Jump to content


Hi-fi(hi-end) vs koncert


Aoxomoxoa

Recommended Posts

  • 1 year later...
  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Po mom misljenju, u pravu si. Vise je tu stvari u igri, recimo:

kakve su slusalacke navike – neko slusa muziku po pola sata dnevno, neko po tri sata, neko dvaput nedeljno po sat, nekome svira puno radno vreme...

 

sta se trazi od zvuka – neko trazi sto priblizniji zvuk onom realnom, koncertnom, neko voli zasecereno, neko voli studijsku preciznost, neko nesto izmedju, neko jos nije ni izgradio ukus i nije siguran sta mu se svidja, neko ne cuje bas najbolje pa prilagodjava zvuk svom sluhu...

 

sta kome treba – neko je vise posvecen, voli uredjaje i voli da menja, proba, eksperimentise, neko je manje zainteresovan i bitno mu je da ima solidnu muziku, neko uredjaje estetski uklapa u zivotni ambijent i zvuk ga povrsno zanima...

 

Misljenja sam da je ovo izrazito individualan sport. Bar ga ja tako shvatam. Prisutna su pravila i definicije (kao sto je definicija hi-fija koju prevodimo kao visoka vernost) ali, nadam se, niko se ne bavi ovim hobijem da bi ispostovao kojekakve definicije nego zato sto voli da slusa muziku onako kako to njemu odgovara. Problemcic koji se jos javlja je da se ovo sport nekad bukvalno shvata, pa se ljudi ponasaju kao da moraju da pobede nekog drugog.

Trotter, slazem se 100 % s tobom u smislu da je HIFA izrazito individualan sport.Sto kaze jedan moj drug sa BiH foruma ''Moja HIFA, moja slobodica''.  I zbog toga ne volim kad neko uspostavlja neke ''apsolutne'' vrijednosti koje bi, kao, trebalo da vrijede za sve, ali po njegovom misljenju. Znaci u HIFI nema apsolutnog, sve je individualno i stoga, relativno.

Ja sto se tice kucnog slusanja vs. koncerta volim i jedno i drugo. Mislim da je najveca razlika ta energija na zivim svirkama, i donekle sirov, neispeglan zvuk (osim kod perfekcionista kakav je recimo Roger Waters uzivo). Ali, recimo Dubioza Kolektiv, kada te spuca njihova energija zive svirke, njihovi studijski snimci dodju kao blagi povjetarac. S druge strane volim kucno slusanje jer je zvuk uvijek rafiniraniji, ima tu neku zvucnu sliku (naravno, u zavisnosti od produkcije i sta je pisac htio da kaze te da li je u tome uspio). Za mene je kod kucnog slusanja najvaznije da te uredjaji uvuku, involviraju u muziku tako da sve drugo zaboravis. To sam postigao sa NAIM kombom i vintage zvucnicima Braun L 710. A ove ostale analize tipa timbar, neutralnost, dinamika, ovo, ono, sve je to u funkciji slusanja muzike a ne iskljucivo zvuka. Zato kazem, NAIM je uspio (naravno prema mom individualnom dozivljaju) da me natjera da slusam muziku opusteno, bez analiza zvuka, jer me NAIM kao sto rekoh, totalno involvira u muziku i onda slusam opusteno i sa uzivanjem. Pozdrav svima     

Link to comment
Share on other sites

 Samo da vam skrenem paznju na jednu stvar: Koncert nije PA, ili bar dobar koncert nije PA. Ako su instrumentu akusticni onda nema ozvucenja. Ako nisu, onda imas pojacala ali cisto instrumentalna. Referentni zivi zvuk je, u najgorem slucaju, ono sa gitarskog pojacala, ne ono sa PA sistema. 

Moram da priznam da mi ovo nije jasno. Ali ko sam ja da mi sve bude jasno. Ja sam izgleda u glavnom iÅ¡ao na loÅ¡e koncerte. Rok koncerti (veliki) su u glavnom 90% sa PA sistema. I gitarska i ostala instrumentalna pojaÄala idu preko PA sistema.

Link to comment
Share on other sites

Ne bih da vredjam, ali Van Gogh i Dubioza su za mene dno bendovi, bolje reci kanal.

 

Da li biste ukratko (ne mora roman) zašto je Van Gogh dno bend? Dubiozu nisam slušao i gledao uživo, ali slušali su ljudi kojima verujem, tako da ........!!??

Link to comment
Share on other sites

Moram da priznam da mi ovo nije jasno. Ali ko sam ja da mi sve bude jasno. Ja sam izgleda u glavnom išao na loše koncerte. Rok koncerti (veliki) su u glavnom 90% sa PA sistema. I gitarska i ostala instrumentalna pojačala idu preko PA sistema.

 OK, da preformulisem:

 

 Prirodni zvuk instrumenata, po meni, je onaj bez ozvucenja. Dozivljaj koncerta cesto jeste PA, ali to nije ono "kako treba da zvuci instrument", bar ne po meni. Evo malo da obrazlozim:

 

1) Ako je koncert u manjem akusticnom prostoru, onda nemas PA. 

2) Ako dodjes do bine, obicno ti PA ostane iza ledja, a ti cujes monitore sa bine.

3) Taj dozivljaj koji dobijes na koncertu sa PA sistemom, ima veze i sa njim i sa halom (ili prostorom), i sa jos koje cime. Dobar hi-fi treba da reprodukuje i takav zvuk, naravno, ali i onaj koji instrumenti prirodno daju (za elektricne istrumente, ono sto se cuje sa pojacala). S'druge strane PA ne treba (i ne moze) da zvuci kao akusticni instrument, ili je to bar jako retko. 

 

 Zelim reci: Ugodjaj koncetra, koji se cuje sa PA sistema, nije jedino merilo za verodostojnost zvuka. A definitivno nije ispravno reci da hi-fi vredi manje od koncerta, jer reprodukcija STUDIJSKI SNIMLJENOG zvuka na njemu ne zvuci kao koncert. Reprodukcija studijskih snimaka treba da zvuci - kao u studiju. 

Link to comment
Share on other sites

Potpisujem ovo turbovo zapazanje.Nedavno sam bio u Zrenjaninu na koncertu naÅ¡eg(a svetskog) baritona Želka LuÄića u pratnji od skoro formirane zrenjaninske filharmonije.Kakav je to brutalni "high end" od zvuka u odnosu na ovu nasu nesretnu sinagogu, da zaplaÄe Äovek od muke.Sve se ovde kod nas lepo Äuje i kad baba otvara bombonu i kako disd i lista program...sve sem onog sa bine.Kad sam slusao ansambl Renesans mislio sam da sam skroz ogluveo

Link to comment
Share on other sites

Ma jok ono sto se nekad zvalo dom mladosti a danas kc.nosim lepe uspomene iz dana zaludjenistva horskom muzikom, ali i "atomaca" :-) odatle ali sam zaboravio da sala ima dobar sound.uglavnom bio sam zatecen,a i koncert je bio vanserijski dogaÄ‘aj,vrlo emotivan.Zvuk je bio na zadnjem mestu, al ne mož Äovek da ne primeti.

Link to comment
Share on other sites

pa nije samo tvoj, vec i vecine koja  prati domacu muziku (ja se slazem sa tobom 100%). mozda su Van Gogh i bili dobri dok je bio onaj prvi pevac, ali sa Djuletom  :nono

 

Pa ne bih da odem u žestoko oftopiÄarenje. Ovo o većini koja prati domaću muziku je veliko preterivanje. Van Gogh žestoko prži na koncertima! Posebno kad sa njima svira mali Gluvakov. Ne bi se obrukali nigde u Evropi. Ono Å¡to manje volim su njihovi snimci, a zaÅ¡to to je već za drugu temu.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ne bih da vredjam, ali Van Gogh i Dubioza su za mene dno bendovi, bolje reci kanal.

pa ne osjecam se uvrijedjenim ali Van Gogh i Dubioza da su dna dno pa to je smijesno...Jesil bio na njihovim koncertima, ako nisi a nisi odi malo pa ces cuti sta je energija i dobra muzika a za Dubiozu pogotovo sta je angazirana muzika. malo pocuj ovo

Link to comment
Share on other sites

Bio sam na njihovim koncertima, van gogh-ove svirke sam posecivao dok je to imalo smisla da se cuje, sada su na zalost zastranili i poceli da rade muziku koja nema apsolutno nikakve vrednosti. Sto se dubioze tice, tu tek nema sta da se kaze, jos jedan bend u nizu koji guraju fazon Äobanske svirke poput brkova i nervoznog poÅ¡tara. Kao sto rekoh, dno dna

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Hmmm...zanimljiva tema. Ja dam se bavio organizacijom koncerata nekih 8 godina.organizovao sam preko 50inostranih koncerata(najpoznatiji tool) odgledao sam jos toliko koncerata sigurno sto kod nas sto i inostranstvu.

koncert i kucni sistem ne mozete da poredite. Obe stvari su predobre da bi se uporedjivale.

Evo dok ovo pisem slusam album benda koji volim , gledao sam ih 2 3 puta uzivo . Usivo bend razbija, na albumima takodje razbija.

Gledao sam i maidene 5x i slusao njihove albume preko 20godina , oni su bend koji je dobio sansu 5x kod mene i ja vise necu otici na njihov koncert jer je lose.sto me ne sprecava da slusam njihove albume jer su oni dobri.

metallicu sam gledao 6x slusao i vise od 20godina njih cu ici da gledam uzivo uvek kad god budem imao priliku(iako je koncert u zagrebu bio fail) ali zato ostali koncerti su me raspametili. Oni su i studijski i live najbolji na svetu.

Sta je poenta price , da bi imali koncertni ugodjaj dobar postoji milion stvari koje trebaju da se poklope da krenem redom. Akustika , opema(sto binska,sto pa /mix itd) , tonac (i maideni i metallica imaju tonce koji su sa njima celu karijeru ali opet bradonja is metallice jede tonca maidena), koliko je bend usviran/tehnicki potkovan (pa moze uzivo preneti ono iz studija), koliko je bend raspolozen za svirku,koliko je prostor gde se koncert odrzava popunjen , mesto odakle gledat/slusate koncertitd. To su samo neki od faktora koji uticu na kvalitet celokupnog ugodjaja.

sto se tice hifi-a i zvuka kod kuce to je mnogo manji problem potrebno je imati malo kvalitetnu opremu i imacete ok ugodjaj. Naravno ukoliko bolja oprema bolji ugodjaj , ali je poenta je  da na low endu mozete uzivati. Sto nije toliko jednostavno kada je koncert u pitanju.

koncert ima svoje prednosti i mane , hi fi ima mnogo manje mana , a ugodjaj je i vise nego ok.

Tako da mislim da je dve stvari ne treba uporedjivati jer su obe price za sebe.

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, kurgan999 said:

metallicu sam gledao 6x slusao i vise od 20godina njih cu ici da gledam uzivo uvek kad god budem imao priliku(iako je koncert u zagrebu bio fail) ali zato ostali koncerti su me raspametili. Oni su i studijski i live najbolji na svetu.

Slažem se sa tobom , veliki sam fan, ali neki njihovi studijski albumi su loše producirani . Tako da trenutno u arhivi imam Death Magnetic ripovan sa Guitar Hero III, pokazalo se da ima najmanji ''loudnes war''.

Mada ovde ljudi verovatno više porede neke manje koncerte, obično klasične ili jazz muzike, tu verovatno više dolazi do izražaja live zvuk instrumenata, nego na ovim ''našim'' divljim svirkama.

Metalika moj dobar drugar :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Ja sam po pitanju koncetata ovih poznatih bendova mnogo češće bio razočaran nego zadovoljan. Npr. Klepton i Dilan u areni, pa ja vidim instrumente na bini ali ih ne čujem - fest mutne ogavne buke, bruka i sramota. Čoveče, Dilan se jedva čuje - mumla, ne mogu da prepoznam pesmu pola minuta. Mark Nofler, isto u areni, nešto bolje ali ipak nije kako treba. Vaya Con Dios već zvučali kako treba u istom prostoru, a par godina ranije u Sava Centru me oduševili, svaki zvuk onih malih udaraljkica, drvenih češljeva... Njen glas pun, detaljan, sve se čuje divno i ništa ne pokriva jedno drugo.

Inače sam dobar deo mladosti proveo u vežbaonici iako nisam muzičar jer mnogo mojih drugova i poznanika jesu. I kao reper kvaliteta zvuka mi je tako nešto - akustilčna gitara, bubanj, razne udaraljke, tj. sve što sam slušao direktno i neozvučeno. Čak i njihove ozvučene svirke po kafeima često zvuče bolje od mnogih velikih koncerta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...