Jump to content


Knosti Record Cleaner


ivcha1976

Recommended Posts

Pazi, s obzirom da je u pitanju nejonizujući deterdžent, koliko ja znam na sobnoj temperaturi može da stoji veÄno, poÅ¡to ne reaguje sa vodom (u pitanju je 70% meÅ¡avina sa vodom), kiseonikom i materijalom boce u kojoj se nalazi (po meni bi ovde najbolja opcija bilo staklo, zato Å¡to je najinertnije).

http://www.sigmaaldrich.com/catalog/product/sigma/np40s?lang=en&region=SX

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 304
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pazi, s obzirom da je u pitanju nejonizujući deterdžent, koliko ja znam na sobnoj temperaturi može da stoji veÄno, poÅ¡to ne reaguje sa vodom (u pitanju je 70% meÅ¡avina sa vodom), kiseonikom i materijalom boce u kojoj se nalazi (po meni bi ovde najbolja opcija bilo staklo, zato Å¡to je najinertnije).

http://www.sigmaaldrich.com/catalog/product/sigma/np40s?lang=en&region=SX

 

Nije ti dobar link. Ovaj koji si postavio je za Tergitol NP-40.

 

Ja sam onomad za nas narucio Tergitol 15-S-7 sa ovog linka: http://www.sigmaaldrich.com/catalog/product/sigma/15s7?lang=en®ion=SX

 

Cisto da ne padne narudzbina za pogresan (ima ih nekoliko razlicitih), koji je usput i skuplji...  :)

 

.

Link to comment
Share on other sites

Oko 120 eur.

 

Nije u pitanju postarina, nego su u pitanju troskovi uvoza koji mora da se obavi preko firme koja je ovlascena za rad sa hemikalijama.

 

Kada sam ga narucivao prvo su proveravali u koju klasu hemikalija spada, posto neke opasne mogu da budu prodate samo specijalizovanim ustanovama.

 

U suprotnom bismo svi mogli da kod kuce pravimo bombe. :)

Link to comment
Share on other sites

p.s. Sad Äitah o ovom Tergitolu, raznih oznaka ima. Kako znamo da je baÅ¡ ovaj 15....najbolji za ovu radnju?

Nisi pazio na casu! :D Koristimo iskljucivo 15-S-7.

Ranije su se koristili pomesani 15-S-3 i 15-S-9, ali ih je 15-S-7 sada zamenio.

Procitaj temu od pocetka! To jest od ovog mog posta (br 25):

http://www.hi-files.com/forum/index.php?/topic/25568-knosti-record-cleaner-as-milos-suggested/page-2#entry485467

 

Link to comment
Share on other sites

Ja ću da pogledam da li mogu da nađem neku firmu preko koje bi išla nabavka, pa javljam.

 

Već sam zamolio prijatelja koji ima hemijsko da se raspita i kontaktirao je uvoznika preko kog on nabavlja, te ćemo u ponedeljak dobiti informaciju i ponudu. Hajde da saÄekamo to, pa vidimo ko će koliko, možda bude jeftinije, pa se predomislimo u vezi koliÄine itd. Nije ni ovako neka cena od koje se pada u nesvest, s obzirom na to da 1/4 l traje proseÄnom audiofilu kol'ko oćeÅ¡, znaÄi kupiÅ¡ sad pa možda nikad viÅ¡e, ali idu letovanja, pa pretpostavljam da svi kalkuliÅ¡emo i zbog toga (uzeli bi po 125 ml. a možda bi i 250ml...).

Link to comment
Share on other sites

Par saveta za buduce novopecene vlasnike Knosti-ja.... :)

 

1)

 

Posle zavrsenog pranja ploca isperite i ocedite Knosti kadicu a zatim sipajte alkoholno sirce da prekrije cetkice i ostavite ga da tako odstoji. 

 

Sirce posle vratite u flasu za kasnije ponovno koriscenje, a cetkice nemojte ispirati, bitno je da ostanu natopljene sircetom i da se tako osuse. 

 

Ovo radite posle svakog pranja.

 

Neke od novijih serija Knostija izgleda da imaju problem sa metalom koji drzi dlake cetkica na okupu i koji moze da pocne da rdja. 

 

To se desilo i meni, dok recimo Ivcha nema taj problem. :)

 

 

Na svu srecu sam se setio stare fore sa sircetom koje skida rdju i sprecava je. :thumbsup2

 

Od kada ovako radim, pocetni zametak rdje se potpuno povukao, a nova se ne pojavljuje.

 

Kada sam problem prvi put primetio, pisao sam Knosti-ju.

Bili su vrlo fini i odmah su mi besplatno poslali dva seta (4 kom) rezervnih cetkica.

Posto sam u medjuvremenu resio problem uz pomoc sirceta, odlozio sam ih u fioku. :)

 

 

2)

 

Cetkice kada su sasvim nove imaju neku svoju ultra sitnu prasinu zaostalu od proizvodnje. 

 

Ona tokom prvih nekoliko koriscenja potpuno nestane - "burn-in" period kao u svemu vezanom za hi-fi :)

 

ali mozda nije lose da se pre prvog koriscenja cetkice na suvo sto bolje protrljaju necim, da sto vise te fine prasine izadje.

 

Ja sam koristio tanku olovku koju sam provlacio gore-dole kroz prorez izmedju cetkica.

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Ako vam ne treba Knosti tecnost posto se kupuje Tergitol, a nisu neophodni ni oni dodaci tipa levak za sipanje i filtriranje i drzac za susenje ploca,

 

moze se proci ultra jeftino ako imate mogucnost da narucite odvojene delove sa eBay-a.

 

 

Sve sto vam je potrebno je osovina sa stitnikom za etikete: 

 

http://www.ebay.de/itm/Etikettenschutzer-Platten-Spanner-fur-Knosti-Vinyl-Schallplatten-Waschmaschine-/360936924435

 

...i kadica sa cetkicama:

 

http://www.ebay.de/itm/Ersatzwanne-fur-Knosti-Disco-Antistat-mit-Bursten-/390866393212

 

 

Znaci sve zajedno izadje na oko 30 eur plus postarina, carine nema jer cena ne prelazi 50 eur.

Link to comment
Share on other sites

Jbg... Verovatno se mogu naci odvojeni delovi i negde drugde.

 

 

Mozda se onda moze kupiti i jos jedna dodatna kadica za destilovanu vodu, sto kvalitet ciscenja moze podici na znatno visi nivo.

 

 

U destilovanoj vodi se odstranjuje sav zaostali Tergitol, a to se preporucuje i u onom originalnom Library of Congress tekstu:

 

http://www.hi-files.com/forum/index.php?/topic/25568-knosti-record-cleaner-as-milos-suggested/page-2#entry485467

 

5. To use the solution in a mechanized cleaner: Put just enough solution into the cleaner reservoir so that fresh solution is used each day or remove the solution every day and store in a non-food refrigerator;

thoroughly rinse disc with deionized water (do not allow any cleaner solution to remain on disc);

dry the disc with a dry, clean, nonabrasive, lint-free lens cloth.

 

 

 

 

Moj postupak je sledeci:

 

U prvom Knosti-ju drzim Tergitol, a u drugom destilovanu vodu za ispiranje i uklanjanje "hemije" iz brazdi, 

 

Izmedju dva Knosti-ja, znaci pre kupke u destilovanoj vodi a posle pranja Tergitolom, tusiram vinil sa jakim mlazom vode uz pomoc glave za masazu. 

 

Kada zavrsim tusiranje, uz pomoc rucne prskalice natopim plocu destilovanom vodom pre nego sto je stavim u drugi Knosti za finalno ispiranje.

 

 

Posle Knostija sa destilovanom vodom,

 

ploce stavim u sendvic izmedju dve Vileda NanoTech Micro microfiber krpe, one guste sto ne pustaju dlacice.

 

Pritiskam i trljam rukama sve zajedno, tako da se sav visak vode upije u krpe. Posle toga, ploca je skoro potpuno suva.

Slika sa TNT sajta, ovako otprilke izgleda i moj setup:

disco_antistat.jpg

Vileda krpe koje koristim za susenje:

 

 portrait.gif

Link to comment
Share on other sites

Ima na ebay.it i za par evra jeftinije. PoÅ¡tarina je u okviru Italije oko 5-6 evra, a ima i opcija make offer, pa se dogovoriÅ¡. To sve pod uslovom da se ima tamo neko na Äiju adresu se Å¡alje, pa onda kad neko prolazi ponese. Sve piÅ¡em iz razloga Å¡to Äesto prodavci neće da Å¡alju u Srbiju. Ja sam tako kupio nekoliko stvari. Parola snaÄ‘i se!

Link to comment
Share on other sites

.Ovo mi ne zvuÄi ok.

 

Zasto?

 

Ja ovako perem vec neko vreme i rezultati su savrseni, ako nisu bile u startu previse/trajno ostecene, ploce posle tretmana izgledaju i sviraju kao nove.

 

EDIT:

Aha, sada mi je jasno posle tvog edita...

 

...ObiÄna voda ima kamenac i zato se izbegava.

Citaj pazljivije :) :

 

Izmedju dva Knosti-ja, znaci pre kupke u destilovanoj vodi a posle pranja Tergitolom, tusiram vinil sa jakim mlazom vode uz pomoc glave za masazu. 

 

Kada zavrsim tusiranje, uz pomoc rucne prskalice natopim plocu destilovanom vodom pre nego sto je stavim u drugi Knosti (sa destilovanom vodom*) za finalno ispiranje.

 

 

Posle Knostija sa destilovanom vodom,

 

ploce stavim u sendvic izmedju dve Vileda NanoTech Micro microfiber krpe, one guste sto ne pustaju dlacice.

 

Pritiskam i trljam rukama sve zajedno, tako da se sav visak vode upije u krpe. Posle toga, ploca je skoro potpuno suva.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...