Jump to content


Network Attached Storage - da li koristite, itd?


Ljuba

Recommended Posts

  • Replies 214
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

NAS je uvek bolje rešenje, odakle god da planiraš pristup.

Koristim ih već više godina, svašta mi je od multibay rešenja prošlo kroz ruke i tvrdim da je najbolje rešenje komercijalni NAS jednog od ova dva proizvođača: QNAP ili Synology. Sve ostalo nije ni približno dobro kao neki model ova sva proizvođača.

Ko hoće da ne skocka NAS, koristi ga opušteno i ne razmišlja uzeće ono što sam predložio.

Sve ostalo je splet kompromisa.

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, VU metar said:

Dakle ti ipak misliš na NAS kao rešenje? Mislio sam nešto drugo, jer nije mi cilj pristupati sadržaju preko mreže sa više lokacija.

Definitivno, komfor i mogućnosti su neuporedivi, ne bih više mogao da zamislim biblioteku od nekoliko hiljada diskova u digitalnom formatu koja nije korektno tagovana, indeksirana i laka za pretraživanje po bilo kom bitnom parametru. Ona kutija za 4 diska nije neupotrebljiva, ali ipak traži u najmanju ruku ruter sa USB portom da bi radila, ili računar, a browsing kroz hiljade foldera u varijanti gde su diskovi priključeni direktno na neki plejer sa USB portom, ne smem ni da zamislim... 

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, VU metar said:

How about nju priključiti na raspi ili Aries mini?

Što da ne, na RPi staviš recimo Volumio, a kontrola ide preko browsera na telefonu/tabletu ili preko nekog MPD klijenta. Druga varijanta je LMS na nekoj Linux distribuciji, ali ovo prvo em je brže i lakše za instalaciju, em čujno bolje radi. A što se tiče Aries Mini, nemam dilemu - 2.5" interni hard, najveći koji možeš da nađeš.;)

Link to comment
Share on other sites

Ako već nemaš WD Red nemoj da ga kupuješ, kupi neki klasičan disk za desktop računare. Red serija je namenjena kačenju na NAS i očekuje RAID kontroler ispred sebe.

Ako ti finansije dozvoljavaju, a nisi vičan ili ne želiš diy varijantu, predlog koji ti je dao RR za QNAP ili Synology je najbolje rešenje. Ako uzimaš komercijani NAS gledaj da bude bar za dva diska (vrlo brzo zafali još jedan disk).

U diy varijanti možeš za manje novca napraviti bolji NAS.

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, VU metar said:

Znači li ovo da si korisnik Minija? Zanima me kako ide nadopunjavanje internog harda novom muzikom, je li komplicirano, postoji li rizik izgubiti neke fajlove pri tome i sl. 

Jesam korisnik MInija, ali Mac Minija.;) Ne znam kakva je tačno procedura, ali s obzirom da je i Aries Mini u suštini računar sa nekom verzijom Linuxa na sebi, očekivano je da postoji jedan ili više deljenih foldera vidljivih kroz mrežu, a kopiranje onda ide standardno, kroz Windows explorer, command prompt ili neki 3rd party softver kao recimo Total Commander. U svim varijantama moguće je uključiti verifikaciju kopiranih podataka, a svakako ne smeta da mreža bude profesionalno izvedena i da se koristi neki kvalitetan gigabitni ruter ili switch. Za eventualni gubitak podataka važi isto što i za svako drugo čuvanje podataka, a to je da ne mogu dovoljno da  istaknem koliko je bekap važan, manje bitne stvari treba čuvati na još jednom mestu, a važnije na dva ili više, po mogućstvu na različitim medijumima i lokacijama... 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 months later...

Ja sam isprobao Plex, iTunes server i Qnap Music Station i sve sam ih pogasio jer jednostavno ne rade dobro:

- Plex je mnogo pogodniji za filmove, dok interfejs za muziku nije dobar
- iTunes server je zapravo neki besplatni Linux emulator iTunes servera koji tek ne radi kako treba
- QNAP Music Station je jednostavno ružan i nepraktičan

Onda sam shvatio da mi servis za muziku zapravo i ne treba. Disk sa muzikom je podeljeni mrežni drajv sa koga je muzika učitana u iTunes na kompjuteru, i odakle strmuje preko wifi-ja bez ikakvih problema. Muziku vučem na smart TV preko DLNA.
 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Drage kolege,

Nabavio sam Qnap TS-253Be sa 2GB RAM-a i 2 Seagate IronWolf NAS HDD-a od po 6TB, istalirao sam ga i počeo da ga punim raznim sadržajima, pre svega muzikom i filmovima. Poveza sam ga na kućnu mrežu preko 2 mrežne kartice kojie su u njega ugrađene, obe su gigabitne. Kod kuće imam gigabitni switch sa 10 portova, plus SBB-ov ruter ima još 4 porta na sebi, pa sam uspeo da priključim sve žične uređaje: laptop, NAS, TV, AV receiver, mrežni strimer, nekoliko IP kamera, DVR snimač itd. Stao je u rack i to mi je super.  

Najpre sam se izbnenadio koliko je NAS u svari ozbiljan uredjaj, kao računar u malom, kao server.

On ima sopstveni operativni sistem. Nisam baš ekspert za računare, ali mi ovo deluje kao neki Linux, a to je za mene baaaš egzotična stvarčica. Npr. logika smeštanja podataka mi nije potpuno jasna. Iskreno, mislio sam da će NAS da funkcioniše kao veliki eksterni HDD, koji ne ide preko USB-a u račinar, već se zakači na mrežu. Ali sam se prevario, stvari su dosta komplikovanije od onoga što sam očekivao. Particije na Hdd-u nisu jednostavne kao u Windowsu, već imaju čudne nazive i nekako mi sve to deluje zbunjujuće. Ali kad sam ga već nabavio, želim da naučim nešto novo! Recimo, ima neke opcije za "Snapshot" pohranjenih sadržaja, ali mi to nije jasno čemu služi.

Recimo dalje, na NAS sam instalirao media server, koji Linn mrežnom strimeru i Denon AV receiveru "šalje" muziko i to mi dobro radi. S tim što sam morao da instaliram 2 media servera, jer Linn Kazoo media server ne radi sa Denonom :blink: ... pa sam instalirao i Minim server, koji sadi i sa Linom i Deonom, pa koristim malo jedan, malo drugi. 

Nisam siguran kako da filmove strimujem na TV, zapravo nisam još ni probao...

Brzina prenosa podataka između računara i NAS-a jako varira. Ako je u pitanju manji broj velikih fajlova, onda je i preko 100Mb/s, ali ako ima puno malih fajlova, onda baš uspori, čak i na svega 0,2 Mb/s... pa i sporije... Prebacujem razne fajlove sa većeg broja eksternih HDD-ova koje peiključim na računar preko USB. Kapiram da je taj USB izgleda usko grlo, jer je mreža dosta brza...    

Da li neko ko je već prošao ovu fazu u kojoj se ja nalazim može da mi da neki savet, ili otkrije neki trik? ...značilo bi mi :) 

Puno pozdrava,

NL.

Link to comment
Share on other sites

Ja imam QNAP TS-451 s ARM A15 procesorom i 4GB RAM-a, što je kategorija malog plastičnog NAS-a za kuću, samo sa četiri slota. Koristim ga kao server za muziku i filmove, i to šerovane kao foldere preko AFP i SMB i kao striming preko DLNA servera + Media Streaming Add-on i to TV prepoznaje bez problema a kompjuter prepoznaje i mountuje audio ili video disk preko Bonjoura. Ako Linn i Denon podržavaju UPnP, onda nećeš imati potrebe za tim serverima koje si instalirao. QNAP koristi srubljeni Linux koji je dobar ali su aplikacije smeće i zato se nečeš usrećiti sa svm tim media serverima i plejerima. Na njemu možeš da podigneš razne servise - Web, SQL, LDAP, pa i aplikacije - ali on onda više nije NAS nego server, a za to nema dovoljno jak procesor. Isto važi i za razne storage varijante. U principu, najvažnije je da imaš postavljen automatski backup i za to ti je najbolji nativni RTRR.

Moj NAS je povezan LAN kablom na wifi ruter i odatle ga vide jedan TV i tri računara. Nisam nikada video tako male brzine kopiranja ali mislim da se kod tebe to dešava zbog toga što ti je uređaj vezan na dve mreže i dva rutera. Kako se to međusobno dogovara i razgovara, nisam siguran.

Particije na NAS-u ne praviš na klasičan način, već šeruješ foldere od kojih se svaki vidi kao mrežni disk.

Ako te zanima, mogu da ti pošaljem screenshotove mojih podešavanja koja su svedena na minimum. Upravo sam pogledao, kod mene su aktivne samo četiri aplikacije (servisa): Microsoft networking, Apple networking, Multimedia Management i Media streaming add-on. Ostalo sam sve pogasio jer mi nije potrebno, da rasteretim mašinu a i radi bezbednosti.

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, NL. said:

Brzina prenosa podataka između računara i NAS-a jako varira. Ako je u pitanju manji broj velikih fajlova, onda je i preko 100Mb/s, ali ako ima puno malih fajlova, onda baš uspori, čak i na svega 0,2 Mb/s... pa i sporije... Prebacujem razne fajlove sa većeg broja eksternih HDD-ova koje peiključim na računar preko USB. Kapiram da je taj USB izgleda usko grlo, jer je mreža dosta brza...    

na NAS se fajlovi najbrže skladište kada eksterni USB disk priključiš USB kablom direktno na NAS i pokreneš kopiranje iz NAS aplikacije koja služi za to.. 

Link to comment
Share on other sites

@Willi Studer hvala ti puno na odgovorima :) Bilo bi super da mi pošalješ nekoliko screetshot-ova, pa da za početak podesim i ja identično. Naravno, bio bih zahvalan da mi napišeš još neki savet, ako ti padne na pamet :thumbsup2

Inače, kada podeignem više aplikacija, javlja mi da je slobodna memorija kritično niska, tako da ću uskoro da dodam još 2 GB RAM-a. 

@Woland hvala na sugestiji, moraću ponovo da pokušam, iz prve mi nije uspelo. Pretpostavio sam da je razlog to što koristim BitLocker na tim eksternim HDD-ima... ali pokušaću ponovo.

Link to comment
Share on other sites

Tačno, NAS se najbolje puni preko lokalne veze, bilo da je USB, e-SATA ili dr.

Sa ovog linka možeš da skineš skrinšotove mojih podešavanja u Control Panel, File Manager, Backup Station i Storage&Snapshots. OS je najnoviji QTS 4.3.5.:
https://we.tl/t-y7Sb3Wacza

Nekoliko dodatnih informacija o mom setapu, pre nego što počneš da podešavaš svoj NAS.

Konfiguracija diskova
Disk 1 - sistem i bekap muzike (nevidljiv za korisnike)
Disk 2 - muzika - šerovani folder
Disk 3 - bekap videa (nevidljiv za korisnike)
Disk 4 - video - šerovani folder
Diskovi su formatirani u EXT4 sa 64kB/inode jer tako ostaje najviše prostora za podatke

Što se tiče replikacije podataka, odabrao sam bekap jednom dnevno 4>3 i 2>1 jer tako imam vremena da vratim sa bekapa nešto što sam greškom obrisao, što sa real-time sinhronizacijom ili mirroringom nije moguće. Za bekap koristim nativnu QNAP aplikaciju RTRR.

Default šerovane multimedia foldere sam pogasio a multimedia folderi su Disk 2 > Muzika i Disk4 > Video. Default user account za muziku i video je Guest, znači bez logovanja ali je read only.

Dakle, ovo su podešavanja za multimedia server. Ako ćeš koristiti NAS i za druge namene, onda će biti potrebno da setuješ i njih.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Važno upozorenje za korisnike QNAP uređaja: ne koristite RTRR aplikaciju za bekap ili sinhronizaciju jer se dešava da preskoči foldere i fajlove, iako prijavi da je bekap uspešno završen.

Morao sam da zamenim hard disk sa muzikom. Kada sam sa bekapa vratio muziku na novi disk, primetio sam da mi nedostaju neki albumi koje sam baš tada hteo da slušam. Neki folderi su bili prazni, u drugima su nedostajale numere a treći su kompletno falili sa bekapa. Proverio sam diskove sa filmovima i utvrdio to isto. Zajedno, oko dvadeset muzičkih albuma i filmova je bilo izgubljeno. Na internetu se mogu naći slična iskustva u različitim kombinacijama operativnog sistema QTS i modela.

RTRR je QNAP-ova aplikacija ugrađena u operativni sistem QTS. Ranije se nalazila u alatu Backup Station a sada je u novoj pod imenom Hybrid Backup Sync. Ne želim da proveravam da li je RTRR u novoj verziji popravljen i zbog toga sam prešao na Rsync koji radi malo drugačije ali je makar poznata i proverena Unix rutina. Inače nisam bio zadovoljan novim operativnim sistemom na kome mi se i dogodio gubitak podataka pa sam se vratio na 4.3.4.074 na kome sve radi i nema bagova.

Link to comment
Share on other sites

I mene na Synology-ju pomalo muči back-up alat. Nije ništa preskočio, ali vidim da se ozbiljno zbuni ako uređujem foldere i fajlove (premeštam, preimenujem, brišem, kopiram...) unutar foldera predviđenog za back-up.

Zato sam sada počeo da sve modifikacije radim u nekom temp folderu, pa kada završim, prekopiram u sinhronizovani folder. U sinhronizovanom folderu ne čačkam ništa, osim brisanja ili dodavanja. Kada nešto dodam, dok ne javi da je završio sinhronizaciju, ne diram ništa.

A da ne pričam koji zbrku mi je napravio Synology Drive na telefonu, koji je trebao da mi na NAS, neprestano sinhroniše fotogafije urađene telefonom. Posvađao se sa GooglePhotos koji radi isti posao. Bio cirkus na tri mesta. :D

Vidim da se i veliki cloud servisi znaju pogubiti ako tokom sinhronizovanja čačkate sinhronizovane folodere. OneDrive je tu bio najgori, stalno je duplirao fajlove uz promenu imena, ali dojmim se da su to rešili. Davno nije napravio problem. GoogleDrive uglavnom radi kako treba.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...