Jump to content


JPLAY - gde je istina?


prophet

Recommended Posts

Citao sam dosta polemike o jplay aplikaciji. Dosta tvrdnji koje autori iste prave na mnogim forumima i u mnogim clancima su blago receno sumnjive. Njihova ideja je minimalizam, gde smatraju da isti garantuje da ce njihova aplikacija svaki pcm sample da kopira na DAC u bas 1/44100 sekundi intervalima. To je blago receno smesno i tako stvari ne funkcionisu.

 

Konkretno, zamislite da je sve bas tako kako i autori tvrde. Na bilo kom DACu koji poseduje asinhroni USB ulaz sve ove "prednosti" nestaju.

 

Ja ne mogu da tvrdim za sve DAC kartice ili uredjaje, ali bilo koji normalan ce da u sebi ima buffer, da li interni memorijski, ili zaseban eksterni je nebitno. Taj mali detalj eliminise sve 'timing' 'probleme' koje PC ima prilikom kopiranja iz PCM fajla na DAC data ulaz.

 

Sto se samih tehnickih zahteva tice, AAC dekoder obican RISC procesor odradjuje u ~50 MHz... Zahtevati quad core procesorske cipove na par GHz je suludo... 

 

Ja bas trenutno razmatram koji software da usvojim za PC playback. Tu mi prednost daje svaki koji ne procesira sample-ove a podrzava vecinu dostupnih audio formata (ALAC, WAV, FLAC, AIFF).... Foobar mi ne radi zadovoljavajuce, JRiver me za sada privlaci. Ne znam mu za neku manu...

Upravo to, zagovaraju minimalizam a preporucuju quad core i Windows 8 x64. :roll:

 

Na sta konkretno mislite kada kazete Tu mi prednost daje svaki koji ne procesira sample-ove ?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 285
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Sto se tice mikrofona i ultra zvuka, ako se neko ne potrudi da snimi dzaba sve, Lepo rekoh da sam foramt nije uslov kvaliteta, ali je preduslov dobroj produkciji da zvuci najobllje moguce.

Upsample teoretski nije potreban, prakticno znaci mnogo i lepse zvuci. Zasto... ne znam...

 

Nije to stvar truda vec konstrukcije mikrofona. Pogledajte prenosne karakteristike danas dostupnih profi mikrofona pa cete videti o cemu pricam.

Link to comment
Share on other sites

Upravo to, zagovaraju minimalizam a preporucuju quad core i Windows 8 x64. :roll:

 

Na sta konkretno mislite kada kazete Tu mi prednost daje svaki koji ne procesira sample-ove ?

 

Mislim da sample-ove salje direktno napolje, a ne kroz windows mixer ili neki drugi PC 'sound' software. Na Win XP su to ASIO driveri, na drugim platformama neki drugi. Windows 7 i 8 su na zeninim racunarima, ja jos uvek trosim XP.... Ovo radi i foobar i JRiver i mnogi drugi....

Link to comment
Share on other sites

Probajte (ako niste) XMPlay. Minimalisticki audio plejer, + neki skin (defaultni je ogavan). Podrzava mnogo formata (preko pluginova - prakticno DLL fajlovi koje treba prekopirati u xmplay folder), ne instalira se (portable only), ne ostavlja smece po registryju.

Podrzava naravno i ASIO.

Link to comment
Share on other sites

Inace na Win 7 i 8 i dalje radI ASIO drajver :D

Mislim da sample-ove salje direktno napolje, a ne kroz windows mixer ili neki drugi PC 'sound' software. Na Win XP su to ASIO driveri, na drugim platformama neki drugi. Windows 7 i 8 su na zeninim racunarima, ja jos uvek trosim XP.... Ovo radi i foobar i JRiver i mnogi drugi....

Link to comment
Share on other sites

Ne zna covek... plasi se promene... :)

 

:smile:. Racunar koji koristim mi je i za posao (T400). Na njemu imam instalirano cuda od softverskih alata sto sve super radi pod XPem. A, uvek se drzim filozofije "ako nesto radi nemoj da ga popravljas :-)"... Mada, sledeci racunar ce verovatno biti Win7 professional... sa XP modom naravno :smile:.

Link to comment
Share on other sites

Bio je već razgovor na temu upsampling-a, ali ko bi sad iskopao gde. Nije pitanje da li je 44/16 dovoljno. ÄŒinjenica je da je ogromna većina muzike u tom formatu i najvažnije nam je da to radi kako treba. Problem je Å¡to moderni DAC-ovi viÅ¡e nisu 44/16 već 96/24, 192/24 itd. Tako da do konverzije (tj. upsamplinga) mora da doÄ‘e i onda se postavlja pitanje gde - da li prepustiti to DAC-u da uradi interno, ili PC to može bolje. Pri tom sampling frekvencije na kojem rade DAC-ovi uglavnom nisu deljive sa 44.1 (već mnogo Äešće sa 48), pa ne može samo svaki sempl da se prosto ponovi nekoliko puta već moraju da se rade neke interpolacije.

Link to comment
Share on other sites

Pa sta su Win7/8 bolji od XPa za slusuanje muzike? Na stranu sto su puni bloatware-a.

Meni je drajver za Xonar-a nekako bolje radio na XPu ( nekako je to bolje i lepse zvucalo ). Skoro sam presao sa XP-a na Win 8 lajtovanu verziju i nekako mi je zvuk drugaciji

XP je po meni vrh i tesko da ce buduci sistemi moci da mu stanu na crtu

 

Link to comment
Share on other sites

Meni je drajver za Xonar-a nekako bolje radio na XPu ( nekako je to bolje i lepse zvucalo ). Skoro sam presao sa XP-a na Win 8 lajtovanu verziju i nekako mi je zvuk drugaciji

XP je po meni vrh i tesko da ce buduci sistemi moci da mu stanu na crtu

 

MisliÅ¡ iskljuÄivo za muziku ?

Link to comment
Share on other sites

MisliÅ¡ iskljuÄivo za muziku ?

Ne, mislim generalno za sve

Kao sto rekose iznad kada se lajtuje XP to je milina za rad - prozori se otvaraju bez imalo laga, programi rade agilnije ( imas utisak kao da imas ssd a ne mehanicki disk ) . . Poznato je i da u igrama na XPu ces uvek imati koi frejm vise nego na Win 7 ili 8

Link to comment
Share on other sites

Ne, mislim generalno za sve

Kao sto rekose iznad kada se lajtuje XP to je milina za rad - prozori se otvaraju bez imalo laga, programi rade agilnije ( imas utisak kao da imas ssd a ne mehanicki disk ) . . Poznato je i da u igrama na XPu ces uvek imati koi frejm vise nego na Win 7 ili 8

 

Uopšte se ne slažem sa tobom.Napravio sam Xp look na Win 7, i skinuo razne gluposti od programa. Xp ne bi više stavio, osim po kazni ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...