Jump to content


Prva HiFi stereo konfiguracija


jocky

Recommended Posts

 

Pošto se osetljivost kutije daje na rastojanju od 1 m onda je obrazac za gubitke,- db =10 log L1*Lo, a pošto je Lo= 1 m onda je -db = 10 log L1.

NPR: za rastojanje od 3,5 m je 10 log 3,5 =5,5 db Å¡to se slaže sa mojom raÄunicom u  potpunosti!

Ja sam uzimao u obzir i kubaturu prostorije.

 

Ha, kakav lik. PrilagoÄ‘avaÅ¡ formulu onome kako ti odgovara. :ruganje To treba da izgleda ovako:  -10*log(L/L0)2

s tim Å¡to sam prvobitno izbacio L0 jer je 1 m.

 

Ili pogledaj u knjizi Ozrena Bilana : "Akustika Prostorija", konkretno o ovome poglavlja 1.8.1. i 1.8.2. ( -20*log(R))

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mislim da bespotrebno napravismo veliku teoriju a covek je postavio prilicno jednostavno pitanje...

Taj ROKSAN ima 125Wpc into 8 ohms (21dBW), 190Wpc into 4 ohms (19.8dBW), a mi raspravljamo da li moze kvalitetno da tera te KEF-ove.

Iste te KEF-ove u Playeru pustaju i sa Mrantza PM6004 i to radi korektno iako Marantz ima ''samo'' 45W into 8 ohms..

Ne znam odakle kod nas tolika fascinacija Watt-ima !!!???

Uostalom nek se svako dobro zamisli na koliko W slusa muziku u normalnim okolnostima. Ne kazem da ''zalika snage'' nije lepa stvar, ali 125W/8 moze da tera i mnogo zahtevnije zvucnike bez obzira na deklarisaniu efikasnost.

Ne postavlja se pitanje pojacala - nego zvucnika!

 

Ti zvucnici ce uvek da budu mnogo optereceniji nego da su osetljiviji. Znaci, da bi dobio isti nivo buke, morace da ih "ganja" sa recimo duplo vise snage nego da cu neki zvucnici osetljivosti 88 - 89 (ili 91 dB).

Deklarisana snaga za male zvucnike je obicno znacajno manja (npr. 100 - 150w), dok vece kutije idu i npr. 200 - 250 w, sto znaci da ce da dobije vise distorzije iz malih zvucnika za isti nivo zvuka u prostoriji.

 

Ako nije jasno, nije isto voziti YUGO 120km/h i recimo mercedes (b ili c klase... ne treba neki bolji) istom tolikom brzinom...

Link to comment
Share on other sites

Nisu veće efikasnosti, samo proizvoÄ‘aÄi slažu sa cifrom, a ti izmeri ako možeÅ¡.

Evo merenja za taj ProAc: http://www.stereophile.com/content/proac-response-d-two-loudspeaker-measurements (85 dB).

Kod manjih dvosistemaca može da se postigne veća efikasnost, ali onda neće biti bass podruÄja. U istom tom Stereophile-u ima i test KEF LS50, i moram priznati da makar po merenjima, to izgleda kao jedan sjajno odraÄ‘en zvuÄnik, sa inženjerskog stanoviÅ¡ta. Sve to izgleda veoma dobro.

Ja sam se osvrtao na specifikacije proizvodjaca... Nazalost, toliko duboko nisam proucavao taj model ProAc. 

Link to comment
Share on other sites

Ja sam se osvrtao na specifikacije proizvodjaca...

 

...od Äega nema ama baÅ¡ nikakve koristi. Poenta je da skoro svi mali dvosistemci imaju efikasnost oko 83-85 dB, i uglavnom ne preko toga, pa Å¡tagod proizvoÄ‘aÄi pisali u specifikacijama.

Rekoh, možda ta informacija nekome bude korisna. "Rat specifikacijama" meÄ‘u proizvoÄ‘aÄima je i doveo do takvih lagarija, a da bi se privukli kupci koji se odluÄuju na osnovu specs.

Link to comment
Share on other sites

Meni se Äini da je ovdje problem ( kod nekih) nepoznavanje odnosa izmeÄ‘u linearne i logaritamske skale  , linije ili kako ćemo je veÄ zvati.ZnaÄi u linearnoj varijanti broj 1 je na poÄetku , a broj 10 je nakraju iste . (primjer)  logiÄno po linearnom shvaćanju broj 5 je na sredini .12345678910. E sad,  5 je od 1 veće 5 puta, a 10 ,je od 5 veÄe samo 2 puta . Da li je onda normalno da broj 5 u tim odnosima bude na pola puta izmeÄ‘u 1 i 10. Ne znam jel može jednostavnije. (Å¡to se tiÄe logaritama) Primjenite to na primjeru zaÅ¡to treba duplo veća snaga za 3 db, itd... na manje osjetljivim zvuÄnim kutijama.

Link to comment
Share on other sites

Sve snage za pojaÄala koja sam dao su iskustvene i na uho zadovoljile,samo nismo merili glasnoću na mestu sluÅ¡anja!

Što će reći da nismo koristili B&K,nemamo.

Pitao sam prijatelja odkud mu podatak da zvuk slabi od 1 m svakim sledećim metrom za sva db,rekao mi iz kafane rekli mu ljudi sa fakulteta?

Slažem se sa formulom - 20 log R,samo je pitanje šta se dešava sa zvukom u prvom metru od izvora.?

Kao Å¡to vam je poznato osetljivost se meri na rastojanju od kutija na 1 metar.

NaÅ¡ao sam podatak da su fiziÄari uzeli logaritamsku funkciju kao približno najtaÄniju za ljudsko uho.? :)

Link to comment
Share on other sites

Ne postavlja se pitanje pojacala - nego zvucnika!

 

Ti zvucnici ce uvek da budu mnogo optereceniji nego da su osetljiviji. Znaci, da bi dobio isti nivo buke, morace da ih "ganja" sa recimo duplo vise snage nego da cu neki zvucnici osetljivosti 88 - 89 (ili 91 dB).

Deklarisana snaga za male zvucnike je obicno znacajno manja (npr. 100 - 150w), dok vece kutije idu i npr. 200 - 250 w, sto znaci da ce da dobije vise distorzije iz malih zvucnika za isti nivo zvuka u prostoriji.

 

Ako nije jasno, nije isto voziti YUGO 120km/h i recimo mercedes (b ili c klase... ne treba neki bolji) istom tolikom brzinom...

Malo sam sad zbunjen izgleda da su zbog niske osetljivosti KEF LS50 cist inzenjerski promasaj kao YUGO. Da li se to odnosi samo na kef ili i na citav niz npr. dynaudio malih zvucnika? S druge strane dosta hi end zvucnika ima vrlo nisku osetljivost.

Link to comment
Share on other sites

...od Äega nema ama baÅ¡ nikakve koristi. Poenta je da skoro svi mali dvosistemci imaju efikasnost oko 83-85 dB, i uglavnom ne preko toga, pa Å¡tagod proizvoÄ‘aÄi pisali u specifikacijama.

Rekoh, možda ta informacija nekome bude korisna. "Rat specifikacijama" meÄ‘u proizvoÄ‘aÄima je i doveo do takvih lagarija, a da bi se privukli kupci koji se odluÄuju na osnovu specs.

Nisam siguran da nema bas nikakve koristi... To je jedino na sta covem moze da se "pouzda" kada treba bar u neki uzi izbor da udje, a onda dolazi najsavresniji instrument za mennje (ljudsko uho).

Nemamo svi merne uredjaje, niti ce nam biti dopusteno da testitamo zvucnike da bi dobili frekventni odziv, osetljivost I tome sl.

 

Svakako, ni to, makar bilo identicno, nece dati tacan odgovor kakav je zvuk....

 

poenta je da mali (malo osetljivi zvucnici) ce raditi sa vise distorzije nego veliki (I osetljiviji) da bi slusaocu dali slican zvuk... Dakle, bolje je veliki zvucnik (koji radi "opusteno" nego mali koji je na svojim krajnjim granicama kada svira...

Link to comment
Share on other sites

Malo sam sad zbunjen izgleda da su zbog niske osetljivosti KEF LS50 cist inzenjerski promasaj kao YUGO. Da li se to odnosi samo na kef ili i na citav niz npr. dynaudio malih zvucnika? S druge strane dosta hi end zvucnika ima vrlo nisku osetljivost.

Ne mora da znaci da je promasaj. jednostavno, zvucnik radi u extremnijim uslovima nego onaj koji je vise osetljiv. Za male prostorije ima smisla mali zvucnik, za vece - veliki.

Za slusanje sa male daljine - mali zvucnik je super... za veca rastojanja, veliki zvucnik je bolji.

 

I jedan I drugi zvucnik ce dati zvuk, kao sto ce te I Yugo I merc odvesti iz tacke A u tacku B...

Samo ces videti da se Yugo muci sa brzinom 120 na sat, a merc, nece to ni osecati...

 

Kada izadjes Iz merc. bice ti prijatnije (manje umoran) nego iz yuga (na putovnju od recimo 300km)...

Link to comment
Share on other sites

Za male prostorije ima smisla mali zvucnik, za vece - veliki.

Za slusanje sa male daljine - mali zvucnik je super... za veca rastojanja, veliki zvucnik je bolji.

 

Sa navedenim se potpuno slazem. Medjutim prostorija od 25 m2 i nije bas amfiteatar (jos ako u njoj ima namestaja). Ne treba zaboraviti da je jednako lose kada veliki zvucnici nemaju dovoljno prostora. Secam se jedne prezentacije dynaudio sapphire, sala je bila puna ljudi i ocigledno ne dovoljno velika za te zvucnike, zvucalo je kao da su zvucnici ''veci od sobe''. U istoj toj sali SF Liuto monitor je svirao fantasticno iako je delovalo da je prostor prevelik za monitore. Veruj mi Liuto se nije mucio...

Kad smo vec kod metafora sa kolima izmedju YUGA i Mercedesa biram SUBARU !!!

Link to comment
Share on other sites

Nisam siguran da nema bas nikakve koristi... To je jedino na sta covem moze da se "pouzda" kada treba bar u neki uzi izbor da udje, a onda dolazi najsavresniji instrument za mennje (ljudsko uho).

Nemamo svi merne uredjaje, niti ce nam biti dopusteno da testitamo zvucnike da bi dobili frekventni odziv, osetljivost I tome sl.

 

 

Pa, već sam ti napisao da su ti mali zvuÄnici (zapremina kutije 7-10 L, sa 5,25" mid-basom) velika većina u podruÄju 83-85 dB efikasnosti.

Dakle, pre se pouzdaÅ¡ u podatak proizvoÄ‘aÄa ? Koji je debelo slagao za efikasnost, i to za nekoliko dB? Mnogo sreće...

 

InaÄe, efikasnost i dubina na bass podruÄju su povezani. Ako mali zvuÄnik sa 5,25" mid-basom ima -3 dB na 50 Hz, onda ima nižu -->  efikasnost (83-85 dB).

Ako izabereÅ¡ za projekat 5,25" zvuÄnu jedinicu efikasnosti 90-91 dB, onda će -3 dB biti negde u podruÄju 100-120 Hz, Å¡to znaÄi da je to praktiÄno srednjetonac, nigde basa.

ZAKLJUÄŒAK. PoÅ¡to niko od proizvoÄ‘aÄa neće napraviti mali dvosistemac koji ne svira niske frekvencije, to znaÄi da su svi koji su napisali podatak o efikasnosti preko 85 dB jednostavno slagali....

....iz razloga da bi ti na osnovu te najveće cifre (dB) izabrao baš njihov model. :lol:

 

Ja liÄno gledam pozitivnije na proizvoÄ‘aÄe koji daju taÄne specifikacije. I smatram ih ozbiljnim. OK, meni je lakÅ¡e nego drugima, jer odmah znam kada su ti podaci sumnjivi.

Link to comment
Share on other sites

Sa navedenim se potpuno slazem. Medjutim prostorija od 25 m2 i nije bas amfiteatar (jos ako u njoj ima namestaja). Ne treba zaboraviti da je jednako lose kada veliki zvucnici nemaju dovoljno prostora. Secam se jedne prezentacije dynaudio sapphire, sala je bila puna ljudi i ocigledno ne dovoljno velika za te zvucnike, zvucalo je kao da su zvucnici ''veci od sobe''. U istoj toj sali SF Liuto monitor je svirao fantasticno iako je delovalo da je prostor prevelik za monitore. Veruj mi Liuto se nije mucio...

Kad smo vec kod metafora sa kolima izmedju YUGA i Mercedesa biram SUBARU !!!

Pomenuti Liuto monitor je malo poseban zvucnik  (bar koliko sam ja uspeo da ga upoznam). Ja slusam njegovog veceg brata u 36m2 tako da ne osecam uopste da ima previse basa (cega se obicno plasimo kod velikih kutija).

 

I da se podsetimo teme, coveka zanima prva HiFi stereo konfiguracija... MIslim da je bitnije da se (ako to mozemo da uradimo) na sto manje kompleksan nacin objasne cifre (tehnicki podaci) ali I da se uputi da sam uradi dobar izbor.

Ono sto je tebi lepo, nije lepo I meni - uostalom, ti bi "Subaru" a ja pominjem neke druge dve krajnosti...

Link to comment
Share on other sites

Pa, već sam ti napisao da su ti mali zvuÄnici (zapremina kutije 7-10 L, sa 5,25" mid-basom) velika većina u podruÄju 83-85 dB efikasnosti.

Dakle, pre se pouzdaÅ¡ u podatak proizvoÄ‘aÄa ? Koji je debelo slagao za efikasnost, i to za nekoliko dB? Mnogo sreće...

 

InaÄe, efikasnost i dubina na bass podruÄju su povezani. Ako mali zvuÄnik sa 5,25" mid-basom ima -3 dB na 50 Hz, onda ima nižu -->  efikasnost (83-85 dB).

Ako izabereÅ¡ za projekat 5,25" zvuÄnu jedinicu efikasnosti 90-91 dB, onda će -3 dB biti negde u podruÄju 100-120 Hz, Å¡to znaÄi da je to praktiÄno srednjetonac, nigde basa.

ZAKLJUÄŒAK. PoÅ¡to niko od proizvoÄ‘aÄa neće napraviti mali dvosistemac koji ne svira niske frekvencije, to znaÄi da su svi koji su napisali podatak o efikasnosti preko 85 dB jednostavno slagali....

....iz razloga da bi ti na osnovu te najveće cifre (dB) izabrao baš njihov model. :lol:

 

Ja liÄno gledam pozitivnije na proizvoÄ‘aÄe koji daju taÄne specifikacije. I smatram ih ozbiljnim. OK, meni je lakÅ¡e nego drugima, jer odmah znam kada su ti podaci sumnjivi.

Molim te za listu tih proizvodjaca (posebno me zanima amplifikacija I zvucnici). Kako znas da su bas oni dali tacne podatke? (ili je to neki osecaj)

Ne budi siguran da bih ja bas na osnovu tehn. podatka samo birao.... Imam ja u HIFI iskustva bar jedno 25 godina...

Link to comment
Share on other sites

Pomenuti Liuto monitor je malo poseban zvucnik  (bar koliko sam ja uspeo da ga upoznam). Ja slusam njegovog veceg brata u 36m2 tako da ne osecam uopste da ima previse basa (cega se obicno plasimo kod velikih kutija).

 

I da se podsetimo teme, coveka zanima prva HiFi stereo konfiguracija... MIslim da je bitnije da se (ako to mozemo da uradimo) na sto manje kompleksan nacin objasne cifre (tehnicki podaci) ali I da se uputi da sam uradi dobar izbor.

Ono sto je tebi lepo, nije lepo I meni - uostalom, ti bi "Subaru" a ja pominjem neke druge dve krajnosti...

Pa bas zato sto je tema prva konfiguracija, mislim da su clanovi foruma otisli predaleko sa raspravom o specifikacijama, koja cesto poprima takvu dimenziju da je nejasna svakome ko je laik za elektroniku. Moderator bi ovu raspravu slobodno mogao da premesti jer su ovde tema ''pocetnicka pitanja''.

Link to comment
Share on other sites

Molim te za listu tih proizvodjaca (posebno me zanima amplifikacija I zvucnici). Kako znas da su bas oni dali tacne podatke? (ili je to neki osecaj)

Ne budi siguran da bih ja bas na osnovu tehn. podatka samo birao.... Imam ja u HIFI iskustva bar jedno 25 godina...

 

Nemam nikakvu listu proizvoÄ‘aÄa, ali znam Å¡ta kod (konstrukcije) zvuÄnika može da se postigne a Å¡ta ne. Nije u pitanju osećaj, već znanje.

Ne biram zvuÄnike na osnovu tehniÄkih specifikacija. Projektujem ih, i pravim.

Link to comment
Share on other sites

Da se ja vratim na poÄetniÄka pitanja ako je moguće :)

Ako bih kupio ovu kombinaciju LS50 i Roksan kandy K2, planiram da za poÄetak uzmem xonar essence stx karticu i povežem pojaÄalo preko rca.

Dali bi ovo bilo prihvatljivo za poÄetak?

Ovde bi imao mali problem sa rca kablom pošto bi mi trebalo nekih 6m, minimum 5m dužine. Koje mi kablove predlažete?

Link to comment
Share on other sites

Da se ja vratim na poÄetniÄka pitanja ako je moguće :)

Ako bih kupio ovu kombinaciju LS50 i Roksan kandy K2, planiram da za poÄetak uzmem xonar essence stx karticu i povežem pojaÄalo preko rca.

Dali bi ovo bilo prihvatljivo za poÄetak?

Ovde bi imao mali problem sa rca kablom pošto bi mi trebalo nekih 6m, minimum 5m dužine. Koje mi kablove predlažete?

Sto bi rekla ova decurlija LOL.Da li je prihvatljivo za pocetak? Pa posluzice ti dok ne skupis pare za reference seriju.To je jaka duzina za kabl,ne znam da li je uopste moguce imati toliki kabl bez gubitka kvaliteta,ima sigurno neko potkovaniji ko moze da te posavetuje. 

Link to comment
Share on other sites

Da se ja vratim na poÄetniÄka pitanja ako je moguće :)

Ako bih kupio ovu kombinaciju LS50 i Roksan kandy K2, planiram da za poÄetak uzmem xonar essence stx karticu i povežem pojaÄalo preko rca.

Dali bi ovo bilo prihvatljivo za poÄetak?

Ovde bi imao mali problem sa rca kablom pošto bi mi trebalo nekih 6m, minimum 5m dužine. Koje mi kablove predlažete?

Obavezno DAC. Takva kombinacija ga svakako zasluzuje. Kad vec sve parice pucas u Plejeru, probaj i ESI Dr DAC (ili tako nesto se zove). Moj kum koji ima LS 50, Mocarta itd... je uzeo taj DAC. Uopste nije naivna sprava, naprotiv. Samo kartica i RCA, plasim se da nece biti srece. Za kablove vidi sa Zokijem (FTA). Daje ih na probu, pa vidi koji ti lezi. Ja sam pre neki dan uzeo njegov digitalni kabl, i veruj mi radi 3x skuplje nego sto kosta. Imas i audiokvestove i svasta nesto, ali nisam siguran da ih daju na visednevnu probu. U svakom slucaju, igraj se. Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Ja bih pre razmatrao neki DAC. Da li si razmisljao eventualno o nekom USB to SPDIF converteru (npr. m2tech) ?

A kako posle SPDIF da povežem sa pojaÄalom?

 

Obavezno DAC. Takva kombinacija ga svakako zasluzuje. Kad vec sve parice pucas u Plejeru, probaj i ESI Dr DAC (ili tako nesto se zove). Moj kum koji ima LS 50, Mocarta itd... je uzeo taj DAC. Uopste nije naivna sprava, naprotiv. Samo kartica i RCA, plasim se da nece biti srece. Za kablove vidi sa Zokijem (FTA). Daje ih na probu, pa vidi koji ti lezi. Ja sam pre neki dan uzeo njegov digitalni kabl, i veruj mi radi 3x skuplje nego sto kosta. Imas i audiokvestove i svasta nesto, ali nisam siguran da ih daju na visednevnu probu. U svakom slucaju, igraj se. Pozdrav

Znam ja da ne zaslužuje :) Hteo bih neko jeftino (a dobro) rešenje (znam da jeftino i dobro baš ne idu zajedno :) ) za par meseci dok ne skupim pare za neki dobar DAC.

Ima dr dac nano koji nije skup ali ima line out koji posle opet treba nekako do pojaÄala, a dr dac prime je 400€...

Link to comment
Share on other sites

A kako posle SPDIF da povežem sa pojaÄalom?

 

Znam ja da ne zaslužuje :) Hteo bih neko jeftino (a dobro) rešenje (znam da jeftino i dobro baš ne idu zajedno :) ) za par meseci dok ne skupim pare za neki dobar DAC.

Ima dr dac nano koji nije skup ali ima line out koji posle opet treba nekako do pojaÄala, a dr dac prime je 400€...

Jeste. To je taj DAC, ali prema svecu i tropar. Kad god sam stedeo u ovom nasem hobiju, opalio sam k... u ledinu. Bolje onda ne kupuj nista sada, stedi lovu, pa uzmi pripadajucu spravu sistemu, nego neko poluresenje, s kojim posle veruj mi neces znati sta da radis. Ako te interesuje mozes kod mene, cuti moju lampuceru, pa ako te zainteresuje i kod sebe ( ne prodajem moju), pa posle vidi sa Brankom (Siroma) ili s nekim drugim pa je uradi. Znaju Lampice da budu opake sprave. Mada opet dolazis na cca 200E.  Branko je od moje napravio ljutu spravicu. Tuce mnogo skuplje DAC-ove. Veruj probo (cuo itd). Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Odgovor za kablove tj privremeno reÅ¡enje:kratak IC kabal do 2 m,tj pojaÄalo blizu kompa pa razdaljinu reÅ¡i sa zv. kablovima ,.

Za zv. kablove bi ti preporuÄio Oelbah specijal bakarni preseka 2,5 mm2 i dužine pretpostavljam 7-8 m.da će ti zadovoljiti.

Ovo reÅ¡enje je preporuka i drugima,koji imaju sliÄan problem. :thumbsup2  :wave2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...