Jump to content


Poja�ava� vs poja�alo


TERMINATOR

Recommended Posts

A evo i da razresimo dileme, Recnik Matice srpske kaze:

 

појачало Ñ = појачивач а. ÑредÑтво за

појачавање чега. б. техн. апарат за појача-

вање зеука. — Та Ñе [колебања јакоÑти],

након појачавања у појачалу, у звучнику

претварају у звук. Физ. 2.

 

појачавач, -ача м појачало. — Гледала

је у Вука који [је] везивао појачаваче. Дав.

[Ðпарат за глуве] Ñе ÑаÑтоји из микрофона,

појачавача Ñа електронÑким цевима и елек-

тричном батеријом. Пол. 1958.

 

појачивач, -ача м = појачало. —Ком-

биниран Ñа Ñпецијалним појачивачем Ñлике,

минијатурни генератор може Ñе ноÑити у

торби. Вј 1957. КонÑтруирали Ñу апарат-

-микрофон који је везан преко појачивача

Ñа електричним Ñветлом. Б 1957.

 

појачавало Ñ Ð¿Ð¾Ñ˜Ð°Ñ‡Ð°Ð»Ð¾.

 

Dakle, kao sto vidite, sve od ovoga je ispravno i u upotrebi.

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ne! nego je najvaznije biti ''picajzla'' i traziti dlaku u jajetu! :thumbsup2

 

Niko nije trazio dlaku u jajetu, vec su ovde ljudi kojima je do toga stalo, pokusavali da saznaju koji od naziva je ispravan i na kraju smo to i razresili. Kome to nije vazno ili ga ne zanima (a i ta cinjenica nam puno kazuje o takvoj osobi), taj nije morao ni da cita, a jos manje da se ukljucuje u diskusiju.

Link to comment
Share on other sites

Niko nije trazio dlaku u jajetu, vec su ovde ljudi kojima je do toga stalo, pokusavali da saznaju koji od naziva je ispravan i na kraju smo to i razresili. Kome to nije vazno ili ga ne zanima (a i ta cinjenica nam puno kazuje o takvoj osobi), taj nije morao ni da cita, a jos manje da se ukljucuje u diskusiju.

 

to je uzasno glupo, nepotrebno i neverovatno besmisleno! mi ovde nismo na etf-u pa da moramo gramaticki i tehnicki tacno da izgovaramo! ovde smo prvenstveno hobisti i ljudi entuzijasti, zaljubljenici u dobar zvuk i nama je sasvim sve jedno da li ce biti pojacavac ili pojacivac ili pojacalo..vazno je samo da ugodno ''cvrkuce''! kako vam to nije jasno! a za pokretace ovakvih tema i lozace istih, stavrno nemam reci, njihovi postovo govore sve o njima! ja mogu samo da kazeem jedno: a to je da su neverovatno zaludni i da ne znaju sta ce od dosade!

Link to comment
Share on other sites

to je uzasno glupo, nepotrebno i neverovatno besmisleno! mi ovde nismo na etf-u pa da moramo gramaticki i tehnicki tacno da izgovaramo! ovde smo prvenstveno hobisti i ljudi entuzijasti, zaljubljenici u dobar zvuk i nama je sasvim sve jedno da li ce biti pojacavac ili pojacivac ili pojacalo..vazno je samo da ugodno ''cvrkuce''! kako vam to nije jasno! a za pokretace ovakvih tema i lozace istih, stavrno nemam reci, njihovi postovo govore sve o njima! ja mogu samo da kazeem jedno: a to je da su neverovatno zaludni i da ne znaju sta ce od dosade!

 

Ovo je tema u okviru offtopic-a, a to je koliko mene pamet sluzi predvidjeno za teme koje izlaze iz zadatog okvira foruma. Zato ako ti je stalo do ugodnog "cvrkutanja" samo, i ne zanima te da se pravilno izrazavas, ne znam sto nastavljas oglasavanje u okviru teme u kojoj se ljudi trude da saznaju i sta ili ko to "cvrkuce". Ili ti je samo vazno da imas tih jubilarnih 200 postova, ne mareci sta u njima pise?

Link to comment
Share on other sites

"ovde smo prvenstveno hobisti i ljudi entuzijasti, zaljubljenici u dobar zvuk i nama je sasvim sve jedno da li ce biti pojacavac ili pojacivac ili pojacalo..vazno je samo da ugodno ''cvrkuce''! kako vam to nije jasno! a za pokretace ovakvih tema i lozace istih, stavrno nemam reci, njihovi postovo govore sve o njima! ja mogu samo da kazeem jedno: a to je da su neverovatno zaludni i da ne znaju sta ce od dosade!" Kad pop nema sta da radi on krsti jarice...... tako bi rekao naš narod.... Nego jel neko napravio/kupio neko dobro pojacalo pa da nas pozove da malo razmenimo iskustva i cujemo nesto lepo za uvce uz zveckanje znojavih casa na ovih 40'C.....

Link to comment
Share on other sites

Kako je dobro kad si na ovoj temi AlenvprekrÅ¡ku kod koga je "ojaÄevalec" i nema ni levo ni desno!

 

U većini civilizovanih jezika nema ni levo ni desno. 

 

Samo u srpskom (od Vuka naovamo) mogu i akcenat i red reÄi i graÄ‘enje reÄi i rekcija (i mnogo toga drugog) po slobodnom nahoÄ‘enju. DemokratiÄan neki jezik. 

Link to comment
Share on other sites

Pojacavac se odnosi na sve sto nesto ili nekoga pojacava, ne samo na elektroniku. U ovom slucaju govorimo o pojacavacu zvuka (tj.signala koji ce se na kraju procesa pretvoriti u isti). Pojacivac je nepravilno na sta god da se odnosi jer nista se ne pojaciva. Sto se tice izraza pojacalo, ne znam da li je sa hrvatskog ili kog drugog govornog podrucja, ali znam da se ustalilo u kolokvijalnoj upotrebi, a kako kaze moderna filologija kod nas, ako se izraz koristi u dovoljnom procentu (ovo je uprosceno tumacenje, mrzi me da pisem), onda je on legitiman. Koliki bi taj procenat trebalo da bude, o tome to se spore dve ili tri stuje ovdasnjih lingvista, ali ovde to ne bi trebalo da bude bitno, jer mislim da je u ogromnoj vecini onaj zivalj koji govori srpski, a kaze pojacalo.

Sa  tezom '' ako se izraz koristi u dovoljnom procentu...'' nikako se ne mogu složiti. U zadnjih 15-tak godina se odomaćilo u govoru toliko besmislenih izraza i kovanica,toliko pogreÅ¡nih gledano sa raznih aspekata, da je to neizdrživo.

Npr.Äak TV spikeri  upotrebljavaju izraz skoncentrisati??? (Con - na latinskom znaÄi sa,s!!!).To niko u mojoj mladosti,u Å¡koli,na fakultetu ,nije od moje generacije konzumirao.Ako ovi danaÅ¡nji ne razumeju elementarnu logiku(da sad ne ulazimo u lingvistiku itd.)onda neka se izraze po naÅ¡ki - usredsrediti.

DoÅ¡li smo dotle da nam nepismeni i polupismeni nameću jeziÄku kulturu (...ako se izraz koristi u dovoljnom procentu...!!!)

Link to comment
Share on other sites

Sa  tezom '' ako se izraz koristi u dovoljnom procentu...'' nikako se ne mogu složiti. U zadnjih 15-tak godina se odomaćilo u govoru toliko besmislenih izraza i kovanica,toliko pogreÅ¡nih gledano sa raznih aspekata, da je to neizdrživo.

Npr.Äak TV spikeri  upotrebljavaju izraz skoncentrisati??? (Con - na latinskom znaÄi sa,s!!!).To niko u mojoj mladosti,u Å¡koli,na fakultetu ,nije od moje generacije konzumirao.Ako ovi danaÅ¡nji ne razumeju elementarnu logiku(da sad ne ulazimo u lingvistiku itd.)onda neka se izraze po naÅ¡ki - usredsrediti.

DoÅ¡li smo dotle da nam nepismeni i polupismeni nameću jeziÄku kulturu (...ako se izraz koristi u dovoljnom procentu...!!!)

 

Boockey, molim te drugi put procitaj sve postove u okviru teme, pa komentarisi. Ako nisi primetio, vec smo raspravili sta je pravilno, tj. saznali iz Recnika Matice srpske.

Sto se pak tice tvog slaganja ili neslaganja sa tezom koju si citirao, ona ne zavisi od toga da li se ti slazes. Naravno da je lepo da imas svoj stav o tome, ali je ja nisam izmislio, vec tako funkcionise ovdasnja lingvisticka skola (kad se izraz omasovi u jezickoj upotrebi, on se onda uvodi i u pravopis), koja poput ruske i nemacke lingvisticke skole (od kojih je uostalom i ucila) jezik posmatra kao zivi organizam, kao nesto sto se menja i, da uprosceno objasnim, s vremena na vreme sidje medju narod da konstatuje da li se ista znacajno promenilo, te to i pobelezi (ovde mislim na leksicki fond, a ne na gramatiku, padeze itd., to se svakako nece menjati zavisno od toga zna li narod padeze ili ne). Nasuprot tome, imamo i praksu Francuske, koja je jos u doba Riseljea, sazvala ucene ljude i nalozila da se napravi pravopis, koji je vise kanonskog tipa i neznatno se kroz vreme vrse korekcije. E kod njih moze da vazi ono, govori ti u tvom selu kako hoces, ali pisi kao sto se pise (tj. kako je propisano).

Tako da, nisam ja pisao nesto sto mislim, nego nesto sto znam. Ono gde sam imao dilemu i pogresio, a ja sam se ispravio i naveo izvor relevantan, kako bi i drugi znali. To sto neko nesto ovde misli o ovome ili onome je lepo, ali bi bilo dobro da to svoje misljenje i potkrepi necim.

A sto se tice tvoje konstatacije o katastrofalnim voditeljima i njihovom jeziku, tu si sasvim u pravu. Nazalost, mediji danas nemaju lektore koji bi o tome vodili racuna, pa prica i pise ko sta hoce. Ima i onih dobrih, hvala Bogu. Drustvo je ukupno u krizi, devalvaciji pravih vrednosti, morala, svesti o interesima zajednice, naspram interesa pojedinaca, pa je nekako prirodno da i jezik, kao deo opste kulture i identiteta, trpi. Izgleda da se svi zajedno tesko snalazimo u ovom novom sistemu, zvao se on demokratija ili kako vec. No trazili smo promene, pa sad treba i da ih podnesemo.

To naravno ne znaci da ce svaka glupost koja se koristi uci u upotrebu, neke norme koje se krse, svakako nece biti promenjene. Neke nove reci pak, svakako ce ostati kao deo nasledja, nista novo. Ipak ono o cemu smo ovde pricali nije ni glupost ni novotarija, vec smo se pitali da li je pravilno pojacalo, pojacivac ili pojacavac. Saznali smo da su sva tri pravilna, cak i jedan izraz koji nismo razmatrali, pojacavalo.

Pozdrav.

Link to comment
Share on other sites

Sa  tezom '' ako se izraz koristi u dovoljnom procentu...'' nikako se ne mogu složiti. U zadnjih 15-tak godina se odomaćilo u govoru toliko besmislenih izraza i kovanica,toliko pogreÅ¡nih gledano sa raznih aspekata, da je to neizdrživo.

Jezik upravo na taj način živi i razvija se a zatim se normira. Ja sam dugo živeo u pogrešnom ubeđenju da je Hochdeutsch, književni nemački jezik, standardizovan pre više vekova i uklesan u kamenu a onda sam saznao da se i on osavremenjuje i standardizuje na svake četiri godine. Na primer, kada je uočeno da dovoljno veliki procenat ljudi u pisanom nemačkom jeziku koristi duplo "s" umesto grčkog slovnog znaka beta, ovaj drugi je jednostavno izbačen iz norme. Slično tome, do skora je važilo pravopisno pravilo u srpskom jeziku da se stanovnik grada ili mesta piše malim slovom ("beograđanin"). Od 2010. pravopisno pravilo kaže da se piše velikim, jer je prethodno to počelo da se masovno događa.

Link to comment
Share on other sites

Nazalost, mediji danas nemaju lektore koji bi o tome vodili racuna, pa prica i pise ko sta hoce... 

Drustvo je ukupno u krizi, devalvaciji pravih vrednosti, morala, svesti o interesima zajednice, naspram interesa pojedinaca, pa je nekako prirodno da i jezik, kao deo opste kulture i identiteta, trpi. Izgleda da se svi zajedno tesko snalazimo u ovom novom sistemu, zvao se on demokratija ili kako vec. No trazili smo promene, pa sad treba i da ih podnesemo.

 

Uf, kakve teÅ¡ke, dubokoumne konstatacije o gramatici, demokratiji i svemu ostalom, a bez Äćđšž  :klanjanje

 

Zar je toliko teÅ¡ko ukljuÄiti Serbian tastaturu? Brojao sam - ukupno 10 klikova (na XP-u). Unikod postoji već 20 godina ili viÅ¡e, u prodavnicama je skoro nemoguće kupiti tastaturu ili laptop bez srpskih tastera, Android i Apple podržavaju Unikod - pa u Äemu je onda problem? Tekst u kome je od 60 znakova 10 pogreÅ¡no je neÄitljiv, nepravilan, besmislen, bizaran. ZamiÅ¡ljam Engleze koji piÅ¡u postove bez /recimo) qwxyz? E pa to se neće desiti - ljudi cene svoj jezik i svoju kulturu.

Link to comment
Share on other sites

Uf, kakve teÅ¡ke, dubokoumne konstatacije o gramatici, demokratiji i svemu ostalom, a bez Äćđšž  :klanjanje

 

Zar je toliko teÅ¡ko ukljuÄiti Serbian tastaturu? Brojao sam - ukupno 10 klikova (na XP-u). Unikod postoji već 20 godina ili viÅ¡e, u prodavnicama je skoro nemoguće kupiti tastaturu ili laptop bez srpskih tastera, Android i Apple podržavaju Unikod - pa u Äemu je onda problem? Tekst u kome je od 60 znakova 10 pogreÅ¡no je neÄitljiv, nepravilan, besmislen, bizaran. ZamiÅ¡ljam Engleze koji piÅ¡u postove bez /recimo) qwxyz? E pa to se neće desiti - ljudi cene svoj jezik i svoju kulturu.

 

U pravu si! Veoma loÅ¡a navika (kao Å¡to vidiÅ¡, već pozitivno utiÄeÅ¡). A od onih sam koji drže do oÄuvanja kulturnog identiteta (i mislim da svi narodi ovog sveta treba to da rade), pa samim tim i jezika. ÄŒak ne znam Å¡ta bi bilo opravdanje Å¡to ne kucam tekst ćirilicom (kad piÅ¡em olovkom, piÅ¡em ćirilicom).

Hvala na opomeni.

Link to comment
Share on other sites

Uf, kakve teÅ¡ke, dubokoumne konstatacije o gramatici, demokratiji i svemu ostalom, a bez Äćđšž  :klanjanje

 

 

Е зато Ја кориÑтим ћирилицу док пишем а и док говорим.   :)

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Boockey, molim te drugi put procitaj sve postove u okviru teme, pa komentarisi. Ako nisi primetio, vec smo raspravili sta je pravilno, tj. saznali iz Recnika Matice srpske.

Sto se pak tice tvog slaganja ili neslaganja sa tezom koju si citirao, ona ne zavisi od toga da li se ti slazes. Naravno da je lepo da imas svoj stav o tome, ali je ja nisam izmislio, vec tako funkcionise ovdasnja lingvisticka skola (kad se izraz omasovi u jezickoj upotrebi, on se onda uvodi i u pravopis), koja poput ruske i nemacke lingvisticke skole (od kojih je uostalom i ucila) jezik posmatra kao zivi organizam, kao nesto sto se menja i, da uprosceno objasnim, s vremena na vreme sidje medju narod da konstatuje da li se ista znacajno promenilo, te to i pobelezi (ovde mislim na leksicki fond, a ne na gramatiku, padeze itd., to se svakako nece menjati zavisno od toga zna li narod padeze ili ne). Nasuprot tome, imamo i praksu Francuske, koja je jos u doba Riseljea, sazvala ucene ljude i nalozila da se napravi pravopis, koji je vise kanonskog tipa i neznatno se kroz vreme vrse korekcije. E kod njih moze da vazi ono, govori ti u tvom selu kako hoces, ali pisi kao sto se pise (tj. kako je propisano).

Tako da, nisam ja pisao nesto sto mislim, nego nesto sto znam. Ono gde sam imao dilemu i pogresio, a ja sam se ispravio i naveo izvor relevantan, kako bi i drugi znali. To sto neko nesto ovde misli o ovome ili onome je lepo, ali bi bilo dobro da to svoje misljenje i potkrepi necim.

A sto se tice tvoje konstatacije o katastrofalnim voditeljima i njihovom jeziku, tu si sasvim u pravu. Nazalost, mediji danas nemaju lektore koji bi o tome vodili racuna, pa prica i pise ko sta hoce. Ima i onih dobrih, hvala Bogu. Drustvo je ukupno u krizi, devalvaciji pravih vrednosti, morala, svesti o interesima zajednice, naspram interesa pojedinaca, pa je nekako prirodno da i jezik, kao deo opste kulture i identiteta, trpi. Izgleda da se svi zajedno tesko snalazimo u ovom novom sistemu, zvao se on demokratija ili kako vec. No trazili smo promene, pa sad treba i da ih podnesemo.

To naravno ne znaci da ce svaka glupost koja se koristi uci u upotrebu, neke norme koje se krse, svakako nece biti promenjene. Neke nove reci pak, svakako ce ostati kao deo nasledja, nista novo. Ipak ono o cemu smo ovde pricali nije ni glupost ni novotarija, vec smo se pitali da li je pravilno pojacalo, pojacivac ili pojacavac. Saznali smo da su sva tri pravilna, cak i jedan izraz koji nismo razmatrali, pojacavalo.

Pozdrav.

Druže sve sam postove proÄitao od poÄetka.

Potpuno shvatio iz prve da ti prenosiš da''tako funkcionise ovdasnja lingvisticka skola (kad se izraz omasovi u jezickoj upotrebi, on se onda uvodi i u pravopis), koja poput ruske i nemacke lingvisticke skole (od kojih je uostalom i ucila) jezik posmatra kao zivi organizam, kao nesto sto se menja i, da uprosceno objasnim, s vremena na vreme sidje medju narod da konstatuje da li se ista znacajno promenilo, te to i pobelezi (ovde mislim na leksicki fond, a ne na gramatiku, padeze itd., to se svakako nece menjati zavisno od toga zna li narod padeze ili ne).''

Ali dozvoli da se tvrdo ne slažem...

To ti je isto kao kad neko sadaÅ¡nj sićuÅ¡ni trenutak tretira kao Ävrstu i nepromenjivu istorijsku konstantu( kao kad ti neko kaže u stilu ''tako ti je to i ne pokuÅ¡avaj drugaÄije ni da misliÅ¡ o tome) - tipiÄan naÅ¡ sindrom.

Link to comment
Share on other sites

Druže sve sam postove proÄitao od poÄetka.

Potpuno shvatio iz prve da ti prenosiš da''tako funkcionise ovdasnja lingvisticka skola (kad se izraz omasovi u jezickoj upotrebi, on se onda uvodi i u pravopis), koja poput ruske i nemacke lingvisticke skole (od kojih je uostalom i ucila) jezik posmatra kao zivi organizam, kao nesto sto se menja i, da uprosceno objasnim, s vremena na vreme sidje medju narod da konstatuje da li se ista znacajno promenilo, te to i pobelezi (ovde mislim na leksicki fond, a ne na gramatiku, padeze itd., to se svakako nece menjati zavisno od toga zna li narod padeze ili ne).''

Ali dozvoli da se tvrdo ne slažem...

To ti je isto kao kad neko sadaÅ¡nj sićuÅ¡ni trenutak tretira kao Ävrstu i nepromenjivu istorijsku konstantu( kao kad ti neko kaže u stilu ''tako ti je to i ne pokuÅ¡avaj drugaÄije ni da misliÅ¡ o tome) - tipiÄan naÅ¡ sindrom.

 

Dopuštam naravno. :thumbsup2

Nisam tvrdio ni da je to dobra praksa, a ni loÅ¡a. I jedna i druga pomenuta Å¡kola imaju svoje prednosti i mane. Ako mene liÄno pitaÅ¡, ja bih kao RiÅ¡elje. :order

Ali to su sad neke druge perspektive koje ova tema otvara, a mislim da smo već otiÅ¡li preÅ¡iroko. Bar Å¡to se pisanja ovde tiÄe. Ne da mislim da nije dobro o tim stvarima pisati, ali ponekad se tako otmu teme, pa odu u tri lepe.

Sa druge strane, uz neku kriglu ladnu, uvek sam voljan konstruktivnim diskusijama. :cheers

Link to comment
Share on other sites

Jezik upravo na taj naÄin živi i razvija se a zatim se normira. Ja sam dugo živeo u pogreÅ¡nom ubeÄ‘enju da je Hochdeutsch, književni nemaÄki jezik, standardizovan pre viÅ¡e vekova i uklesan u kamenu a onda sam saznao da se i on osavremenjuje i standardizuje na svake Äetiri godine. Na primer, kada je uoÄeno da dovoljno veliki procenat ljudi u pisanom nemaÄkom jeziku koristi duplo "s" umesto grÄkog slovnog znaka beta, ovaj drugi je jednostavno izbaÄen iz norme. SliÄno tome, do skora je važilo pravopisno pravilo u srpskom jeziku da se stanovnik grada ili mesta piÅ¡e malim slovom ("beograÄ‘anin"). Od 2010. pravopisno pravilo kaže da se piÅ¡e velikim, jer je prethodno to poÄelo da se masovno dogaÄ‘a.

U velikoj meri taÄno ali bi se ipak trebalo podsetiti nekih veliÄina kao Å¡to je Pavle Ivić i joÅ¡ neki lingvisti.

Kad sam ga nekada sluÅ¡ao uvek je to podudaranje njegove struÄnosti i mog nekog talenta ili prirodnog osećaja ili možda bolje reÄeno dobrog sluha vrlo,vrlo godilo.

Link to comment
Share on other sites

Dopuštam naravno. :thumbsup2

Nisam tvrdio ni da je to dobra praksa, a ni loÅ¡a. I jedna i druga pomenuta Å¡kola imaju svoje prednosti i mane. Ako mene liÄno pitaÅ¡, ja bih kao RiÅ¡elje. :order

Ali to su sad neke druge perspektive koje ova tema otvara, a mislim da smo već otiÅ¡li preÅ¡iroko. Bar Å¡to se pisanja ovde tiÄe. Ne da mislim da nije dobro o tim stvarima pisati, ali ponekad se tako otmu teme, pa odu u tri lepe.

Sa druge strane, uz neku kriglu ladnu, uvek sam voljan konstruktivnim diskusijama. :cheers

Moramo negde na pivce pa da se lepo ispriÄamo :cheers

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...