Jump to content


Prva HiFi stereo konfiguracija


jocky

Recommended Posts

Planiram svoj prvi izlet u HiFi svet stereo zvuka pa bih vas molio za pomoć :)

Muziku sluÅ¡am preko raÄunara, uglavnom mp3(320) i flac a za oko mi je zapao sistem koji je u ponudi u playeru

http://www.player.rs/product.php?ID=5515

PojaÄalo ONKYO A 9070 + zvuÄnici KEF LS50

Kako vam se Äini ta kombinacija? Sistem je za prostoriju od oko 25kvadrata.

 

TakoÄ‘e bih zamolio ako neko može da mi objasni sledeću specifikaciju za zvuÄnike:

Frequency range (-6dB) 47Hz - 45kHz Frequency response (±3dB) 79Hz - 28kHz

Nije mi jasno kako ovi decibeli (-6dB i +-3dB) utiÄu na frekvenciju?

 

Hvala unapred!

Pozdrav.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Za minus 6 db mogu da ti kažem da je to mnogo potisnuto i taj bas se i ne Äuje,tih 47 hz.

A minus 3 db je neki standard kod kutija i to možeÅ¡ Äuti ali malo tiÅ¡e, taj bas od 79 hz.

Å to se tiÄe snage pojaÄala za date kutije i 25 m2,prostoriju snaga bi  iznosila oko 70w na 8w.

Za taj novac i tvoju prostoriju može se kupiti neÅ¡to sa podnim kutijama i manje pojaÄalo.

:thumbsup2  :wave2

Link to comment
Share on other sites

Da li je neko Äuo KEF LS50? Ja nisam, samo sam Äitao da su dosta kvalitetni i jaki za svoju veliÄinu...

Da li mislite da uzmem slabije pojaÄalo zato Å¡to mi ne treba jaÄe(skuplje) ili ovo nije toliko bolje za razliku u ceni?

Link to comment
Share on other sites

Da li je neko Äuo KEF LS50? Ja nisam, samo sam Äitao da su dosta kvalitetni i jaki za svoju veliÄinu...

Da li mislite da uzmem slabije pojaÄalo zato Å¡to mi ne treba jaÄe(skuplje) ili ovo nije toliko bolje za razliku u ceni?

Na zalost nisam imao prilike da ih cujem otisli su taj dan kad sam hteo da ih cujem,ali po kvadraturi sobe bih rekao da neces da se odusevis sem ako ne sedis blizu njih.Ako hoces da ispunis celu sobu zvukom trebace ti ili veci bookshelfovi ili podnostojeci.,najbolje bi bilo da poslusas sve kombinacije pa da odaberes,njihova soba gde obicno drze ls 50 ima oko 25 kvadrata pa mozes sam da proveris,obavezno poslusaj pre kupovine,ima jos dosta ribe u moru ako ti se to ne svidi.To bi bilo mojih 5 centi.

Link to comment
Share on other sites

Video sam i Äuo te Kef R300 i ne bi ti ih preporuÄio.Sory.

:)

PreporuÄio bi ti Kef Q300 i ono jeftinije pojaÄalo.

ZaÅ¡to bi preporuÄio pre Q300 nego R300? Ja sam se baÅ¡ sad zagrejao za R300  :wacko: naravno bazirano za sada samo na osnovu recenzija i utisaka sa raznih foruma...

Link to comment
Share on other sites

Da li je neko Äuo KEF LS50? Ja nisam, samo sam Äitao da su dosta kvalitetni i jaki za svoju veliÄinu...

Da li mislite da uzmem slabije pojaÄalo zato Å¡to mi ne treba jaÄe(skuplje) ili ovo nije toliko bolje za razliku u ceni?

Ja ih cuo. Moj kum ih kupio. Tera ih sa Mocartom i Rotelom (preamp). Fenomenalan zvuk. Prostor ozbiljan, zamenile Dajnaudio Akustik, Ne zamaraju, basa dovoljno (u cca 20m2). Odlican izbor. mnogo skuplji zvuk, nego sto kostaju. A nije bas da su jeftine (oko 1000E).. Pozdrav.

Link to comment
Share on other sites

Danas sam bio da posluÅ¡am ali nisu imali ni LS50 ni pojaÄalo 9070 tako da sam posluÅ¡ao Q300 i R300 na Roksan Kandy K2 pojaÄalu.

Moji utisci su da me Q300 nisu neÅ¡to oduÅ¡evili dok su mi R300 ipak bolji. Ostaje mi da saÄekam da stignu LS50 pa da ih posluÅ¡am.

Prodavac mi savetuje da uzmem ovo Roksan pojaÄalo i LS50 zvuÄnike kojima je on oduÅ¡evljen. Jedino Å¡to bi u tom sluÄaju morao dodatni dac ili zvuÄnu kartu da dodam kao vezu sa PC-em. Neke druge kombinacije su možda da posluÅ¡am Onkyo A9050 ili Marantz PM7004 ? Å ta vi mislite? Da li da Äekam Onkyo A9070 ili da idem na varijantu sa stereo pojaÄalom i nekim dodatnim ureÄ‘ajem za povezivanje sa PC-em?

Link to comment
Share on other sites

PosluÅ¡aj to Kendy englesko pojaÄalo sa Kefovima i ako svira u dubinu tj ispred kutija i da iste ne treba zakretati time ćeÅ¡ reÅ¡iti pitanje pojaÄala.

Pisao sam o tome ranije u "Kako upariti komp. razliÄitih proizvoÄ‘aÄa"

 

Nadam se da si me razumeo.! :thumbsup2  :wave2

Link to comment
Share on other sites

PosluÅ¡aj to Kendy englesko pojaÄalo sa Kefovima i ako svira u dubinu tj ispred kutija i da iste ne treba zakretati time ćeÅ¡ reÅ¡iti pitanje pojaÄala.

Pisao sam o tome ranije u "Kako upariti komp. razliÄitih proizvoÄ‘aÄa"

 

Nadam se da si me razumeo.! :thumbsup2  :wave2

Danas sam to upravo i sluÅ¡ao i baÅ¡ sam bio oduÅ¡evljen kako se zvuk Äuje negde iz sredine tj uopÅ¡te nisam mogao da razaznam levi i desni zvuÄnik. Ako je to to Å¡to ti priÄaÅ¡ :) E sad zvuÄnici su bili Äini mi se malo zakrivljeni ka meni, ne znam taÄno koliko, oni su postavljali... 

Link to comment
Share on other sites

Ovo pojaÄalo Onkyo A 9050 ti ima DAC i to opt. i dva coaksijalna prikljuÄka ,a snaga mu je zavidna 75 W/8w.

 

U datom sluÄaju preporuÄujem to pojaÄalo i Kef kutije R300 ili LS50,po tvome izboru.

:thumbsup2  :wave2

 

PSU whathifi su dali preporuku za pojaÄalo Onkyo A 9030 i kutike R100(Tanoy DC6) 

Link to comment
Share on other sites

Bez obzira na to Å¡to ovdje ima puno znalaca ( oni se ne će javljat na ovak trivijalne teme- mudrolije ) pokuÅ¡at ću objasnit Å¡to je to zvuÄna "slika". U živom sluÅ¡anju glazbene izvedbe ona ovisi o mjestu sluÅ¡anja tj.o mjestu na kojem ste pozicionirani u odnosu na izvoÄ‘aće. "Najskuplja" su mjesta u prvom redu u sredini (neamplificirana glazba) zbog toga Å¡to imate predodžbu gdi je koji instrument pozicioniran u orkestru. Znaći -Å¡irina,dubina i visina odnosno vidiÅ¡ i ćujeÅ¡ odakle dolazi "zvuk" kojeg instrumenta. SluÅ¡atelji sa dna dvorene nemaju isti zvuÄni doživljaj. Njima orkestar zvuÄi kompaktno tj kao zvuÄna cjelina.Dobre snimke glazbenog doživljaj su koncipirane ko da li sluÅ¡ate iz prvog reda sredine. ( naravno ovisi o broju mikrofona, pozicioniranju itd...) Å to sam time htio reć ?.  Pod pretpostavkom da je pojaćalo sposobno odsvirati ono Å¡to zvuÄnici mogu (pravilno pozicionirani) odsvirati ćinjenica je da zvuk bi trebao većinom trebao dolaziti iz centra sa tu i tamo (ovisi o poziciji insrumenta) Äujnim odmacima, ovisi koji instrument svira i kako je pozicioniran u orkestru. ZnaÄi odmicanjem zvuÄnika od zida dobit Äete dubinu( ne može dublje od zadnjeg zida iza zvuÄnika) , zakrivljenjem zvÄnika prema unutra ili prema van (najviÅ¡e do paralelnog) dobit ćete Å¡irinu zvuÄne slike (Äak i izvan gabarita zv. kutije- od vajnskog ruba kutije do boÄnog zida). Visinska dimenzija zvuka (najteže ju je dobit) ovisit će o konfiguraciji sustava- znaći prostoru u kojem je postavljen , akustici (tretmanu ) prostora te o snimkama koje imaju involviranu tu dimenziju zvuka u snimci. Mogel sam to i sirovije reć glas, bubanji bas u sredini ,a  napolitanke po vascelom prostoru okolo njih . Žao mi je ako sam nekog "smorio" al nisam odolio. Naravno da je ovo samo elementadna varijanta , te je podložna svakojakim "varijacijama na temu". :heat

Link to comment
Share on other sites

Bez obzira na to Å¡to ovdje ima puno znalaca ( oni se ne će javljat na ovak trivijalne teme- mudrolije ) pokuÅ¡at ću objasnit Å¡to je to zvuÄna "slika". U živom sluÅ¡anju glazbene izvedbe ona ovisi o mjestu sluÅ¡anja tj.o mjestu na kojem ste pozicionirani u odnosu na izvoÄ‘aće. "Najskuplja" su mjesta u prvom redu u sredini (neamplificirana glazba) zbog toga Å¡to imate predodžbu gdi je koji instrument pozicioniran u orkestru. Znaći -Å¡irina,dubina i visina odnosno vidiÅ¡ i ćujeÅ¡ odakle dolazi "zvuk" kojeg instrumenta. SluÅ¡atelji sa dna dvorene nemaju isti zvuÄni doživljaj. Njima orkestar zvuÄi kompaktno tj kao zvuÄna cjelina.Dobre snimke glazbenog doživljaj su koncipirane ko da li sluÅ¡ate iz prvog reda sredine. ( naravno ovisi o broju mikrofona, pozicioniranju itd...) Å to sam time htio reć ?.  Pod pretpostavkom da je pojaćalo sposobno odsvirati ono Å¡to zvuÄnici mogu (pravilno pozicionirani) odsvirati ćinjenica je da zvuk bi trebao većinom trebao dolaziti iz centra sa tu i tamo (ovisi o poziciji insrumenta) Äujnim odmacima, ovisi koji instrument svira i kako je pozicioniran u orkestru. ZnaÄi odmicanjem zvuÄnika od zida dobit Äete dubinu( ne može dublje od zadnjeg zida iza zvuÄnika) , zakrivljenjem zvÄnika prema unutra ili prema van (najviÅ¡e do paralelnog) dobit ćete Å¡irinu zvuÄne slike (Äak i izvan gabarita zv. kutije- od vajnskog ruba kutije do boÄnog zida). Visinska dimenzija zvuka (najteže ju je dobit) ovisit će o konfiguraciji sustava- znaći prostoru u kojem je postavljen , akustici (tretmanu ) prostora te o snimkama koje imaju involviranu tu dimenziju zvuka u snimci. Mogel sam to i sirovije reć glas, bubanji bas u sredini ,a  napolitanke po vascelom prostoru okolo njih . Žao mi je ako sam nekog "smorio" al nisam odolio. Naravno da je ovo samo elementadna varijanta , te je podložna svakojakim "varijacijama na temu". :heat

Podrzavam 100%.Od pozicioniranja i tretmana sobe zavisi da li ce prosecni zvucnici biti odlicni,ili odlicni zvucnici biti prosecni.

Link to comment
Share on other sites

R 300 su mnogo bolje kutije od Q 300... Kada sam ja birao kutije, izmeÄ‘u Q300 i Q100 odabrao sam ove druge iako su manje (razlika u ceni je bila zanemarljiva).  Jednostavno mi se vise dopao zvuk. Ono sto je zanimljivo je da sam dosta kasnije na jednom americkom forumu procitao da je dosta clanova tog foruma dalo prednost Q100... Dakle, pitanje ukusa. Iskombinuj sve sto imaju u ponudi u uzmi ono sto ti se najvise svidja!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...