Jump to content


Network Attached Storage - da li koristite, itd?


Ljuba

Recommended Posts

  • Replies 214
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nije mi bas jasna ova izjava. Kakve veze imaju "performanse, prosirivost, cena" sa RAID-om, koga ovde pominjem samo kao zastitu od gubitka podataka usled crkavanja hard diska?

 

Sada vec pricamo o terabajtima. Mislim da mi je trebao ceo vikend da preko usb 2.0 formatiram 2TB WD passport sa TrueCrypt-om. Nije mi vise sve jedno da nakrkam negde terabajte podataka i da jednog jutra disk prestane da radi. To sve naravno nema neke veze sa brzinom stream-ovanja filmova ili muzike preko ethernet-a... 

 

Prva reÄenica je odgovor na tvoju potrebu za zaÅ¡titu podataka korišćenjem RAID1.

Druga na preporuku koju je dao @ringeraja u postu posle tvog.

Ako si formatirao sa TrueCryptom pa ubaciÅ¡ disk u NAS Äeka te novo formatiranje diska (neće trajati toliko dugo)

Link to comment
Share on other sites

Prva reÄenica je odgovor na tvoju potrebu za zaÅ¡titu podataka korišćenjem RAID1.

Druga na preporuku koju je dao @ringeraja u postu posle tvog.

Ako si formatirao sa TrueCryptom pa ubaciÅ¡ disk u NAS Äeka te novo formatiranje diska (neće trajati toliko dugo)

 

Sta onda umesto RAID1, kada vec tvrdis da to nije dobro resenje... Ne pada mi na pamet da krecem u pravljenje NAS-a ako nemam resenje za eventualno crkavanje diska...

 

Usput, vidim da ovi novi uredjaji vec nude i cloud servere, web servere, mail servere, sve sa NAS masine... Da li je to neko isprobavao? Takodje, voleo bih da truecrypt-om radim enkripciju podataka, a ne proizvodjacevim algoritmima....

Link to comment
Share on other sites

Prvo drugo. Cloud servise za Äuvanje podataka koristim godinama (Dropbox) i to je odliÄno reÅ¡enje za Äuvanje malih koliÄina podataka. Za Äuvanje muzike, videa, slika praktiÄno neupotrebljivo (pogotovo) u naÅ¡im uslovima. Mnogi provajderi nude manji prostor besplatno (npr. Dropbox 2Gb, neki 5GB), dok se ostalo plaća. Dropbox naplaćuje 10$ meseÄno za 100GB, 50$ za 500GB pa vidi koliko bi koÅ¡talo Äuvanje tvog diska od 2TB. Drugi problem sa Cloudom je brzina naÅ¡eg interneta. NaÅ¡ kućni internet (ADSL, kablovski) je asimetriÄan (zato sam boldovao A) Å¡to znaÄi da brzina downloada i uploada nisu iste, tj. upload (kojim bi prebacivao podatke na Cloud) je drastÄno sporiji od downloada. Ja npr. imam kablovski internet sa downloadom od 25Mb i uploadom od 1Mb, pa opet vidi koiko bi bilo potrebno da se uploaduje 2TB podataka na Cloud brzinom od 1Mb.

Å to se tiÄe web i mail servera cenim da ti to nije potrebno (sem web servera za konfigurisanje NAS-a).

TrueCrypt je WINDOWS aplikacija koja u letu kriptuje/dekriptuje fajl, particiju, ceo disk... pri pisanju/Äitanju podataka, Å¡to opet dovodi do pada efektivne brzine diska (doduÅ¡e ne velikog). InaÄe to mogu i sami Windowsi da urade (zavisno od verzije).

 

Sad dugo. Kako si do sada reÅ¡avao problem crkavanja diska? Verovatno si pravio rezervnu kopiju podataka na neki usb flash, usb disk i sl. i Äuvao na "sigurnom mestu". 

ZaÅ¡to raid nije dobar za bekap? Bez dugaÄke priÄe uzmi banalnu situaciju. Snimao si klinca na moru i film prebacio na ureÄ‘aj (namerno piÅ¡em ureÄ‘aj jer je sve jedno da li je NAS ili raÄunar sa raid1). GreÅ¡kom obriÅ¡eÅ¡ video i nije ti niÅ¡ta ostalo - obrisan je sa oba diska u ureÄ‘aju. Zato služi backup - da VRATIÅ  izgubljene podatke.

 

ÄŒini mi se (nadam se da se neće pogreÅ¡no shvati) da ti ni sam pojam NAS-a nije baÅ¡ potpuno jasan. NAS je, u suÅ¡tini, namenski raÄunar sa ulogom da omogući drugim raÄunarima u mreži da pristupe podacima koji se nalaze na njemu (ne raÄunam na torente, strimere i sl. koje proizvodjaÄi Äesto instaliraju na NAS-ove). Nema nikakve razlike da li si na tvom raÄunaru neki folder proglasio deljivim (share) i pristupaÅ¡ mu sa drugog raÄunara, tableta, ... i NAS-a koji si kupio kao NAS a ne kao raÄunar.

 

Da ne davim previÅ¡e kopiju (bar jednu) podatka Äuvaj na disku (diskovima) koji su van raÄunara (NAS-a) sa kojeg puÅ¡taÅ¡ muziku, gledaÅ¡ filmove i slike ...

Ako ti je do neÄega baÅ¡ stalo napravi viÅ¡e kopija i jednu Äuvaj van kuće.

Link to comment
Share on other sites

Sada te kapiram... Vidis, kad god sam radio sa mreznim storage-om, isao je backup svega na traku. Nije mi ideja da cuvam podatke od samog sebe - to ne mogu sacuvati :-). Trazim sistem da sacuvam podatke od gubitaka usled mehanickih problema. 

 

Za cloud - ne mislim da trazim servis na net-u, vec da teram cloud server sa NAS masine i njoj pristupam odakle hocu. Znaci, zamisli da iz laptopa izbacim hard i prebacim na kucnu mrezu... Gde god da sam zelim da mogu da pristupim podacima... Naravno, van kucne mreze ce to biti sporo, ali to mi nije problem... 

 

Za web i mail sam te pitao jer bih onda prestao da placam host-ovanje i sve prebacio na tu NAS masinu... 

 

Slazem se za enkripciju - mogu cuvati vazne podatke u enkriptovanom fajlu - tada ne treba NAS da se zeza sa time.... Do sada sam kacio eksterni drajv koji je ceo bio enkriptovan i to mi je bio glavni backup... Pa imam nekoliko eksternih drajvova - jedan prikopcan za WD Live TV, jedan za SB touch, jedan mi sluzi za backup laptopa, pa jedan ... Vidis - hocu sve ove da spojim na jedno mesto i jos pri tome zastitim podatke ako neki rikne...

 

Hvala na iscrpnom odgovoru...

Link to comment
Share on other sites

Backup je "opÅ¡ta" kategorija, nezavisno od mesta na kojem se podaci nalaze (NAS, PC, mobilni, telefon, papir, ...) i Å¡to viÅ¡e kopija podataka imaÅ¡ na razliÄitim mestima to bolje i u tom sluÄaju ćeÅ¡ saÄuvati podatke i od sebe samog :D

 

Å to se tiÄe enkripcije time se nisi zaÅ¡tito od gubitka podataka. Onemogućio (otežao) si nekom ko doÄ‘e do tvojih podataka da ih proÄita, ali si znatno povećao mogućnost njihovog gubitka.

 

Å to se tiÄe kućnog hostovanja web i mail severa, ukratko, zaboravi.

 

Å to se tiÄe "cloud sevrera" (Å¡ta god pod tim podrazumevaÅ¡) to možeÅ¡ i sa postejćom opremom da napraviÅ¡ (imaj u vidu da je otvaranje mreže prema spoljnom svetu ozbiljan bezbednosni problem i ako nisi siguran Å¡ta radiÅ¡, bolje nemoj).

 

Da se vratim na ono Å¡to hoćeÅ¡ - zaÅ¡titu od kvara diska. NAS-ovi koje gledaÅ¡ (i taj koji si linkovao) podržavaju raid0 i raid1. Raid0 ne pruža nikakvu zaÅ¡titu, dok raid1 pruža, ali na najneracionalniji naÄin (koliko diskova sa podacima toliko diskova za mirroring). Postoje raid-i koji to omugućavaju ali njih nećeÅ¡ naći na toj klasi NAS-ova.

Ono Å¡to bi tebi reÅ¡ilo probleme je nas4free pod ZFS-om i radiz1 ili radiz2. Raidz1 omogućava da ako se izgubiÅ¡ jedan disk podaci budu, u potpunosti, saÄuvani, dok raidz2 omogućava istovremeni gubitak dva diska (podrazumeva se da imaÅ¡ viÅ¡e diskova sa podacima). Npr. ako imaÅ¡ tri diska na raspolaganju za podatke ti je kapacitet dva diska i u sluÄaju otkaza jednog diska možes da povratiÅ¡ podatke. Ako imaÅ¡ Å¡est diskova, pod raidz2, na raspolaganju za podatke ti je kapacitet Äetiri diska i u sluÄaju istovremenog otkaza dva diska možeÅ¡ da povratiÅ¡ podatke.  Za to ti je potreban "jaÄi" raÄunar. To "jaÄi" i nije neÅ¡to posebno jako sa danaÅ¡njeg stanoviÅ¡ta. Minimalna preporuka je 64bit P4 sa 1GB RAM-a, neka praktiÄna bi bila jaÄi procesor i 8GB RAMA (4GB + 1GB za svaki TB diska). Takav NAS bi koÅ¡tao isto ili manje od Synology ili Qnap NAS-a za dva diska a bio bi hi-and za njih.

Edited by nenad
Link to comment
Share on other sites

Kod mene je situacija neÅ¡to drugaÄija... NAS je iskljuÄivo za muziku, a backup kompletne digitalije je "u oblaku", pri Äemu je taj "oblak" samo moj, a sastoji se od jednog eksternog hard diska od 2TB koji je preko eSATA nakaÄen na NAS i jednom nedeljno se ukljuÄi, odradi se incremental backup (ne snima se sve, već samo promene) i to je to. MeÄ‘utim, poÅ¡to baza muzike raste, ubrzo će morati da ÄuÄne neÅ¡to veći hard umesto ovog od 2TB.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

raid nije backup iz prostog razloga sto kad jedan hard pobrljavi u raid modu sve brljotine zahvate i drugi...bez externog resenja van nas-a nema sigurnog backupa...

 

 Ma jok. 

 

 Vecina RAID nivoa (RAID 1, RAID 4, RAID 5, RAID 6, RAID 10..... ) bez problema rade kad jedan disk otkaze. 

 

 RAID nije bekap jer nije zastita od BRISANJA. Ljudske greske. Nema roll-back. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Posedujem risiver sa DACom, bez mreže, vezan sa TV-om koji je na mreži, izvor muzike mi je PC. Sve vezano HDMI-jem.

Nameravam da nabavim NAS na koji bih prebacio sve audio i video fajlove.

 

Želim da sluÅ¡am muziku nezavisno od TV-a i PC-a, tako da pretpostavljam da mi treba neki ureÄ‘aj koji će biti mrežno povezan s NASom a HDMI-jem sa risiverom? 

Idealno bi bilo i da sve to kontroliÅ¡e neki daljinski ili app na ipadu, androidu ili win telefonu, ili u krajnjem sluÄaju laptop, Å¡to da ne, preko koga bih mogao da odaberem plejlistu, preskoÄim neÅ¡to Å¡to neću da sluÅ¡am, pustim ovu ili onu pesmu.

 

Å ta mi savetujete u nekoj budget/economy varijanti?

Link to comment
Share on other sites

QNAP/Synology NAS + Squeezbox

 

Radi sve što ti želiš.

 

Ovde imaš solidan Synology za ono što ti treba:

http://www.kupujemprodajem.com/Synology-DS111-NAS-Server-Beli-Br-2-24667149-oglas.htm?filter_id=7926027

A ovde imaš Squeezbox Classic:

http://www.kupujemprodajem.com/LOGITECH-Squeezebox-Classic-23971532-oglas.htm?filter_id=40376377

Ili još bolje, Squeezbox Touch:

http://www.kupujemprodajem.com/Squeezebox-Touch-24890834-oglas.htm?filter_id=40376377

 

Uz malo cenjkanja, sveukupno sa solidno velikim hard diskom proćićeš ispod 500 eura đuture.

 

I ovo ti je po meni najbolja varijanta.

Link to comment
Share on other sites

Ja imam Pogoplug  Biz

pogoplug-biz-nas.jpg

Dva terabajtna  diska prikljucena i vidljiva preko weba.

Mogu bilo gde iz sveta da pristupim mojim fajlovima.

Medijalne fajlove mogui da  streamujem direktno.  (postoje   aplikacije i za android)

Vrlo sam  zadovoljan pogotovo price/performance faktorom.

Link to comment
Share on other sites

Zdravo HiFilisti ;)

 

Dugo nisam pisao... a ni citao (forum)...

 

Pre neki dan sam se ponovio - D-Link DNS 320 a unutra ubacio 2 x 3Tb (WDC RED) hard diskove i sve to radi u MIRROR rezimu.

 

Utisci:

Deljenje foldera medju korisnicima / grupama je kulturno. Ono sto mi je potrebno (razlicita prava pristupa za razlicite korisnike) mogu da postignem sa ovim resenjem.

 

Brzina - upotrebljivo, ali za neke manje ozbiljne stvari. Kada bih po ceo dan morao da kopiram filmove (velike fajlove), mislim da bih odustao. Nisam merio brzinu, ali oseca se da nije nista posebno.

Povezano je preko 100Mbit mreze... pa i to utice drasticno na brzinu.

 

UPnP / DLNA

To radi, samo sa MP3... i ostalim fajlovima koji su po ovom standardu.

Brzina - veliko razocarenje. Bas razocaran, jer racunar koji je pod WIN 7 to sve radio (P4 @ 2.4 GHz, 1 GB RAM i konekcija 100Mbit je imao pa bar jedno 10 puta brzi odziv i brzu reakciju kada pokusavas neki audio / video / photo fajl da ucitas preko media playera.

 

Razmisljam da ipak sam napravim racunar i instaliram NAS4FREE ili slicno i sa time da se dalje "igram".

Neko je pominjao razne WDC Cloud i slicne sisteme... Na osnovu iskustva sa ovim uredjajem (koji bezmalo kosta isto kao i slican WDC ili je cak i skuplji) mislim da bi doziveo razocarenje u brzini. Mislim da ni ti NAS uredjaji nemaju nista posebno RAM memorije niti procesorsku snagu. Najcesce je to 64 Mb ili 128 MB rama... retko koji ima 256 (a nije prosiriva memorija)...

Link to comment
Share on other sites

Zdravo HiFilisti ;)

 

Dugo nisam pisao... a ni citao (forum)...

 

Pre neki dan sam se ponovio - D-Link DNS 320 a unutra ubacio 2 x 3Tb (WDC RED) hard diskove i sve to radi u MIRROR rezimu.

 

Utisci:

Deljenje foldera medju korisnicima / grupama je kulturno. Ono sto mi je potrebno (razlicita prava pristupa za razlicite korisnike) mogu da postignem sa ovim resenjem.

 

Brzina - upotrebljivo, ali za neke manje ozbiljne stvari. Kada bih po ceo dan morao da kopiram filmove (velike fajlove), mislim da bih odustao. Nisam merio brzinu, ali oseca se da nije nista posebno.

Povezano je preko 100Mbit mreze... pa i to utice drasticno na brzinu.

 

UPnP / DLNA

To radi, samo sa MP3... i ostalim fajlovima koji su po ovom standardu.

Brzina - veliko razocarenje. Bas razocaran, jer racunar koji je pod WIN 7 to sve radio (P4 @ 2.4 GHz, 1 GB RAM i konekcija 100Mbit je imao pa bar jedno 10 puta brzi odziv i brzu reakciju kada pokusavas neki audio / video / photo fajl da ucitas preko media playera.

 

Razmisljam da ipak sam napravim racunar i instaliram NAS4FREE ili slicno i sa time da se dalje "igram".

Neko je pominjao razne WDC Cloud i slicne sisteme... Na osnovu iskustva sa ovim uredjajem (koji bezmalo kosta isto kao i slican WDC ili je cak i skuplji) mislim da bi doziveo razocarenje u brzini. Mislim da ni ti NAS uredjaji nemaju nista posebno RAM memorije niti procesorsku snagu. Najcesce je to 64 Mb ili 128 MB rama... retko koji ima 256 (a nije prosiriva memorija)...

Upravo sam zato i predložio neki "kršteni" NAS, zato što, uz dužno poštovanje, D-Link ne pravi iole kvalitetne NAS uređaje.

Posedujem QNAP TS-119P II koji radi kao sat, naravno sa GBit-nom mrežom.

Optimizovan OS je takođe jako bitna stavka, a QNAP-ov dedicated Debian Linux je upeglan do savršenstva, meni nikada nije štucnuo, a promenio sam dosta uređaja do sada.

Link to comment
Share on other sites

^ taj D-Link je network storage a ne NAS? Imam Lenovo NAS 4x3Tb WDC red vezanim u RAID i sa brzinom nema nikakvih problema, bez obzira da li se pušta HD film, wav ili nešto drugo. Mreža je 1Gb

NAS = Network Attached Storage

 

Neki od njih imaju i mogucnost Streaminga.

 

Dakle, D-Link DNS 320 jeste NAS sa skromnim mogucnostima streaminga.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Idemo korak dalje... 

Pre neki dan sam odlucio da kupim server HP ProLiant MicroServer Gen 8.

Osnovna konfiguracija je u pitanju (Celeron, 2 Gb ECC RAM, 2 x 1 Gbit mreza, 5 USB...)... cena oko 190 EUR. IMa mesta, prema proizvodjacu za do 4 * 4Tb SATA hdd-ove... mada sam citao da mogu i veci (6Tb da budu prepoznati od bios-a).

Ideja je da konacno instaliram NAS4FREE (mislim da cu odustati od FREENAS-a jer on za ZFS trazi minimalno 8Gb RAM memorije) uz planiranu nadogradnju memorije (ne odmah).

Takodje, za pocetak bih kupio 2 * 6Tb diskove (WD Red), a one koje sam nedavno pazario (2 * 3Tb) bih verovatno kada uspesno prodje instalacija, dodao u sistem.

Ulaganje koje je planirano u ovaj server je recimo oko 100 EUR (8 Gb RAM-a), + oko 2 * 300 EUR za pomenuti kapacitet HDD... dakle, za ukupno oko 900 EUR (uracunata je i cena Servera) bi trebalo da imam resenje koje bi moglo godinama da sluzi korektno i potpuno sigurno... Imao bih za pocetak 9Tb prostora (pravio bih dva mirror-a koja bih povezao u stripe).

Pisem kada nesto konkretno uradim...

 

 

Evo i slika servera (sa HP sajta)

c03760124.png

profile_3_big.jpg

Link to comment
Share on other sites

Moj odgovor je baziran na pretposravci da ćes, pošto ovo pišeše na hi-fi forumu, NAS koristiti za čuvanje muzike, filmova, slika,... a ne u nekom produkcionom okruženju koje treba da radi 24/7, a i s obzirom na izabrani hardware.

Nas4Free i FreeNas su u osnovi ista stvar, bazirana na Free BSD operativnopm sistemu. Tvorci Nas4Free su tvorci i FreeNas-a. Najveća razlika je u interfejsu. Ispod haube je Free BSD. Što se tiče ZFS-a preporuka je 4GB plus 1GB za svaki terabajt. Ovo važi ako želiš da iskoristiš napredne mogućnosti ZFS-a što ti u svakom slučaju nije potrebno. Takođe, procesor na HP-u je slab za raid 1+0, jer se sve radi softverski, pa ćeš imati značajno (otprilike upola) smanjenu brzinu upisa. Što se tiče kapaciteta, ni tu nećeš imati 9TB u raid 1+0 modu, jer se miroring kreira prema disku najmanjeg kapaciteta, što bi bilo 6TB. Kad se oduzmu sistemske potrebe ostalo bi ti oko 5TB. Neiskorišćen prostor za raid  na 6TB diskovima može se koristiti.

Ako želiš sigurno rešenje nećeš ga dobiti na ovaj način (pogledaj prethodne postove). Ponavljam, uloga raida NIJE zaštita podataka, već height availability. Pogotovo na "kućnom" hardveru (u koji smatram i ovaj HP). U tom kontekstu posmatram i RED diskove.

Ako želiš da imaš siguran sistem, ono što želiš da sačuvaš mora biti van sistema.

Instaliraj Synology na HP, naravno bez raid-a. Synology koristi standardan Linux ext fajl sistem, što će ti olakšati život u slučaju problema i ima jednostavan interfejs. 

Polovinu planiranih diskova stavi u sistem a na drugoj polovinu napravi (i redovno održavaj) kopiju sistema i čuvaj ih na sigurnom mestu. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Da, osnovna uloga je cuvanje licnih fotografija, I video snimaka kao I pravljenje "fonoteke".

Pored toga, uloga ce biti da tu skladistim korisnicke podatke (3 korisnika) I povremeno pravim backup racunara ta tri korisnika (naravno, u pitanju je kucna upotreba).

Trenutno koristim DLink DNS-320 (sa 2 x 3 TB WDC RED) koji rade u mirror rezimu I naravno, na njima je EXT2 fajl system.

 

Nije mi jasno, kako mogu da instaliram Synologu na HP? Da li to znaci da moze da se downloaduje taj operativni system nekako?

Moja primarna ideja je bila da koristim USB memory stick za operativni system (posto je to, prema NAS4FREE tako I zamisljen da radi taj operativni system), tako da bi HDD-ovi bili iskljucivo za podatke - dakle, ne bi bilo ovih gubitaka koje pominjes.

 

Jedino pitanje je - da li taj Synology (ako mogu da ga instaliam na server na USB stick) omoguvaca kasnije dodavanje HDD ova bez gubitka podataka?

Mogao bih da koristim recimo taj DLINK DNS320 (kada podatke prebacim na HP) kao backup servera s tim sto bi mi diskovi radili u Stripe (pa bih imao kompletan kapacitet od 6 TB). Ne verujem da bi doslo do otkaza HDD-ova koje bih samo povremeno koristio (nrp. jednom u mesec dana za backup) a na HP bih imao recimo u pocetku 2 x 6TB (kao mirror)...

 

Cak sam I razmisljao (obzirom da je DLINK spor - izuzetno sporo obradjuje promene u media data base) da mi HP pod Windowsom odradjuje to indeksiranje... a da njegov storage bude preko mreze nakaceni DLINK...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...