Jump to content


SPDIF vs. DLNA


emil

Recommended Posts

Å ta daje bolji zvuk:
1. SPDIF izlaz PC raÄunara na digitalni ulaz AV risivera ili

2. DLNA stream na network port AV risivera?

 

Koristim foobar2000 player i u pitanju su obiÄan kućni PC (sa integrisanom zvuÄnom karticom) i Onkyo TX-NR807 AV risiver. Da li bi ugradnja neke bolje zvuÄne karte bio Äujan napredak? Å ta preporuÄujete?

 

Link to comment
Share on other sites

Najprostiji razlog je sto spdif nema povratnu informaciju o eventualnom gubitku dok preko mreze postoji.

Pa Å¡ta onda? Ni I2S signal ( od koga se sastoji SPDIF) nema povratnu informaciju o "gubitku" nego sve saspe u DAC chip.

 

ZaÅ¡to CD zvuÄi bolje od istog tog ripovanog CDa pa puÅ¡tenog kroz DAC istog tod CD playera( koji konkretno ima dig ulaz)? U oba sluÄaja i preko SPDIFa i preko DLNA odnosno AirPlaya?

Link to comment
Share on other sites

Ovde se tvrdi, bez udubljivanja u teoriju niti detalja zašto je to tako, da je DLNA najbolji http://www.audiokarma.org/forums/showthread.php?t=512019

U mojoj kombinaciji bez obzira da li je Onkyo spojen na ruter na kom je i PC sa izvorom zvuka ili direktno na drugu mrežnu kartu raÄunara (dodatno ugraÄ‘enu zbog pokuÅ¡aja spreÄavanja problema kojeg Äu opisati) DLNA radi sa prekidima -svakih nekoliko desetina minuta, u nepravilnim vremenskim razmcima na sekund-dva nestane zvuk a vreme na foobar normalno teÄe. PreÅ¡ao sam sa SPDIF, viÅ¡e nema tih prekida i ne primećujem razliku u zvuku ali ipak da pitam...

Link to comment
Share on other sites

Da apstrahujemo probleme sa seckanjem na mrezi ( koji se ispravnim podesavanjem eliminisu) i da pretpostavimo da je mrezni protok ( zicani ili bezicni) bez prekida.

I dalje CD bolje zvuci od SPDIFa (sa  PCa a i sa AirPorta) U pitanju je Quad cdp2 (sa 6 digitalnih ulaza pa je lako bilo probati sve  kombinacije trenutno)

WHY?

Jitter?!

Link to comment
Share on other sites

 Kazem da sam rekao ad-hoc. I ne, mrezni buffer nije samo softverski, ako nista ima mrezna karta svoj, ima switch svoj. 

 

 Pod sum ne mislim ni na sta posebno, tj. mislim i na onaj iz napajanja i na lose s/pdif kolo i na sve ostalo vezano za integrisanu karticu na PC-u. 

Link to comment
Share on other sites

Firewire (sa ozbiljnom platformom npr. Dice), vrhunska optika (mil spec npr. Meitner), USB sa galvanskom izolacijom (sve ovo naravno koÅ¡ta popriliÄno). 

 

Dobar je SPDIF za 99% smrtnika. Mada i tu postoje razlike. Konkretno sam poredio SPDIFcoax sa integralne kartice i sa RME. Razlika je popriliÄna u korist potonje. SPDIF sa RME mi je radio bolje i od firewire sa mislim Oxford Äipom i od HiFace-a (bez tweaking-a). 

Link to comment
Share on other sites

Ne znam, pratim fabulu radnje :) 

 

Neka koristi ono Å¡to mu ne secka. 

 

SPDIF ne secka ali bih se potrudio da sredim i mrežu ako je teoretski tako zvuk bolji. U oba sluÄaja DA konveziju vrÅ¡i (isti) konvertor u AV risiveru pa ne bi trebalo oÄekivati neke velike razlike. Ili greÅ¡im? Å to se mreže tiÄe ugradio sam dodatnu mrežnu kartu i na nju vezao ririsver, podizao foober buffer na 2,5, 10 puta viÅ¡e od default vrednsoti ali se i dalje deÅ¡avalo da svakoh pola sata-sat na sekund-dva zvuk nestane. RaÄunar je sa AMD 3GHz dual core procesorom i 4GB memorije, Windows 7... tako da je on sasvim dovoljan da ne pravi smetnje i ne razumem u Äemu je problem... Probaću da sa risivera "povuÄem" muziku i da vidim da li je tu drugaÄije nego da sa raÄuanra puÅ¡tam na risiver.

Link to comment
Share on other sites

Zašto ti ne uporediš jedan i drugi izlaz/ulaz i kažeš nam šta po tebi daje bolji zvuk?

 

Zato Å¡to sam lenj :). A Äemu služi forum ako Äovek sve sam treba da radi?

 

ZnaÄi oÄekujem inf. o SPDIF i DLNA razlikama, eventualnim preporukama za zvuÄnu kartu sa digitalnim izlazom (optiÄkim ili bakarnim) koja je bolaj od integruÅ¡e i eventualnim predlozima za mrežu mada tu ostajem dužan podatak da li se prekid deÅ¡ava i u sluÄaju da sa risivera puÅ¡tam muziku.

Link to comment
Share on other sites

Zato što sam lenj :). A čemu služi forum ako čovek sve sam treba da radi?

 

Znači očekujem inf. o SPDIF i DLNA razlikama, eventualnim preporukama za zvučnu kartu sa digitalnim izlazom (optičkim ili bakarnim) koja je bolaj od integruÅ¡e i eventualnim predlozima za mrežu mada tu ostajem dužan podatak da li se prekid deÅ¡ava i u slučaju da sa risivera puÅ¡tam muziku.

Onda da sačekamo da se javi još neko ko ima iskustvo a nije lenj. Ne razumem pristup, imaš tehniku na kojoj možeš da probaš ono što se interesuje a pitaš da ti se daju odgovori iz glave. Bolje probaj kako radi S/PDIF sa integrisane karte jer će, u slučaju da ti se zvuk dopadne, sa bolje eksterne kartice samo još bolje zvučati.

Link to comment
Share on other sites

Bolje probaj kako radi S/PDIF sa integrisane karte jer će, u sluÄaju da ti se zvuk dopadne, sa bolje eksterne kartice samo joÅ¡ bolje zvuÄati.

 

Uvek sam se pitao ima li ovo smisla, umesto sa integrisane spdif out sa ploÄe da bacim signal sa asusa recimo (dx)

Link to comment
Share on other sites

Onda da saÄekamo da se javi joÅ¡ neko ko ima iskustvo a nije lenj. Ne razumem pristup, imaÅ¡ tehniku na kojoj možeÅ¡ da probaÅ¡ ono Å¡to se interesuje a pitaÅ¡ da ti se daju odgovori iz glave. Bolje probaj kako radi S/PDIF sa integrisane karte jer će, u sluÄaju da ti se zvuk dopadne, sa bolje eksterne kartice samo joÅ¡ bolje zvuÄati.

 

Koji pristup ne razumeÅ¡? Već par nedelja slusam preko SPDIF. ZnaÄi probao sam i jedno i drugo reÅ¡enje.Ne uoÄavam neku razliku u odnosu na DLNA ali sam hteo da proverim i sa struÄnjacima na forumu. Iza reÄi "lenj" sam stavio smajli sa razlogom. OÄekujem pomoć, eventualno kreativan i argumentovan sukob miÅ¡ljenja. Muziku sluÅ¡am bez ekvilajzera, enhancera i sl. tako da bih voleo da Äujem najvernije onome Å¡to je orkestar odsvirao a ne ono Å¡to se meni sviÄ‘a kako ti preporuÄujeÅ¡. Da li kvalitetnija zviÄna karta (ali u ekonomskoj klasi) može dati bolji zvuk, koji su razlozi da ne bude interna, optika ili žiÄana veza sa AV risiverom?

Link to comment
Share on other sites

Koji pristup ne razumeÅ¡? Već par nedelja slusam preko SPDIF. ZnaÄi probao sam i jedno i drugo reÅ¡enje.Ne uoÄavam neku razliku u odnosu na DLNA ali sam hteo da proverim i sa struÄnjacima na forumu. Iza reÄi "lenj" sam stavio smajli sa razlogom. OÄekujem pomoć, eventualno kreativan i argumentovan sukob miÅ¡ljenja. Muziku sluÅ¡am bez ekvilajzera, enhancera i sl. tako da bih voleo da Äujem najvernije onome Å¡to je orkestar odsvirao a ne ono Å¡to se meni sviÄ‘a kako ti preporuÄujeÅ¡. Da li kvalitetnija zviÄna karta (ali u ekonomskoj klasi) može dati bolji zvuk, koji su razlozi da ne bude interna, optika ili žiÄana veza sa AV risiverom?

Po miÅ¡ljenje idi u Komitet, a muziku probaj da sluÅ¡aÅ¡... Ako ne uoÄavaÅ¡ razliku, postoji mogućnost da ona zaista ne postoji, ili ti sistem nije dovoljno transparentan da je pokaže, ili je ti ne ÄujeÅ¡, simple as that.

Link to comment
Share on other sites

Po miÅ¡ljenje idi u Komitet, a muziku probaj da sluÅ¡aÅ¡... Ako ne uoÄavaÅ¡ razliku, postoji mogućnost da ona zaista ne postoji, ili ti sistem nije dovoljno transparentan da je pokaže, ili je ti ne ÄujeÅ¡, simple as that.

 

A Å¡ta da radim u Komitetu? Nije li ovaj forum upravo da se Äuje miÅ¡ljenje drugih? Ja sam na Hi-fi forumu u delu za PC/Hi-fi problematiku postavio pitanje upravo vezano za tu temu a odgovore dobijam u vezi svega i svaÄega a malo Å¡ta korisno i vezano za temu. ÄŒast izuzecima! Interesuje me miÅ¡ljenje iskusnih forumaÅ¡a koji neÅ¡to zanju ili imaju neku teoriju vezano za pitanja koja sam postavio a ostali neka se suzdrže.

Link to comment
Share on other sites

...tako da bih voleo da Äujem najvernije onome Å¡to je orkestar odsvirao a ne ono Å¡to se meni sviÄ‘a...

 

Po ko zna koji put ću ponoviti - ono Å¡to je orkestar odsvirao moglo se Äuti samo tamo gde je svirao i nigde i nikada viÅ¡e.

Hiljadu stvari je posle toga bilo na putu tog zvika iz violine do tvog zvuÄnika u tvojoj sobi.

ZnaÄi podesi onako kako ti doživljavaÅ¡ tu muziku i to je najvažnije, sva druga miÅ¡ljenja su individualna i razlikovaće se po pitanju istog zvuka (sluÅ¡anja u istoj prostoriji sa istim ureÄ‘ajima, itd.)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...