Jump to content


Odakle stize polovna hi fi roba ?


dr Pavlovic

Recommended Posts

Sa ovim gore mogu skoro u potpunosti da se složim, pouÄen liÄnim iskustvom, majstore u koje imam poverenje konsultujem kad treba proceniti stanje ureÄ‘aja i eventualno neka konstrukcijska reÅ¡enja, ali nikada ne uzimam i stav dotiÄnog u pogledu zvuka kao iole autoritativan, poÅ¡to kad se doÄ‘e do zvuka bitan je samo par uÅ¡iju i niÅ¡ta viÅ¡e, a i to je relativna stvar, pa se uglavnom oslanjam na svoj sluh, kakav god da je (moj je).

I sam stoN_Cold mi je par puta iskreno priznao da on najpre ureÄ‘aj procenjuje sa tehniÄko-tehnoloÅ¡kog aspekta (jer Äovek je, jelte elektroniÄar), a onda i zvuÄno. I nebrojeno puta se desilo da ureÄ‘aj izgleda kao bomba, a kad se pusti Å¡upalj i zvoni kao kazan.

A poreÄ‘enje ureÄ‘aja od pre 30 godina i ovih danas je malo zeznuto, poÅ¡to su razliÄitih godiÅ¡ta, a kada se radi refresh nikada se ne može postići zvuk koji je bio pre 3 decenije.

Ipak, ako se glasa za to da li staro ili novo, Å¡to se mene tiÄe nisam gadljiv, pa ako mojim uÅ¡ima i džepu prija, ja uzimam.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 142
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Kao i auta, svaki je prešao 100.000 i vozila ga baba... :P

E sad za babe i auta ali nije vic vec ziva istina.

Na Cetinju sa najvecim brojem auto placeva po velichini gradfa a i sanera po broju stanovnika desila se sledeca situacija.

Dosla zena i gleda nekog Fiata Punta i pita prodavca sto , kako kliko i slicno.

Prodavac ce ..ima klimu,abs,servo malo sstar 6 godina i vozila ga baba.

Zena malo gleda okrenu se i iza sebe spazi jos jednog Punata  i pita 

-a ovaj?

prodavac na to sve isto gospodjo samo druga baba.

Link to comment
Share on other sites

Na zalost,novi uredjaji uglavnom zvuce pogresno. Prodaje ih dizajn i to je cinjenica. Na prste jedne ruke mogu se nabrojati dobri uredjaji nove generacije u ekonomskoj klasi (Exposure,Audiolab i mozda jos neki,nek mi ne zamere prodavci). Kada se desi da se pogode i dizajn i zvuk,onda je stvar za veselje ali na zalost,toga je malo. U poslednje vreme sam radio ozbiljne rekostrukcije nekoliko starih uredjaja i to se ,po meni, radi samo iz dva razloga: Ako je uredjaj bio u top klasi u vreme kada je napravljen ili kad Vam je izuzetno drag i hocete da ga zadrzite jos neko vreme. Naravno,osnovni uslov je da je sve ispravno sa mehanicke strane (potenciometri,vu-metri i ostalo sto se mrda) a tek onda se raspravlja o tome da li i koliko treba uloziti u reparaciju. Protekle nedelje sam uradio dva takva projekta. Prvo sam totalno reparirao jedan Marantz 1152DC integralac i tvrdim da posle reparacije tuce gotovo sve nove integralce zvukom,bez razlike. Drugi komplet koji sam zavrsio juce je HK Citation preamp model twenty one i snagas twenty four. Zvuk je ubitacan i tvrd,drugaciji od Harmanovih integralaca i potpuno sam zadovoljan. Oba uredjaja su kupljena od strane vlasnika koji nisu prvi vlasnici,prvi je placen solidno,drugi par je kupljen po zaista povoljnoj ceni od poznatog preprodavca... Da li se trud meni isplatio - jeste. Da li se sadasnjim vlasnicima isplatilo - po njihovim recima,definitivno jeste. A to je i bio cilj. Oni koji mene znaju i pitaju me redovno putem PM sta mislim o reparaciji pojedinih uredjaja, znaju da ih prvo uputim da dobro razmisle o zahvatu i donesu pravu odluku upravo zbog ona dva razloga koja sam napomenuo u gornjem tekstu. Takodje,da ne bude zabuna,ja ovakvih zahvata uradim tri - cetiri u toku godine,ne vise jer je to zahvat koji kosta,cesto domasi i 2/3 cene uredjaja a kao sto napisah,nema bas puno sprava koji zasluzuju kompletnu reparaciju.Toliko od mene...

Link to comment
Share on other sites

Danasnji inzinjeri mogu da proracunaju vijek trajanja uredjaja skoro u dan a ako malo promase onda imaju i ugradjene brojace koji 'pomazu' da stanu kad garancija istekne. Zamor materijala je mnogo manji problem od ovoga.

Nista se ne pravi da traje a moto koji nam cijelo vrijeme vrte je potrosnja i da je glavni motor svijeta stalna kupovina i mjenjanje. Ovdje je skoro nemoguce popraviti nesto a kada se i nadje neka radionica, cijena je velika i radi u korist kuppvine.

Na zalost, premalo ljudi razmislja svojom glavom i tu smo gdje smo.

Link to comment
Share on other sites

Danasnji inzinjeri mogu da proracunaju vijek trajanja uredjaja skoro u dan a ako malo promase onda imaju i ugradjene brojace koji 'pomazu' da stanu kad garancija istekne.

Joj kakvo ispiranje mozga. Secam se kao da je juce bilo kad smo ~devedeset osme kupili neki tv kineske marke Konka, garancija je bila 3 ili 5 godina, sto znaci 3 ili 5 puta duza od svih tada postojecih u gradu. Napljuvase ljudi kako su to nove fore, trajace taman koliko i garancija. Evo jos uvek radi. Zar ti stvarno verujes u to sto si napisao? Vremena se menjaju, ali glupost ostaje ista

Link to comment
Share on other sites

Joj kakvo ispiranje mozga. Secam se kao da je juce bilo kad smo ~devedeset osme kupili neki tv kineske marke Konka, garancija je bila 3 ili 5 godina, sto znaci 3 ili 5 puta duza od svih tada postojecih u gradu. Napljuvase ljudi kako su to nove fore, trajace taman koliko i garancija. Evo jos uvek radi. Zar ti stvarno verujes u to sto si napisao? Vremena se menjaju, ali glupost ostaje ista

Da li si ti stvarno siguran da to nije istina? Tvrdim ti iz profesionalnog iskustva da Samsung u softver za LCD televizore ima ugradjen ovaj brojac o kome Ninja govori. Pa,ti vidi...

Link to comment
Share on other sites

Nije ispiranje mozga. Možda nisi upoznat, ali se već neko vrijeme, vrlo ozbiljno prouÄavaju navike potroÅ¡aÄa, pa se u skladu sa tim navikama i projektuju novi proizvodi.

Recimo, bijela tehnika se na zapadu mijenja nakon 5 godina, tako da se vijek trajanja projektuje na 7 godina. Na taj naÄin je proizvod funkcionalan za dati period (5 godina), a Å¡tedi se na svemu mogućem u proizvodnji.

Ista situacija je i sa servisiranjem. ProizvodjaÄi su u obavezi da da proizvode rezervne djelove 7 godina.

I tako...

Link to comment
Share on other sites

znaci , kako god da se okrene, bolje onda kupiti polovno i dati, kako kaze Goxy i 2/3 dodatnih sredstava za restauraciju pa ste mirni i narednih 10 godina... Ubedjen sam da ovi novi uredjaji sa tim ugradjenim timerom roka i nece moci da se popravljaju i restauriraju.
 Da ne pricamo o tome da na ovo trziste stizu uredjaji sa felerima ili sklapani ko zna gde.

Link to comment
Share on other sites

Ukoliko zaista postoji taj softverski ''timer roka trajanja'' za uredjaje (a vise me nista ne bi zacudilo)... da li onda postoji mogucnost da se taj ''timer'' softverski i eliminise? Mislim da to ne bi bio nikakav problem za ljude kod nas...setite se samo  ''dekodiranja'' mobilnih telefona i sl.

Ja se pre bojim da se delovi (hardverski) prave nekvalitetno i da je sama izrada (sklapanje, leljenje...) nekvalitetna.

Link to comment
Share on other sites

Joj kakvo ispiranje mozga. Secam se kao da je juce bilo kad smo ~devedeset osme kupili neki tv kineske marke Konka, garancija je bila 3 ili 5 godina, sto znaci 3 ili 5 puta duza od svih tada postojecih u gradu. Napljuvase ljudi kako su to nove fore, trajace taman koliko i garancija. Evo jos uvek radi. Zar ti stvarno verujes u to sto si napisao? Vremena se menjaju, ali glupost ostaje ista

Zadnja recenica u mom postu ti je dovoljan odgovor. A mnogo smo vise upoznat nego sto mozes da pomislis. U svakom slucaju, kupuj sta ti srcu drago, meni to ne smeta.

Link to comment
Share on other sites

Ukoliko zaista postoji taj softverski ''timer roka trajanja'' za uredjaje (a vise me nista ne bi zacudilo)... da li onda postoji mogucnost da se taj ''timer'' softverski i eliminise? Mislim da to ne bi bio nikakav problem za ljude kod nas...setite se samo ''dekodiranja'' mobilnih telefona i sl.

Ja se pre bojim da se delovi (hardverski) prave nekvalitetno i da je sama izrada (sklapanje, leljenje...) nekvalitetna.

Imas par sajtova sa softwerima za skidanje a imas i par dobrih istrazivackih dokumentaraca na tu temu... par google trazenja i neci ces ih. Pocni sa sijalicama i mafijom iza njih.
Link to comment
Share on other sites

Å to se tajmera u televizorima tiÄe, obiÄno se odnose na vijek trajanja ekrana (plazma, led, lcd) u radnim satima.

 

I stari CRT televizori tj. ekrani sa katodnom cijevi su imali vijek trajanja, ali nisu imali ugraÄ‘ene brojaÄe, heh

 

Nije problem napraviti neÅ¡to u 100% kvalitetu, ali se postavlja pitanje isplativosti i kome bi takav ureÄ‘aj bio namijenjen. Naravno da se prave ureÄ‘aji sa 100% kvaliteta za vojnu upotrebu, za neke profesionalne namjene itd. MeÄ‘utim, ako se u obzir uzmu navike potroÅ¡aÄa da svoje ureÄ‘aje mijenjaju u nekom vremenskom roku, taj kvalitet, u tom sluÄaju nema opravdanje.

 

Stvari stoje malo drugaÄije u audio industriji. Da bi se dobio zaista kvalitetan zvuk, potrebni sui kvalitetna elektronika, kvalitetno napajanje kao i vrlo ozbiljna Å¡asija. U tom sluÄaju se neprave kompromisi. MeÄ‘utim, potroÅ¡aÄi i u audio industrij mijenjaju ureÄ‘aje nakon nekog vremena i onda priÄamo o potroÅ¡aÄkoj elektronici. Ono Å¡to je zaista kvalitetno ( nemora biti samo hi-end) to nije pravljeno sa kompromisima, ili su oni vrlo mali. Ali, takvi proizvodi su namijenjeni vrlo uskom krugu ljudi, a koji, izmeÄ‘u ostalog, moraju biti i platežno sposobni.

 

EDIT: Te analize se prave u srećnim zemljama, tako da se majka Srbija neuzima u obzir. Sa stanoviÅ¡ta prosjeÄnog stanovnika Srbije, sve bi trebalo da bude jeftino i da radi minimum 40 godina besprekorno, jer kad se jednom kupi frižider ili veÅ¡ maÅ¡ina, to se prenosi sa koljena na koljeno isa time je zavrÅ¡eno. Nažalost.

Link to comment
Share on other sites

Kada sam pisao o softveru koji ima brojace,odnosilo se prevashodno na moderne televizore. U audio tehnici toga nema,bar ja nisam sretao,iako je bilo cudnih otkazivanja odredjenih cipova u cd plejerima iste serije. Ipak,ovo bih pre pripisao losem projektovanju nego softverskim marifetlucima....

Link to comment
Share on other sites

Ma jok brate, trziste je inace bilo motivisano cistom ljubavlju i covekoljubljem :roll:

 

Matori Amerikanci pate za pedesetima kad je umesto plastike korisceno gvozdje, ovo novije nista ne valja. U Hi-fi ju jedni kazu da valja sve do osamdesetih, drugi do devedesetih i tako redom. Siromasni smo, pa kupujemo polovno. Ja sam kupovao komponente iz devedesetih, jer nemam para za nove, a siguran sam da je to razlog i kod vecine drugih, samo sto pokusavaju da se opravdaju sebi i drugima preko mitskog nacina proizvodnje "ljubav i kvalitet pre profita"

 

Pa, naravno da je profit uvek bio vazan. To nisam ni sporio. Uostalom, trzisna ekonomija se i bazira na profitu i konkurenciji.

Ali...

Evo primera iz prve ruke - moj dobar prijatelj je, kao inzenjer u razvojnom sektoru, godinama (>20 god.) radio za ITT Shaub Lorenz,

sto u Nemackoj, sto u Hong Kongu (na razvoju daleko-istocnih trzista).

Vreme razvoja u ITT Schaub Lorenz-u je nekada bilo 2 godine, za vecinu njihovih proizvoda - idejne skice - projektovanje sklopova -  testiranje - popravke i dopravke - prototipne serije - nulte serije-trziste. Stariji forumasi se secaju njihove game proizvoda. Od hi-fi uredjaja do televizora devedesetih. Tada se pojavljuju kompanije iz Juzne Koreje i vreme razvoja skracuju na 6-10 meseci. Naravno, ITT polako gubi trku, na kraju ga pazari neki svajcarski konzorcijum "bizMismena", ispumpava se lova i zdravo-dovidjenja Legendo.

Nesto mi poznat ovaj recept? Mozda je Resavska skola kod nas? Ne znam... Nebitno.

Danas u kinskim kompanijama vreme razvoja je 1-3 meseca, zavisno od vrste proizvoda. Ja nisam u elektronickim vodama, ali... Ne verujem da za 3 meseca razvoja bolo cega moze da se dodje do kvalitetnog resenja (inace, bavim se i proizvodnjom).

Sta je sustina moje price? Nekada su kupci bili vazni proizvodjacima. Slusalo se njihovo misljenje, njihova reakcija, neretko su se i usvajali predlozi kupaca za poboljsanje proizvoda. Danas smo mi kupci u poziciji "stada pregolemog", isforsirani potrosackom kulturom, tu smo da dajemo pare, nase zadovoljstvo ili nezadovoljstvo proizvodima vecini kompanija nije vise bitno. Ima nas na planeti toliko da ce uvek neko davati pare za to nesto sto kupuje i praviti profit kompaniji. Namerno sam napisao "kompaniji", jer 2 porodice poseduju 200 najjacih brendova na planeti.

 

Da je ne pametujem previse na temu tzv. "teorija zavere".

Pitaj, ako si u mogucnosti, nekoga od bivsih sefova servisa velikih preduzeca (koja su bila zastupnici ili kooperanti najvecih svetskih proizvodjaca elektronickih uredjaja i sklopova) sa prostora bivse Juge,  zasto su "hidden software" resenja implementirana u hardvere Honeywell-a, Hewlett Packarda, Sony-ja, ... kao i koje su promene cinili u komponentama lemova u elektronickim sklopovima. 

Ja pitao jednog. Scarry odgovor. Od softvera koji rade "shotdown" komponenti sistema na odredjeni datum, do izmene samo jedne od komponenti lemova tako da ima rok sluzbe od "xyz" dana, nakon cega lem gubi svojstva, sklop ne radi, uredjaj bacas i pazaris novi.

Rikne maticna ploca, gecrkt, niente, fertlich... A, popravka maticne ploce kod Maestra Pere (ne navodim pravo ime zbog njegove licne bezbednosti) u Bg kosta 20 EUR - nova maticna ploca kosta jel' da koliko kosta.. A, Maestro Pera  20 godina zivi od takvih popravki za najjace strane (uglavnom americke) brendove u Srbiji, odnosno za njihove servise.

Nije sve uvek "teorija zavere" i prisecanje nas matorih na "ona vremena", Neke cinjenice su nepobitne.

 

Elem, profit jeste vazan, ali su nekada, ne bas tako davno, bili vazni i ljudi koji su cinili kompaniju. Danas su ljudi najjeftinija, lako kvarljiva i jos lakse zamenljiva roba.

 

U zdravlje...

:wave2 

Link to comment
Share on other sites

 

Elem, profit jeste vazan, ali su nekada, ne bas tako davno, bili vazni i ljudi koji su cinili kompaniju. Danas su ljudi najjeftinija, lako kvarljiva i jos lakse zamenljiva roba.

 

Ljudi NIKAD nisu bili važni.  Od robovlasnika ondaÅ¡njih, pa preko sadaÅ¡njih, jako malo vremena u istoriji ÄovjeÄanstva je puk dobro živio. Uvijek, a isad i ubuduće će biti važni samo pojedinci. Ali, to spada u domen filozofije i religije itd.

Ili, Å¡to bi rekli, nije zemlja rajska planeta.

Link to comment
Share on other sites

Zadnja recenica u mom postu ti je dovoljan odgovor. A mnogo smo vise upoznat nego sto mozes da pomislis. U svakom slucaju, kupuj sta ti srcu drago, meni to ne smeta.

I kako ti primenjujes poslednju recenicu, tako sto vise nikad neces kupiti nov televizor, vec ces se nadati da postoje stari polovni bez tempiranih bombi u sebi? Ode tema sa polovnog hi-fi na televizore. Pominjete i belu tehniku, to verovatno vazi samo za onu proizvedenu poslednjih par godina? Sta znam, ja evo jos uvek gledam u lcd monitor LG flatron L1510S kupljen oko 2001. Ima preko 20000 radnih casova. Eeeeeee sto se pocetkom milenijuma mogao kupiti kvalitet, ovo danas vise nista ne valja. Odustao sam od kupovine veceg monitora, jer ce ga stari ocigledno nadziveti

 

2jmn.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

I kako ti primenjujes poslednju recenicu, tako sto vise nikad neces kupiti nov televizor, vec ces se nadati da postoje stari polovni bez tempiranih bombi u sebi? Ode tema sa polovnog hi-fi na televizore. Pominjete i belu tehniku, to verovatno vazi samo za onu proizvedenu poslednjih par godina? Sta znam, ja evo jos uvek gledam u lcd monitor LG flatron L1510S kupljen oko 2001. Ima preko 20000 radnih casova. Eeeeeee sto se pocetkom milenijuma mogao kupiti kvalitet, ovo danas vise nista ne valja. Odustao sam od kupovine veceg monitora, jer ce ga stari ocigledno nadziveti

 

Uploaded with ImageShack.us

 

bravo! lepo receno! :thumbsup2 i najzad zatvorena usta ''euro-neuro'' skepticima! :thumbsup2:wave2

Link to comment
Share on other sites

Ovo je veoma osetljiva tema i o njoj se da puno pricati.

Nije sve novo lose, niti staro dobro. Gox je dao jedan lep presek vezano za restauraciju starih uredjaja. Ja sam, sa druge strane, naisao na vrlo dobre primerke novih uredjaja, ali i polovnih.

 

Zeleo bih, kao doprinos temi, da  dam par primera...

 

  1. Imao sam Panasonic plazmu dijagonale 42" inca. Mislim da je pripadala drugoj generaciji televizora. Za 6-7 godina nagurala je skoro 20.000 sati rada, bez ikakvih kvarova, "duhova", drugih manjkavosti. Zamenio sam je za LED zbog razloga potrosnje struje i vece dijagonale.  Novo... a valjalo. Radi i dan danas, kod drugara.
  2. Moje glavno pojacalo je kostalo 19.500 DEM u periodu 1990-1998. kada se pravilo. Tokom rada za Hi-Files imao sam prilike da direktno poredim neke high end pojacavace drugih proizvodjaca i nijedan koji je kostao ispod 4.000 evra nije mogao da mu pridje, a bilo je i dosta skupljih ciji zvuk nije bio ni prineti. Neki skuplji - 8.000-10.000 evra su mu bili ravni po zvuku, ali nijedan bolji, samo drukciji. Pomenuto polovno pojacalo ima samo nekoliko velikih mreznih elektrolita koji mogu veoma dugo da traju, a onda se moraju zameniti. Ostalih, "sitnih" elektolita ima par komada u pojacalu snage i nijedan u pretpojacavacu. Snagas se pri normalnom nivou slusanja uopste ne greje. Odrzavanje je veoma jednostavno. Zbog toga ne postoji, sa stanovista zvuka i odrzavanja, nijedan razlog da ga menjam. Ergonomija je druga stvar - pojacalo je komplikovano za koriscenje kada imate 5-6 izvora zvuka. Sa druge stane, pre neku godinu sam kupio HK 990 pojacavac - nov, novcat. U Madjarskoj je kostao 1.800 evra, kod nas malo jevtinije. Mase 26 kg koliko se secam, monstrum od 2x150 W na 8 oma, na merenjima je terao i do 210 W ili slicno. Trudili su se, lepo su ga napravili. Medjutim, pojacalo se greje kao ringla - izmerio sam skoro 70 stepeni na povrsini kucista, pri temperaturi sobe od oko 24 stepena. A unutra dva masivna monobloka na velikim livenim aluminijumskim hladnjacima i dodatno veliki kuleri na svakom od njih. I ne mogu da ga ohlade. Ne znam zasto nisu hladnjake stavili ka spolja, celu bocnu stranu pojacala posvetili hladnjaku, bio bi bar dvostruko-trostruko veci po povrsini. Ali, nisu... I sada, sta mislite koliko mogu da izdrze elektroliti, tranzistori i lemovi pri takvom rezimu rada? Zvuk je bio odlican u toj klasi cene, konfor izuzetan, a pojacalo je posedovalo skoro sve moguce ulaze i vrlo dobar DAC. Medjutim, ludi problem se javljao na koriscenjem balansiranog ulaza sa bilo kojim izvorom koji sadrzi isti tip izlaza: pocelo bi pucketanjem u zvucnicima, da bi zatim pojacalo pocinjalo samo da menja nivo glasnoce - naglo na vise, a zatim bi proradila zastita. Neverovatno. Mozda je i samo moj komad bio problematican... ali... pricamo o uredjaju visoke klase.

Opcija koju ja vidim kao optimalnu jeste kupovina polovnih uredjaja starih nekoliko godina (mislim na pojacala, CD itd., ne na trakase, na primer) koji su nekada puno kostali a sada se prodaju za 1/3 ili 1/2 cene. Jos uvek svezi unutra, "neizdrndani", moderne tehnologije, mogu mnogo toga da pruze.

 

Da ne duzim previse, evo i onoga sto sam ranije rekao: http://zokiaudio.com/?p=643&lang=sr

 

Link to comment
Share on other sites

 Sta znam, ja evo jos uvek gledam u lcd monitor LG flatron L1510S kupljen oko 2001. Ima preko 20000 radnih casova. Eeeeeee sto se pocetkom milenijuma mogao kupiti kvalitet, ovo danas vise nista ne valja. Odustao sam od kupovine veceg monitora, jer ce ga stari ocigledno nadziveti

 

 

 

+ 1 

 

i ja imam ovaj monitor, i  joÅ¡ 3 novija, sa većim ekranom, i gledajući karakteristike, 100 x bolji od ovog sto si naveo .. naravno .. ovaj mali od 15" radi kao sat, a ovi veći su već svi bili u servisu .. .toliko o tome 

Link to comment
Share on other sites

 

+ 1 

 

i ja imam ovaj monitor, i  joÅ¡ 3 novija, sa većim ekranom, i gledajući karakteristike, 100 x bolji od ovog sto si naveo .. naravno .. ovaj mali od 15" radi kao sat, a ovi veći su već svi bili u servisu .. .toliko o tome 

 

Mozda ima veze i sa cenom... postoji veliki raspon cena i kod monitora, obicno se kupuju jeftiniji modeli

Link to comment
Share on other sites

Kad sam ga kupio bio je 700 maraka, jeftinijeg nije bilo. Mozda u Beogradu, ali u Sapcu ne. Sad imas ok od 21.5" za ~120e, pa nek radi bar 3 godine, a ne znaci da nece i duze. Ne mogu da nadjem neku analogiju sa hi-fi, jedino to da se ljudi cesto kunu u minule decenije, a aktuelne ostavljaju za naredne decenije kad ce ih kupovati po 1/5 cene i kleti su u njih u odnosu na te neke buduce :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...