Jump to content


Network Attached Storage - da li koristite, itd?


Ljuba

Recommended Posts

Kupiš ovo: http://www.kupujemprodajem.com/Qnap-TS-251-4G-HDMI-Intel-Based-NAS-28415659-oglas.htm?filter_id=7926027

 + 2 x 6TB WD Red i to je to...ne treba ti ništa više, a radi sve, pa čak i više nego što možeš da zamisliš.

Ja imam ovaj: https://www.qnap.com/i/en/product/model.php?II=149 sa 8GB RAM-a

+ 4 x 6TB WD Red, RAID5 i verovatno dugo neću kupovati ništa, a radi kao zmaj.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 214
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

4 sati ranije, art_of_noise said:

Nije mi jasno, kako mogu da instaliram Synologu na HP? Da li to znaci da moze da se downloaduje taj operativni system nekako?
 

Prilicno je lako, lakse nego sto sam mislio. Ja sam probao Synology na virtuelnoj masini.

Treba ti XPEnoboot

https://download.xpenology.fr/

i  Synology DSM

http://xpenology.me/downloads/

 

Butujes XPEnoboot sa CDa i instaliras DSM.

Mada, koliko je Synology hvaljen ocekivao sam vise.

Interfejs je jednostavan sto je ok, ali iSCSI ne radi kako treba, sto je meni trebalo.

Preporuka od mene da se proba OpenMediaVault (baziran na Debian linuxu), radi jako fino i ima jednostavan interfejs.

Link to comment
Share on other sites

On 17.12.2015. at 20:32, art_of_noise said:

Nije mi jasno, kako mogu da instaliram Synologu na HP? Da li to znaci da moze da se downloaduje taj operativni system nekako?

Synology je open source software. Problem je što u startu ne podržava hardware koji Synology ne koristi. Projekat Xpenology je omogućio instalaciju na običan harware. Instaliraš ga na usb stick. Instalacija je veoma jednostavna: napraviš usb sa odgovarajućim image-om, butuješ HP server sa njega, preko browsera se nakačiš na server i uploaduješ software. https://download.xpenology.fr/

Što se gubitaka tiče to se odnosi na mirror sa diskovima različitog kapaciteta (uzima se kapacitet najmanjg diska u mirror-u)

Kad je u pitanju otkaz diskova nemoj razmišljati o tome da li će otkazati nego kad će otkazati.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Za sada je u fazi "testiranja"... instalirao sam NAS4FREE a sto se tice diskova tu su 2 x 4TB WDC RED.

Sam uredjaj (HP ProLiant MicroServer Gen8) je veoma lepo dizajniran. Trenutno je u fazi testiranja software-a. Naisao sam na jednu poteskocu oko konfigurisanja prava pristupa folderima (sto se u Windows-u lako resava), sto mozda i bude uticalo da napustim unixolike operativne sisteme potpuno, iako imaju neke prednosti u odnosu na Prozore, ali mislim da to meni nece u dogledno vreme trebati.

Evo i da izlozim problem:

Potrebno je izmedju ostalih da folderi koji ce biti navedeni budu deljeni korisnicima i grupama na sledeci nacin:

 

Folderi:


media-archive
media-new

users:
supruga
dete
ja

korisnik1
korisnik2
root (sistemski administrator sa svim privilegijama)
guest (sistemski user)

 

groups:
mediaRW : supruga, ja
mediaR  : supruga, ja, dete, korisnik1, korisnik2

 

Nad folderom "media-new" treba da grupa mediaRW ima sve privilegije a grupa mediaR da moze samo da cita fajlove i foldere. Vlasnik foldera (ako ne moze da bude grupa "mediaRW" bi onda trebalo da bude root). "Ostali" ne bi trebalo da uopste vide fajlove u ovom folderu.

 

 

Folder media-archive je manje problematican jer je owner ja a grupa mediaR bi imala privilegiju da cita fajlove (r-x) dok bi ostali bili kao i malopre uskraceni za bilo kakav pristup.

Razmisljao sam i o tome da pravim nekoliko particija - mozda je tu resenje.

Ako je neko upuceniji u ovu temu, zamolio bih da podeli svoja iskustva...

Sto se tice nivoa buke koju proizvodi hardware, ne moze se reci da je zanemarljiva, iako je znacajno tisi od velikog broja najtisih PC racunara. Kada se ukljuci, ventilator se cuje u pocetku - sto i nije neki problem. Po potrebi (ako je veliko opterecenje - grejanje) ventilator se opet moze zacuti, sto ume da remeti svima nam dragu tisinu za slusanje muzike.

 

p.s.
podsetio bih da je i u D-Link box-u moguce napraviti ovakav scenario prava pristupa folderu...

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, art_of_noise said:

Sto se tice nivoa buke koju proizvodi hardware, ne moze se reci da je zanemarljiva, iako je znacajno tisi od velikog broja najtisih PC racunara. Kada se ukljuci, ventilator se cuje u pocetku - sto i nije neki problem. Po potrebi (ako je veliko opterecenje - grejanje) ventilator se opet moze zacuti, sto ume da remeti svima nam dragu tisinu za slusanje muzike.

 

Prednost NAS-a je što možeš da ga šutneš u neki orman, pored razvodne table, bilo gde daleko od mesta gde slušaš muziku, i povežeš mrežnim kablom. Ako ga držiš zajedno sa ruterom i TV box-om pored sistema, onda ti je dovoljan i USB disk.  

Link to comment
Share on other sites

Ja sam kod sebe zamislio sledecu situaciju.

1Gbps konekcija, koja je davno prevazidjena, tako bi bar trebalo da bude, izmedju PC-a kog koristim i PC-a koji bi mi stajao tamo negde u drugom delu stana koji ne koristim, zamisljeno je da on bude storage. Kupio sam fino malo microATX kuciste Silverstone Temjin TJ-08. Nikakav nas, najobicniji PC koji ima na sebi recimo 4 TB i linux. Naravno, wifi nije opcija zbog brzine, nego LAN kabl cat.5. Posto sam u prici sa kompjuterima, sve sam vec imao kod sebe, nisam hteo da ulazem. Podaci koje sam imao na PC-u su morali da budu slozeni, reorganizovani, u planu da se ne menja raspored zbog backup-ovanja. Naravno, teoretski, u realnosti je malo morgen bilo tako. Zamislio sam da cu prvi put kopirati ako treba 3 dana, a zatim jednom mesecno azurirati to sve kroz total commander (replace existing files) relativno brzo(u pozadini) i na taj nacin smanjiti 3 dana jahanja, kopiranja svih mogucih stvari ponovo. Podrazumeva se da kompletna mreza sa folderima i permission-ima mora da bude adekvatno konfigurisana, pristupao sam mu preko RealVNC po potrebi, a imao sam mapovane foldere kod mene u my computer ili gde vec, nije bitno.

Nisam imao strpljenja ni prvi put da kopiram sve :). Meni bi trebale mrezne karte sa obe strane od 10Gbps da to sve lepo funkcionise. Ako nije optika, to su intelove kartice sa RJ45 interfejsom koje kostaju minimum 100eu komad. Neisplativan investicija za kucne potrebe. Ta prica je u medjuvremenu zastarela, preselio sam se, a i ja nisam nasao vremena.

Kada sam kupio hi-fi, stvari su vec morale malo da se promene (ne kazem da su se promenile). Jedan po jedan disk mi se drze na klecavim nogicama, jednostavno moraju da se menjaju. Mora da se razmislja o podacima. Terabajti muzike, licni podaci itd. Odlucio sam se za novu varijantu.

Zamisao: Glavni PC koji sluzi bukvalno za SVE, gledanje filmova, internet, posao, pustanje muzike ce sada biti samo za filmove i internet, posao. Za muziku hocu poseban PC koji ce stajati negde ustekan da se ne vidi i ne cuje iza police gde su uredjaji. Treba mu samo struja i LAN kabl, moze i WiFi mrezna karta, samo da bih mogao da mu pristupam nekako. Obezbedio sam mu silent napajanje bez ventilatora (Silverstone), silent hladnjak za cpu (vec sam imao Megahalems koji moze da ohladi recimo G1610 dualcore bez ventilatora), za muziku ne treba bolje. Diskovi su na 5400rpm, dakle tu je samo veliki ventilator koji hladi diskove. PC je povezan pomocu Hiface-a na DAC, na njemu je muzika i stvar je jasna.

Kada sve to bude gotovo, sa glavnog PC-a koji mi je neophodan u mom slucaju ce biti stalna aktivna konekcija preko RealVNC do PC-a gde mi je sva muzika i na kom recimo moze da postoji eksterni disk na kom bih drzao backup samo za muziku, verovatno cu slusati preko foobar-a i to je to. Ja inace slusam muziku samo sa PC-a.

Meni se svidja ova ideja, kada budem zavrsio, a to nece biti skoro, podelicu iskustva, kako to sve funkcionise.

U firmi imamo NAS Netgear i iskreno meni se ne svidja kako to radi, nekako mi nije pouzdano i mora da se instalira njegov software.

Razmatram opciju da umesto linuxa stavim OSx, ali mislim da nece biti potrebe, sem ako to doprinese zvuku, testirace se.

 

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, Willi Studer said:

Prednost NAS-a je što možeš da ga šutneš u neki orman, pored razvodne table, bilo gde daleko od mesta gde slušaš muziku, i povežeš mrežnim kablom. Ako ga držiš zajedno sa ruterom i TV box-om pored sistema, onda ti je dovoljan i USB disk.  

Server i jeste smesten daleeeko od sobe gde se slusa muzika, ali ideja je da se podeli iskustvo i da ljudi znaju da taj HP server i nije bas 100% neupadljiv ako kojim slucajem mora da stoji u prostoriji gde se slusa muzika...

Bilo kako bilo, dok sam ga konfigurisao, stajao je u sobi gde se slusa i muzika, pa sam eto i to primetio.

Staviti NAS u orman i nije bas neka dobra ideja (mada sam bas tako i planirao u stanu razvodjenje kablova) - zbog temperature..

Link to comment
Share on other sites

On 1/21/2016 at 11:09, imarkovic said:

Ja sam kod sebe zamislio sledecu situaciju.

1Gbps konekcija, koja je davno prevazidjena,...

....

U firmi imamo NAS Netgear i iskreno meni se ne svidja kako to radi, nekako mi nije pouzdano i mora da se instalira njegov software.

Razmatram opciju da umesto linuxa stavim OSx, ali mislim da nece biti potrebe, sem ako to doprinese zvuku, testirace se.

 

Ako sam dobro razumeo, imas trenutno instaliran Linux na tom racunaru za SVE. Predpostavljam da nisi imao potrebu da se bavis pravom pristupa pojedinim fajlovima / folderima (jer nisi to nigde spominjao).

Koju prednost dajes OSx (posto planiras njega da isprobas, ako dobro razumem)?

Sta je to sto ti se ne dopada na NAS Netgear - da li mozes malo detaljnije da opises?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nakon dužeg maltretiranja uspeo sam da uredim koncept slušanja muzike u svom domu, onako kako meni odgovara. Ideja je da se u dve glavne sobe u stanu (50 kvadrata) sluša muzika bežično na starim uređajima.

Jedna soba sansui+SF izvor zvuka squeezebox touch

Druga soba sansui+AR izvor zvuka squeezebox duet

Pošto sam želeo da isključim računar kao izvor muzike za squeeze, morao sam da nađem rešenje i pronašao ga u WD MyCloud-u od 4TB. Trik je bio instalirati logitech media server na NAS koji ima svoj media player (twonky). Ipak posle dužeg instaliranja i reinstaliranja svega i svačega uspeo sam.

Manje više sve piše na ovoj stranici. 

http://mybookworld.wikidot.com/squeezeboxserver

Dobra stvar je što se i ostali formati, filmovi i fotografije bez problema bežično šalju na tv. Ukratko ovaj relativno jeftin NAS ima sve moje preporuke za one koji nemaju novca za ozbiljnija, pouzdanija (mirroring u okviru NAS-a) i skuplja rešenja. 

Ukoliko ima pitanja rado ću pomoći.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Da se nadovežem na ovu staru temu ako nije problem – kasnim u razvoju kao po običaju B)

Pročitah i ovu temu i još par tema na netu, ali mi nešto i nije baš najjasnije, pa ako može da ne čitam satima zbog par konkretnih pitanja…

 

Jedan hard disk (WD Red od 4TB) bih vezao za Macbook Pro na kome je Audirvana player pa ide posle na DAC, itd… Da li da kupim neki NAS uređaj i spojim na ruter, pa onda da Audirvana skida sa mreže?

 

1. Da li je NAS (LAN) sporija veza od USB konekcije? Da li se disk non-stop vrti? Jel ima tu neki bafer možda?

2. Šta mi je sigurnije, NAS ili USB koji non stop radi?

 

Do sada sam imao klasičan USB eksterni disk zakačen na taj laptop, koji je CRK’O zajedno sa 2 TB uredno sortirane i probrane muzike…

ps. Nemam „vremena“ (8)) da vezujem više diskova u RAID ili slično…

 

Hvala :cheers

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

NAS uređaj ćeš koristiti kada a) je potrebno fizički izmestiti storidž, odnosno kada ne može da stoji odmah kod klijenta ili b ) kada želiš da omogućiš deljeni pristup storidžu u celoj lokalnoj mreži, to jest pozivanje multimedijalnog sadržaja sa više klijenata u mreži.

Gigabitni LAN je svakako brži od USB konekcije ali te brzine nisu ni potrebne za multimediju. Bitniji su protokoli i podešavanja.

U operativnom sistemu NAS-a (kod NAS-a) odnosno kompjutera (kod lokalnog eksternog diska) se podešava režim rada, spavanja i sl. Mislim da je u dugim diskusijama na forumima zaključeno da je za diskove i napajanja bolje kada se neprestano vrte nego kada se pale-gase po pozivu operativnog sistema. Tu, naravno, ne mislim na fizičko paljenje i gašenje, recimo, bekap diskova koje se radi jednom dnevno ili sedmično.

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, Willi Studer said:

NAS uređaj ćeš koristiti kada a) je potrebno fizički izmestiti storidž, odnosno kada ne može da stoji odmah kod klijenta ili b ) kada želiš da omogućiš deljeni pristup storidžu u celoj lokalnoj mreži, to jest pozivanje multimedijalnog sadržaja sa više klijenata u mreži...

Ovo pod „b“ mi nije toliko važno, ali da li to znači da sa uređaja koji su u NAS konfiguraciji, da ih tako nazovem, nije pametno puštati muziku? Nego samo kao bekap?

Link to comment
Share on other sites

44 minuta ranije, Willi Studer said:

Naprotiv. meni muzika stoji na NAS-u ali zato što je ja pozivam sa više uređaja u kući. Ako nameravaš da reprodukuješ muziku samo sa jednog uređaja, onda ti NAS nije potreban.

Koje je rešenje za to da se na jednom play uređaju koji ima jedan usb ulaz prikači više hdd-a? Hubovi su obično kontraindicirani. 

Link to comment
Share on other sites

43 minuta ranije, VU metar said:

Koje je rešenje za to da se na jednom play uređaju koji ima jedan usb ulaz prikači više hdd-a? Hubovi su obično kontraindicirani. 

Media server u kome se konfigurišu različiti mrežni i lokalni sadržaji, koji se onda vide kao jedna biblioteka kroz kontrolnu aplikaciju.

Link to comment
Share on other sites

@den!s Moje iskustvo od 3-4 godine sa NAS uredjajem Synology je odlicno. Nudi mnogo mogucnosti, ima operativni sisitem i prati rad HDD koji je u njemu pa potencionalno upozorava na probleme. Moze da stoji bilo gde u stanu/kuci dok je  u lokalnoj mrezi i jednostavno i brzo mu se pristupa (smart TV, strimer, telefon). Moguce mu je pristupiti i van lokalne mreze samo da imate internet konekciju u tom momentu. Jednom sam testirao i istovremeno je strimer (Naim NAC) pustao Flac fajl, TV je vukao neki HD film a sa telefona sam gledao neke slike koje su na jednom HDD i sve je radilo. Najjednostavniji je Synology DS115J koji ima mogucnost samo jednog HDD i kosta nekih 100tinak EUR plus HDD. Ako razmisljate o ovoj varijanti a imate jos neko pitanje zbog konfuznog odgovora, tu sam. 

PS. Ima ventilator ali moze da stoji u nekoj sporednoj sobi pa nije bitno.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...