Jump to content


Pojačala "D" klase?


Å¡ale

Recommended Posts

Ma u ovoj temi samo akademski pričam o D klasi. U cilju odgovora na pitanje: da li D klasa može da bude HiFi (daj bože i HajEnd)?

Dosadašnja moja iskustva (što samogradnja što brand) mi baš ne daje optimizam.

Jeste da je moj švajseraj bio sa super jeftinim TPA3116 ali ni sa Džef Rolandom nisam bio zadovoljan.

(Interesantno da je karakter zvuka isti. I kod skupog i kod jeftinog. Čisto, detaljno , sterilno,laid back, suženo). E sad sa tube preampom se malo popravio zvuk ali nemam dovoljno empirije da bi nešto tvrdio

 

Hteo sam da probam još i IcePower pre nego dignem ruke od D klase. Imam neku ponudu za ICEPOWER250A pa tra\im mi[ljenja i iskustva ovde po forumu.

Da ne trolujem temu mojim partikularnim slučajem ali za moje Audience preporuč;uju da se pogone nekom D klasom (T)

 

https://www.tnt-audio.com/ampli/va_audiophile_one_e.html 

a1_interior.jpg  a2.2.jpg

kao i dizajner ovog pojačalca je iz Clairaudienta .

One mi za sada lepo rade na lampe.

@Филип Ne znam zašto si skeptičan za 50W na Audience. Nisu oni zamišljeni da tresu sobu i izbijaju vrata iz futera več da lepo i verno sviraju. A to se postiže i sa 30ak W. Ne treba ih siliti da rade nešto zašta nisu planirani.

Terao ih ja i nekim klasičnim pojačalima od 100tinakW

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1 sat ranije, siroma said:

Ja bih rekao da je ovo greška i da se cena odnosi samo na napajanje, a ne kako u naslovu piše plus još dva modula.

Sada videh ovo

https://it.aliexpress.com/item/ICEPOWER-power-amplifier-fittings-Digital-power-amplifier-module-ICE250A-Professional-power-amplifier-board/32714965832.html

pa je možda i moguće.:huh:

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, siroma said:
Spoiler

One mi za sada lepo rade na lampe.

@Филип Ne znam zašto si skeptičan za 50W na Audience. Nisu oni zamišljeni da tresu sobu i izbijaju vrata iz futera več da lepo i verno sviraju. A to se postiže i sa 30ak W. Ne treba ih siliti da rade nešto zašta nisu planirani.

Skeptičan sam samo iz razloga što su male kutije po pravilu uvek gladne struje, i traže dovoljno gasa da bi se zvučno otvorile, tj. da bi se formirala pozornica, kada već govorimo o vernoj reprodukciji (isključujući najniži spektar). 

Ali ako se slušaju u manjoj prostoriji na kvalitetnom pojačalu, onda povlačim reč. :)

Znam za jako dobra pojačala u rangu do 50-ak vati koja rade radnju samo tako. Jedno od takvih je i Lavardin IT koga sluša naš forumski kolega, doduše na većim podnostojećim kutijama ali iste nominalne osetljivosti kao pomenuti Audience.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Gox co. said:

https://www.player.rs/bezicni-muzicki-sistemi/denon-heos-amp/pro/7993

Meni se ovo svidelo jako... Sve integrisano, svira odlicno... Za ove novce, nema bolje.

Ovaj Heos nisam baš načisto šta je ali generalno DENON  je jako dobra firma ( relativno potcenjena kod nas). Tj firma koja ima neke vrlo dobre modele.. Ono što je meni interesantno je ovaj https://www.whathifi.com/news/denon-unveils-dra-100-network-stereo-receiver model.

Ja doduše imam nešto slično u B sistemu, od Denon DRA F100 modela. Ugradio sam streamer i preko Audio Alchemy daca to svira neverovatno dobro. Doduše to je tranzistorac a ne D klasa ( možda zato i svira dobro  :rolleyes: )

https://www.picclickimg.com/00/s/MTYwMFg5MDA=/z/B4oAAOSwz71ZWmVP/%24/Denon-DRA-F100-HiFi-Component-System-CD-Tape-Amp-Receiver-_57.jpg

Generalno zašto se bakćem sa ovom D klasom je moja ideja da napravim neki All in One system kao što je na primer PeachTree Audio

Lampaški preamp, mrežni (NET) i digitalni (DAC) ulazi, pojačalo D klase ( a možda i ne mora D klasa)
 
15 sati ranije, Филип said:

Skeptičan sam samo iz razloga što su male kutije po pravilu uvek gladne struje, i traže dovoljno gasa da bi se zvučno otvorile, tj. da bi se formirala pozornica, kada već govorimo o vernoj reprodukciji (isključujući najniži spektar). 

Ali ako se slušaju u manjoj prostoriji na kvalitetnom pojačalu, onda povlačim reč. :)

Znam za jako dobra pojačala u rangu do 50-ak vati koja rade radnju samo tako. Jedno od takvih je i Lavardin IT koga sluša naš forumski kolega, doduše na većim podnostojećim kutijama ali iste nominalne osetljivosti kao pomenuti Audience.

Ove kutije umeju da zasviraju neverovatno dobro ( za svoju veličinu) Na švajserskom forumu sam započeo neki opis testa ovih kutija sa raznim pojačalima i rezultati su bili u najmanju ruku iznenadjujući. Neka pojačala od kojim sam iočekivao dosta su se načisto obrukala(Rotel) a lampe  sa relativno malo snage u odnosu na tranzistore(VTL i diy Jadis) su ih raspevale samo tako.

Dakle i dalje u potrazi za dobro zvučećim pojačalom malih gabarita. ne nužno D klase.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
2 sati ranije, ivanp said:

Kakva su to MOSFET Class D pojačala? 

Mislim da su sva D class sa mosfet i njima sličnim tranzistorima u izlazu. Oni se i inače koriste i za čoperska napajanja i ostale prekidačke namene jer su u toj funkciji puno bolji od bipolarnih tranzistora.

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, ivanp said:

Ovde se stalno pominju Ice power moduli a ovi Pajonirci pričaju o mosfetovima? Zato sam pitao. Da li se u opšte radi o uređajima koji rade po istom principu?

Pioneer očigledno gura neku marketinšku priču za koju misli da "dobro zvuči" i da će biti bolje prihvaćena kod potencijalnih kupaca... Prvi deo rečenice koji se odnosi na tip korišćenih tranzistora je potpuno nebitan jer takve tranzistore koriste praktično svi proizvođači modula koji rade u D klasi, uključujući i pomenuti ICEpower. Takođe, deklarišu ovo pojačalo kao digitalno, što je netačno, jer pojačala u D klasi to svakako nisu, niti ovo pojačalo ima digitalne ulaze, pa ne spada u kategoriju uređaja gde se digitalni signal od ulaza do izlaza nigde ne konvertuje u analogni, da bi se barem smatralo digitalnim.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Evo sad malo elaboriranih iskustava . Slušano u B sistemu . "A" još ne stiza na red.

Tannoy 603ke, 86dB osetljivost  6 Ohma nominal 4 Ohma minimum

Izvor HP Prodesk Mini ,Tidal, JLSounds na Aurex preamp pa na IcePower. lampaški buffer još ne ulazi u igru.

Slušanje nekih LIVE nastupa. Sem dosadašnjih utisaka da je puno detalja, dobro definisanih u prostoru, odlična stereo separacija novi momenat da je sve "oživelo". Mnogo sugestivniji utisak LIVE nastupa. (Utrčaše Cigani u sobu).

Ja za sada prezadovoljan dosadašnjim slušanjem.

878608529_Bsetup.thumb.jpg.780e4f12ac1896a489e05fad755b4ab6.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...