Jump to content


Network Attached Storage - da li koristite, itd?


Ljuba

Recommended Posts

  • Replies 214
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

 Apsolutna preporuka da se diskovi kupuju u skladu sa preporukama proizvodjaca, qNap ima detaljan spisak za svaki model - i to su neki modeli siroke potrosnje. Razlog je pre svega dugotrajnost, ne brzina.

 Takodje, Zeljko je u pravu, ovaj model ne podrzava RAID 6 vec samo RAID 5, sto mu dodje 3 diska po 2TB. Ipak, i dalje bi predlozio da ih uzmes 4 i da cetvrti cuvas za rezervu. Ako jedan otkaze mozes da ga zamenis i sacekas da se podaci ponovo iskopiraju. Razlog je cinjenica da, obicno, ako jedan disk otkaze i ostali ce uskoro - posebno ako su svi iz iste serije.

 Konaceno, da, Srdjan je apsolutno u pravu, shingled diskovi su JAKO lose resenje - ali to ces sve jedno izbeci prateci preporuke proizvodjaca koje diskove uzeti.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, nkrgovic said:

 Neki WD Red diskovi su shingled, sto nije tako dobro za ovo sto mu treba - pa zato. Dokumentacija proizvodjaca lepo kaze sta je tacno podrzano.

Plus i Pro nisu 100% - tako je i nastala Plus serija. Kod ostalih je sareno, zavisno od kapaciteta - ali mora tacna oznaka da se gleda.

Link to comment
Share on other sites

On 2.9.2021. at 13:34, nkrgovic said:

 Ovo sam cuo previse puta kao kombinaciju : Windows 7, koji vise nema update-e, plus neki "klasican" antivirus, signature based - i to najcesce Eset "jer je brz". Kapiram da je navika, ali to je bukvalno otvoren sistem: jedna losa web strana i mozes da fasujes neki RAT - i da ne znas sta te snaslo.

 Sve sto ces videti, osim ako nemas stvarno dobru zastitu na nivou mreze, je otvoren https tunel (a ti ne znas je'l tunel ili samo sajt ili bilo koja druga konekcija - socket je socket) ka nekom sajtu. Kroz to, lepo se "javi kuci", otvori reverse shell, stavi mimikatz - i uzivancija. Bolje nego da sedi za racunarom. :D

Mimikatz nije virus, u pitanju je open source program, dostupan na github-u (izguglati). Naravno, koristi cinjenicu da je Windoza puna rupa i propusta. Utoliko gore po MS sto je source dostupan.

Mnogo se negativnih stvari pise po netu o mimikatzu, licno smatram da je opasan kao npr skripta koja brise sistemske fajlove (ili nesto slicno). Naravno, moze se zloupotrebiti, kao i gorepomenuta skripta. Ja sam mimikatz koristio u legitimne svrhe, da "izvucem" cert sa private key-em sa svog servera (zaboravljen pass).

Evo, ja imam i dalje jedan racunar sa Win7, i Esetom i nemam nikakvih problema. Eset blokira odredjene stranice, uBlock Origin ga nadopunjuje, kao i hosts fajl. Sto naravno, ne znaci da neko drugi ne bi imao probleme. A isto vazi i za Win10. Ne preporucujem Win7, ali ne treba generalizovati.

Ne fali Esetu nista, tj fali mu isto sto i drugim AV programima, nijedan nije savrsen.

Link to comment
Share on other sites

37 minuta ranije, garson said:

Mimikatz nije virus, u pitanju je open source program, dostupan na github-u (izguglati). Naravno, koristi cinjenicu da je Windoza puna rupa i propusta. Utoliko gore po MS sto je source dostupan.

Mnogo se negativnih stvari pise po netu o mimikatzu, licno smatram da je opasan kao npr skripta koja brise sistemske fajlove (ili nesto slicno). Naravno, moze se zloupotrebiti, kao i gorepomenuta skripta. Ja sam mimikatz koristio u legitimne svrhe, da "izvucem" cert sa private key-em sa svog servera (zaboravljen pass).

Evo, ja imam i dalje jedan racunar sa Win7, i Esetom i nemam nikakvih problema. Eset blokira odredjene stranice, uBlock Origin ga nadopunjuje, kao i hosts fajl. Sto naravno, ne znaci da neko drugi ne bi imao probleme. A isto vazi i za Win10. Ne preporucujem Win7, ali ne treba generalizovati.

Ne fali Esetu nista, tj fali mu isto sto i drugim AV programima, nijedan nije savrsen.

 Nisam ni rekao da je virus, alat k'o i svaki drugi. Ali zgodan, nekad je bolji nego sto ono sto MS pravi. ;) Poenta je: Jednom kad ti neki mallware napravi reverse shell, on poseduje tvoj racunar. Sve sifre, sva logovanja, svi mrezni diskovi, sve cemu ti imas pristup - ima i on. To je sve.

 A sto se OS-a tice, svaki koji nema updates je... problem. Antivirus koji je pattern-based nije dovoljan, svi proizvodjaci (pa i Eset) prave naprednije alate - bez zbog toga. U kombinaciji bukvalno imas samo problem. Da, mozes da se "provlacis" bez problema, ali je moguce i da imas problem za koji ne znas, a u svakom slucaju si u situaciji gde samo jedan pogresan click, tj. samo poseta pogresnom mestu, bez da ista download-ujes i pokrenes moze da dovede do kompromitovanog racunara... :/

 P.S. Imas dupli post, obrisacu jedan.

Link to comment
Share on other sites

Ko jos kupuje hard od 2TB u 2021. godini? :roll:

Nahvatali ste ga na brzinu :)

Za 1 i 2 TB specifikacija kaze 25/28 - sve vece od 2TB je u seek-u 36 dBA iliti "ore" za sve pare. Isto kao i Red Pro.

Zato se za kucni NAS ne pazare ni jedan ni drugi - vec Red Plus koji je dovoljno brz za tu primenu i dovoljno izdrzljiv, a osetno tisi - celih 7 dBA u svim varijantama osim 10 Tb. Uz to se i manje greje. Ako nekome bas trebaju Pro i Gold - obavezno druga soba.

Dodatno, baci pogled sta iskustva ljudi kazu za Gold. Poprlican broj zalbi ima na taj racun - ukljucujuci ispustanje cudnih periodicnih zvukova u idle-u. Vazi i za najmanje kapacitete.

Meni je kroz ruke prosao jedan od 8TB (29/36) - vratio sam ga iako je cena bila "kradja". U odnosu na moj Red WD80EFZX (20/29) je razlika bas velika.

Rekoh vec da imam zeznute usi :D

Link to comment
Share on other sites

Ja WD Gold "trošim" isključivo na mestima gde je buka poslednja stvar na koju se obraća pažnja, ovaj podatak sam više naveo kao kuriozitet...:rolleyes: Što se tiče čudnih zvukova, imaj u vidu da je fluid u Gold seriji helijum, a nije baš da imamo ogromno iskustvo s takvim diskovima, možda @pollux može da kaže nešto više o tome...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...