Jump to content


Prva HiFi stereo konfiguracija


jocky

Recommended Posts

Drago mi je da ste se ovoliko raspriÄali na mojoj temi :thumbsup2  Mislim da sam razumeo poentu.

Interesuje me samo, kad budem sluÅ¡ao LS50 zvuÄnike, oni će se meni svideti ili neće, ali na Å¡ta bi ja kao audiofil poÄetnik trebao da obratim pažnju pa da procenim koliko su kvalitetni. Kako da procenim stereo sliku i ostale pojmove koji se pominju kod zvuÄnika? Ako može neki konkretan savet bio bih zavhalan ;-)  ili samo da sluÅ¡am pesme koje sluÅ¡am i sada pa da uporedim razliku. Moram reći da kada sam sluÅ¡ao Q300 i R300 trudio sam se da Äujem neÅ¡to Å¡to sada na mom sistemu ne Äujem ali koliko mi se Äini to i nisam baÅ¡ uspeo  :oops:

Slusao sam ih danas,sutra ih nece biti tako su mi rekli,neko ce da ih uzme.Jedino na sta treba da obratis paznju kad ih slusas je da li ti se njihov zvucni karakter svidja,sve ostalo je kompromis.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Drago mi je da ste se ovoliko raspriÄali na mojoj temi :thumbsup2  Mislim da sam razumeo poentu.

Interesuje me samo, kad budem sluÅ¡ao LS50 zvuÄnike, oni će se meni svideti ili neće, ali na Å¡ta bi ja kao audiofil poÄetnik trebao da obratim pažnju pa da procenim koliko su kvalitetni. Kako da procenim stereo sliku i ostale pojmove koji se pominju kod zvuÄnika? Ako može neki konkretan savet bio bih zavhalan ;-)  ili samo da sluÅ¡am pesme koje sluÅ¡am i sada pa da uporedim razliku. Moram reći da kada sam sluÅ¡ao Q300 i R300 trudio sam se da Äujem neÅ¡to Å¡to sada na mom sistemu ne Äujem ali koliko mi se Äini to i nisam baÅ¡ uspeo  :oops:

Izaberi neko vreme kada nije guzva kod prodavca i trazi da ti omoguce da slusas bar 1-2 sata. Izbor svedi na 1-3 kombinacije sistemom eliminacije. Ponesi svoj muzicki materijal koji dobro poznajes ali vodi racuna da bude dobra produkcija i nikako mp3 (koji si pomenuo prilikom otvaranja teme). Pozeljno je da muzicki materijal bude ''podoban'' za uporedjivanje, da budemo iskreni kod nekih zanrova muzike nije ni bitno sa kog sistema se pustaju (npr. sama muzika je takva da ima vrlo malu dinamiku...). Kada budes slusao probaj da se opustis i uzivas u muzici, svi ti ''pojmovi'' su manje bitni za prvi HI FI sistem. Da bi uporedjivao najbitnije je imati upravo taj prvi sistem jer ces u odnosu na njega kasnije prepoznavati razlike kod drugih. Nisam se ukljucivao u opsirnu i zanimljivu raspravu gore...ali ne treba zanemariti cinjenicu da se cula vremenom mogu ''izostriti''. Dakle tek kada budes imao taj ''prvi'' sistem i tek kada ti se usi budu navikle na njega poceces da ozbiljno cujes razlike i onda ces pozeleti eventualno nesto da promenis... Drugim recima kupuj po svom ukusu neces pogresiti jer ta prva kupovina najverovatnije nije kraj vec pocetak...

Link to comment
Share on other sites

Danas sam sluÅ¡ao LS50 sa Roksan Kandy K2 pojaÄalom! Moram priznati da sam oduÅ¡evljen!!! Mnogo su mi se svideli  :listen

Ne znam da li sam subjektivan ali Äak sam uspeo da Äujem neke nove zvuke koje do sada nisam (poneo sam jedan narezani cd sa odabranom muzikom).a i sam zvuk mi se mnogo dopao kao i izgled zvuÄnika. Po meni imaju basa baÅ¡ dovoljno koliko mi treba a srednji i visoki tonovi su po meni odliÄno definisani i jasni. A Å¡to je najbitnije sa ovim pojaÄalom to sve mnogo dobro zvuÄi! Stvarno sam uživao sluÅ¡ajući ih. RazmiÅ¡ljam da pazarim ovu kombinaciju  :banana

Link to comment
Share on other sites

Planiram svoj prvi izlet u HiFi svet stereo zvuka pa bih vas molio za pomoć :)

Muziku sluÅ¡am preko raÄunara, uglavnom mp3(320) i flac a za oko mi je zapao sistem koji je u ponudi u playeru

http://www.player.rs/product.php?ID=5515

PojaÄalo ONKYO A 9070 + zvuÄnici KEF LS50

Kako vam se Äini ta kombinacija? Sistem je za prostoriju od oko 25kvadrata.

 

TakoÄ‘e bih zamolio ako neko može da mi objasni sledeću specifikaciju za zvuÄnike:

Frequency range (-6dB) 47Hz - 45kHz Frequency response (±3dB) 79Hz - 28kHz

Nije mi jasno kako ovi decibeli (-6dB i +-3dB) utiÄu na frekvenciju?

 

Hvala unapred!

Pozdrav.

Veoma bitan element u ovoj prici je velicina zvucnika. CIni mi se da su ovi zvucnici mali za sobu od 25m2.

Osim toga, bitan je i frekventni rang. Ovo sto te buni (dB i frekvencija), mozes i ovako da tumacis:

idealno bi bilo da u cujnom opsegu koji ljudsko uho cuje (a to je 20 Hz - 20kHz) bude (±0 dB).

Ovo je naravno, gotovo nemoguce. Sto se vise od toga cuje, to je bolje (kako po opsegu frekvencije, tako i da bude sto manja "tolerancija" u dB.

Radi lakseg shvatanja koliko je to veliko u dB, navodim cinjenicu da razlika od 6 dB se subjektivno cuje kao dvostruka promena jacine zvuka. Dakle, ako je navedeno da je -6dB na 47Hz, to znaci da taj nizak ton ces "cuti" upola jace nego sto bi trebalo da se cuje da su "idealni" izvori zvuka.

Takodje, zvucnik sa sposobnoscu da emituje i frekvencije >20kHz treba uzeti ozbiljnije, (sto vise, to potencijalno bolje), jer se u tim ultrazvucnim frekvencijama takodje nalaze informacije koje uticu na nase shvatanje "boje" zvuka..., sto je veoma bitno.

Ako imas i podatak o tome koliko se menja jacina zvuka sa promenom ugla postavljanja zvucnika, to je isto vazan podatak... sto moze veci ugao da zahvati sa manjim slabljenjima to je bolje...

Isto tako, ali nije pravilo, ozbiljni proizvodjaci zvucnika (ili za ozbiljnije modele) navode sve ove podatke, a neozbiljni, navedu samo par podataka koji ne znace mnogo.

 

Sto se pojacala tice, snaga da li je 60, 90, 120W po kanalu, ne znaci previse... Da bi dobio duplo jaci zvuk, moras da imas 10x jace pojacalo!!!! (dakle, 10W - 100W - daje razliku da je zvuk koji cujes duplo jaci, ili da imas svega 6dB vise subjektivnog zvuka). Ovo zelim da ti navedem, da pokusas da u cenovnom rangu pronadjes neki uredjaj koji ima dobar zvuk! Sve sto je recimo 50ak "dobrih" WATT po kanalu, za toliku prostoriju, mozes da racunas da je veoma dobro.

 

Osetljivost zvucnika! Veoma bitan podatak!!!! Najcesce je to oko 89dB/W (ili 90, 91dB/W), a to znaci, da recimo zvucnik sa dobijenih 1W snage iz pojacala postize nivo buke (zvuka) od 89 dB u prostoriji... Ako se sada prisetis onih podataka za 6dB znaci, da ces ovde bez ikakve promene odabira pojacala moci da dobijes glasniji zvuk (ili manje glasan) u zavisnosti od odabira zvucnika... Znaci, sa istim pojacalom, tih recimo 3dB (koliko moze da varira osetljivost zvucnika) dace ti skoro 50% jaci (ili manje jak) zvuk...

 

Eto, nadam se da sam ti bar nesto od tehn. parametara otkrio i pomogao u izboru!

 

koliko vidim ovde http://www.player.rs/product.php?ID=5515 zvucnici su jako neosetljivi,  85dB, sto znaci, da bi sa nekim zvucnicima od 91dB (sto nije tesko naci), dobio sa istim "odvrtanjem" pojacala ravno 2x glasniji zvuk!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Veoma bitan element u ovoj prici je velicina zvucnika. CIni mi se da su ovi zvucnici mali za sobu od 25m2.

Generalno se slazem...ali postoje mali zvucnici koji sasvim lepo mogu da ''napune'' prostor od 25 m2.

Koliko me secanje sluzi prostor u kome je jocky slusao LS50 je cak nesto veci od 25 m2.

Link to comment
Share on other sites

Koliko sam zapazio do sada (i izvijavam se ako gresim),ali vecina regalskih zvucnika su nisko efikasni...

Ne gresis, ali zato i kazem da je bolje da razmisli o podnostojecim zvucnicima.

 

Inace, ima i tih regalskih koji su izuzetno osetljivi... SF Olympica I (87dB/w), ProAc Response D2 (88.5 dB/w), B&W 685 (88 dB/w), B&W CM5 (88dB/w)...

Dakle, ima ih i osetljivijih.... I sto moze biti od znacaja, ti regalski zvucnici su obicno manje snage, a male osetljivosti te ce uvek raditi na vecim nivoima snage nego sto bi bilo potrebno da bi se cuo muzicki materijal na vecim (i osetljivijim) zvucnicima.

Link to comment
Share on other sites

Ne gresis, ali zato i kazem da je bolje da razmisli o podnostojecim zvucnicima.

 

Inace, ima i tih regalskih koji su izuzetno osetljivi... SF Olympica I (87dB/w), ProAc Response D2 (88.5 dB/w), B&W 685 (88 dB/w), B&W CM5 (88dB/w)...

Dakle, ima ih i osetljivijih.... I sto moze biti od znacaja, ti regalski zvucnici su obicno manje snage, a male osetljivosti te ce uvek raditi na vecim nivoima snage nego sto bi bilo potrebno da bi se cuo muzicki materijal na vecim (i osetljivijim) zvucnicima.

 

Nisu veće efikasnosti, samo proizvoÄ‘aÄi slažu sa cifrom, a ti izmeri ako možeÅ¡.

Evo merenja za taj ProAc: http://www.stereophile.com/content/proac-response-d-two-loudspeaker-measurements (85 dB).

Kod manjih dvosistemaca može da se postigne veća efikasnost, ali onda neće biti bass podruÄja. U istom tom Stereophile-u ima i test KEF LS50, i moram priznati da makar po merenjima, to izgleda kao jedan sjajno odraÄ‘en zvuÄnik, sa inženjerskog stanoviÅ¡ta. Sve to izgleda veoma dobro.

Link to comment
Share on other sites

Veoma bitan element u ovoj prici je velicina zvucnika. CIni mi se da su ovi zvucnici mali za sobu od 25m2.

Osim toga, bitan je i frekventni rang. Ovo sto te buni (dB i frekvencija), mozes i ovako da tumacis:

idealno bi bilo da u cujnom opsegu koji ljudsko uho cuje (a to je 20 Hz - 20kHz) bude (±0 dB).

Ovo je naravno, gotovo nemoguce. Sto se vise od toga cuje, to je bolje (kako po opsegu frekvencije, tako i da bude sto manja "tolerancija" u dB.

Radi lakseg shvatanja koliko je to veliko u dB, navodim cinjenicu da razlika od 6 dB se subjektivno cuje kao dvostruka promena jacine zvuka. Dakle, ako je navedeno da je -6dB na 47Hz, to znaci da taj nizak ton ces "cuti" upola jace nego sto bi trebalo da se cuje da su "idealni" izvori zvuka.

Takodje, zvucnik sa sposobnoscu da emituje i frekvencije >20kHz treba uzeti ozbiljnije, (sto vise, to potencijalno bolje), jer se u tim ultrazvucnim frekvencijama takodje nalaze informacije koje uticu na nase shvatanje "boje" zvuka..., sto je veoma bitno.

Ako imas i podatak o tome koliko se menja jacina zvuka sa promenom ugla postavljanja zvucnika, to je isto vazan podatak... sto moze veci ugao da zahvati sa manjim slabljenjima to je bolje...

Isto tako, ali nije pravilo, ozbiljni proizvodjaci zvucnika (ili za ozbiljnije modele) navode sve ove podatke, a neozbiljni, navedu samo par podataka koji ne znace mnogo.

 

Sto se pojacala tice, snaga da li je 60, 90, 120W po kanalu, ne znaci previse... Da bi dobio duplo jaci zvuk, moras da imas 10x jace pojacalo!!!! (dakle, 10W - 100W - daje razliku da je zvuk koji cujes duplo jaci, ili da imas svega 6dB vise subjektivnog zvuka). Ovo zelim da ti navedem, da pokusas da u cenovnom rangu pronadjes neki uredjaj koji ima dobar zvuk! Sve sto je recimo 50ak "dobrih" WATT po kanalu, za toliku prostoriju, mozes da racunas da je veoma dobro.

 

Osetljivost zvucnika! Veoma bitan podatak!!!! Najcesce je to oko 89dB/W (ili 90, 91dB/W), a to znaci, da recimo zvucnik sa dobijenih 1W snage iz pojacala postize nivo buke (zvuka) od 89 dB u prostoriji... Ako se sada prisetis onih podataka za 6dB znaci, da ces ovde bez ikakve promene odabira pojacala moci da dobijes glasniji zvuk (ili manje glasan) u zavisnosti od odabira zvucnika... Znaci, sa istim pojacalom, tih recimo 3dB (koliko moze da varira osetljivost zvucnika) dace ti skoro 50% jaci (ili manje jak) zvuk...

 

Eto, nadam se da sam ti bar nesto od tehn. parametara otkrio i pomogao u izboru!

 

koliko vidim ovde http://www.player.rs/product.php?ID=5515 zvucnici su jako neosetljivi,  85dB, sto znaci, da bi sa nekim zvucnicima od 91dB (sto nije tesko naci), dobio sa istim "odvrtanjem" pojacala ravno 2x glasniji zvuk!!!!!

 

Logaritamska skala: 2x je +3 dB, 4x je +6 dB, 10x je +10 dB, 20x je +13 dB, itd. Razlog Å¡to imamo logaritamsku skalu u audio je zato Å¡to Äovek Äuje veliki raspon od najtiÅ¡ih do najglasnijih zvukova, oko 10na9. stepen (milijarda). To je na logaritamskoj skali (osnove 10) 90 dB (dinamiÄki raspon sluha). Odnosi glasnoća, ali frekvencija na opsegu, subjektivno se i Äuju kao na logaritamskoj skali. Zato se tako i prikazuju.

 

Postoje dva aspekta priÄe o tome da li je taj zvuÄnik mali za 25 m2.

1. nije mali Å¡to se tiÄe opsega koji pokriva, jer mu je -3 dB na oko 52 Hz. To je skoro pa taman za tu prostoriju. Kod prostorija ne treba ići na forsiranje predubokog basa, jer se zbog veliÄine prostorije neće dobro reprodukovati. To može samo da smeta. Sa tog stanoviÅ¡ta je ova varijanta OK.

2. ali, pitanje je ko kakvu muziku sluÅ¡a, i koliko glasno. Ako će se LS50 koristiti za najzahtevnija muziÄka dela, na većoj glasnoći, može se deÅ¡avati da hod membrane dostiže mehaniÄke limite. I eto problema. Ja bih liÄno iÅ¡ao na trosistemac. Meni je lako, kada znam da projektujem i napravim odgovarajući zvuÄnik. Kod brand modela iz radnje, to je već viÅ¡e novca, ako se ostane u ovom rangu kvaliteta zvuÄnika. I dalje mislim da je ovaj LS50 solidan izbor, u toj cenovnoj klasi (iako ga nisam sluÅ¡ao).

 

-6 dB na 47 Hz znaÄi da će se Äuti slabije nego Å¡to bi trebalo. To je mereno u gluvoj sobi. A naÅ¡a soba ima tzv. room gain, pojaÄanje na niskim frekvencijama zbog odbijanja od zidova niskih frekvencija koje se sporo priguÅ¡uju.

 

Å to se tiÄe pojaÄala, prvenstveno treba gledati kvalitet, dok snaga nije toliko presudna. Zaista dobro pojaÄalo od 40-50 W na 8 Ohma je sasvim dovoljno za zvuÄnike efikasnosti 85 dB i prostoriju od 25 m2. To pojaÄalo će moći u pikovima da izbaci i 100 W/ch., Å¡to sa 2 zvuÄnika Äini max od 108 dB na 1 m. Važnije pitanje je koliko će dobro zvuÄnici da se nose sa 50 W koji protrÄe kroz njih, jer bez obzira na proizvoÄ‘aÄke deklaracije o snazi koju zvuÄnici mogu da podnesu, 50 W kroz zvuÄnik je veće nego Å¡to mnogi misle. Treba videti merenja povećanja izobliÄenja kod zvuÄnika sa porastom snage, pa tzv. kompresiju na niskim frekvencijama, pa hodove membrane, itd.

 

Pomenuo si "nivo buke u prostoriji" od 89 dB. To je efikasnost zvuÄnika, i meri se u xx dB (glasnoće) na razdaljini od 1 m, a nije 89 dB "u prostoriji". Sa daljinom se ta glasnoća smanjuje, pa je tih 89 dB/1 m na 2 m -6 dB dakle 83 dB a na 4,5 m je -13 dB dakle 76 dB, i tako dalje. Ako se neko bavi tim raÄunicama, treba da uzme u obzir daljinu pozicije sluÅ¡anja od zvuÄnika, da bi izraÄunao glasnoću na mestu sluÅ¡anja.

Link to comment
Share on other sites

Logaritamska skala: 2x je +3 dB, 4x je +6 dB, 10x je +10 dB, 20x je +13 dB, itd.

 

 

Negde sam naisao na podatak da je 2x = 6dB i dalje (kako sam bio objasnio)... ok, moguce da sam ja pogresio, ali u ovom slucaju, jos gore za osetljivost zvucnika... 3dB znace upola tisi zvuk sa istim pojacalom (uslovno receno)

 

Razlog Å¡to imamo logaritamsku skalu u audio je zato Å¡to Äovek Äuje veliki raspon od najtiÅ¡ih do najglasnijih zvukova, oko 10na9. stepen (milijarda). To je na logaritamskoj skali (osnove 10) 90 dB (dinamiÄki raspon sluha). Odnosi glasnoća, ali frekvencija na opsegu, subjektivno se i Äuju kao na logaritamskoj skali. Zato se tako i prikazuju.

 

Opet, negde sam citao da je dinamicki raspon sluha 120 dB (da je to "granica bola"). Mozda gresim i u ovome... 

 

 

Postoje dva aspekta priÄe o tome da li je taj zvuÄnik mali za 25 m2.

1. nije mali Å¡to se tiÄe opsega koji pokriva, jer mu je -3 dB na oko 52 Hz. To je skoro pa taman za tu prostoriju. Kod prostorija ne treba ići na forsiranje predubokog basa, jer se zbog veliÄine prostorije neće dobro reprodukovati. To može samo da smeta. Sa tog stanoviÅ¡ta je ova varijanta OK.

2. ali, pitanje je ko kakvu muziku sluÅ¡a, i koliko glasno. Ako će se LS50 koristiti za najzahtevnija muziÄka dela, na većoj glasnoći, može se deÅ¡avati da hod membrane dostiže mehaniÄke limite. I eto problema. Ja bih liÄno iÅ¡ao na trosistemac. Meni je lako, kada znam da projektujem i napravim odgovarajući zvuÄnik. Kod brand modela iz radnje, to je već viÅ¡e novca, ako se ostane u ovom rangu kvaliteta zvuÄnika. I dalje mislim da je ovaj LS50 solidan izbor, u toj cenovnoj klasi (iako ga nisam sluÅ¡ao).

 

-6 dB na 47 Hz znaÄi da će se Äuti slabije nego Å¡to bi trebalo. To je mereno u gluvoj sobi. A naÅ¡a soba ima tzv. room gain, pojaÄanje na niskim frekvencijama zbog odbijanja od zidova niskih frekvencija koje se sporo priguÅ¡uju.

 

Å to se tiÄe pojaÄala, prvenstveno treba gledati kvalitet, dok snaga nije toliko presudna. Zaista dobro pojaÄalo od 40-50 W na 8 Ohma je sasvim dovoljno za zvuÄnike efikasnosti 85 dB i prostoriju od 25 m2. To pojaÄalo će moći u pikovima da izbaci i 100 W/ch., Å¡to sa 2 zvuÄnika Äini max od 108 dB na 1 m. Važnije pitanje je koliko će dobro zvuÄnici da se nose sa 50 W koji protrÄe kroz njih, jer bez obzira na proizvoÄ‘aÄke deklaracije o snazi koju zvuÄnici mogu da podnesu, 50 W kroz zvuÄnik je veće nego Å¡to mnogi misle. Treba videti merenja povećanja izobliÄenja kod zvuÄnika sa porastom snage, pa tzv. kompresiju na niskim frekvencijama, pa hodove membrane, itd.

 

Ovde bih pokusao i da se malo ispravim... ako recimo (zbog manje osetljivosti zvucnika) moras da teras zvucnik vecom snagom, (rece 3dB su duplo vise snage), onda znaci da bi se nadoknadio nedostatak od 85 do nekih 88 dB osetljivosti, znaci da ce zvucnik da radi na duplo vecem opterecenju (a obicno su, kako sam rekao, bookshelf zvucnici sposobni za manje snage), dolazimo do toga da ce uvek da ima vece deformacije membrana i da ce imati vece distorzije prilikom emitovanja zvuka...

 

 

Pomenuo si "nivo buke u prostoriji" od 89 dB. To je efikasnost zvuÄnika, i meri se u xx dB (glasnoće) na razdaljini od 1 m, a nije 89 dB "u prostoriji". Sa daljinom se ta glasnoća smanjuje, pa je tih 89 dB/1 m na 2 m -6 dB dakle 83 dB a na 4,5 m je -13 dB dakle 76 dB, i tako dalje. Ako se neko bavi tim raÄunicama, treba da uzme u obzir daljinu pozicije sluÅ¡anja od zvuÄnika, da bi izraÄunao glasnoću na mestu sluÅ¡anja.

 

Nisam se bas precizno izrazio, ali ajd, da pokusam da se malo popravim, to bi trebalo da bude zvucni pritisak izrazen u dB na 1m odstojanja pri 2.83V (ili 1W)... ne znam toliko ni elektroniku, ni akustiku, ali se secam da sam vidjao i ovaj podatak... Fiziku jako dobro razumem, pa su mi jasni odnosi i ako je necega vise, na sta to vise a na sta manje utice...

 

Ali, ako dobro vidim, i sam se slazes da bi bilo dobro ipak da ima neki 3sistemac (koji su najcesce ipak podnostojeci zvucnici)...

 

Link to comment
Share on other sites

Pisao sam o odreÄ‘ivanju snage pojaÄala..

Na glasnoći od 90 do 100 db slabljenje signala svakim metrom pada za 2 db.

Podrazumeva se da imamo dobitke od boÄnih zidova,ako nemamo onda na snagu dodati joÅ¡ 2 db ili cca 60%.

 

PS Jel vi to pecate mene da se javim...ili ste moje preÄ‘aÅ¡nje pisanije zanemarili.. ;-)  :)  :wave2

Link to comment
Share on other sites

 

 

Opet, negde sam citao da je dinamicki raspon sluha 120 dB (da je to "granica bola"). Mozda gresim i u ovome... 

 

 

 

 

NajtiÅ¡i zvuk koji Äovek Äuje je negde na nivou od 40 dB, a najglasniji koji može (vrlo) kratkotrajno da Äuje i preživi je 130 dB. Tako da je to raspon od 90 dB.

Granica bola je jedna stvar (jeste 120 dB), a max Äujni (dinamiÄki) raspon je to Å¡to sam opisao.

Link to comment
Share on other sites

Pisao sam o odreÄ‘ivanju snage pojaÄala..

Na glasnoći od 90 do 100 db slabljenje signala svakim metrom pada za 2 db.

Podrazumeva se da imamo dobitke od boÄnih zidova,ako nemamo onda na snagu dodati joÅ¡ 2 db ili cca 60%.

 

PS Jel vi to pecate mene da se javim...ili ste moje preÄ‘aÅ¡nje pisanije zanemarili.. ;-)  :)  :wave2

 

 

Slabljenje glasoće sa rastojanjem nije 2 dB na svakih 1 m, već je vezano za kvadrat rastojanja: -10*log(L*L) tj. -20*log(L), gde je L - rastojanje od zvuÄnika (m).

 

P.S. Nemoj viÅ¡e objaÅ¡njavati, jer niko ne zna kako si dobio te raÄunice...

Link to comment
Share on other sites

Da li bi neko mogao da mi izraÄuna snagu pojaÄala za sobu od 50 m3 i osetljivost kutije od 88 db/W/ 1m i glasnoću od 96 db na najudaljenijem mestu sluÅ¡anja u istoj.

NeÅ¡to se neslaže u raÄunici taÄnije gubici su duplo veći ,nego primeri iz literature tj Äasopisa a i praktiÄnim primerim koje sam uzimao u obzir.

Ako neko zna neka izraÄuna gubici u db = 20 log L,ato bi za ovaj primer iznosilo( L=3,5 m,) 20 log 3,5 =20 * 0,55=11db a po mojoj raÄunici oko 5,5 do 6 db.

Nadam se da ste razumeli, pozdrav!? ;-)  :wave2

P.S.Laki je malo nervozan...?

Link to comment
Share on other sites

Da, ali je osetljivost zvucnika svega 85dB/W...

 

Mislim da bespotrebno napravismo veliku teoriju a covek je postavio prilicno jednostavno pitanje...

Taj ROKSAN ima 125Wpc into 8 ohms (21dBW), 190Wpc into 4 ohms (19.8dBW), a mi raspravljamo da li moze kvalitetno da tera te KEF-ove.

Iste te KEF-ove u Playeru pustaju i sa Mrantza PM6004 i to radi korektno iako Marantz ima ''samo'' 45W into 8 ohms..

Ne znam odakle kod nas tolika fascinacija Watt-ima !!!???

Uostalom nek se svako dobro zamisli na koliko W slusa muziku u normalnim okolnostima. Ne kazem da ''zalika snage'' nije lepa stvar, ali 125W/8 moze da tera i mnogo zahtevnije zvucnike bez obzira na deklarisaniu efikasnost.

Link to comment
Share on other sites

Slažem se sa Aleksandrom75,!

 

Pošto se osetljivost kutije daje na rastojanju od 1 m onda je obrazac za gubitke,- db =10 log L1*Lo, a pošto je Lo= 1 m onda je -db = 10 log L1.

NPR: za rastojanje od 3,5 m je 10 log 3,5 =5,5 db Å¡to se slaže sa mojom raÄunicom u  potpunosti!

Ja sam uzimao u obzir i kubaturu prostorije.

 

P.S.RazreÅ¡ili smo ovo  ,neću se viÅ¡e javljati po ovom pitanju! :)  :wave2

Link to comment
Share on other sites

Merio sam jaÄinu zvuka u mojoj prostoriji sa aplikacijom na mobilnom, sa mojim sadaÅ¡njim sistemom (koji je inaÄe logitech z5500). Normalno sluÅ¡anje mi je na nekih 50-60db a najviÅ¡e sam postigao 71db i to je bilo mnoogo glasno. Kako se to uklapa u ove podatke o zvuÄniku i pojaÄalu?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...