Jump to content


Audio kablovi za prenos digitalnih signala ( optical - toslink, coaxial - s/pdif, XLR - as/ebu )


suca77

Recommended Posts

Posto planiram nabavku nekog kvalitetnog digitalnog kabla izmedju kompa kao transporta i Dac - a  Burmester 001 zamolio bih uvazene kolege da se ukljuce sa predlozima i  da kao i uvek do sad pretresemo ponudu i odaberemo najbolje . Budzet je max. . . do 200e , novo ili polovno

 

Iskreno nisam do sad pridavao na znacaju na tom po nekima veoma kriticnom mestu izmedju audio komponenti  sve dok pre neki dan nisam slucajno ugostio jedan kabal. U pitanju je  xlo reference 3 coax -spdif kabal ( cena 200e )  gde sam cuo lepu razliku u njegovu korist  u odnosu na moj  sadasnji Belden coax  . . 1694 A. Ovde ima nesto o modelima i performansama nekih digitalnih kablova kao i uticaju na zvucnu sliku

 

 http://www.blogonsound.com/which-optic-cable-for-your-studio/

 

http://www.stereophile.com/content/coaxial-or-optical-1

 

http://www.6moons.com/audioreviews/toslink/toslink.html

 

 

 

 http://www.ebay.com/gds/The-Digital-Coaxial-Cable-Which-to-Choose-/10000000001910704/g.html

 

itd, itd . . . 

 

 

Zanima me i da li je mozda bolje ici na toslink vezu i da li ona mozda ima neke prednosti u odnosu na coax - spdif ili nema , tu su misljenja takodje podeljena  . Problem moze da bude i  u protocnosti zato sto neka opcija kao toslink ne podrzava 24 - 192 , dok je kod spdif zagarantovanih 24 - 96 i tu mi neke stvari nisu bas najasnije jer ima raznoraznih misljenja  pa se ogradjujem od iznetih brojki  http://en.wikipedia.org/wiki/S/PDIF

 

 

Na zalost as/ebu xlr veza otpada jer komp  na maticnoj to  ne  podrazava,  dok na Burmesteru postoji jedan digital inputs xlr - jbga :cry:   .    Izbor je otpr... suzen na ;

 

-  xlo reference 3 coax. - 200e

 

- Wire World Siver Starlight 7 coax - 190e , Gold izlazi iz budzeta  :cry: 350e

 

- Wire World Starlight 7 coax - 70e

 

- Wire World Supernova 6 optical toslink - 150e

 

- Kimber Orchid coax - cena ?

 

- Kimber D 60 coax - cena?

 

- Audio Qest VDM - 5 coax - 100e

 

- Acoustic Zen mc2 - cena ?

 

- Cardas cable  lighting 3 ?

 

- Nordost Silver Shadow ?

 

Hvala unapred svima koji se ukljucuju u temu  kao i onima koji su imali iskustva i tu cast da cuju neke od ovih navedenih kablova  i  da  to iskustvo ovde podele sa nama a sve  u potrazi za najboljim resenjem u odnosu na ulozeno - dobijeno. Dragocena su i  iskustva nasih domacih proizvodjaca digitalnih kablova koji imaju itekako sta da kazu , kao i distributera  :wave2

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 130
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Å to se tiÄe optiÄkih iskljuÄivo sa staklenim vlaknima. Razlika izmedju njih i onih od fibera je lako uoÄljiva.

Najbolji odnos cijena - kvalitet FTA koaksijalni.

 

Hvala kolega becki  :)  uzecemo i to u obzir i zamoliti kolegu iz FTA da od nedelje uzmemo na probu i jedan njihov coax dig... kabal i testiramo ga pored xlo i WireWorld kablova koji ce biti na probi. 

Link to comment
Share on other sites

U svakoj spdif  linku postoje dve konverzije el.signal/sv.zrak i svetlo/el.signal tako da pri izboru optike kakav bio kabal imace na startu gubitke i veci jiter.Zato toplo preporucujem direktna el. veza COAX..manje duzine!!!..svakako provereno...

Ja sam imao slicni problem oko nabavke coax-a i oprobao sam nekoliko,nijedan iz tvoje liste.Zvucna slika se ne menja puno ali zato superiornije kablove daju puno vecu rezoluciju i bolji zvucni balans.

Link to comment
Share on other sites

S/PDIF signal prenosi koaksijalni ili opticki kabl. Tacno je da se za optiku radi konverzija vise i (teoretski) ima vise gubitaka, zbog vece frekvencije i vise jittera ali mora se proveriti da li je ista od toga primetno i audiabilno na sistemu.

Ono na sta bih ukazao je mogucnost prenosa suma, bruma ili cega vec preko coax kabla ako to negde nije galvanski odvojeno (izvor ili dac). Kod optike tog prolema nema jer se signal prenosi svetloscu.

Link to comment
Share on other sites

Svojevremeno mi je Karan rekao da se klonim optiÄkih kablova u audiu iz baÅ¡ gore navedenih razloga.

Ontopic imao sam sa spiska nordost silver shadow,izuzetno skup kabl pogotovo za pomenutu namenu.60cm tog kablica kostalo je oko 360evra,stvarao je rfi smetnje kao poludeo ni pre ni posle nijeda kabl nije.ZvuÄno ga je pobedio bar 5 puta jeftiniji linn,mislio sam da je neki moj trip pa sam napravio slepi test za joÅ¡ dvojicu forumasa i obojica su rekli da ga eliminiÅ¡em.Imao je nekih detalja naglasenih da te oduseve na prvu loptu,po meni je odlican za salone i prezentacije ,možda za neki ultramlitav sistem gde fali ta agresivna detaljnost...ipak jedno mu moram priznati da nije njega nebih verovao u razlike medju digitalnim kablovima.

Ps.Ej bre Suco,valja li taj tvoj gram Äemu. :-) kad je ovaj moj stigao u kuću ja moj cd i svu digitaliju iskljucio i nije mi palo napamet 6 meseci da ga ukljuÄim,a i posle toga vrlo retko...

Link to comment
Share on other sites

Naravno da ima razlike, naroÄito oko toga kako i na koji naÄin su rijeÅ¡ene smetnje iz okoline.

 

Šuco, mislim da ćeš biti prijatno iznenađen sa Wire World Supernova 6 optical.

 

Kod mene nije završio samo iz razloga što je skuplji od pola mog sistema, mada je i dužina od (samo) dva metra bitno uticala.

Link to comment
Share on other sites

Suco, ne znam koliko si usao u tu problematiku ali evo par inf., mozda pomognu

Ja nisam cuo jako dobre dig.  koaksijalce, trenutno sam u fazi kompletne restauracije napajanja,kablaze, i izmedju ostalog kao i ti, nabavke dobrog dig. koaksialca . Za razliku od kabela interkonekta digitalac  mora da "drzi" 75 ohm celom duzinom, od vrha konektora do kraja drugog, i bez obzira koji kabel je u pitanju ( svi oni su sa 75 ohm-a ) trenutno po inf. od preko samo dva konektora to rade : canare rcap - on se ne lemi, ni centralni pin ni shirm i jedini u celini sa kabelom ima 75 oma, kosta 5e.Drugi je WBT 0102 Ag nextgen, jako skup, pravljen da odrzi 75 oma. Svi ostali lemljenjem padaju na 50 , cak i ispod 25 oma sto je jako lose za digital. Tu inf.  mozes proveriti svuda i to treba znati. Da ubrzam, da ti olaksam potragu bar na netu, par meseci pregledam, i maltene nema foruma gde nisam zavirio - sve se svelo na :

1- Qyaide dr 510, na metar ime kabla ftvs-510, teze ga naci   occ srebro

2- VH Audio pulsar Ag, po prici malo bolji   occ srebro , verovatno i moj buduci izbor

Oba malo skuplji, na oba ide WBT, od tvojih nabrojanih pominje se Ac. zen kao dobar ( mislim da oni koriste qyaide kablazu ) i nordost da mu fale basovi , na poredjenje sa wireword nisam naisao, ali sa vecinom po forumasima preko brisu pod, pogotovo - kimber d-60 ikimber iluminata koji je inace jako dobar

Ova dva gore, opet po pricama od preko na jako jako puno mesta su vrh, i u ligi su kablova 500 - 800e...I da, occ ko ne zna, vrhunski bakar ili srebro superiorni u odnosu na obican bakar ili srebro - pod mikroskopom obicnan bakar na stopu duzine ima 1500 sitnih pukotina, jako dobar- cardas 70, a occ jednu na 125 -700 metara...srebro isto. Zadnjih godina sve jake kablovske firme se sele tu...

Na kraju zasto "po pricama preko " a bez sopstvenog iskustva -nije u temi ali kao inf., na osnovu vise takvih preporuka sa tih mesta uzeh strujas Acrolink 7n-p4030 ii, i ukratko, u odnosu na sve sto sam dosad cuo u vezi strujasa - magija...

pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Posto planiram nabavku nekog kvalitetnog digitalnog kabla izmedju kompa kao transporta i Dac - a  Burmester 001 zamolio bih uvazene kolege da se ukljuce sa predlozima i  da kao i uvek do sad pretresemo ponudu i odaberemo najbolje . Budzet je max. . . do 200e , novo ili polovno

Ako i dalje vuÄeÅ¡ digitaliju sa matiÄne ploÄe ni kožne gaće ti neće pomoći. Ne mogu da verujem da ćeÅ¡ da istreseÅ¡ 200 eur za kabl a da nemaÅ¡ krÅ¡teni transport.

Link to comment
Share on other sites

Jbt... malo elementarne pismenosti ne bi bilo na odmet. Pojedine postove sam morao da procitam po nekoliko puta da bih uspeo da savladam recenicni sklop i dodjem do sustine iskazane misli.  Zarezi, tacke, navodnici, mala i velika slova.... u svadji ste sa njima?

 

Suco, prophet je u pravu, bez obzira sto si cuo razliku izmedju digitalnih kablova u tvom sistemu, prvo treba da resis pitanje transporta na adekvatan nacin.

Link to comment
Share on other sites

Ako i dalje vuÄeÅ¡ digitaliju sa matiÄne ploÄe ni kožne gaće ti neće pomoći. Ne mogu da verujem da ćeÅ¡ da istreseÅ¡ 200 eur za kabl a da nemaÅ¡ krÅ¡teni transport.

To si potpuno u pravu izgleda.Kupih prosli mesec racunar sa bas skupom i kvalitetnom plocom i obradovah se digitalnom izlazu,prikljucim i da umres od smeha kakav zvuk.Pomislim odmah da je do kabla koji je bio neki prirucni bratov od 7-8m.Da eliminisem sumnju isti kabl prikacim na dvd i zvuk odlican.Dakle ploca i njen  digitalni izlaz: totalni ćorak,bar u mom sluÄaju.Ne zanima me slusanje muzike sa racunara,pa nisam razocaran ali mislio sam bar you tube,internet radio ili po neki dvd da pustim.Ocigledno treba neki steamer ali dizem ruke,skupa zabava.

Link to comment
Share on other sites

Sto se tice transporta Suci bi tu najbolje lego neki usb>spdif adapter. Dobar dac vec ima pa da kupuje neki sa usb, nema potrebe. Eventualno kvalitetnija zvucna karta.

Zanimljivo je da, u mom sistemu, postoji primetna razlika izmedju optical out sa ploce i STX, sa istim podesavanjima iako ne bi trebalo... teoretski...

Sto se tice onog kabla, da li je to feritno jezgro na njemu? Neki hvale upotrebu istog kod coax jer smanjuje jitter a drugi tvrde da utice lose jer smanjuje vise frekvencije....

Link to comment
Share on other sites

Sto se tice transporta Suci bi tu najbolje lego neki usb>spdif adapter. Dobar dac vec ima pa da kupuje neki sa usb, nema potrebe. Eventualno kvalitetnija zvucna karta.

Zanimljivo je da, u mom sistemu, postoji primetna razlika izmedju optical out sa ploce i STX, sa istim podesavanjima iako ne bi trebalo... teoretski...

Sto se tice onog kabla, da li je to feritno jezgro na njemu? Neki hvale upotrebu istog kod coax jer smanjuje jitter a drugi tvrde da utice lose jer smanjuje vise frekvencije....

Pre pitanja jedno pred-pitanje:

- reÄ je o cable-u za S/PDIF?

Ako je odgovor: ne, onda zanemarite pitanje napisano dole, pogreÅ¡no sam razuemo o Äemu je reÄ...

Pitanje: Kako to jezgro prepoznaje u binary stream, kakv je S/PDIF (zar ne?) baÅ¡ „viÅ¡e frekvencije“...? Mislim, poÅ¡to utiÄe, kako piÅ¡e, baÅ¡ na njih...

Unapred hvala na odgovoru.

Link to comment
Share on other sites

Na zalost as/ebu xlr veza otpada jer komp  na maticnoj to  ne  podrazava

Ako i dalje vuÄeÅ¡ digitaliju sa matiÄne ploÄe ni kožne gaće ti neće pomoći. Ne mogu da verujem da ćeÅ¡ da istreseÅ¡ 200 eur za kabl a da nemaÅ¡ krÅ¡teni transport.

+1! 

 

Ja sam na primer potpuno eliminisao SPDIF kabl.

M2Tech HiFace Two USB to SPDIF konverter sam uz pomoc BNC to BNC adaptera povezao direktno na DAC,

a do HiFace-a mi od kompjutera ide 5 m aktivni USB kabl (onaj sa onom budzom, tj. USB repeater-om).

 

post-8784-0-87443300-1379241338_thumb.jp

 

 

To, povezano na Mac Mini sa Audirvana Plus 1.4.6 plejerom i ukljucenim Izotope upsamplingom, svira neverovatno dobro.

Mnogo bolje nego isti taj HiFace povezan na PC laptop sa Foobar-om.

Ne znam doduse zasto, mozda nisam dovoljno optimizovao PC, ali nisam ni Mac.

Sa ovakvim digitalnim setapom (DAC je Naim), ako bih morao, mogao bih da zivim i bez gramofona.

Naravno samo sto se zvuka tice, nista ne moze da zameni drzanje u ruci nekog originalnog first press izdanja iz sezdesetih. :)

Suco, probaj prvo da cujes neki drugi PC SPDIF izvor i da ga uporedis sa tvojom maticnom plocom,

pa tek onda kreni da trosis stotine evra na sam kabl.

.

Link to comment
Share on other sites

Najbolje resenje za kolega je definitivno squeezebox touch,polovni svakako.Zajedno sa solidnim coax. cablom isto polovni kostalo bi ga oko 300e.Treba dodati i koji dinar na usb kabal.Za te pare i 3-4 puta vise nece imati bolji transport,preskoci ce sve zamaranje oko comp. i dobice pravi audio uredzaj vecu komociju, daljinac u ruci ,dodatne vu-metre :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Najbolje resenje za kolega je definitivno squeezebox touch,polovni svakako.Zajedno sa solidnim coax. cablom isto polovni kostalo bi ga oko 300e.Treba dodati i koji dinar na usb kabal.

Za te pare i 3-4 puta vise nece sklopiti bolji transport,preskoci ce sve zamaranje oko comp. i dobice pravi audio uredzaj vecu komociju, daljinac u ruci ,dodatne vu-metre :thumbsup2

USB kabl je potreban uz Touch?

Ja vec nekoliko godina imam i Touch, ali gore navedena kombinacija sa HiFace-om primetno (mnogo) bolje svira.

 

 

HiFace Two nov kosta oko 140eur, 5m aktivni kabl se moze naci za malo para kao i BNC/BNC adapter.

 

 

Mac Mini nije jeftin ali mozda nije neophodan, mozda se i postojeci PC moze dobro softverski optimizovati.

 

A ako bas mora, mozda se moze naci i neki polovan Mac za OK pare

Link to comment
Share on other sites

 

+1! 

 

Ja sam na primer potpuno eliminisao SPDIF kabl.

M2Tech HiFace Two USB to SPDIF konverter sam uz pomoc BNC to BNC adaptera povezao direktno na DAC,

a do HiFace-a mi od kompjutera ide 5 m aktivni USB kabl (onaj sa onom budzom, tj. USB repeater-om).

.

 

Imam jedno 200 komada tih BNC konektora, adaptera.  :wave2

 

 

Å uci bih preporuÄio Lynx i AES/EBU.

 

http://www.kupujemprodajem.com/Lynx-AES16-AES-EBU-7613704-oglas.htm?filter_id=36088854

Link to comment
Share on other sites

SB touch-polovni ide oko 180-220 eura ! Da ne racunas i burmestera ? i cablove?

 

 

Iz tvog posta, a u skladu s' temom, se moglo zakljuciti i da Suci preporucujes Coax kabl od ~300E uz SB Touch.. Mada, bice pre da sam ja malo lose zakljucio u brzini. Sve jedno, SB Touch se kod nas krece 200-250E. Uz kabl od ~100, to izadje na 300-350.. 3, 4 puta vise od toga je ~1000-1500.. Mislis da se za te novce ne moze naci nista bolje?

 

Nije problem u SB, on se vec pokazao kao odlican transport, vec u olakoj izjavi: ".Za te pare i 3-4 puta vise nece sklopiti bolji transport,preskoci ce sve zamaranje oko comp." Jos vise, ako se pritom uzme u obzir da se moze naci polovna RME ili neka slicna studijska kartica za oko 250E i AES/EBU kabl', koji obicno nije skup, jer Burmester podrzava taj tip konekcije.. To je u istoj klasi cene sa Sb Touch-om, a za 3, 4 puta vece novce ni da ne trazimo resenja.. 

 

P.S. Pretece me prophet.. :) Pa i da pitam nesto usput, je l' ti BNC-BNC adapteri imaju s' jedne strane standardni Cinch, a sa druge BNC, ili..?

Link to comment
Share on other sites

Treba izbegavati višak gvožđurije.

Nije uvek visak. :)

Meni je malecki adapter od par stotina dinara zamenio ceo kabl, sto je kapiram bolje, a drrrraaasticno je jeftinije. :)

Aktivni 5m USB + BNC/BNC svira bolje nego kada je HiFace zakacen direktno na USB Mini-ja sa Stereovox XV2 coax kablom ubodenim u DAC.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...