Jump to content


Najgori komad hi-fi opreme koji ste imali (ili još imate)


talichni

Recommended Posts

Koje bi bilo manje zlo? Mocan trafo + slabasna filtracija ili slabasni trafo + gomilu kondova?

Pa vidi, obojica dobro znamo da bi trebalo da jedno bude usklađeno sa drugim.

No, diskusije radi, ako moram da biram jedno zlo, onda bih se uvek opredelio za veći trafo. Å to je trafo veći, trebaju mu manji elektroliti da održi snagu, a poÅ¡to su elektroliti jeftiniji od trafoa, onda proizvoÄ‘aÄi manjak trafoa Äesto krpe većim elektrolitima.

Kaiser, razmisli i ovako - ako je trafo slabašan, kako će da puni obilje elektrolita?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 161
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

 

 

Kaiser, razmisli i ovako - ako je trafo slabašan, kako će da puni obilje elektrolita?

 

Лако, ако је потрошња мала, тјÑ. оптерећење.

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Uopšte, malo je delova audio tehnike koji su u većem mraku od napajanja. A oni su krvotok SVAKOG audio uređaja, ako se tu omane, džaba sve ostalo pre i posle.

Ne znam zašto je tako, koliko vidim jedino zato što tako odgovara audio industriji, da lako može sa par brojki da zaseni prostotu.

Ma, samo da uhvatim malo vremena i to objasnim, niti je teÅ¡ko shvatiti, niti je neÅ¡to posebno komplikovano, ali nema gde da se proÄita. A svako može to da odredi kako valja u roku od 3 minuta. Stvarno jedina opasnost je da se sagleda kako vas sve vara audio industrija i da se eventulno razoÄarate neÄime Å¡to imate kada preraÄunate i shvatite kao stvari zaista stoje, jer se sve to na kraju krajeva vrti oko Omovog zakona, sa kojim nema diskusije, i koga nikakve zlatne uÅ¡i ili racionalizcije ne mogu ni da mrdnu.

ÄŒisto kao brzi primer, nemam servisnu Å¡emu pomenutog Rotel-a, pa ću pretpostaviti da je u okvirima uobiÄajenog danas, tj. da mu je napajanje +/- 55-56V, recimo 56V. Sada me zanima energija sa kojom raspolaže. Ima simteriÄno + i - napajanje od po 56V, navedeno je da ima elektrolite od po 10.000 uF, pretpostavicu za njega bolji sluÄaj da su aranžirani za dual mono.

Energija u Džulima = (V x V)C / 2, dakle (56x56)0.01 /2 = 31,36/2 = 15,68 Džula

Praksa je pokazala da nam treba po 1-2 Džula energije za svakih disipiranih 10W, u zavisnosti od kompleksnosti opterećenja (šetanje impedanse, fazni pomeri na skretnici, itd). 1 Džul je dovoljno za laka opterećenja, uslovni prosek već traži 1,3-1,5 Džula, a veoma teška opterećenja traže i cela 2 Džula.

Odatle je sve jasno. Sa 15,68 Dzula energije, ako pretpostavimo srednje opterećenje od 1,5 Dzula, taj Rotel u impulsima može da isporuÄi 100W u bilo 8, bilo 4 Oma, pri Äemu potsećam da je za 4 Oma to polovina snage u 8 Oma. Naleti li na neku gadnu kutiju, snaga se smanjuje na oko 75W.

To je dakle jedan totalno komercijalni ureÄ‘aj, napravljen prema uzusima svoje cenovne klase. Da je moj, prvo Å¡to bih uradio je da mu povećam elektrolite, jer bi verovatno to bilo i jedni Å¡to bih mogao u datom prostoru. Ako bih u tome uspeo, pa one od 10.000 uF zamenio recimo onima od 15.000 uF, moja raspoloživa energija bi sa 15,68 porasla na 23,53 Džula, Å¡to je već bolje, i Å¡to garantujem da ćete Äuti i pri normalnom sobnon sluÅ¡anju kao bolji zvuk.

Eto cele "misterije", možeš misliti koja filosfoija.

Link to comment
Share on other sites

Лако, ако је потрошња мала, тјÑ. оптерећење.

 

:wave2

'Ajde???

Onda joÅ¡ lakÅ¡e ako je ureÄ‘aj skroz iskljuÄen. No, onda se postavlja pitanje Å¡ta će mu svi ti elektroliti.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da koriste manji trafo, a vise kondova jer veliki toroidi ako nisu apsolutno vrvnog kvaliteta ($$$) razvijaju humkanje i buzz i bilo bi dosta reklamacija i nervozne musterije.

Ne mora da znaÄi ako su dobro povećani. Na recimo 3/4 opterećenja, malo koji torus će prozujati, sem ako nije baÅ¡ skroz Ä‘ubre. Pre će prozujati manji koji je jaÄe opterećen.

Link to comment
Share on other sites

Onda joÅ¡ lakÅ¡e ako je ureÄ‘aj skroz iskljuÄen. No, onda se postavlja pitanje Å¡ta će mu svi ti elektroliti.

 

Онда Ñе ништа неће чути.

 

Da je moj, prvo Å¡to bih uradio je da mu povećam elektrolite, jer bi verovatno to bilo i jedni Å¡to bih mogao u datom prostoru. Ako bih u tome uspeo, pa one od 10.000 uF zamenio recimo onima od 15.000 uF, moja raspoloživa energija bi sa 15,68 porasla na 23,53 Džula, Å¡to je već bolje, i Å¡to garantujem da ćete Äuti i pri normalnom sobnon sluÅ¡anju kao bolji zvuk.

 

Јел као на овој Ñлици, везани плаÑтичним везицама које виђам на раткапнама?

 

 

ng6642.jpg

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Ne mora da znaÄi ako su dobro povećani. Na recimo 3/4 opterećenja, malo koji torus će prozujati, sem ako nije baÅ¡ skroz Ä‘ubre. Pre će prozujati manji koji je jaÄe opterećen.

 

U engleska pojacala zuje ko pcele, narocito ako su domaci UK motani torusi. Rega su posebno problematicni. 

 

06112012099.jpg

Link to comment
Share on other sites

+1 Holdenfisherovac,korisnik 2x500Va trafoa-jedan za pre drugi za poweramp.500VA je kod mene za amp od 70w.Možda je zato drugar bio zadovoljan boljom kontrolom nad B&W floarstanderom kad je svoj Rotel pre/power zamenio Naimovim koji je manje snage.Verujem da je to problem i sa Bowersima sa poÄetka priÄe,nedostatak basa baÅ¡ ukazuje na kilav amp za njihove potrebe.

Link to comment
Share on other sites

Онда Ñе ништа неће чути.

 

 

Јел као на овој Ñлици, везани плаÑтичним везицама које виђам на раткапнама?

 

 

ng6642.jpg

 

:wave2

Da, baš kao na toj slici.

Ako umeš bolje, hajde ubaci sliku.

Link to comment
Share on other sites

Nista, sad bice fajt oko plasticne podvezice u Marantz.

Neće, ne brini. Svako ima pravo na svoje mišljenje, a ko ume bolje, slobodno neka priloži slike.

Problem sa izmenama kod gotovih ureÄ‘aja je u tome Å¡to radiÅ¡ u okvirima zadatih proporcija, moraÅ¡ kako znaÅ¡ da se uklopiÅ¡ u dato. Da sam ga ja projektovao, sigurno ne bi bilo tako. I ovako je jedna nekako stalo. ViÅ¡e sreće sam imao sa modelom 1152 DC (integralac), kod koga su ista takva dva elektrolita lepo sela umesto sliÄnih koji su izvaÄ‘eni, istina knap, jedna oko 1 mm od poklopca kutije, ali stala.

Sada se spremam da isto to uradim i na Karanu, ali tamo je to prosto kao pasulj, izvadim svih 8 komada i zamenim ih ama baš istim takvim (Fisher & Tausche, 10.000uF/63V). Najlakša je 1 na 1 zamena. Posle sledi HK 680, ali i tamo je lako, opet itvadim stare i na njihovo mesto postavim nove bez problema.

Link to comment
Share on other sites

U engleska pojacala zuje ko pcele, narocito ako su domaci UK motani torusi. Rega su posebno problematicni. 

 

06112012099.jpg

Ima tome nekih 25 godina, kupim ti ja neke britanske trafoe, bog zna kako nahvaljeni. PrikljuÄim ih i oÄitam da im je struja mirovanja oko 50 mA. Meni je to izgledalo nekako mnogo, pa ga uporedim sa jednim domaćim istog kapaciteta (300VA) i oÄitam struju mirovanja od 30 mA. To već smatram solidnim, jer trafo oÄigledno ima manje gubitke.

To je bio poslednji put da sam trafoe kupovao napolju. Ja od Äuvenog imena nemam bilo kakve vajde. Ne kažem, razlika eÅ¡ko da je drastiÄna ili radikalna, ali de fakto postoji i ne ide meni u prilog, a sve to po viÅ¡oj ceni.

Oko zujanja. Ako se to odnosi na neke normalne režime rada, kada se trafo koristi na reimo 3/4 snage, to je nedopustivo, a najÄšći razlog je nedovoljno Ärvrsto motanje. Ako te baÅ¡ nervira, a ureÄ‘aj dobro radi, onda naprosto zalij ceo trafo i problem reÅ¡en.

Link to comment
Share on other sites

+1 Holdenfisherovac,korisnik 2x500Va trafoa-jedan za pre drugi za poweramp.500VA je kod mene za amp od 70w.Možda je zato drugar bio zadovoljan boljom kontrolom nad B&W floarstanderom kad je svoj Rotel pre/power zamenio Naimovim koji je manje snage.Verujem da je to problem i sa Bowersima sa poÄetka priÄe,nedostatak basa baÅ¡ ukazuje na kilav amp za njihove potrebe.

LiÄno se slažem sa tvojim zakljuÄkom.

Tu nema misterija, nema magije, nema Äarolija, Äista elektronika. JaÄi trafo naprosto radi rasterećenije pod istim uslovima kao i slabiji, a pod ekstremnim uslovima, sasvim normalno će reagovati bolje.

Audiofili to pripisuju usklaÄ‘ivanju, iako to u stvari nije niÅ¡ta posebno pametno; u krajnjoj liniji, nije to ni netaÄno, i nema tu misterije, neke kutije naprosto traže viÅ¡e struje od nekih drugih, pa pojaÄavaÄ koji zadovolji taj kriterijum će bolje svirati, dakle biti bolje prilagoÄ‘en.

Link to comment
Share on other sites

@Viktor_alive

Nemoj ti mene pogreÅ¡no da shvatiÅ¡, nemam ja niÅ¡ta protiv Rotela ili bilo koga drugog, ja jednostavno ne volim da me proizvoÄ‘aÄi muntaju kojekakvim priÄama.

Pomenuti Rotel za mene nije ozbiljan pojaÄavaÄ od 100W, jer mi je jasno da on realno ne može viÅ¡e od toga u opterećenja manja od 8 Oma. Za mene, to je jedan solidan pojaÄavaÄ od 2x50W. Oni igraju na to da će broj ljudi koji traže viÅ¡e biti statistiÄki jako mali, gotovo nebitan u masi.

E, TA kalkulacija me nervira, a da se odmah razumemo, nije Rotel ni prvi, ni poslednji, to je filosofija japanske audio industrije joÅ¡ od ranih 70ih. Ogromna većina njihovih ureÄ‘aja je takva, a sada, bogami ne samo kod njih nego maltene svuda. Bazira se manipulaciji Äinjenica, niko ne laže direktno, nego koriste princip voÄ‘ene istine; saopÅ¡te Äinjenica na odreÄ‘eni naÄin da nas, kupce, upute da razmiÅ¡ljamo kako njima odgovara. A poÅ¡to ulažu milijarde dolara u reklamu, imaju moć da sivo proglase za belo.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...