Jump to content


Zvu�nici >Black<


prophet

Recommended Posts

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nisam imao prilike da ich cujem ali zvucnici zbilja dobro izgledaju. Puno uzivanja u njima sa zeljom da ovo bude samo pocetak jedne serije interesantnih proizvoda ... :thumbsup2

 

 

Hvala. :cheers

 

I ja se nadam da će biti više toga (možda ne proizvodi, ali projekti sigurno).

Samo je pitanje finansija i lokacije, inaÄe bih se već ranije brojem realizacija prikljuÄio ekipi: Troels, Zaph, Tony Gee, itd.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Tek sam sada na tenane proÄitao i video ceo projekat i mogu samo da kažem 

Svaka Äast i na trudu i na rezultatu,i lepo izgledaju a koliko Äitam i dobro se Äuju.

Vidi se iz priloženog da je sve i dobro osmišljeno i lepo odradjeno u uslovima koji su bili,pritom

mislim na maÅ¡inske radove koji su potrebni,posebno oko otvora za visokotonce,Äim su asimetriÄni

idealno bi bilo da se rade na nekoj CNC mašini zbog preciznosti,neznam kako si ih obradjivao ali extra izgleda ceo rad.

 

Čestitam još jednom. :thumbsup2

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Tek sam sada na tenane proÄitao i video ceo projekat i mogu samo da kažem 

Svaka Äast i na trudu i na rezultatu,i lepo izgledaju a koliko Äitam i dobro se Äuju.

Vidi se iz priloženog da je sve i dobro osmišljeno i lepo odradjeno u uslovima koji su bili,pritom

mislim na maÅ¡inske radove koji su potrebni,posebno oko otvora za visokotonce,Äim su asimetriÄni

idealno bi bilo da se rade na nekoj CNC mašini zbog preciznosti,neznam kako si ih obradjivao ali extra izgleda ceo rad.

 

Čestitam još jednom. :thumbsup2

:wave2

 

 

Navrati jednom da ih ÄujeÅ¡. 

 

Å to se tiÄe upuÅ¡tanja u prednju ploÄu, to je raÄ‘eno sa frezom. Otvori su okrugli, pa nije bilo teÅ¡ko da se na taj naÄin precizno uradi.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

...Spakovano, sa svim žiÄicama:

 

Fotografija0406_zps2d10424e.jpg

 

Boki, jedna primedba na položaj induktiviteta.

Jesi razmiÅ¡ljao da jedan od induktiviteta rotiraÅ¡ za 90 stepeni oko dijagonale ploÄe po kojoj su postavljeni (tj. uspraviÅ¡ ga)?  MeÄ‘usobni uticaj na induktivitet je mali, ali da bude mirna glava zbog presluÅ¡avanja izmeÄ‘u kalemova, Äisto da bude i tehniÄki tip-top.

Link to comment
Share on other sites

U tehnici je mnogo toga u kvantifikaciji. Džaba ako konstatujemo da neki uticaj postoji (a ima ih mnogo), a ne znamo da li je to 1:1, 1:1/1000 ili 1:1/1000.000
 
MeÄ‘usobni uticaj magnetnih polja induktiviteta postoji, ali zavisi od jaÄine struje koja protiÄe kroz njih, i opada sa kvadratom rastojanja.
U konkretnom sluÄaju se radi o induktivitetu na srednjetoncu od 0,8 mH i jednom 0,28 mH u paraleli na visokom. Udaljeni su 15 cm, a max struje kroz njih su relativno male.
MeÄ‘usobni uticaj je minoran, a ko hoće, neka napravi neku mini studiju (može i ovde da se okaÄi), izmeri induktivitete "samostalno" i na 15 cm razmaka. Pri tome će mali ind. uticati na veliki nimalo, a veliki na mali možda 1-5 hiljaditog dela (i to samo kratkotrajno na max struji), ako i toliko. Å to je za zvuk 0 (i reÄima - nula). 
 
Mnogo veći je uticaj mehaniÄkih vibracija, jer se izgleda zaboravlja koliki je SPL unutar kutije. Malo raÄunice.
Ako na mestu sluÅ¡anja proizvedemo SPL od 96 dB, a to je na 1 m oko 104 dB (2x40 W kroz dva zvuÄnika efikasnosti 85 dB), unutar kutije je to 101+30=131 dB.
Kod zvuÄnog pritiska od 131 dB mehaniÄke vibracije su znaÄajne, tako da je mnogo važnije da se svi elementi na skretnici vrlo dobro mehaniÄki uÄvrste, Å¡to zbog sopstvenih vibracija/zvuka, Å¡to zbog moguÄnosti mehaniÄkog odvajanja (otkaÄi se žica, otpadne zavojnica sa ploÄice, itd.).
Induktivitet postavljen uspravno će imati za 2 reda veliÄine (10-50 puta) veće mehaniÄko opterećenje, nego ind. položen horizontalno celom svojom povrÅ¡inom zalepljen vrućim lepkom.
 
Planeta BN126 iz sazvežđa Kentaur udaljenog 525 svetlosnih godina od nas takoÄ‘e utiÄe na planetu Zemlju svojom gravitacijom (kao i sva druga nebeska tela). Ali koliko, u odnosu na Sunce i Mesec? Treba razmotriti sve uticaje, ali je nabitnije odrediti priblizan red veliÄine uticaja, tj. neku kvanitifikaciju. Dobra praktiÄna tehniÄka reÅ¡enja su minimiziranje onih znaÄajnijih negativnih uticaja, dok se bavljenje minornima batali. 
 
U konkretnom sluÄaju se ima izbor izmeÄ‘u montiranja malog ind. upravno (uz minoran uticaj na vrednost ind.), i montiranja horizontalno uz znaÄajno mehaniÄko/vibraciono/zvuÄno poboljÅ¡anje u odnosu na prvu varijantu. Kao Å¡to se vidi na slici, induktiviteti su maximalno udaljeni na ploÄici.
 
Nego, kada ćeš ti da navratiš?
Link to comment
Share on other sites

Boki, mislio sam na presluÅ¡avanje (crosstalk) u dinamiÄkom režimu, tj. radu. Induktivitet na srednjetoncu u radu indukuje napon u kalemu visokotonca i obratno. Zamisli ih kao primar i sekundar trafoa, samo bez jezgra. Ovo:

 

http://www.audioholics.com/loudspeaker-design/inductor-coil-crosstalk-basics

 

Uticaj jeste mali ali je eliminisanje istog besplatno i to se zove dobra praksa. Ako je problem mehaniÄko uÄvršćenje prilepi se parÄe drveta uz uspravni kalem i podlogu.

Da radim za sebe ja bih ga uspravio, ti kako oćeš, tj. kako si napravio :)

Link to comment
Share on other sites

@Boki, tebe je zaista užitak Äitati.

Jasno i elokventno, sa svim fiziÄkim i matematiÄkim pravilima i sve to uz odsustvo natprirodnih pojava i opisa.

Bravo audio erudita!

 

 

He, he Masinac je to - nema zezanja . Ako budem ikad pravio kutije, pravice ih Boki i Manic u koperaciji  :cheers

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Jedna slikica od malopre, mobilnim....mislim da se vidi da je matori mob. i to noćom.  :D

 

Poziv !!!  Koga interesuje da ih Äuje --> Navalite dok su joÅ¡ ovde. SVI su dobrodoÅ¡li.   :)

 

Fotografija0423_zps1c2e4fbc.jpg

 

PoÅ¡to je i u temi i preko PP bilo pitanja koliko je koÅ¡tala izrada ovih zvuÄnika, evo približnog zbira:  

 

basovi Monacor SPH-165*2=120, srednjetonci Visaton W130S*2=60 i visokotonci Vifa DX25*2=70. To je 250e, i dok se plati poÅ¡tarina unutar NemaÄke + dovezu ljudi sa kombijem ovde = 300e.

zatim delovi za skretnice: samo 2 trafo induktiviteta su 50-60e, ostalo oko 60-80e. Dalje: terminali, ožiÄenje, damping (prirodna vuna) 40e, drvenarija, Å¡mirgle + farbanje + Äetke i valjci, itd.100-120e. SVE ukupno oko 600 €.  

 

Već sam ranije u temi napisao --> ko hoće da pravi ovaj zvuÄnik, dobiće nacrt kutije i skretnice, besplatno.

Pravio sam ovaj jedan par radi svog zadovoljstva. 
Link to comment
Share on other sites

Bili smo Alexandar i ja kod Bokija u gostima, uoÄi nove godine. Verujem da će se i on oglasiti.

Elem, lepo smo se družili i sluÅ¡ali >Black< dobra dva sata. Meni se jako dopalo ono Å¡to sam Äuo. ZvuÄnik je veoma dobro izbalansiran, nijedan segment ne odskaÄe od ostalih. Izuzetno prijatni za sluÅ¡anje, mekanog zvuka. Izvor je bio cd, da napomenem. LiÄno se prvi put sustećem sa ovim konceptom zvuÄnika i bio sam prijatno iznenaÄ‘en basom. Ima ga taman kako treba, nije pretenciozan i ide priliÄno duboko. Sem dobrog zvuka, lepo i izgledaju, neobiÄno. :D

Sve u svemu jedno lepo provedeno popodne kod velikog hi-fi entuzijaste. Pozdrav za Bokija, kome želim dobre koncepte i u budućim projektima.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...