Jump to content


Audio kablovi za prenos digitalnih signala ( optical - toslink, coaxial - s/pdif, XLR - as/ebu )


suca77

Recommended Posts

  • Replies 130
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Kako stream-ujes muziku na SB, bezicno? Jesi li probao mozda, kakva je razlika izmedju Cox i Optickog izlaza sa Touch-a? 

 

Spamujemo malo Suci temu, valjda nece da se ljuti.. :) Mozda mu nekad budu koristile ove informacije..

Veza je sa kablom.

Touch je softverski tvikovan (Touch Toolbox i EDO 24/192),

pogasene su mu funkcije koje ne koristim (wireless, analogni izlazi, itd...),

napravljeno je linearno eksterno napajanje, znaci izvucen je maksimum.

Bolji mi je coax od optickog, ali coax mi je iz vise klase od optickog koji jeste stakleni ali nije "firmiran".

Link to comment
Share on other sites

Pre pitanja jedno pred-pitanje:

- reÄ je o cable-u za S/PDIF?

Ako je odgovor: ne, onda zanemarite pitanje napisano dole, pogreÅ¡no sam razuemo o Äemu je reÄ...

Pitanje: Kako to jezgro prepoznaje u binary stream, kakv je S/PDIF (zar ne?) baÅ¡ „viÅ¡e frekvencije“...? Mislim, poÅ¡to utiÄe, kako piÅ¡e, baÅ¡ na njih...

Unapred hvala na odgovoru.

Pitao sam za feritno jezgro, mozes naci ferit na dvi, hdmi, kablovima za napajanje tv i sl. Eliminise vise frekvencije emi, ne zvuka, pretvarajuci u toplotu. Za strujne su ok, kao i za dig video ali za analogne signale su losi. Ne znam kako se ponasaju za dig audio signal.
Link to comment
Share on other sites

Evo me tek sad , spremala se ziminica pa sam pomagao kevi oko mlevenja paradaiza - jebga  :roll:

 

@ Prpi komp je  konfigurisan i projektovan  iskljucivo da radi kao odlican transport , takodje je i softverski optimizovan za auudio. Maticna je pazljivo odabrana i tu ne vidim za sad problem , naravno da u obzir dolazi bolja zv . . karta ali otom - potom u vezi toga  jer je to jos para preko cele price. Ono sto sam cuo sa promenom kabla dovoljno mi je ubacilo crva da sad to moram da isteram do kraja. Razlika je bila ogromna , najvise u sound stage - u  , sto po sirini tako i po dubini zv... slike pa redom na dalje , ma sve je bilo debelo bolje 

 

@ Sonic @ Kujo sta je za vas dobar transport. HI - FACE ( m2 tech )  sam probao i nije bilo bolje nego spdif sa maticne

 

@ Vlado , ovde ima nekih podataka koji te zanimaju o  xlo reference 3 dig... kablu 

http://www.look-listen.ch/katalog/kat_xlo_product_2013.pdf

 

@ Sondek dobro si rekao da u tvom slucaju digitalija nije bila bolja od gram... i da si se razocarao . Kod mene je situacija i dalje takva da Burmester i dalje sa hi - res fajlovima prkosi Pinku .  Izvrseni su iscrpljujuci testovi digitalija vs analogija . Mozes i Skalu da pitas jer je prisustvovao jednom testu gde je Burmester 001  pocistio Pinka kad smo pustili hi - res fajl Luis Armstrong - What a wonderful  word ( fajl od 2.4 gb ) dok je ploca bila music for pleasure - ultimativna produkcija

Link to comment
Share on other sites

Pre pitanja jedno pred-pitanje:

- reÄ je o cable-u za S/PDIF?

Ako je odgovor: ne, onda zanemarite pitanje napisano dole, pogreÅ¡no sam razuemo o Äemu je reÄ...

Pitanje: Kako to jezgro prepoznaje u binary stream, kakv je S/PDIF (zar ne?) baÅ¡ „viÅ¡e frekvencije“...? Mislim, poÅ¡to utiÄe, kako piÅ¡e, baÅ¡ na njih...

Unapred hvala na odgovoru.

Cetvrtke ( od kojih se sastoje "1" i "0") se razvijaju u niz sinusoida raznih frekvencija a feriti razlicito uticu na raznim frekvencijama.

Prostije numem.

Link to comment
Share on other sites

Evo me tek sad , spremala se ziminica pa sam pomagao kevi oko mlevenja paradaiza - jebga  :roll:

 

 

@ Vlado , ovde ima nekih podataka koji te zanimaju o  xlo reference 3 dig... kablu 

http://www.look-listen.ch/katalog/kat_xlo_product_2013.pdf

 

Ja sam ti oprostio, ali da saljes jednu teglu za Nis! :D

 

Gledam katalog i ono def lici na feritna jezgra, nasao i nesto na netu o tome ali i dalje jedni ga hvale (ferit na cpax kablu), drugi zale, treci kazu e moj brale... :cheers

 

Na temu, kad vec imas AES/EBU ulaz na playeru... sto se uopste igras sa spdif kablovima? Isqliras dok ne nabavis neku zvucnu kartu sa potrebnim izlazom i nabavis odgovarajuci kabl. Veza izmedju playera i snagasa ti je takodje balansirana zar ne? Koje kablove imas tamo?

Link to comment
Share on other sites

@ Sonic @ Kujo sta je za vas dobar transport. HI - FACE ( m2 tech )  sam probao i nije bilo bolje nego spdif sa maticne

 

 

Koji HiFace? Stari ili novi?

Moj je novi, Dvojka, sa XMOS cipom za koji ne treba drajver na Linux-u i Mac OS-u,

tako da je moguc tzv. "integer" mod rada (samo na Mac-u).

 

 

I ja sam moj HiFace probao sa PC laptopom i Foobarom i bio je totalno bezveze, ravan, dosadan i bez zivota.

Onda sam ga zakacio na Mac Mini u gore opisanoj softversko/hardverskoj konfiguraciji i sada svira fenomenalno,

bolji digitalni zvuk u svom sistemu nisam cuo.

 

Znaci to sto si ga probao u toj odredjenoj konfiguraciji mozda ne znaci nista.

 

Kao sto mozes recimo neku zvucnicu da probas sa dva gramofona i da na jednom radi odlicno, a na drugom i ne bas.

 

Ja sam evo potpuno izbacio SPDIF coax iz price, zamenio ga je BNC/BNC adpter

i tako sam se resio muke oko jurenja kabla koji ce da mi ofarba zvuk ovako ili onako, da mi prosiri ili suzi stage, itd, itd.

Znaci kao sto kazu, "the best cable is no cable":

 

ad-m.jpg

Link to comment
Share on other sites

Cetvrtke ( od kojih se sastoje "1" i "0") se razvijaju u niz sinusoida raznih frekvencija a feriti razlicito uticu na raznim frekvencijama.

Prostije numem.

Ja umem... Mor'o sam da nauÄim, za pos'o... A i za duÅ¡u... PonajviÅ¡e sa matematiÄke taÄke glediÅ¡ta...

Da se vratimo na pitanje: ono Å¡to prolazi kroz taj cable su samo Äetvrtke, zar ne? Transformacija u sinusoide, kao kažete, deÅ¡ava se posle zavrÅ¡etka tog cable-a... GreÅ¡im li?

E, ako ne greÅ¡im, kako to na te Äetvrtke ferit utiÄe pa se to ogleda samo na „visokim“ a na i na drugim uÄestanostima konaÄnog proizvoda, tj. zvuka...?

Link to comment
Share on other sites

Gresis.

Cetvrtke ne postoje. To su sinusoide u kablu. Razlicitih freq i amplituda.  ( ref: Furijeova transformacija) 

Na te sinusoide utice ferit. Razlicito . Ali ferit treba da utice na nezeljene sinusoide ( smetnje).

(Preterao sam 15 reci)

ÄŒetvrtke nisam ja uveo u razgovor...

Dobro, ovo već poÄinje da dobija neki (matematiÄki) smisao...

Dakle, kažete da, osim na „neželjene sinusoide“ ferit utiÄe i na „željene sinusoide“...?

No, to se odražava na sve ('ajde da ih sada tako zovemo, znajući da su složeni/izvedeni pojam) Äetvrtke, bez razlike, zar ne...?

Kasno je za nas starce, pa neka ovo pitanje prenoći...

Link to comment
Share on other sites

ÄŒetvrtke nisam ja uveo u razgovor...

Dobro, ovo već poÄinje da dobija neki (matematiÄki) smisao...

Dakle, kažete da, osim na „neželjene sinusoide“ ferit utiÄe i na „željene sinusoide“...?

da

No, to se odražava na sve ('ajde da ih sada tako zovemo, znajući da su složeni/izvedeni pojam) Äetvrtke, bez razlike, zar ne...?

Ajd na brzinu.

Cetvrtke su niz superponiranih sinusoida. Claro?

3_ft.gif

Sto vise harmonika ukljucimo to ce dobijeni signal biti "kockastiji". Od kvaliteta elektronike i njene mogucnosti da sve sinusoide neizmenjene i neautenirane prenese zavisi i oblik cetvrtke. Ako se neke sinusoide otsecu, potisnu, izoblice, i konacna cetvrtka ce biti izoblicena. Sa premasajem prednje ivice, pa smirivajucim talasnim oblikom dok ne postigne zeljeni nivo ( ne mogu ovak rano da trazim slike ali valjda razumete) pa trapezasta umesto cetvrtasta, i razne druge malformacije.

E sad dolazi ono sto keca nase kokoske pa nose kockasta jaja. Sem te nesavrsenosti prenosa sinusoida koje deformisu "cetvrtke" postoje jos i sinusoide smetnji koje dodatno degenerisu signal "cetvrtke". One su obicno visih frekvencija ( te sinusoide smetnji) pa bi feriti trebalo da if uspesno potiskuju.

Znaci, feriti mozda malo stete signalu ali je benefit ( uticaj na nezeljene sinusoide smetnji) mnogo veci

Kasno je za nas starce, pa neka ovo pitanje prenoći...

najbolje da prenoci.

Link to comment
Share on other sites

Evo me tek sad , spremala se ziminica pa sam pomagao kevi oko mlevenja paradaiza - jebga :roll:

@ Prpi komp je konfigurisan i projektovan iskljucivo da radi kao odlican transport , takodje je i softverski optimizovan za auudio. Maticna je pazljivo odabrana i tu ne vidim za sad problem , naravno da u obzir dolazi bolja zv . . karta ali otom - potom u vezi toga jer je to jos para preko cele price. Ono sto sam cuo sa promenom kabla dovoljno mi je ubacilo crva da sad to moram da isteram do kraja. Razlika je bila ogromna , najvise u sound stage - u , sto po sirini tako i po dubini zv... slike pa redom na dalje , ma sve je bilo debelo bolje

Suki ja ti rekoh, ti radi kako hoces.

Daj malo vise detalja o toj konfiguraciji, projektovanju i optimizaciji sa kojom gledas filmove, picis internet i imas odlican transport?

Meni ovo lici na onu pricu sa SACD fajlovima, znas na sta mislim.

Link to comment
Share on other sites

Veza je sa kablom.

Touch je softverski tvikovan (Touch Toolbox i EDO 24/192),

pogasene su mu funkcije koje ne koristim (wireless, analogni izlazi, itd...),

napravljeno je linearno eksterno napajanje, znaci izvucen je maksimum.

Bolji mi je coax od optickog, ali coax mi je iz vise klase od optickog koji jeste stakleni ali nije "firmiran".

 

Prvi dig... kabal koji je porazio Beldena1694a  je Xlo ref..3 , sve te ostale opt . . staklene zajebancije i ostale kax . . kablove od 10 - 20 - 30 - 40  eura  Belden je ponizio  osim Aleksandrovog dig... kabla Supra  model ( zaboravio sam  ali je cini mi se da je  znatno skuplji)  koji je bio sa njim rezultatski  1 ; 1 znaci bez pobednika a sve to  uz prisustvo 3-4 uvazena   :ph34r:   :klanjanje Audiofila sa foruma

 

ps . . . .Pricali su mi ljudi a ja im nisam verovao dok se nisam uverio da kad mi u sistem udje prvi ozbiljan dig... kabal od 150 - 200 i + da im se onda javim . Eto doslo i to vreme   :blush:  Moj Belden je duzine 3.20 m, da li bi mozda bilo bolje da je kraci. Mozda u tom grmu lezi zeka, mada ne verujem 200e je 200e i to je prevelika razlika u ceni. Belden je odlican kabal   u odnosu na ulozeno - dobijeno ali ocigledno kad dodju ozbiljniji igraci mora i on u cosak

Link to comment
Share on other sites

da

Ajd na brzinu.

Cetvrtke su niz superponiranih sinusoida. Claro?

3_ft.gif

Sto vise harmonika ukljucimo to ce dobijeni signal biti "kockastiji". Od kvaliteta elektronike i njene mogucnosti da sve sinusoide neizmenjene i neautenirane prenese zavisi i oblik cetvrtke. Ako se neke sinusoide otsecu, potisnu, izoblice, i konacna cetvrtka ce biti izoblicena. Sa premasajem prednje ivice, pa smirivajucim talasnim oblikom dok ne postigne zeljeni nivo ( ne mogu ovak rano da trazim slike ali valjda razumete) pa trapezasta umesto cetvrtasta, i razne druge malformacije.

E sad dolazi ono sto keca nase kokoske pa nose kockasta jaja. Sem te nesavrsenosti prenosa sinusoida koje deformisu "cetvrtke" postoje jos i sinusoide smetnji koje dodatno degenerisu signal "cetvrtke". One su obicno visih frekvencija ( te sinusoide smetnji) pa bi feriti trebalo da if uspesno potiskuju.

Znaci, feriti mozda malo stete signalu ali je benefit ( uticaj na nezeljene sinusoide smetnji) mnogo veci

najbolje da prenoci.

Da, dobro, ali to se sve odnosi na sve Äetvrtke. To je prvo...

Drugo je to, za jutro, kako se to, dalje, rasporeÄ‘uje po izlaznom, analog-nom signal-u, da bi se moglo reći da cable/ferit utiÄe na visoke uÄestanosti izlaznog zvuka...

Dakle, ne govorim(o) o visokim uÄestanostima sinusoida koje grade Äetvrtke već visokim uÄestanostima konaÄnog proizvoda, tako je pisalo u poruci na koju sam ja odgovorio i (za)poÄeo ovaj razgovor...

Ovo o Äemu piÅ¡ete mi je bilo jasno i pre ovog razgovora...

Link to comment
Share on other sites

@Her Zika

Sto vise harmonika prosledimo kablom ( i prihvatimo elektronikom) to ce "cetvrtka" biti kockastija.

Smetnje su mnogoi vise frekvence nego osnovni signal ali se visi harmonici opasno priblizavaju frekvenci smetnji.

Ferit vise potiskuje vislje frekvence a manje potiskuje nize frekvence. Odnosno jace potiskuje smetnje nego korisni signal ( harmonike). Ali ipak potiskuje i neke harmonike i onda cetvrtka vise nije kockasta vec manje vise lici na neki nazubljeni trapez. E taj nazubljeni trapez je u manjku visokih vrekvencija u analognom domenu

Link to comment
Share on other sites

@Her Zika

Sto vise harmonika prosledimo kablom ( i prihvatimo elektronikom) to ce "cetvrtka" biti kockastija.

Smetnje su mnogoi vise frekvence nego osnovni signal ali se visi harmonici opasno priblizavaju frekvenci smetnji.

Ferit vise potiskuje vislje frekvence a manje potiskuje nize frekvence. Odnosno jace potiskuje smetnje nego korisni signal ( harmonike). Ali ipak potiskuje i neke harmonike i onda cetvrtka vise nije kockasta vec manje vise lici na neki nazubljeni trapez. E taj nazubljeni trapez je u manjku visokih vrekvencija u analognom domenu

Hm. Taj nazubljeni trapez koji je u manjku visokih uÄestanosti služi samo da bude oÄitan ili kao 0 ili kao 1...

E, te nule i jedinice posle se koriste za stvaranje analog-nog signal-a...

Njegov manjak visokih uÄestanosti ne prolazi kroz decode process... On može samo da oteža prepoznavanje da li je u pitanju 0 ili 1. Ali, zbog toga je tu error correction i tako dalje

Razmislite, recimo, kao hint, o correction bit-ovima i sliÄnom...

Nije ovde u pitanju (S/PDIF) direct-na transform-acija, ovde je u pitanju decoding...

Link to comment
Share on other sites

Kad bi to bilo tako ( samo razgranicenje "0" i "1") onda bi se svi transporti isto culi.

 

Njegov manjak visokih harmonika ( si valjda hteo da kazes) ne prolazi kroz decode proces ali njegov izmenjen SHAPE prolazi. I izmenjen takt takodje.

 

Razmisljam o korekcionim bitovima ali nista ne smisljam.

SPDIF je jednosmerna komunikacija. Nema handshakinga, niti zaustavljanja slanja ako se ne postigne prijem, a tek nema, nedaj boze retransmisije ili otkrivanja i ispravljanja gresaka. Cisti stream pa kom opanci kom obojci. Ako ne stignes da prihvatis, sviraj ono od proslog sampla ili sta vec znas, trljaj glavu.

 

A da ne pominjem ako se "cetvrtke" malo rastegnu ili suze.

Link to comment
Share on other sites

Hm. Taj nazubljeni trapez koji je u manjku visokih uÄestanosti služi samo da bude oÄitan ili kao 0 ili kao 1...

E, te nule i jedinice posle se koriste za stvaranje analog-nog signal-a...

Njegov manjak visokih uÄestanosti ne prolazi kroz decode process... On može samo da oteža prepoznavanje da li je u pitanju 0 ili 1. Ali, zbog toga je tu error correction i tako dalje

Razmislite, recimo, kao hint, o correction bit-ovima i sliÄnom...

Nije ovde u pitanju (S/PDIF) direct-na transform-acija, ovde je u pitanju decoding...

TaÄno tako, degradacija Äetvrtke usled manjka ili disproporcije harmonika može da utiÄe na prepoznavanje nula ili jedinica, a to je povećan jitter, i nema direktan uticaj samo na visoke frekvencije, već je njegov uticaj na konaÄni rezultat konverzije tj. na analogni zvuk kompleksan.ZnaÄi gubitak harmonika iz Äetvrtke svakako degradira zvuk ali na drugi posredniji naÄin, a ne direktno uticajem na recimo visoke frekvencije

Link to comment
Share on other sites

TaÄno tako, degradacija Äetvrtke usled manjka ili disproporcije harmonika može da utiÄe na prepoznavanje nula ili jedinica, a to je povećan jitter, i nema direktan uticaj samo na visoke frekvencije, već je njegov uticaj na konaÄni rezultat konverzije tj. na analogni zvuk kompleksan.ZnaÄi gubitak harmonika iz Äetvrtke svakako degradira zvuk ali na drugi posredniji naÄin, a ne direktno uticajem na recimo visoke frekvencije

Tacno tako ali se ustvari degradacija oseca na celokupnu vernost reprodukcije. I na stereo separacdiju i na prostorni raspored i n atimber, ali najvise na manjak visokih. Za razumevanje je dovoljan uzak frekventni opseg. Za vernu reprodukciju je potreban sirok opseg. Mozda ako se slusa na slabije rezolutnim sistemima , da se prvo prtimeti nedostatak visokih.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...