Jump to content


Pojačala "D" klase?


Å¡ale

Recommended Posts

5 sati ranije, prophet said:

To sto si slusao je analogni setup.

Za digitalni domen kao kod Devialeta potrebna je A/D konverzija i to uopste nije isti princip rada.

Ni Devialet ne radi ništa drugačije, osim što nema klasične linijske i RIAA analogne ulaze, a izlaz je hibrid pojačala u A i D klasi. Kod Devialet hibridne tehnologije (ADH), uprošćeno rečeno, prvi pojačavački stepen, pojačalo u A klasi, generiše napon, dok drugi stepen, pojačalo u D klasi generiše struju. Iako i sam Devialet klasu D pogrešno naziva "digitalnom", nema tu nikakvog digitalnog signala, što se uostalom vidi i na blok šemi koja stoji uz opis ADH tehnologije.

schema-adh_desk.jpg.7191d7125cd7bdbc3d8f4064ebbbd6be.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

8 sati ranije, siroma said:

A da. Ako nisam rekao, prezadovoljan IcePowerom. :bananaOvo mi je najboljija našvajsotina do sad. Mada vrlo verovatno da ću ostanem bez nje. Ko je čuje odma je oće.

Што га не продаде онда када га већ спремаш за продају? Сви се изгледа отимају да га купе, видим неки ред од јутрос...мислио пензије се деле? :)

Link to comment
Share on other sites

Što se tiče cena vinila i gramofona u odnosu na digitaliju, vidim da se neki ne sećaju šta se desilo krajem 80'.Vinyl hype je očito na maksimumu i onog trenutka kada nadležni procene da im opada prodaja svega pomenutog, ubrzano će izbaciti najnovije zamene koje svakako neće biti analogne.Potsetio bih da je 2019. godina i niko više neće i ne može da razvja tehnologiju s početka 20. veka.Niko ne spori domete analogije ali je objektivno očekuje smena u dogledno vreme.

Link to comment
Share on other sites

Analogno će ostati i opstati kao niša Hi-Fi-ja, imaće svoje verne korisnike i u doglednoj budućnosti.

Ono što sledi kao mainstream (ako već i nije) je streaming. Sve će biti "u oblaku", plaćaće se servisi za muziku, a muziku ćemo nositi "sa sobom" i slušati je gde god poželimo (ako to već i ne radimo). CD ploča kao medijum će polako odlaziti u istoriju (ako već i nije), pri čemu će opet imati svoje ljubitelje koji se neće odreći slušanja digitalije sa fizičkog medijuma, naspram "povlačenja" fajlova sa tamo nekog cloud-a (ili sopstvenog PC-a).

Link to comment
Share on other sites

Ostaće ako se izdavačima bude isplatilo da presuju nova izdanja, proizvođačima gramofonske opreme da i dalje prave zvučnice, ručice i ostale potrepštine.Naravno, vreme će pokazati ali će uvek biti grupa korisnika analogije koja će braniti svoj izbor i investiciju.Definitivan kraj analogije je neminovan, pitanje je samo kada.Korisnici se tu uopšte ne pitaju.

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, RingeRaja said:

Analogno će ostati i opstati kao niša Hi-Fi-ja, imaće svoje verne korisnike i u doglednoj budućnosti.

Ono što sledi kao mainstream (ako već i nije) je streaming. Sve će biti "u oblaku", plaćaće se servisi za muziku, a muziku ćemo nositi "sa sobom" i slušati je gde god poželimo (ako to već i ne radimo). CD ploča kao medijum će polako odlaziti u istoriju (ako već i nije), pri čemu će opet imati svoje ljubitelje koji se neće odreći slušanja digitalije sa fizičkog medijuma, naspram "povlačenja" fajlova sa tamo nekog cloud-a (ili sopstvenog PC-a).

Potpuno se slazem sa gore napisanim, uopste, ceo buduci trend zivota se ogleda i wireless formatu, od slusanja muzike (povlacenje sa servera), do placanja racuna, voznje auto, i itd........ 5g mreza je samo uvod u tehnolosku revoluciju koja nam tek sledi....zivi bili pa videli.

E sad, drugo pitanje je da li je to dobro...po meni nije,jer u celoj ovoj prici se gubi individua kao jedinka u sistemu, to se odavno radi, natenane i polako.....

Relativizuje se covek koji je svesno bice i razmislja svojom glavom. Ubija se samostalnost zivota, ogranicava se sloboda,stvara s zavisnost od masina/robota.

Link to comment
Share on other sites

Analogija i konkretno gramofon će živeti još neko vreme, delom zbog istinskih ljubitelja starije generacije i delom zbog cool&fancy momenta koji gramofon svakako ima kao deo enterijera. CD je mrtav ili je na aparatima pa samo što nije. Biće sve teže generisati novu tražnju, prve kupce gramofona.

Streaming je budućnost i sadašnjost svakako. Nove generacije i uopšte način življenja nameću brzinu, praktičnost, jednostavnost, rečju convenience kao prioritet broj 1. Plus mobilne varijante, bežične slušalice koje se savršenu uklapaju u ovaj pajzaž.  

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, prophet said:

Koliko je meni poznato Devialet digitalizuje phono input i njegova RIAA radi u digitalnom domenu.

Niko to ne osporava, ali i taj RIAA signal koji je digitalizovan na ulazu, prođe posle toga kroz DAC i stigne u pojačalo kao analogni signal.

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, perodeformero said:

Što se tiče cena vinila i gramofona u odnosu na digitaliju, vidim da se neki ne sećaju šta se desilo krajem 80'.Vinyl hype je očito na maksimumu i onog trenutka kada nadležni procene da im opada prodaja svega pomenutog, ubrzano će izbaciti najnovije zamene koje svakako neće biti analogne.Potsetio bih da je 2019. godina i niko više neće i ne može da razvja tehnologiju s početka 20. veka.Niko ne spori domete analogije ali je objektivno očekuje smena u dogledno vreme.

 

5 sati ranije, perodeformero said:

Ostaće ako se izdavačima bude isplatilo da presuju nova izdanja, proizvođačima gramofonske opreme da i dalje prave zvučnice, ručice i ostale potrepštine.Naravno, vreme će pokazati ali će uvek biti grupa korisnika analogije koja će braniti svoj izbor i investiciju.Definitivan kraj analogije je neminovan, pitanje je samo kada.Korisnici se tu uopšte ne pitaju.

i dan danas se razvijaju novi gramofoni,extremno skupi i oni jeftiniji,propratna elektronika za phono,zvucnice itd.,sto ja kazem,danas vec svaka susa radi gramofon..kad veliki ispadnu iz igre,na njihovo mesto ce da se ubace neki manji proizvodjaci,msm ne treba da smo naivni,i veliki,i u buducnosti ti mali ce da rade to zbog dobiti,niceg drugog...vinil je sahranjen pocetkom '90,i imamo ga jos i danas,u daleko manjem procentu nego prije,al se ima..po danasnjim berzama,95% trgovine,jos uvek ide na polovnjake,mali procenat na reizdanja...

previse para se tu vrti jos uvek na stolu,da bi se olako digle ruke od toga jos..

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Delija said:

@Zexx prica o samom pojacalu (ADH), a ne o celom Devialet integralcu.

 

8 sati ranije, Zexx said:

Ni Devialet ne radi ništa drugačije, osim što nema klasične linijske i RIAA analogne ulaze,

To što si napisao je isto kao kada bih ja parcijalno izdvojio u gornji citat samo ovaj deo i rekao da je govorio samo o ulaznom delu, što naravno ne bi bilo tačno tj. ne bi predstavljalo cellinu.

Još jednom:

- odgovrio sam članu @siroma da je to što je slušao analogna postavka, za razliku od Devialet kojeg je pomenuo

- @Zexx citira moj post u kojem govori da Devialet ne radi ništa drugačije osim što nema klasične analogne ulaze

- ja odgovaram da ukoliko u procesu reprodukcije postoji A/D konverzija (potom i D/A) ne možemo govoriti o analognoj postavci

Svi smo saglasni da:

- D-klasa nije digitalno pojačalo

- kada se ulaz u pojačalo softverski konfiguriše da je očigledno da se to odvija u digitalnom domenu

- da kada kod Devialet imamo A/D konverziju prelazimo u digitalni domen u kojem se odvija RIAA ekvilizacija 

Da li smo saglasni da kada pri obradi signala ulazimo u digitalni domen  i izlazimo iz istog ne možemo govoriti o analognoj postavci?

 

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, Sloba said:

Analogija i konkretno gramofon će živeti još neko vreme, delom zbog istinskih ljubitelja starije generacije i delom zbog cool&fancy momenta koji gramofon svakako ima kao deo enterijera. CD je mrtav ili je na aparatima pa samo što nije. Biće sve teže generisati novu tražnju, prve kupce gramofona.

Streaming je budućnost i sadašnjost svakako. Nove generacije i uopšte način življenja nameću brzinu, praktičnost, jednostavnost, rečju convenience kao prioritet broj 1. Plus mobilne varijante, bežične slušalice koje se savršenu uklapaju u ovaj pajzaž.  

Zanimljivo je da cd kao nosac zvuka i dalje dominira u Japanu ( i u odnosu na striming servise).

Link to comment
Share on other sites

17 sati ranije, prophet said:

 

To što si napisao je isto kao kada bih ja parcijalno izdvojio u gornji citat samo ovaj deo i rekao da je govorio samo o ulaznom delu, što naravno ne bi bilo tačno tj. ne bi predstavljalo cellinu.

Još jednom:

- odgovrio sam članu @siroma da je to što je slušao analogna postavka, za razliku od Devialet kojeg je pomenuo

- @Zexx citira moj post u kojem govori da Devialet ne radi ništa drugačije osim što nema klasične analogne ulaze

- ja odgovaram da ukoliko u procesu reprodukcije postoji A/D konverzija (potom i D/A) ne možemo govoriti o analognoj postavci

Svi smo saglasni da:

- D-klasa nije digitalno pojačalo

- kada se ulaz u pojačalo softverski konfiguriše da je očigledno da se to odvija u digitalnom domenu

- da kada kod Devialet imamo A/D konverziju prelazimo u digitalni domen u kojem se odvija RIAA ekvilizacija 

Da li smo saglasni da kada pri obradi signala ulazimo u digitalni domen  i izlazimo iz istog ne možemo govoriti o analognoj postavci?

 

Dva dana me nije bilo pa sam nesto propustio.

Da bi se svi slozili oko boldovanog ( to jest i ja slozio) molim da se onda precizno definise digitalno pojacalo. Ako u pojacalu D klase na dva mesta postoji (PWM doduse) digitalni signal zar to nije digitalno pojacalo?

400px-Pwm_amp_svg.png.4e7a623bbbfd4316cab7c6a406194bf0.png

Ili je stvar nomenklature. PWM ne smatrate za dovoljno digitalan da bi se tako i zvao. Sta ako umesto ulazne konverzije ovom pojacalu dovedemo (posle C trouglica) DSD signal (koji je PWM)? Da li i tada to nije digitalno pojacalo?

Kako bilo , da ne rasplinjavamo temu u raspravu o buducnocti vinila i gramafona,  i ako se fokusiramo na ovaj konkretno IcePower , mogu samo da izjavim da ipak ima dobrih D class pojacala. Evo @Dacho preporucuje i NCore. Znaci ima ih jos sem IcePowera.

 Ako nekome treba snazno, kvalitetno pojacalo, odlicnih sonicnih karakteristika ( prirodnost, kontrola, vernost, prostorna definicija) za relativno nisku cenu ( smesno nisku u odnosu na brendirane gotove modele ove kategorije) toplo preporucujem da se poigra i sastavi ovako nesto.  Sklapanje je trivijalno i ne zahteva skoro nikakvo  znanje niti specijalne alate i metode za podesavanje.(osnovno skolsko znanje OTOa)

Svodi se maltene na sklapanje i skutijavanje.

PS. Sledi igranka sa odabirom preampa.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 10.12.2019. at 0:09, siroma said:

Slušali smo ploče a onda i isti taj materijal na Tidalu. Čisto da se zna.

Nemam iskustva sa Tidala, jel to zvuči isto tako kvalitetno kao dobar faljl sa HDD?

A i ta digitalija je više od 3x  jeftinija od analognog izvora, nije fer.:D

Link to comment
Share on other sites

33 minuta ranije, Nixie said:

Nemam iskustva sa Tidala, jel to zvuči isto tako kvalitetno kao dobar faljl sa HDD?

A i ta digitalija je više od 3x  jeftinija od analognog izvora, nije fer.:D

Prema mom iskustvu, u osnovnom setupu (sa klot eth kablom) postoji mala razlika u korist fajlova sa Melca (iz koga u Devialet signal ide kroz USB Chord Sarum Super Array, radi se o kablu vrednosti 1k £). Ko zna, mozda bi sa kompa/HDD-a bilo isto ili cak losije, ali ovu varijantu nisam probao. Razlika u korist "lokalnih" fajlova sa Melca se jednom reci moze opisati kao vitalnost, poseduje vise prisutnosti i prostornosti u odnosu na Tidal. Da ponovim, ovo sve u kombinaciji sa fabrickim eth kablom.

E sad, u mom licnom eksperimentu dodavanjem vrhunskog Wireworld Platinum Ethernet kabla (koji sam dobio na probu od Dejana iz M-Kabla), izmedju internet rutera i Melca - fakat za ogromnu vecinu audiofila prilicno "neracionalno ulaganje"* - zvuk sa Tidala se potpuno izjednacio sa Melcom. Mislim da bi na slepom testu malo ko uspeo da uoci razliku. Dakle, uz kvalitetnu kablazu i pratecu opremu, Tidal moze biti referentni izvor!

*postoji veliki izbor jefitnijih Ethernet kablova ovog i drugih proizvodjaca (ukljucujuci @zoranzu FTA), svakako vredi probati, cuje se razlika u odnosu na originalni "tagliatelle" kablic :D koji sam dobio uz Apple Airport Express.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, siroma said:

Sklapanje je trivijalno i ne zahteva skoro nikakvo  znanje niti specijalne alate i metode za podesavanje.(osnovno skolsko znanje OTOa)

Koliko me sećanje služi na OTO pola razreda  nije znalo ništa da napravi. Isto je bilo kod mog sina u razredu par decenija kasnije. Nastavnik im da dvojku da ne ponavljaju zbog OTO. :order

Živ nisam dok ne čujem to pojačalo. :D

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Nixie said:

Nemam iskustva sa Tidala, jel to zvuči isto tako kvalitetno kao dobar faljl sa HDD?

A i ta digitalija je više od 3x  jeftinija od analognog izvora, nije fer.:D

Pa otprilike tako. Ako je MASTER snimak , zvuci vrlo pristojno Toliko pristojno  da se ne setis da pustis CD (iz tog razloga nismo ni slusali CD medijume).

Apropo razlike u ceni , ja sam se odmah ogradio da je takva situacija. Ali sta je tu je. Ja nemam neka preterana iskustva sa malo skupljom digitalijom ali mi se javlja da bi cena digitalije koja nadsvira 5kEvriju vinil setup trebala da bude mnogo veca od 5k.

1 sat ranije, Филип said:

Prema mom iskustvu, u osnovnom setupu (sa klot eth kablom) postoji mala razlika u korist fajlova sa Melca (iz koga u Devialet signal ide kroz USB Chord Sarum Super Array, radi se o kablu vrednosti 1k £). Ko zna, mozda bi sa kompa/HDD-a bilo isto ili cak losije, ali ovu varijantu nisam probao. Razlika u korist "lokalnih" fajlova sa Melca se jednom reci moze opisati kao vitalnost, poseduje vise prisutnosti i prostornosti u odnosu na Tidal. Da ponovim, ovo sve u kombinaciji sa fabrickim eth kablom.

E sad, u mom licnom eksperimentu dodavanjem vrhunskog Wireworld Platinum Ethernet kabla (koji sam dobio na probu od Dejana iz M-Kabla), izmedju internet rutera i Melca - fakat za ogromnu vecinu audiofila prilicno "neracionalno ulaganje"* - zvuk sa Tidala se potpuno izjednacio sa Melcom. Mislim da bi na slepom testu malo ko uspeo da uoci razliku. Dakle, uz kvalitetnu kablazu i pratecu opremu, Tidal moze biti referentni izvor!

*postoji veliki izbor jefitnijih Ethernet kablova ovog i drugih proizvodjaca (ukljucujuci @zoranzu FTA), svakako vredi probati, cuje se razlika u odnosu na originalni "tagliatelle" kablic :D koji sam dobio uz Apple Airport Express.

Meni je Tidal WiFi-jem vezan pa nisam testirao razne UTP kablove. USB kablove jesam pa umalo ne izgibomo na onom forumu u diskusiji kako to da USB unosi razliku.

17 minuta ranije, Nixie said:

Koliko me sećanje služi na OTO pola razreda  nije znalo ništa da napravi. Isto je bilo kod mog sina u razredu par decenija kasnije. Nastavnik im da dvojku da ne ponavljaju zbog OTO. :order

Živ nisam dok ne čujem to pojačalo. :D

Pa sad kao u svakoj skoli. Znanje je prezentovano a od samog djaka zavisi da li ce da ga savlada. Neko moze da se provuce kroz skolu i da nista ne nauci a neko moze i da usvoji nesto.

Kad sam rekao da nije potrebno nikakvo ynanje ya sklapanje ovog pojacala mislio sam da nije potrebno znati elektroniku, lemljenje, podesavanje mirnih struja, ... Samo osnovno::nerd

-da te ne ubije struja ( da znas da povezes kabl za napajanje) ,

-da povezes dva chincha i

-4 izlazne buxne za zvucnike ( a da ne napravis kurcslus)

Samo sastavljanje pojacala je ko da sklapas LEGO.:order

Imas poziv da poslusas svakako. (ponesi neki aikido, bcf, tube preamp...):cheers

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...