Jump to content


Knosti Record Cleaner


ivcha1976

Recommended Posts

Meni su jednom davno bile navratile komsije u trenutku kada sam uz pomoc apotekarske vage razmeravao hemikalije za razvijac za crno beli film.

 

Njihov izraz lica, kada su u pozadini ugledali sto sa preciznom vagom okruzenom papiricima sa kupicama belog praha, je bio "priceless"!  :D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 304
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Skala na kujinskim pomagalima je srecom podjednako neprecizna za sve,terate malo mak na konac, k'o slovenci u kafani.Ako mixer ekipa i piće placa odvojeno jav'te da ne dolazim,slab sam na racunu   :D  

P.S.Ako neko ima menzuru to naravno jeste resenje da se precizno podeli tecnost,Btw.inzenjer hemijske tehnologije sam po struci pa znam sta je menzura ,a i ringe bogami .

Link to comment
Share on other sites

Skala na kujinskim pomagalima je srecom podjednako neprecizna za sve,

Jednako je neprecizna za sve, sem za poslednjeg u redu! :D

Ako je recimo skala na posudi pogresna za koji procenat u plusu, prilikom odmeravanja ce svi dobiti po malo vise,

...sem poslednjeg ucesnika u raspodeli, za koga ce u originalnoj flasi ostati primetno manje tecnosti,

proporcionalno iznosu procenta greske menzure pomnozenog sa brojem ljudi koji u istoj ucestvuju.

A moze mu ostati i vise u slucaju greske u suprotnom pravcu!  ;)

 

Naravno, u nedostatku prave laboratorijske menzure se uz trial/error metodu moze utvrditi koliko zenina gresi, pa se tako svima ipak moze sve jednako podeliti.  :thumbsup2

Mi smo onomad imali moju, pa smo posao lako i bezbolno zavrsili.

Link to comment
Share on other sites

PS

Ovde je vec pomenuto da nije lose da flase za razmeravanje budu nove, kako Tergitol ne bi bio zagadjen.

Ne zaboravite da kazete zenama da dobro operu kuhinjske merice od brasna/secera/ulja/itd! :)

 

PS2

Jos bitnije: da ih kasnije ponovo operu od Tergitola i to dobro, kako vam kolaci ne bi bili, u najboljem slucaju, neobicnog ukusa!!!  :D

Tergitol nije naivna hemikalija, koncentrat koji cete razmeravati je izuzetno jak,

meni je i ovaj radni 0.05% rastvor nagrizao prste kada nisam pazio i dugo drzao ruke potopljene prilikom pranja.

 

Ako su merice plasticne mogu biti nezgodne za pranje, posto se hemikalije mogu upiti u njih.

Link to comment
Share on other sites

Mene viÅ¡e zanima da naÄ‘em adekvatnu ambalžu za Äuvanje i jednu pipetu, da mogu da pravim rastvor (tresu mi se ruke). A kako ćemo da razmerimo, nisam pitao.

Kuja ovog puta nije meÄ‘u naruÄiocima druže Sondek, a menzuru je on pominjao.

https://www.kupindo.com/Za-masine-i-alate/21065781_Pasterova-pipeta-PVC-3-ml-nesterilna

Link to comment
Share on other sites

Staklene graduirane pipete su sledeca stvar na spisku za nabavku! 

 

15.jpg

 

Ja sam onomad pokusao da kupim jednu,

nasao firmu koja bi mi izasla u susret posto inace ne rade sa fizickim licima,

ali ipak nisam nista uradio posto ih ne prodaju na komad.

 

Zaboravio sam koja je bila minimalna kolicina, mislim da je bilo najmanje 10 kom.

 

Drugar je obecao da ce uz svoja poznanstva pokusati da mi nabavi koju, ali do sada nije uspeo.

 

Znaci, evo predloga za sledecu grupnu kupovinu! :)

 

Kolicina Tergitola koja ide u 1L radnog rastvora je 0.5ml, znaci pipete moraju biti odgovarajuce - idealno 1ml ili 2ml.

 

 

Ja se za sada snalazim sa spricom za insulin za dijabeticare u koji staje 1ml.

Ima ih u svakoj apoteci i nisu skupi:

 

post-8784-0-87423700-1427117599_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

Kako mislite to da koristite, jel svi odreda imate ove Knostije ili neka druga metoda?

 

 

Ja imam Knosti, pretpostavljam i ostali. A ako nemaju, nabaviće. ;)

 

 

 

Ne zaboravite da se u uputstvu Americke kongresne biblioteke koje sam postavio na pocetku ove teme...

http://www.hi-files.com/forum/index.php?/topic/25568-knosti-record-cleaner-as-milos-suggested/page-2#entry485467

 

...kaze da se ploce posle Tergitola trebaju isprati destilovanom vodom:

 

5. To clean discs by hand: Spray the solution onto the surface of the grooved or optical disc; wipe off solution and surface contaminants with a non-abrasive, lint-free lens cloth; thoroughly rinse with deionized water; dry the disc with a dry, clean, nonabrasive, lint-free lens cloth.

5. To use the solution in a mechanized cleaner: Put just enough solution into the cleaner reservoir so that fresh solution is used each day or remove the solution every day and store in a non-food refrigerator; thoroughly rinse disc with deionized water (do not allow any cleaner solution to remain on disc); dry the disc with a dry, clean, nonabrasive, lint-free lens cloth.

Ja sam zato kupio dva Knostija, jedan za Tergitol, drugi za destilovanu vodu.

Link to comment
Share on other sites

Ako neko nije citao temu od pocetka, vec se sada samo ukljucio u grupnu kupovinu, mozda ova dva stara posta pomognu novim korisnicima...

(1) Na pojedinim primercima Knostija se pojavljivala rdja na metalnom telu cetkica, (2) potreban je "burn-in":

 

Par saveta za buduce novopecene vlasnike Knosti-ja.... :)

 

1)

 

Posle zavrsenog pranja ploca isperite i ocedite Knosti kadicu a zatim sipajte alkoholno sirce da prekrije cetkice i ostavite ga da tako odstoji. 

 

Sirce posle vratite u flasu za kasnije ponovno koriscenje, a cetkice nemojte ispirati, bitno je da ostanu natopljene sircetom i da se tako osuse. 

 

Ovo radite posle svakog pranja.

 

Neke od novijih serija Knostija izgleda da imaju problem sa metalom koji drzi dlake cetkica na okupu i koji moze da pocne da rdja. 

 

To se desilo i meni, dok recimo Ivcha nema taj problem.

 

 

Na svu srecu sam se setio stare fore sa sircetom koje skida rdju i sprecava je. :thumbsup2

 

Od kada ovako radim, pocetni zametak rdje se potpuno povukao, a nova se ne pojavljuje.

 

Kada sam problem prvi put primetio, pisao sam Knosti-ju.

Bili su vrlo fini i odmah su mi besplatno poslali dva seta (4 kom) rezervnih cetkica.

Posto sam u medjuvremenu resio problem uz pomoc sirceta, odlozio sam ih u fioku. :)

 

 

2)

 

Cetkice kada su sasvim nove imaju neku svoju ultra sitnu prasinu zaostalu od proizvodnje. 

 

Ona tokom prvih nekoliko koriscenja potpuno nestane - "burn-in" period kao u svemu vezanom za hi-fi :)

 

ali mozda nije lose da se pre prvog koriscenja cetkice na suvo sto bolje protrljaju necim, da sto vise te fine prasine izadje.

 

Ja sam koristio tanku olovku koju sam provlacio gore-dole kroz prorez izmedju cetkica.

Metod sa dva Knostija i destilovanom vodom :nerd :

 

....

 

 

Mozda se onda moze kupiti i jos jedna dodatna kadica za destilovanu vodu, sto kvalitet ciscenja moze podici na znatno visi nivo.

 

 

U destilovanoj vodi se odstranjuje sav zaostali Tergitol, a to se preporucuje i u onom originalnom Library of Congress tekstu:

 

http://www.hi-files.com/forum/index.php?/topic/25568-knosti-record-cleaner-as-milos-suggested/page-2#entry485467

 

5. To use the solution in a mechanized cleaner: Put just enough solution into the cleaner reservoir so that fresh solution is used each day or remove the solution every day and store in a non-food refrigerator;

thoroughly rinse disc with deionized water (do not allow any cleaner solution to remain on disc);

dry the disc with a dry, clean, nonabrasive, lint-free lens cloth.

 

 

 

 

Moj postupak je sledeci:

 

U prvom Knosti-ju drzim Tergitol, a u drugom destilovanu vodu za ispiranje i uklanjanje "hemije" iz brazdi, 

 

Izmedju dva Knosti-ja, znaci pre kupke u destilovanoj vodi a posle pranja Tergitolom, tusiram vinil sa jakim mlazom vode uz pomoc glave za masazu. 

 

Kada zavrsim tusiranje, uz pomoc rucne prskalice natopim plocu destilovanom vodom pre nego sto je stavim u drugi Knosti za finalno ispiranje.

 

 

Posle Knostija sa destilovanom vodom,

 

ploce stavim u sendvic izmedju dve Vileda NanoTech Micro microfiber krpe, one guste sto ne pustaju dlacice.

 

Pritiskam i trljam rukama sve zajedno, tako da se sav visak vode upije u krpe. Posle toga, ploca je skoro potpuno suva.

Slika sa TNT sajta, ovako otprilke izgleda i moj setup:

disco_antistat.jpg

Vileda krpe koje koristim za susenje:

 

 portrait.gif

Link to comment
Share on other sites

Pa sa obzirom na to da na Ebay-u koÅ¡ta oko 40€ + poÅ¡tarina, to 60€ na KP, sad i odmah i nije mnogo. Ja sam doduÅ¡e dobro proÅ¡ao, em je bila promo cena u Italiji, em sam imao od Ebaya neki vauÄer (to su mi redovno davali na poÄetku, a Knosti je bio jedan od prvih predmeta koje sam pazario nakon registracije), em mi sestra živi u Veneciji, pa je i poÅ¡tarina bila simboliÄna, tako da sam sve skupa platio 30€.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...