Jump to content


Network Attached Storage - da li koristite, itd?


Ljuba

Recommended Posts

  • Replies 214
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

Размишљам да купим QNAP TS-212 или неки Ñличан Ñервер, међутим ниÑам уÑпео да Ñазнам ÐºÐ¾Ñ˜Ðµ Ñу му реалне брзине. Мене интереÑује да Ð»Ð¸ ÑšÐµÐ³Ð¾Ð²Ð° брзина преноÑа омогућава гледање BR ISO или MT2S датотека Ð²ÐµÐ»Ð¸Ñ‡Ð¸Ð½Ð° од 20 до 45 Gb?

 

Тренутно медиа плејер пушта наведене фајлове без проблема Ñа кућног рачунара.

 

ÐлекÑандар   

Link to comment
Share on other sites

Koristim PC racunar (Pentium 4 @ 3.0 GHz, 2 Gb RAM) koji radi pod Windows 7 (Professional) verzijom. Racunar je napunjen sa nekoliko SATA Hard diskova (WD Red 2 Tb, Seagate 1Tb i sistemski disk od 40ak Gb). Mrezni interface je 1 Gbps (ali kako radi sa 100 Mbps mrezom - to je i ogranicenje).

Sve radi OK. Najcesce sistem koristim za slusanje muzike i reprodukciju fotografija. Multimedijalne podatke koristim preko Sony BDP 490 (povezan mreznim kablom) kao i preko PC raucnara/laptopova (bilo zicano ili bezicno).

 

Pristupne bezicne tacke u stanu su povezane "zicanom" mrezom brzine 100 Mbps.  Nisam se nikada nesto posebno bavio brzinom transfera, obzirom da dok reprodukuje muziku nisam imao problema sa paralelnim pregledanjem fotografija. Doduse, valjalo bi da je sve to brze, mada i ovako je za kucne uslove sasvim zadovoljavajuce.

Za gledanje filmova imam neki transcoder server (software), ali iskreno, ne znam ni koji je (obzirom da jako malo gledam filmove). Smorio sam se sa time, jer se svi "placaju" pa posle trial perioda ili ne mogu da se koriste ili imaju neka druga ogranicenja, tako da sam blize ideji da filmove drzim u formatu koji su citljivi prema DLNA standardu, ili ono sto moze da cita Windows Media Player.

Muzika se slusa najcesce kao MP3 (to obezbedjuje sistemski Windows Media Player), a za slusanje FLAC formata imam instaliran neki server koji mi omogucava direktno slusanje iz FLAC formata (uz opet neka ogranicenja - pretrazivanje sadrzaja na nacin kako mi i ne odgovara).

 

Pokusao sam i par puta da predjem na Nas4FREE, ali ne mnogo uspesno. Ideja mi je da taj NAS radi mnogo vise od cistog pustanja Multimedijalinih sadrzaja (da to bude kucni server gde ce svaki korisnik imati svoje privatno podrucje (gde samo on moze da pise i brise fajlove), deljeno podrucje, zatim deljeno za sve korisnike, itd... Iako on jeste namenjen za to, nemam nazalost mnogo iskustva sa tim stvarima i ostao sam pod WIN.

 

To (deljenje fajlova) sam pod Windows postigao (ali radi samo sa racunarima koji imaju Win Professional - sa Home verzijama ne radi).

 

Nisam imao iskustva sa "fabricki" upakovanim resenjima, ali imam utisak da je sve to nalik na FreeNAS opreativne sisteme, tako da ja ipak prednost dajem PC racunarima koji su prilagodljivi i mogu da se prosiruju - kako da se dopunjavaju sa gotovo neogranicenom kolicinom hard diskova a ujedno i da se prati korak sa najnovijim verzijama softwarea.

Link to comment
Share on other sites

Koristim PC racunar (Pentium 4 @ 3.0 GHz, 2 Gb RAM) koji radi pod Windows 7 (Professional) verzijom. Racunar je napunjen sa nekoliko SATA Hard diskova (WD Red 2 Tb, Seagate 1Tb i sistemski disk od 40ak Gb). Mrezni interface je 1 Gbps (ali kako radi sa 100 Mbps mrezom - to je i ogranicenje).

Sve radi OK. Najcesce sistem koristim za slusanje muzike i reprodukciju fotografija. Multimedijalne podatke koristim preko Sony BDP 490 (povezan mreznim kablom) kao i preko PC raucnara/laptopova (bilo zicano ili bezicno).

 

Pristupne bezicne tacke u stanu su povezane "zicanom" mrezom brzine 100 Mbps.  Nisam se nikada nesto posebno bavio brzinom transfera, obzirom da dok reprodukuje muziku nisam imao problema sa paralelnim pregledanjem fotografija. Doduse, valjalo bi da je sve to brze, mada i ovako je za kucne uslove sasvim zadovoljavajuce.

Za gledanje filmova imam neki transcoder server (software), ali iskreno, ne znam ni koji je (obzirom da jako malo gledam filmove). Smorio sam se sa time, jer se svi "placaju" pa posle trial perioda ili ne mogu da se koriste ili imaju neka druga ogranicenja, tako da sam blize ideji da filmove drzim u formatu koji su citljivi prema DLNA standardu, ili ono sto moze da cita Windows Media Player.

Muzika se slusa najcesce kao MP3 (to obezbedjuje sistemski Windows Media Player), a za slusanje FLAC formata imam instaliran neki server koji mi omogucava direktno slusanje iz FLAC formata (uz opet neka ogranicenja - pretrazivanje sadrzaja na nacin kako mi i ne odgovara).

 

Pokusao sam i par puta da predjem na Nas4FREE, ali ne mnogo uspesno. Ideja mi je da taj NAS radi mnogo vise od cistog pustanja Multimedijalinih sadrzaja (da to bude kucni server gde ce svaki korisnik imati svoje privatno podrucje (gde samo on moze da pise i brise fajlove), deljeno podrucje, zatim deljeno za sve korisnike, itd... Iako on jeste namenjen za to, nemam nazalost mnogo iskustva sa tim stvarima i ostao sam pod WIN.

 

To (deljenje fajlova) sam pod Windows postigao (ali radi samo sa racunarima koji imaju Win Professional - sa Home verzijama ne radi).

 

Nisam imao iskustva sa "fabricki" upakovanim resenjima, ali imam utisak da je sve to nalik na FreeNAS opreativne sisteme, tako da ja ipak prednost dajem PC racunarima koji su prilagodljivi i mogu da se prosiruju - kako da se dopunjavaju sa gotovo neogranicenom kolicinom hard diskova a ujedno i da se prati korak sa najnovijim verzijama softwarea.

Ja sam koristio ovaj guide:

http://www.anotherwindowsblog.com/2012/10/installing-and-configuring-nas4free-on-a-windows-network.html

nas4free u [email protected] Ghz,512Mb ram,  sata controler 2x2Tb WD-green, i sistemski disk 20Gb.

postupi tacno kako pise neces imati problema

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 3 weeks later...

@agronk 
ja sam razmisljao da sve fajlove koje licno napravim smestam na neki bar RAID1 sistem diskova, a ostalo - muzika, filmovi i slicno do cega je moguce na ovaj ili onaj nacin da smestam na disk(ove) koji nisu u raid-u... cisto da malo podignem nivo sigurnosti onoga sto ne mogu da nabvim u slucaju havarije...

Najvise me zanima (i ujedno malo i cini skepticnim) kako uraditi migraciju sa jednog na dva diska u paraleli (raid1) i da li moze tom prilikom da se desi da reicmo izgubim bespovratno podatke prilikom kreiranja raid sistema...

Link to comment
Share on other sites

Uzeo sam pre par dana LaCie CloudBox 4 TB

Odlicna sprava, ne mnogo velika po gabaritima. Svi uredjaji ga vide, i veoma brzo i lako pristupaju

TV i MacMini zicanom vezom a Laptop i 2 mobilna telefona bezicno. 

 

TV sam pusta 3D filmove i vuce podatke sa njega, nikakav problem u protoku nema ni sa ostalim uredjajima

 

Trebam jos da podesim da podatke sa njega sherujem van mreze tako da prijatelji i rodbina mogu da pristupaju sa bilo kog mesta - videh da je i to moguce

 

Veliki pozdrav

Miljan

post-19156-0-15667300-1387816319_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

@agronk 

ja sam razmisljao da sve fajlove koje licno napravim smestam na neki bar RAID1 sistem diskova, a ostalo - muzika, filmovi i slicno do cega je moguce na ovaj ili onaj nacin da smestam na disk(ove) koji nisu u raid-u... cisto da malo podignem nivo sigurnosti onoga sto ne mogu da nabvim u slucaju havarije...

Najvise me zanima (i ujedno malo i cini skepticnim) kako uraditi migraciju sa jednog na dva diska u paraleli (raid1) i da li moze tom prilikom da se desi da reicmo izgubim bespovratno podatke prilikom kreiranja raid sistema...

Koji format ima disk koji hoces da napravis "Mirror" ?

Link to comment
Share on other sites

@Ljuba

Uh, hvala na upozorenjima

Nisam merio brzine, ali onako odoka mogu da ti kazem ono sto sam do sada radio - 200 Gb iskopira za oko 5 sati i to ne WiFi nego direktno zica

Probacu jednom da kopiram preko WiFi i javljam.

 

Moze biti da drlja kao sto kazes, ali imam u stanu izdvojeno mesto za kompletnu racunarsku mrezu, video nadzor, protivpozarni alarm, klasican alarm, kablovsku mrezu -  i LaCie sam tu smestio tako da ga niti vidim, niti cujem. Tako sam izbegao kablove po kuci i sve mi je u zidovima

Upravo kopiram na njega mali milion stvari i sad kada sam otvorio unutra moze biti da malo drlja onako kako svi diskovi drljaju (ako me razumes sta hocu da kazem). Verovatno je onako kako si ti rekao :)

 

Veliki pozdrav

Miljan

 

 

 

 

post-19156-0-25947700-1387840275_thumb.j

post-19156-0-95393800-1387840288_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Ja poruÄio ovo

http://dx.com/p/100mbps-dual-usb-nas-flash-adapter-black-149303

 

Odustao sam od klasiÄnog NASa... spori su, ovako izvadim USB natrpam muzike i Äega god i vratim nazad.

Bar USB memorija i SD kartica imam milion.

Ne vidim da ovo ti je brzija bilo u Wifi ili Lan-om ako tebi ovo odgovara onda nisi trebao niti pokrenuti temu oko NAS-a!!! ovo ti je adapter nista vise...

Link to comment
Share on other sites

Koji format ima disk koji hoces da napravis "Mirror" ?

Trenutno je Windows 7 Ultimate operativni sistem i disk je NTFS (default formatiranje koje je predlozio Win7).

 

(Cenim, ako bih hteo da predjem na nesto tipa Nas4free da bih prvo morao sve da iskopiram sa tog diska na neki novi istog kapaciteta (koji ce se formatirati na UFS (posto me jos uvek ne zanima ZFS - trazi mnogo jaci racunar) a onda bi od njega trebalo da se pravi mirror...)

Link to comment
Share on other sites

Ne vidim da ovo ti je brzija bilo u Wifi ili Lan-om ako tebi ovo odgovara onda nisi trebao niti pokrenuti temu oko NAS-a!!! ovo ti je adapter nista vise...

Očigledno ne razumeš ili ne čitaš šta pišem. Imam npr usb 3.0 od 64gb, snimim sa kompa na njega šta već veoma brzo i nabodem ga u adapter.

NAS preko wifi postiže brzinu od 5mb što je po meni neupotrebljivo.

Link to comment
Share on other sites

smisao koriscenja NAS je ako imas LAN konekciju na svom audio uredjaju (racunaru)... posebno sa 1Gbit brzinom. 

Ja pokusavam da tu stvar dovedem u red zato sto imam sve zicane konekcije a i cilj mi je da taj jedan server bude "devojka za sve" - tj. i deljenje raznih fajlova kao i slusanje muzike, gledanje videa... Eventualno dobro resenje je da se u server ukljuce 2 mrezne kartice pa da on zahteve deli po tim mreznim konekcijama cime se uvecava njegova efikasnost (brzina).

Link to comment
Share on other sites

Očigledno ne razumeš ili ne čitaš šta pišem. Imam npr usb 3.0 od 64gb, snimim sa kompa na njega šta već veoma brzo i nabodem ga u adapter.

NAS preko wifi postiže brzinu od 5mb što je po meni neupotrebljivo.

5MB/s = 40 Mb/s, što je otprilike srednja brzina bežičnog g protokola (54 Mb/s). Bolji ruter klase n, N150 ili N300 bi sigurno podigao brzinu prenosa.

Link to comment
Share on other sites

Moraju oba uredjaja koja razmenjuju podatke da budu "bolje klase" da bi se ostvarila brzina veca od 54Mb/s. Najcesce su audio uredjaji zakucani na tu brzinu (ako su WiFi) i ako imaju LAN to je onda do 100 Mbps - poznato je da sporiji od uredjaja diktira najmanju brzinu.

 

Ima smisla switch (ili router) sa 1Gbps samo ako koristite jos i racunare za pristup mrezi i ako je sve kablirano sa kablovima klase 6 (za Glan)....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...