Jump to content


Da li pomaže konverter?


Recommended Posts

Pre svega, pozdrav svima na forumu. InaÄe, forum sam pratio i ranije, ali nisam bio registrovan, tako da se zahvaljujem svima vama jer sam nauÄio neke osnove.

Uglavnom, imam nekoliko dilema, koje nisam uspeo da odgonetnem na već postavljenim temama (uglavnom poÄetniÄkim), koje sam priliÄno prostudirao.

Najpre da opiÅ¡em moj sistemÄić, koji u suÅ¡tini i nije hi-fi, al' ajd.

ZvuÄnici su B&W DM601, pojaÄalo Cambridge Audio azur 640A, a kao izvor zvuka zasad koristim najobiÄniniji blu-ray plejer, izvesni LG BP420, za koji sam se odluÄio jer je u to vreme bio jedan od retkih koji je reprodukovao i flac fajlove. Uzeo sam ga, jer sam posle dužeg vaganja odluÄio da ne koristim kompjuter kao izvor zvuka, a novi mrežni plejer koji puÅ¡ta flac (nisam u to vreme video da ih ima polovnih)  mi je bilo prevelika investicija.

Osim toga, taj plejer mi je koristan i za gledanje filmova, a ima i neke varijante za internet. Tako da i nije baÅ¡ skroz promaÅ¡ena investicija, mada sam svestan od poÄetka bio da tom plejeru muzika nije primarna svrha i da ne oÄekujem previÅ¡e po tom pitanju, ali je prevegnulo to Å¡to je Äitao flac i imao usb. 

Konkretno, moje pitanje je da li i kako mogu da eventualno poboÅ¡ljam zvuk konverterom, u smislu da bude topliji, jer sa ovim nisam baÅ¡ potpuno zadovoljan, deluje mi nekako zveÄeće i limeno (ako je to uopÅ¡te samo do plejera).

To pitam jer u specifikacijama ovog plejera stoji da mu je audio DAC 192KHZ/24bit. Iskreno, taj deo sa konverterima nisam do kraja ni dokuÄio, tj. Å¡ta kod njih konkretno utiÄe na kvalitet. Pitam jer razmiÅ¡ljem da u nekoj perspektivi kupim Camrbridge Audio DAC Magic 100, ili neÅ¡to u tom cenovnom rangu, ali ni blage veze nemam da li će to napraviti pomak u zvuku.

isto tako, ako imate evantualno predlog za neko drugo rešenje, a da to ne podrazumeva menjanje celog sistema i preveliko ulaganje. Čitao sam svojevremeno da su uz B&W ide Rotel, ali bio je takav sticaj okolnosti, pa sam na kraju kupio ovo što sam kupio.

Eto toliko, da ne dužim previše za prvi put. Pa, ako je neko voljan ili ima vremena za neki savet, bio bih mu zahavalan.

Link to comment
Share on other sites

Prvo, tvoj sistem jeste hi-fi. DAC će svakako unaprediti zvuk u ovom sistemu. Na tvom mestu, razmišljao bih o "future-proof" rešenju, koje neće raditi samo konverziju optičkog ili koaksijalnog signala sa plejera, već bi trebalo da ima i asinhroni USB ulaz kako bi odmah ili kasnije mogao da ubaciš postojeći ili neki drugi kompjuter u sistem. I ja sam do pre izvesnog vremena smatrao da kompjuteru nema mesta u hi-fi sistemu ali sam se u međuvremenu predomislio. Ponuda DAC-ova je velika. Isto tako, o ovim uređajima smo dosta i diskutovali na forumu.

Link to comment
Share on other sites

Hvala na odgovorima.

Kad sam rekao da sistem nije hi-fi, mislio sam da nije kompletno, zbog ovog LG plejera. Nisam ni ja iskljuÄiv po pitanju kompjutera. Za ovu varijantu sam se odluÄio zbog stanja u kom mi je aktuelni laptop (ima neke probleme sa zvukom, a probao sam ga i sa eksternom zvuÄnom karticom maya, tako neÅ¡to), a i jednostavnije mi je s plejerom, zbog daljinskog. To ne znaÄi da se u budućnosti neće neÅ¡to menjati po tom pitanju.

ÄŒitao sam dosta o DAC-ovima, ali viÅ¡e iz ugla obiÄnog konzumenta, da vidim Å¡ta je u mom cenovnom opsegu, bez nekih pretenzija da proniknem u principe rada. Konkretno, koje bi DAC  za ovaj sistem bio cenovno i po kvalitetu srazmeran? Kad bih naiÅ¡ao na polovni pomenuti CA DAC Magic 100, verovatno bih ga uzeo (a ima i USB, tako da može da koristi i za komp).  S druge strane, nov je 250 evra, pa se pitam da li je ta investicija opravdana, imajući u vidu vrednost ostatka sistema, u koji je uloženo neÅ¡to ispod 500 evra.

Link to comment
Share on other sites

Za ovu varijantu sam se odluÄio zbog stanja u kom mi je aktuelni laptop (ima neke probleme sa zvukom, a probao sam ga i sa eksternom zvuÄnom karticom maya, tako neÅ¡to), a i jednostavnije mi je s plejerom, zbog daljinskog. To ne znaÄi da se u budućnosti neće neÅ¡to menjati po tom pitanju.

 

Ako ipak razmatras koriscenje laptopa mozes da isprobas i neko jeftino resenje. Zna da bude interesantno kako dobro u pojedinim kombinacijama moze da zvuci muzika sa laptopa. Trenutno imas na popustu, HRT:

 

http://one-hifi.com/proizvodi/music-streamer-ii/

 

nisam slusao konkretan model ali ne kosta te nista da isprobas (inace recenzije tih malih HRT-ova su prilicno dobre, a i cena nije velika)

Link to comment
Share on other sites

Znam za HRT: I njega sam, kako i polovni squeezebox, razmatrao dok je laptop bila jedna od opcija, ali sam odustao kad sam uvideo da mi je komp. problematiÄan za reprodukciju zvuka. DeÅ¡ava mu se da zapinje kad ide muzika, a problem je posebno bio oÄigledan kad sam prikljuÄio eksternu muziÄku karticu. Bukvalno je pesma iÅ¡la usporeno. A sad su ti problemi joÅ¡ naglaÅ¡eniji.

Tako da je i to bio jedan od razloga zaÅ¡to sam se odluÄio za plejer, jer joÅ¡ nije u planu kupovina novog laptopa.

Dakle, sad mi je dilema koji rang DAC-ova odgovora nivou kvaliteta mog sistema. 

Link to comment
Share on other sites

Ondas ti ostaje, kao sto su ti kolege predlozile, da poslusas nekoliko razlicitih DACova, najbolje u svom sistemu.

Jos jedan savet: kada budes poredio DAC-ove obavezno slusaj ISTE FLAC-ove i povedi racuna da produkcija samog FLAC-a bude kvalitetna (neces verovati kakav krs sve moze da se nadje u tom formatu ''visoke rezolucije'').

Link to comment
Share on other sites

Konkretno, moje pitanje je da li i kako mogu da eventualno poboÅ¡ljam zvuk konverterom, u smislu da bude topliji, jer sa ovim nisam baÅ¡ potpuno zadovoljan, deluje mi nekako zveÄeće i limeno (ako je to uopÅ¡te samo do plejera).

Imao sam sliÄan utisak dok sam posedovao te male Bowerse, izmenjao sam par izvora i DAC-ova, sve dok u sistem nisu uleteli JBL 18 Ti, nisam bio zadovoljan. Dakle,  prvo potroÅ¡i novac na kvalitetnije zvuÄnike i malo bolje zvuÄniÄke kablove.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

@Struja

Hvala za info.

Kad već spominješ "bowerse", a da ne otvaram novu temu, da priupitam nešto za njih.

Listajući furum, video sam na fotkama koje si postavio na jednoj temi da si ih držao u regalu dok si ih imao. Da li si ih posle postavio na stalke i da li je, ako jesi, bilo ozbiljnijeg pomaka nabolje u zvuku?

Pitam jer moje trenutno držim na tv komodi, širokoj 170 cm, dakle na oko 130 cm razmaka.

Link to comment
Share on other sites

@Struja

Hvala za info.

Kad već spominješ "bowerse", a da ne otvaram novu temu, da priupitam nešto za njih.

Listajući furum, video sam na fotkama koje si postavio na jednoj temi da si ih držao u regalu dok si ih imao. Da li si ih posle postavio na stalke i da li je, ako jesi, bilo ozbiljnijeg pomaka nabolje u zvuku?

Pitam jer moje trenutno držim na tv komodi, širokoj 170 cm, dakle na oko 130 cm razmaka.

Bilo je to davno i nisam ih imao gde. Kasnije sam se preselio i postavio ih na stalke, naravno da se dobije na kvalitetu zvuka, pre svega na transparentnosti. Meni su stajali u rupama od regala, a tebi su koliko shvatam na komodi, ima i tu razlike, ali nemam vremena za dublju analizu. U svakom sluÄaju bilo bi bolje, a i sad trenutno su ti mnogo blizu jedan drugom, moraÅ¡ da ih razmakneÅ¡, verovatno ti je muziÄka pozornica jako uska. Solidne su to kutijice, dugo sam živeo sa njima, dok nisam naleteo na JBL :facehearts

:wave2

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Imam samo blagu predstavu Å¡ta je tvikovanje. Koliko sam razumeo, reÄ je o nekom budženju. Ko to radi u Beogradu i da li se to uopÅ¡te isplati raditi na ovom ureÄ‘aju? Å ta bi to konkretno podrazumevalo, Å¡ta bi se time dobilo i koliko bi to okvirno koÅ¡talo?

Link to comment
Share on other sites

Ja bih tweakovao taj br player.

 Ti bi sve tweak-ovao sto moze :)

 

Imam samo blagu predstavu šta je tvikovanje. Koliko sam razumeo, reč je o nekom budženju. Ko to radi u Beogradu i da li se to uopšte isplati raditi na ovom uređaju? Šta bi to konkretno podrazumevalo, šta bi se time dobilo i koliko bi to okvirno koštalo?

 Uslovno receno da. Podrazumeva gubitak garancije i da ces dobiti nesto sto se tesko prodaje, ako ti to ikad bude zanimljivo. Potencijalni dobitak u zvuku postoji, a pitanje isplativosti je jako slozeno.... 

 

 Ukratko, ideja je da neko zameni par komponenti plejera osetno boljim i da se nada da ce to da (znacajno) unapredi zvuk. Dosta toga nije moguce prosto srediti, ali neke stvari jeste. Dosta zavisi i od samog uredjaja. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...