Jump to content


Pojačala "D" klase?


Å¡ale

Recommended Posts

Rad jednog domaćeg konstruktora. Gore Dynaudio visokotonac u horni (ne znam koji) i Altec Lancing 15 iz 1950-60'ih :)

Dobro, to nije baÅ¡ najsrećnije uparivanje (zvuÄnici 98db osetljivosti) i mislim da je to bilo viÅ¡e za probu. Ali ako je n-core radio lepo na visokoosetljivim kutijama, bez nus artefakta znaÄi da je dobro konstruisan. Ja ih nisam sluÅ¡ao ali sam Äuo jako pozitivne utiske o kombinaciji sa planarima. :wave2

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ProÄitao Hi Files broj 19 i napise o svim klasama pojaÄivaÄa.

D klasa ima jedan posto izobliÄenja .

A odstupanja od zadate frekvencijske karakteristike može biti i do 10 db a kod drugih klasa je za 4 oma do 0,3 db.

Zvukovno su kažu transparentni.

Primenjuju se kod potrebe za malim dimenzijama;desk top raÄunara i aktivnih subwofera.

Npr:PojaÄalo Tangent Exseo amp 60 w,za detaljnije vidite videosell.it. ;-)  :wave2

Hvala na odzivu!

Link to comment
Share on other sites

Dobro, to nije baÅ¡ najsrećnije uparivanje (zvuÄnici 98db osetljivosti) i mislim da je to bilo viÅ¡e za probu. Ali ako je n-core radio lepo na visokoosetljivim kutijama, bez nus artefakta znaÄi da je dobro konstruisan. Ja ih nisam sluÅ¡ao ali sam Äuo jako pozitivne utiske o kombinaciji sa planarima. :wave2

BaÅ¡ tako. Ti zvuÄnici su bili za probu, i jako je dobro odradio NuForce. Posle je NuForce zavrÅ¡io na planarima.

Sledeće je testiranje pojaÄala sa mojim Lowther i Raal zvuÄnicima, Äisto iz radoznalosti :bounce

Link to comment
Share on other sites

BaÅ¡ tako. Ti zvuÄnici su bili za probu, i jako je dobro odradio NuForce. Posle je NuForce zavrÅ¡io na planarima.

Sledeće je testiranje pojaÄala sa mojim Lowther i Raal zvuÄnicima, Äisto iz radoznalosti :bounce

Trebalo bi da je n-core u pitanju?

Link to comment
Share on other sites

Ja koristim dva Jeff Rowlanda 102s i prezadovoljan sam (toliko da se necu vise vracati na A klasu), probao sam i nuforce 8.02 i Reference 9 mono blokove ali mi nisu legli. Prijatelj koristi Hypex 2k monoblokove u DIY varijanti za basove za RAAl Ethernity zvucnik i jako je zadovoljan.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam vec nekih 8 godina na D klasi i ne pada mi na pamet da bi isao nazad na A, AB klasu. Ovaj segment se razvija astronomskom brzinom, sa modela u model je performansa sve bolja i bolja, sto se ne moze kazat za klasicka pojacala gdje je vec godinama dosadno jer se nista ne dogadja i nema nekog poboljsanja.

Moderna D klas pojacala nemaju zvucno nista zajedno sa starim primjerkima koji su zaista svirali nikakvo i zbog toga opravdano dosli na los glas i mnogi audiofili na temelju losih iskustava sa proslosti imaju predrasuda zbog kojih apriori zavracaju ovu tehnologiju. Novodobni D klas proizvodjaci se svaki na svoj nacin trude inovativnim pristupom zaobici limitacije D klase zbog kojih su stari primjerci dosli na los glas i ovo im uspjeva. Uzorak superiorne D klas integracije su Hypex Ncore 400 i 1200 moduli kombinirani sa Hypex switcherskim napajackim modulima. Izoblicenja ekstremno mala sto se u praksi rezultira nevjerovatno dubokim rezolutivnim 3D rentgenskim uvidom u muzicko tkivo. Ljubiteljima toplih, romantickih, mekanih zademfanih pojacala se zbog "previse svega" vjerovatno nece svidjat, dok ce ljubitelji natur nekolorirane reprodukcije doci na svoj racun.

Link to comment
Share on other sites

ej mlatite praznu slamu pa to tije , vi koji imate takvu opremu kakvu kolekciju nosaÄa zvuka imate 10 15 cd i stotinak ploÄa , vi ste viÅ¡e za neki inženjerski forum ili druÅ¡tvenu mrežu bogatih 

 

Ljubitelji automobilizma ne razgovaraju samo o tome kako su stigli od taÄke A do taÄke B, već i o automobilu i njegovim tehniÄkim karakteristikama.

Fotografi ne razovaraju iskljuÄivo o kvalitetu / umetniÄkoj vrednosti fotografije, već vrlo Äesto razmenjuju miÅ¡ljenja o objektivima, tehnici fotografije itd.

Hi-Fi nije iskljuÄivo muzika. U velikoj meri to je tehnika koja omogućava "vernu reprodukciju zvuka", a u odreÄ‘enoj meri naravno i subjektivni osećaj / ezoterija.

Koga zanima samo i iskljuÄivo muzika, on verovatno iskljuÄivo ide na koncerte, ili svira instrument - a ne kritikuje ljubitelje Hi-Fi-a da na Hi-Fi forumu razgovaraju o tome.

Link to comment
Share on other sites

Yamaha ima ovaj model digitalnog stereo pojacala snage i pretpojacala.

Koliko je dobro ne znam, ali znam da je skupo mnogo!

 

Evo slike:

 

5826_big.jpg

 

..a ovako izgleda iznutra:

 

yamaha_digitalamp_inside.jpg

 

..otvara se ko fijoka:

 

YamahaMX-D1view001.jpg

 

..a ovo mu je pripadajuci ''passive controller'' ili ti preamp:

 

20110225_1858733.jpg

 

..i otpozadi:

 

ypc1_back.JPG

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

vredi  sve probati ....nCore sa linearnim a bogami i sa SMPS-om radi odlično . ICE je takođe dobar . Ima razlike između svega i treba pronaći šta najbolje paše u ostatak sistema ali i šta je izvodljivo finansijski.

Slušao Auralic Merak sa linearnim napajanjem , zvuči brutalno. Cena je takođe malo jača. Sa SMPS napajanjem se dobije više snage za manje pare ali ne mogu da tvrdim da se nešto značajno gubi na kvalitetu.

 

Link to comment
Share on other sites

39 minuta ranije, lalelala said:

vredi  sve probati ....nCore sa linearnim a bogami i sa SMPS-om radi odlično . ICE je takođe dobar . Ima razlike između svega i treba pronaći šta najbolje paše u ostatak sistema ali i šta je izvodljivo finansijski.

Slušao Auralic Merak sa linearnim napajanjem , zvuči brutalno. Cena je takođe malo jača. Sa SMPS napajanjem se dobije više snage za manje pare ali ne mogu da tvrdim da se nešto značajno gubi na kvalitetu.

 

 

On 30.5.2013. at 12:33, suca77 said:

Negde sam vec pisao da sam u vise navrata cuo  ne obicna vec hi - end skupa pojacala u  D klasi  i to je bilo ogomno razocarenje od New Force najaci   model  9 i  model ispod  pa do Jeff Rowlanda continius 500  koji kosta abnormalno mnogo para . Kod kolege Danijela Sony avr neki  master pro 7100 es  dig . . pojacalo svira za sve pare ali bih da napomenem da je to ipak sistem pravljen pre svega za vrhunske domete u 7.1 zvuku pa posle sta ostane za stereo a to sto je ostalo je dosta dobro

Švajserski crv me tera da isprobam neki D class ali moja ( a i Suca77)slušna  iskustva me hlade od toga.

Naravno i cena je značajan faktor. Ne pada mi na pamet da "puknem" ogromne pare na D klasu i budem razočaran ( i izlihtan) ako za mnogo manje pare mogu da "našvajsujem" neko klasično ( staklići , pesak , svejedno) pojačalo koje će "saraniti" D klasu.

Jeste D klasa , malečka , hladna i jaka ali meni sad i ne treba snaga preko 50ak W.

Sad imam neku ponudu za dva IcePowera po 250 W sa SMPSom ( i pripadajućim kablovima koje je jako teško nabaviti)po pristupačnoj ceni ali nisam pametan da li da se upustim u tu igranku. Plašim se (soničnog) razočaranja. Možda neku tube preamp tu može da izvadi stvar?

Link to comment
Share on other sites

Ako ti je 50w dovoljno za zahteve zvucnika sto se uopste smaras sa D klasom.Kupi,ili nasvajsuj nesto sa lampama ili nesto kvalitetno nize snage...

Tamo gde treba velika snaga imao sam prilike da cujem da d class radi odlicno.Laletov zvucnik je promenjen do neprepoznavanja i u losem kontekstu pominjani Jeff Roland je zvucao odlicno,kao i jeftinija zamena koju je Lale naknadno kupio.Previse se generalizuje na ovom forumu.Ta pojacala visoke snage su zamenula da najblaze kazem vrlo uspesno Karan ...i sad bi trebalo da zakljucim da karanov amp ne valja iz jednog ili dva slusanja sa zvucnicima sa kojima se nikako ne slaze.Malo morgen... eno u drugom sistemu radi odlicno.

Link to comment
Share on other sites

 

Sondek je u pravu , uzmi na probu neke lampe ...

Mislim da je neki sličan  Jeff Rowland mono blok 1000 W /4 Ohm je bio kod mene .... sa Gidjginim preampom to je kidalo !

Nešto slabija nCore 500 jezgra  sa SMPS napajanjem (700W /4 Ohm) takođe sa Giđginim preampom ubijaju kako dobro sviraju ....između ova dva ima razlike u mišićima i detaljima ali manje više to je tu negde. 

Koje kutije treba da pogoniš ?

Link to comment
Share on other sites

  • Willi Studer changed the title to Pojačala "D" klase?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...