Jump to content


Network Attached Storage - da li koristite, itd?


Ljuba

Recommended Posts

  • Replies 214
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

 OK, pojasnjenje: 

 

 Ako hocete da imate velike brzine prenosa, koci ce vas klasicna ethernet arhitektura projektovana za 10Mbit debeli koaksijalni kabl (ne pitaj sta je, lici na bastensko crevo). Jedna od bitnih stavki je da povecate jedinicu prenosta, tj. frame, sa standardnih 1500 bajtova na nekih 9000 bajtova, sto ce daleko smanjiti overhead i povecati transfer. Upustava ima dosta, evo jednog:

 

http://windowsitpro.com/windows/q-how-do-i-enable-jumbo-frames

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Molim za pojaÅ¡njenje - imam smart tv,imam laptop,kupio sam ozbiljne zvuÄnike i nov avr hk 158 pa bih sada voleo da sve to umrežim i koristio bih

LC-Power HDD Rack 3.5", USB 2.0, SATA III (White) - LC-35NAS

koji planiram da kupim u kombinaciji sa nekim green wd hdd-om od 1tb ali bih pre toga voleo da mi neko pojasni da li sam na pravom putu - želim da tv pristupi sadržaju hdd-a smeÅ¡tenom u lc35nas,da gledam filmove i sluÅ¡am muziku uz korišćenje zvuÄnika sa sistema a ne televizorskih,da skidam sadržaj sa neta na hdd u rack-u i sve to uz korišćenje mreže u stanu...imam optiku sa box 4 paketom. Zanima me da li je ovo izvodljivo i kakav bi transfer podataka bio jer ako je sporo i nestabilno onda mi je bolje da napr gledam filmove kao i do sada kad ubodem usb u tv.

 

ProÅ¡irite malo temu, ja sam poÄetnik pa bi bilo super da pojasnite kako vi koristite NAS i koje su njegove prednosti,mane,alternative...

Link to comment
Share on other sites

Kod mene je Samsung SMART TV preko optiÄkog izlaza za TV-u uboden u DAC i na taj naÄin mogu da koristim Hi-Fi i za TV. Ako na AV risiveru imaÅ¡ optiÄki ulaz (a ne vidim zaÅ¡to ne bi imao), poveži ga sa TV-om i imaćeÅ¡ zvuk i preko Hi-Fi. Ili, joÅ¡ bolje preko HDMI izlaza na TV-u i HDMI ulaza na risiveru.

Ako misliÅ¡ da zakaÄiÅ¡ NAS za TV to bi trebalo da radi, bitno ti je da NAS podržava DLNA i moćićeÅ¡ da vuÄeÅ¡ filmove i u 1080p kvalitetu bez problema, naravno podrazumeva se da je LAN veza GBit-na.

Link to comment
Share on other sites

Moj Synology je do skoro služio samo za muziku,ali sam nešto eksperimentisao, uz pomoć kojekakvih postova na kojekakvim forumima...

Imam WD HD media player u koji sam ubacio custom firmware da može da koristi usb wireless kartice...ubacio ovo :

http://www.winwin.rs/bezicni-adapter-usb-tp-link-tl-wn7200nd-150mb-s-rp-sma-antena-5dbi-kabl-1-5m-1137073.html

i vuÄem komotno 720p (1080p ne troÅ¡im), bežiÄno kroz dva zida bez ikakvog seckanja...

Link to comment
Share on other sites

Ono što mene Ljubo brine kod ovog rešenja je brzina.

Naime, nigde se ne može naći specifikacija ovog NAS-a, tj. koji CPU je u pitanju i koliko RAM memorije NAS ima, a ovo direktno utiÄe na performanse.

Verujem da je u pitanju priliÄno slabaÅ¡na maÅ¡ina, zato Å¡to se njegov "stariji brat" My Cloud EX4 na testovima pokazao priliÄno loÅ¡e u smislu read/write brzine, pa ne vidim da bi ovaj mogao da bude bolji (može samo da bude sporiji).

Softver nije loš, ali se za te pare može uzeti i najjednostavniji QNAP ili Synology koji je ipak po meni proverenije rešenje od WD-a.

Link to comment
Share on other sites

Ovo su realni podaci, uradio sam copy/paste jednog foldera sa NAS na Macbook Pro i Path Finder (softver sliÄan Commander-u) je pokazao toliko.

Možda može i viÅ¡e, ali kontam da je 10 MB/s neki maksimum za Wi-Fi. Meni ovo nije neki veliki problem, s obzirom da mi je na NAS-u iskljuÄivo muzika, ne kopiram neke tone materijala svakodnevno, pa mi je i ova brzina sasvim okay.

 

LaCie nikada ne može da bude rame uz rame sa QNAP-om, s obzirom na to Å¡ta svaki od ovih proizvoÄ‘aÄa znaÄi na tržiÅ¡tu. LaCie ureÄ‘aju su viÅ¡e stylish, okrenuti perfektnom dizajnu, dok QNAP pravi ureÄ‘aje gde su prvo performanse i upotrebljivost, a onda sve ostalo. SliÄno je i sa Synology-jem, gde je po meni njihov softver upeglaniji nego kod QNAP-a, ali je zato QNAP-ov hardver izdaÅ¡niji. Anyway, koji god od ova dva da uzmeÅ¡ i to entry model, nećeÅ¡ pogreÅ¡iti. A i sa cenama su tu negde, oko 150 evrića.

Link to comment
Share on other sites

Citam malo vase dileme jer i sam o njima razmisljam. Ono sto se sada ne bih usudjivao je da pravim veliko skladiste podataka bez zastite - znaci barem dva diska u RAID1 kombinaciji. Posle sam citao da RAID bas i nije pogodan za SSD dajvove, a radi muzike sam prvo razmisljao o SSD soluciji i fanless hardveru.... Da li imate nekih razmisljanja u ovom pravcu?

Link to comment
Share on other sites

Ako hoćeÅ¡ da imaÅ¡ RAID1 NAS pravo reÅ¡enje je jedan od ova dva proizvoÄ‘aÄa: QNAP ili Synology - 2bay NAS.

StaviÅ¡ dva HDD-a od po 4 TB i to je to. SSD-ovi su skupi i nisu praktiÄni za RAID.

Ja bih ovako da hoću da se osiguram sa RAID-om - pravi hardverski RAID sa mogućnošću da se uradi rebuild ako jedan hard crkne.

Link to comment
Share on other sites

Ako hoćeÅ¡ da imaÅ¡ RAID1 NAS pravo reÅ¡enje je jedan od ova dva proizvoÄ‘aÄa: QNAP ili Synology - 2bay NAS.

StaviÅ¡ dva HDD-a od po 4 TB i to je to. SSD-ovi su skupi i nisu praktiÄni za RAID.

Ja bih ovako da hoću da se osiguram sa RAID-om - pravi hardverski RAID sa mogućnošću da se uradi rebuild ako jedan hard crkne.

Mogucnost "rebuild" ne zavisi od toga da li je softverski ili hardverski vec od toga koja vrsta RAIDa je konfigurisana. Hardverski je bolji samo u slucaju da ima backup bateriju i da sam racunar  ima ups da kad nestane struje moze da spusti sistem regularno.

 

Pozdrav Misa

Link to comment
Share on other sites

Već je nekoliko puta pisano na forumu na temu softvera za NAS. 

 

Ako se želi specijalizovan softver nas4free http://www.nas4free.org/

 

Za ovu namenu (skladištenje muzike, slika, filmova) odradiće posao i bilo koji OS koji se može instalirati na raspoloživom hardveru. NAS softveri su, uglavnom, na Linux osnovi sa minimalnim hardverskim zahtevima u pogledu procesora i memorije (nemojte sad o ZFS-u).

 

Da bi se dobili dobri rezultati mora se voditi raÄuna i o mreži. Ako je npr. bežiÄna mreža 54 Mb maksimalna brzina prenosa je oko 6-7MB/s (ako je N klasa može i znatno viÅ¡e, u praksi u oba sluÄaja manje), ako je 100Mb prenos je oko 12-13 MB/s, dok je na gigabitnoj 120-130MB/s.

 

S obzirom da danas imamo u kući veći broj ureÄ‘aja (mobilni telefoni, tableti, laptopovi, ...) koji komuniciraju uglavnom bežiÄnim putem tu je i usko grlo. 

Link to comment
Share on other sites

Raid NIJE rešenje za backup.

Mnogo bolji NAS (performanse, priÅ¡irivost, cena, ...) se može "napraviti" u odnosu na "kupovne", naroÄito ako je mreža gigabitna.

 

Nije mi bas jasna ova izjava. Kakve veze imaju "performanse, prosirivost, cena" sa RAID-om, koga ovde pominjem samo kao zastitu od gubitka podataka usled crkavanja hard diska?

 

Sada vec pricamo o terabajtima. Mislim da mi je trebao ceo vikend da preko usb 2.0 formatiram 2TB WD passport sa TrueCrypt-om. Nije mi vise sve jedno da nakrkam negde terabajte podataka i da jednog jutra disk prestane da radi. To sve naravno nema neke veze sa brzinom stream-ovanja filmova ili muzike preko ethernet-a... 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...