bitni u celoj prici  ne rade i mora da se koristi njen drajver koji nece da radi sa Jriverom, lose radi sa foo barom itd , itd gomile problema . 

 

Obrni okreni po meni nije to za kucnu upotrebu i slusanje muzike u takvim uslovima . SPDIF sa maticne je sasvim okey resenje i tako ce i ostati na  ubuduce i ne vidim tu neko unapredjenje u slusanju digitalnih formata .Ono sto mi je najbitnije je to da mi rade  Asio drajveri jer oni premoscavaju sve one tonske kontrole od Windows - a i svih onih ostalih gluposti . Iskustva ljudi koji imaju studije sa 80 kanala a ne samo 16  i koji su probali sve te  Lynx - ove , RME - ove  Emu - ove  :wacko: kazu da su to sve gluposti ako se slusa samo stereo 2 kanala . To sve ima samo prednosti kad se od njih trazi tih 16 kanala da  napr.. svi ti dac - ovi na tih 16 kanala klokuju u isto vreme , znaci za stereo nista ne dobijamo sa tim - potpuno ista stvar

 

Ljudi koji nemaju kao ja dac odvojeno bice prezadovoljni ako koriste  neku dobru zv... kartu kao analogni izvor kao napr.. Xonar koja ima jako dobre output - e i jako dobre konvertore na samoj ploci  kao i  digitalne outpute. Mnoge te kartice cak i bolje zvuce od mnogih Brand Name dac - ova usta sam se licno uverio pri nekim testovima .

 

Taj Xonar nije ni malo naivan , koristi za konverziju ad 1955 konvertore , ima odvojenja napajanja na samoj plocici samo za njih, ima najbolje moguce opampe koje su mogli da stave  koje nemaju mnogi bolji cd player - i i stvarno su se potrudili da naprave za male pare audiofilsku karticu 

 

Sto se tice predloga za AS/EBU on   ima smisla samo  ako bi pustao 24 - 192 jer ove obicne zv.. karte  kao i moj Burmester propustaju 24 - 96 a i fajlova za 192 skoro da i nema uopste . AS/EBU je isto kao i spdif jer prakticno ja sa jedne strane kao na mom klasse - u koji ima samo taj sdandard mogu da stavim adapter i to radi jer je to potpuno isti standard . To je predvidjeno samo kad su predvidjene mnogo vece duzine dig.. kablova kao napr.. u studijima  gde se vuku desetine i stotine metara kablova ali za 2 - 3  m duzine kablova i kucnu upotrebu to nema nikakvog smisla  osim onog sto sam vec rekao sto te as/ebu karte imaju drajvere i  mogu propustiti 24 - 192 

 
Link to comment
Share on other sites

SPDIF sa maticne je sasvim okey resenje i tako ce i ostati na  ubuduce i ne vidim tu neko unapredjenje u slusanju digitalnih formata .Ono sto mi je najbitnije je to da mi rade  Asio drajveri jer oni premoscavaju sve one tonske kontrole od Windows - a i svih onih ostalih gluposti .

Suco, kako hoces... :)

Meni su popunjeni skoro svi ulazi na Naim DAC-u

(BB PCM1704, kao kod tebe, ako je bitno).

Redom:

optika sa maticne ploce na PC-ju,

optika sa maticne ploce na Mac Mini-ju,

optika sa Panasonic HDD/DVD recordera/plejera,

coax iz Rotel RCD1072 CD plejera,

coax iz Squeezebox Touch-a,

BNC>BNC direktno - M2Tech HiFace2 sa Mac Mini-ja.

Neke kombinacije su se menjale u smislu coax umesto optike i obrnuto.

Svi ovi SPDIF izvori se manje ili vise razlicito "cuju",

sto zbog samog izvora, sto (mozda :) ) zbog razlicitog SPDIF kabla.

Ubedljivo mi najlosije svira SPDIF sa maticne ploce na PC-ju,

maticna je neka Gigabyte, zaboravio sam oznaku, ali bila je najskuplja kada sam je kupovao.

SB Touch mi je bio savrsen i mislio sam da mi ne treba bolje

dok nisam ubo HiFace2 u Mac Mini-ja i instalirao Audirvanu.

Tada mi se otvorio novi svet! :)

Drugar koji je takodje imao Touch je dosao kod mene da cuje razliku

i Touch je ekspresno zavrsio na oglasima a kupljen je Mac laptop.

Touch kod mene svira mnogo bolje od SPDIF-a sa maticne na PC-ju.

Opet, mozda je i taj tvoj PC u stvari odlican!

Napali smo te da ga menjas a da ga nismo ni culi. :)

Link to comment
Share on other sites

Asinhrono znaci da transmiter  i receiver nemaju isti takt. Klokovi im nisu sinhronizovani. ---> omogucen je varijabilni bit rate. Cak je i RS232 asinhroni ali moze da se i klok prenosi.

Ustvari ne znam sta se podrazumeva pod asinhronim prenosom. Asinhroni na fizickom nivou ili na nivou podataka. Ili cak aplikativnom nivou.

Link to comment
Share on other sites

Asinhrono znaci da transmiter  i receiver nemaju isti takt. Klokovi im nisu sinhronizovani. ---> omogucen je varijabilni bit rate. Cak je i RS232 asinhroni ali moze da se i klok prenosi.

Ustvari ne znam sta se podrazumeva pod asinhronim prenosom. Asinhroni na fizickom nivou ili na nivou podataka. Ili cak aplikativnom nivou.

TaÄno, no oko toga se nisu (joÅ¡) složili ni proizvoÄ‘aÄi koji navode da imaju asynchronous DAC u ponudi...

Da ne bih navodio (sada) spisak raznih mesta gde se to može videti/proÄitati, verujem da ćete sami naći željeno...

Dobro je Å¡to ste to podelili (na uobiÄajen naÄin) na slojeve... Sasvim u skladu sa najpoželjnijim izvorom danaÅ¡njice...

Na žalost, najÄešće se misli na to da clock-om upravlja:

1. syncronous (mada to sada, u poslednje vreme nazivaju i adaptive, Å¡to bi bilo razliÄito od syncronous): PC

2. asynchronous: DAC...

Standard-a, makar u nazivima, kao i obiÄno, za sada, nema...

Da nas ne bi optužili za ...Å¡ta_god... evo i jednog zgodnog Å¡tiva za ostale za Äitanje uz kaficu, neobavezno al' možda pouÄno...

http://www.pearlaudiovideo.com/blog/expertise/computer-audio/usb-asychronous-vs-usb-adaptive/ ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...