Jump to content


Hi-fi(hi-end) vs koncert


Aoxomoxoa

Recommended Posts

Treba na koncerte ici redovno pa se moze videti koliko zvuk zavisi od onog ko je za miksetom u istoj sali.Naravno najbolje je kad ni miksete ni ozvucenja nema.U vecini slucajeva kad za zvuk odgovara neko ko muzicare prati na celoj turneji to bude mnogo bolje.Neki nasi tonci to rade kao po kazni pa je i zvuk takav.Na novosadskom Jazz festivalu je za moj ukus zvuk savrsen,ali dzaba kad cika za miksetom pojma nema kako koji instrument zvuci ili nece da zna,uvatila ga bezvolja nas specijalitet ima pametnije o cemu da misli dok radi.Gledam jedan Quintet sa vibrafonom i marimbom kod nas na festivalu i covek se ubi svirajuci jedno 3/4 koncerta ali skoro necujno za publiku.Onda ga ova lencuga za miksetom pojaca i sve u redu,zvuk savrsen-svi se lepo cuju.Na mnogo koncerata sam sedeo iz mix pulta i ume biti pravo uzivanje pratiti kako covek poznaje svaku notu i kako lepo saceka rukom na pravom mestu svaki ton.Secam se da sam jos 91 na Pat Metheny groupu doziveo savrsen zvuk koji tesko da cu cuti sa bilo kakvog hifi sistema.Ali momak za miksetom u majici Robert Cray band tour je bio pravi oktopod za miksetom.Vrlo je vazno odabrati mesto u sali,ja uglavno biram sredinu i blizinu miksete i cesto cujem kako se ljudi posle zale na zvuk a meni je bio odlican.Mikseta je cesto ucrtana na mapi kad karte licno kupujete,uradis jednostavno i sam sta mozes unapred da los zvuk ne pokvari uzivanje i utisak dugo cekanog koncerta.

Evo mog omiljnenog mesta na slici

post-11818-0-07045600-1367313283_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Treba na koncerte ici redovno pa se moze videti koliko zvuk zavisi od onog ko je za miksetom u istoj sali.Naravno najbolje je kad ni miksete ni ozvucenja nema.U vecini slucajeva kad za zvuk odgovara neko ko muzicare prati na celoj turneji to bude mnogo bolje.Neki nasi tonci to rade kao po kazni pa je i zvuk takav.Na novosadskom Jazz festivalu je za moj ukus zvuk savrsen,ali dzaba kad cika za miksetom pojma nema kako koji instrument zvuci ili nece da zna,uvatila ga bezvolja nas specijalitet ima pametnije o cemu da misli dok radi.Gledam jedan Quintet sa vibrafonom i marimbom kod nas na festivalu i covek se ubi svirajuci jedno 3/4 koncerta ali skoro necujno za publiku.Onda ga ova lencuga za miksetom pojaca i sve u redu,zvuk savrsen-svi se lepo cuju.Na mnogo koncerata sam sedeo iz mix pulta i ume biti pravo uzivanje pratiti kako covek poznaje svaku notu i kako lepo saceka rukom na pravom mestu svaki ton.Secam se da sam jos 91 na Pat Metheny groupu doziveo savrsen zvuk koji tesko da cu cuti sa bilo kakvog hifi sistema.Ali momak za miksetom u majici Robert Cray band tour je bio pravi oktopod za miksetom.Vrlo je vazno odabrati mesto u sali,ja uglavno biram sredinu i blizinu miksete i cesto cujem kako se ljudi posle zale na zvuk a meni je bio odlican.Mikseta je cesto ucrtana na mapi kad karte licno kupujete,uradis jednostavno i sam sta mozes unapred da los zvuk ne pokvari uzivanje i utisak dugo cekanog koncerta.

Evo mog omiljnenog mesta na slici

 

mix-almost-perfect.jpg

Link to comment
Share on other sites

Da rezimiram:

 

1.OzvuÄenje bi trebalo pokriti frekventnom informacijom celu salu - a ne samo priveligovane redove centra iste. - probajte da sedite u A ili H redu SC-a.

 

2.Nije svako ozvuÄenje za razliÄite tipove muzike - Jazz bi i na ovom Sky sistemu verovatno zvucao dobro ali frekventni opseg i kolicina informacija grupnog horskog pevanja je pokazala mane- tehniÄke prirode koje su Äujne.

 

3.Tonac uÄestvuje ili sam producira LIVE - koji je u većini sluÄajeva MONO baÅ¡ zato da bi svi dobili istu informaciju.

 

4.Bendovi u većini sluÄajeva donose SVOJE ozvuÄenje inkl.tonca kjoji već ima ukucane set-up-e u mikseti tako da je samo potrebna pametan isvrsishodan razmeÅ¡taj ozvuÄenja.

 

5.Moj sistem može i tako je koncipiran da LIVE zvuÄi bolje nago na koncertu - iskljuÄujući- nepotrebno znojenje i Äekanje u redu i masu puta sila puta ubrzanje - na naÅ¡im koncertima.

 

zasad tolko :crno-na-belo

Link to comment
Share on other sites

Koncert je za uzivanje  a analizu treba ostaviti po strani.

 Vise uziva audiofil koji slusa muziku a ne uredjaje. Pozdrav

 

To definitivno nije audiofil, vec obican covek koji uziva u muziku. Analogija bi bila jedan covek koji voli piti dobro vino iz adekvatne vinske case od kristala, drugi koji kaze svejedno kakva ja casa samo da je vino dobro i treci koji pije iz flashe sta se ima po kuci. Mit je da postoji i cetvrti tip koji brine o tome kakva je casa a pije kojekavih vina. Cujem cesto koriste ovog izmisljenog audiofila/enoticara da kritikuju prvog tipa. Fakt je da cim sebe deklariras kao audiofila ima da naucis da pijes jazz i klasiku, a da ismejavas te koje slusaju folk, tehno, rap i pop. Tako da cetvrti tip je neki tranzit, nista vise.

 

I na kraju kako si reko +1 treba uzivati u muzici.  :listen

Link to comment
Share on other sites

Po mom ukusu koncerti su svi bezveze (minus simfoniske). Zvuk nikakav, guzva, toliko ljudi a si tamo u interakciji sam sa ljude koje poznajes. Preferiram klubske svirke u lokale gde ima bar, da se covek alkoholizira, osvezi, ljudi nove da upoznas (zene primer), akustika stoput bolja i vise slusas instrumente, manje PA. I pristup WCu i jeftinijim kartama. 

Link to comment
Share on other sites

Po mom ukusu koncerti su svi bezveze (minus simfoniske). Zvuk nikakav, guzva, toliko ljudi a si tamo u interakciji sam sa ljude koje poznajes. Preferiram klubske svirke u lokale gde ima bar, da se covek alkoholizira, osvezi, ljudi nove da upoznas (zene primer), akustika stoput bolja i vise slusas instrumente, manje PA. I pristup WCu i jeftinijim kartama. 

Potpuno si u pravu.Krajem sedamdesetih sam slusao Bo Didlija u Londonu ,u jednom pabu(po mojoj proceni nas stotinak sa kupljenim kartama) i dozivljaj je bio neverovatan.Neposredan kontakt sa izvodjacem,uz toceno pivo... :banana

Link to comment
Share on other sites

Po mom ukusu koncerti su svi bezveze (minus simfoniske). Zvuk nikakav, guzva, toliko ljudi a si tamo u interakciji sam sa ljude koje poznajes. Preferiram klubske svirke u lokale gde ima bar, da se covek alkoholizira, osvezi, ljudi nove da upoznas (zene primer), akustika stoput bolja i vise slusas instrumente, manje PA. I pristup WCu i jeftinijim kartama. 

 

 

Potpuno si u pravu.Krajem sedamdesetih sam slusao Bo Didlija u Londonu ,u jednom pabu(po mojoj proceni nas stotinak sa kupljenim kartama) i dozivljaj je bio neverovatan.Neposredan kontakt sa izvodjacem,uz toceno pivo... 

Jeste sve to taÄno, i sam preferiram klupske svirke, ali katkad volim da odem recimo na stadion JNA i malo AC/DC-a :bounce  :bounce  :bounce 

Mislim da njih (i njima sliÄne) nemoÅ¡' skutijati u klub, da ne govorimo o spektaklima poput nama predstojećeg Watersa i "D Zida"  :crno-na-belo

 

:wave2  

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Po meni, svaka muzika ima mesto gde se slusa...

 

Klasicna muzika - jedno ispravno resenje je bez dopunskog ozvucenja I u sali koja ima dobru akustiku. U BGD, po meni, jedino KNU (Kolarac). Mesto za sedenje u sali - po mogucsvtu parter, od 5 - 10 reda I to naravno, u sredini.

 

Ono sto slusamo na snimcima (u kucnim uslovima), zavisno od toga kako je snimljen CD, moze da zvuci grozno do toga da se moze porediti sa koncertom, gde se moze osetiti akustika koncertne dvorane, I naravno, pozicija svakog muzicara. Osim toga, uglavnom se radi dinamicka kompresija zvuka te su najtise deonice napravljene da se cuju malo glasnije, I one najglasnije su malo redukovane, tako da ne bi neiskusan slusalac posizeo od dinamike.

 

Jazz, Blues, Rock I slicno - po meni, pravo mesto za slusanje su neki klubovi.

U kucnoj radinosti, tesko je postici ovaj zvuk. Najcesce, lagani jazz volimo da slusamo u kucnim uslovima, ali to uvek zvuci veoma smirujuce, sto u prirodi tesko da je tako, a onaj glasniji, siroviji, mislim da je u kucnim uslovima nemoguce dobiti... mzoda samo neku kopiju.

 

O elektronskoj muzici, bih rekao da je tu suludo raspravljati o prirodnosti jer zvuk nastaje iz necega sto nije prirodno I svaka interpretacija na bilo kom uredjaju je "original" - samo zavisi kome se sta vise ili manje dopada... naravno, razlika postoji...

 

Nema pravila... za mene je dobar I Hi-Fi(End) I concert. Samo je bitno da mi se dopada muzika.

Link to comment
Share on other sites

Da li sam ja obican covek ako kazem da mi nikada posle koncerta nije palo na pamet da razmisljam kakav je bio zvuk? Jakako!!

 

Tek posle, mozda, kazem mozda jer se ne secam da li sam ikada i ovde prilikom prikazivanja utisaka sa koncerta pominjao tako nesto kao bitno, ali ako i jesam, to je zbog ljudi koji bi mozda hteli da cuju misljenje i o tome.

 

Dakle, good feeling ili bad feeling posle koncerta. Zvuk, who cares!!

 

@Milose,

 

a sto ti smetaju ljudi koji fotografisu koncert mobitelima?

Link to comment
Share on other sites

 

Dakle, good feeling ili bad feeling posle koncerta. Zvuk, who cares!!

Ma to je i najpametnije! Bilo je ekstra - nije bilo ekstra, zadovoljan sam - nisam zadovoljan, ionako na kraju zavrÅ¡im veÄe grleći flajku von RubinÅ¡tajna...

Link to comment
Share on other sites

Poznati pijanista Glen Gould je svojevremeno prestao da nastupa i daje koncerte i posvetio se potpuno studijskom radu. Kao razlog takvoj svojoj odluci naveo je dve stvari: u studiju moze da postigne zvuk kakav je tesko ostvariti u koncertnoj sali ali kao mnogo vazniju stvar, naveo je cinjenicu da kada svira uzivo, narocito kada se nalazi na svetskoj turneji pa nastupa ili svako vece ili svako drugo vece, nije u stanju da odrzi onaj nivo i kvalitet svog sviranja, koji smatra reprezentativnim.

 

Zboig toga je osnovao Studio u Kanadi (koji i danas postoji) i veci deo svog vremena je do kraja zivota provodio u njemu. Imao je i dobar HiFi sistem kod kuce.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Uporedzivati high-end i koncert meni je smesno! ako imate kuci (i preko 200m2 salon)vrhunsko profesionalno ozvucenje i pustite dobar snimak uzivo eto vam koncert.Normalno fali ce muzicare i publika sto deluje itekako na emocionalni uzitak..ali ovde ipak pricamo o zvuku?

Po meni pravi shoot-out je postaviti vrhunski recimo Jazz band da svira u prostoru koliko i svaki klasicni jazz bar po americi iz ciste akustike bez ikakvih ozvucenja i sl.onda pored njih povezite vas milijunski sustav i pustite vinyl.Sto mislite ko ce bolje odraditi???

Link to comment
Share on other sites

"Misljenja sam da je ovo izrazito individualan sport. Bar ga ja tako shvatam. Prisutna su pravila i definicije (kao sto je definicija hi-fija koju prevodimo kao visoka vernost) ali, nadam se, niko se ne bavi ovim hobijem da bi ispostovao kojekakve definicije nego zato sto voli da slusa muziku onako kako to njemu odgovara. Problemcic koji se jos javlja je da se ovo sport nekad bukvalno shvata, pa se ljudi ponasaju kao da moraju da pobede nekog drugog."

 

 

Citat iz Trotterovog posta, kojeg potpuno podrzavam i potpisujem. Kad sam poceo da slusam muziku, intenzivno, te da kupujem ploce, citam Dzuboks, imao sam svega 13 godina. Nisam ni znao sta je HIFI (tad je bila Toska 10, EI NIS HSR 48, Garrad gramofon isl), ali sam znao sta je muzika koju volim. Danas znam sta je zvuk koji volim, ali tesko do njega dolazim (skup sport). Svaki koncert, pa bilo to u Fazani, na maloj sceni, gdje su svirali neki stari bluzeri, pa do Stonesa u Zagrebu, meni je BOLJI od zvuka bilo kojeg uredjaja (ukljucujuci i high-end na HIFI sajmovima).

I kao sto Trotter rece, "volim da slusam muziku onako kako meni odgovara" a ne kako mi razno-razni autoriteti kazu da moram. Npr. jedan nedavno u nekom postu mi odrza predavanje kako moram da slusam zvuk kako je snimljen, to jest produciran, jer autor je to tako htio da zvuci. Kao, on setao s autorom i producentom dok su pravili muziku i zna sta su oni htjeli....Da umres od smijeha. Audiofilski autoriteti!

Ja imam Naim pojacalo i player, imam Sansui i Fisher vintage pojacala, Pro-Ject Karbon gramofon, Tannoy, JBL, cak i stare EI NIS zvucnike.... imam i ekvilajzer, koji koristim za lose producirane (j...s autora i producenta) i lose otisnute cd-e i ploce. Dakle, slusam muziku na nacin na koji meni najvise prija a ne kako neko misli da se mora.

 

Ovo je napisano cisto kao moje misljenje, jer ja inace ne volim autoritete a kamoli u ovom sportu koji je toliko individualan po pitanju ukusa, sluha, svega sto se od muzike i zvuka ocekuje, da jednostavno nema mjesta nekim svetim definicijama i "set in stone" pravilima. 

Link to comment
Share on other sites

"Misljenja sam da je ovo izrazito individualan sport. Bar ga ja tako shvatam. Prisutna su pravila i definicije (kao sto je definicija hi-fija koju prevodimo kao visoka vernost) ali, nadam se, niko se ne bavi ovim hobijem da bi ispostovao kojekakve definicije nego zato sto voli da slusa muziku onako kako to njemu odgovara. Problemcic koji se jos javlja je da se ovo sport nekad bukvalno shvata, pa se ljudi ponasaju kao da moraju da pobede nekog drugog."

 

 

Citat iz Trotterovog posta, kojeg potpuno podrzavam i potpisujem. Kad sam poceo da slusam muziku, intenzivno, te da kupujem ploce, citam Dzuboks, imao sam svega 13 godina. Nisam ni znao sta je HIFI (tad je bila Toska 10, EI NIS HSR 48, Garrad gramofon isl), ali sam znao sta je muzika koju volim. Danas znam sta je zvuk koji volim, ali tesko do njega dolazim (skup sport). Svaki koncert, pa bilo to u Fazani, na maloj sceni, gdje su svirali neki stari bluzeri, pa do Stonesa u Zagrebu, meni je BOLJI od zvuka bilo kojeg uredjaja (ukljucujuci i high-end na HIFI sajmovima).

I kao sto Trotter rece, "volim da slusam muziku onako kako meni odgovara" a ne kako mi razno-razni autoriteti kazu da moram. Npr. jedan nedavno u nekom postu mi odrza predavanje kako moram da slusam zvuk kako je snimljen, to jest produciran, jer autor je to tako htio da zvuci. Kao, on setao s autorom i producentom dok su pravili muziku i zna sta su oni htjeli....Da umres od smijeha. Audiofilski autoriteti!

Ja imam Naim pojacalo i player, imam Sansui i Fisher vintage pojacala, Pro-Ject Karbon gramofon, Tannoy, JBL, cak i stare EI NIS zvucnike.... imam i ekvilajzer, koji koristim za lose producirane (j...s autora i producenta) i lose otisnute cd-e i ploce. Dakle, slusam muziku na nacin na koji meni najvise prija a ne kako neko misli da se mora.

 

Ovo je napisano cisto kao moje misljenje, jer ja inace ne volim autoritete a kamoli u ovom sportu koji je toliko individualan po pitanju ukusa, sluha, svega sto se od muzike i zvuka ocekuje, da jednostavno nema mjesta nekim svetim definicijama i "set in stone" pravilima. 

 

 

Slazem se sa tobom  :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Kvalitetni live koncerti pa Äak i snimci istih (ukljuÄujući i video) imaju neku posebnu draž i energiju koja je neuporediva sa većinom studijskih snimaka.

Živeli tonci i ostalo tehniÄko osoblje koje pravi vrhunske live snimke i koncertni ugoÄ‘aj  :cheers 

Živeo youtube i preglasno koncertno ozvuÄenje pa makar i u ovo u kući  :thumbsup2... Äemu inaÄe pot na pojaÄalu i tolerantni komÅ¡iluk  :listen

Link to comment
Share on other sites

Ja imam manje razumevanja od komÅ¡iluka u stvari samo sa jednim ispod mene ali sa obzirom da ga ni deca ni žena ne gotive ni sa kim u zgradi ne govori nalazim da je problem u njemu,pogotovo kada mi zove policiju i kada nisam kod kuće zbog glasne muzike,odnosno nisam ni puÅ¡tao muziku,valjda je samo on Äuje u svojoj glavi, :screwy sjedne strane treba da mu zavidim,ne mora da troÅ¡i pare na komponente. 

:crno-na-belo Verovatno ima i diplomu iz odgovarajuće mentalne institucije.

Link to comment
Share on other sites

Sto se mene tice...ma koji crni Hifi,ajd' sad da mi neko koje bio na Wall-u u poslednjih 30g slusanja istog doziveo i delic onog iz Arene kod kuce.

Dok raznorazni hitec and fi fanovi sirom sveta mastaju kako bi dobili na lotou da kupe zvucnike od 100000...evra,ja bi i ovo sto imam u tom slucaju prodao i bio bih 27.09. u Detroitu,a pre toga bih 14.09.skocio do Londona da mi se kojom srecom desi ovo http://www.youtube.com/watch?v=hUYzQaCCt2o , onda bih otisao malo na krstarenje s muzicarima...sve za pare od dve drvene kutije sa zvucnicima.Ostavio bi naravno malo od kusura za jedne dobre Stax sluske zbog onih muzicara koje vise ne mozes da cujes ali za mene dilema koncert ili hifa svakako ne postoji,hifa je za mene ko album sa slikama posle putovanja u Rim...da se malo prisetis.Prosle sam godine ubedio brata da ode jedno vece na jazz festival kod nas u NS- za ovu se godinu vec najavio za komplet karata.Nije mi presudan sound vec svirka na koncertu, ali u toj nasoj SNP sali je takav sound da ga jako tesko kucna hifa moze da ponovi.Dobar zvuk vrlo cesto primecuju i spomenu i sami muzicari...Mojih 2c i moje razmisljanje,ali postujem i sasvim suprotno. 

Link to comment
Share on other sites

Sto se mene tice...ma koji crni Hifi,ajd' sad da mi neko koje bio na Wall-u u poslednjih 30g slusanja istog doziveo i delic onog iz Arene kod kuce.

Dok raznorazni hitec and fi fanovi sirom sveta mastaju kako bi dobili na lotou da kupe zvucnike od 100000...evra,ja bi i ovo sto imam u tom slucaju prodao i bio bih 27.09. u Detroitu,a pre toga bih 14.09.skocio do Londona da mi se kojom srecom desi ovo http://www.youtube.com/watch?v=hUYzQaCCt2o , onda bih otisao malo na krstarenje s muzicarima...sve za pare od dve drvene kutije sa zvucnicima.Ostavio bi naravno malo od kusura za jedne dobre Stax sluske zbog onih muzicara koje vise ne mozes da cujes ali za mene dilema koncert ili hifa svakako ne postoji,hifa je za mene ko album sa slikama posle putovanja u Rim...da se malo prisetis.Prosle sam godine ubedio brata da ode jedno vece na jazz festival kod nas u NS- za ovu se godinu vec najavio za komplet karata.Nije mi presudan sound vec svirka na koncertu, ali u toj nasoj SNP sali je takav sound da ga jako tesko kucna hifa moze da ponovi.Dobar zvuk vrlo cesto primecuju i spomenu i sami muzicari...Mojih 2c i moje razmisljanje,ali postujem i sasvim suprotno. 

Bravo, sustina je uzivanje u muzici. :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

SvaÅ¡ta Äovek proÄita ovde. SluÅ¡ajte malo pecass-a zna Äovek Å¡ta priÄa. I da, hteli ne hteli sluÅ¡amo neÄiju tuÄ‘u zamisao kako neÅ¡to treba da zvuÄi. Verujte kada jednom Äujete pravu stvar mnoge stvari će vam se kasti same. Za one sa skupljim ulaznicama - ne brinite joÅ¡ uvek je  mnogo onih koji su pukli mnogo veću kintu na sistem a nisu zadovoljni. 

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Mislim da je ovo teska materija o kojoj se ne moze doneti neki zakljucak i da svi kazu e to je to tako treba.

Ja sam uvek vise voleo zvuk razglasnog sistema nego li hi-fi zvuk.Citam ovde razne komentare kako je hi-fi ili hi-end bolje od PA sistema sto mislim da nije bas tako.Bilo koji hi-fi (end) system koji pustite bilo sa cd-a ili u boljem slucaju vinyl-a ma kakve uredjaje imali pa cak i da je MBL system,tesko da ce to biti bolje od LIVE-a.Live ima posebnu draz,live vs cd ili vinyl se ne uporedjuje.Nema svrhe.Imao sam prilike da na PA sistemu izmedju grupa cujem par pesama pustenih sa kompa pa preko miksete na razglas.Iskreno kod mene na zvucnicima od 200 evra se culje 5x bolje i jasnije ali zato kad je poceo live koncert to je dinamika zvuka koju je tesko dostici na hi-end ili hi-fi.To je zato sto PA sistemi koriste zvucnike ultra visoke osetljivosti tipa 110db ili vise pa kad to pustite na 2x30kw hm :) snage.To je nesto sto daje dinamiku zvuka nedostiznu za bilo koji kucni sistem.Pre svega bilo koji kucni system da pustite vi morate to da koristite u zatvorenoj sobi dok je na koncertu otvoren prostor sto daje poseban ucinak zvuku.

Secam se kad je kod mene u gradu bio koncert bajage koristio se razglas mislim da je RCF bili su sateliti slicni ovima

 

27571.jpg

 

I to je gruvalo samo tako.E sad sta je fora.Pre bajage su bile grupe Block-out i nakon njih Van gogh.Zvuk je bio katastrofa.Block-out i tako i tako ne tako dobro ali mnoooogo bolje od Van gogh-a.Zvucnici su se prosto drali,jacina je bila tolika da su mi usi pucale a ja  bukvalno odaljen 100 metara od scene.Zvuk katastrofa nedefinisan pun distorzije dinamika zvuka 0..Zapravo kasnije sam dobio informaciju da je Van gogh svirao na matrici a ne live.Zato je i bila tolika razlika u zvuku.Sve predgrupe nisu potrosile po vise od 5 minuta na stelovanje instrumenata.Kada je dosla bajaga cekali smo 20 minuta da nasteluju mixetu i primetio sam da je lik isao od istrumenta do istrumenta i nesto pokazivao rukama liku na mixeti.Nakon toga kad je bajaga zasvirao nisam mogao verovati da onakav zvuk izlazi iz PA system-a. ODUSEVLJENJE.Dakle sve je u toncu i kako se nasteluje zvuk.Ako je tonac dobar zvuk sa PA systema je po meni bolji nego na hi-fi.Zapravo zvuk boljim cini to sto je live najveca je razlika upravo tu.

Ono sto mi je i dan danas nakon godinu dana ostalo kao najveci utisak je sledece...

koncert je poceo oko 23:50 bila je nedelja :/ a ja posto sam radio rano ujutru morao sam da podjem kuci.Krenuli smo moj otac i ja polako i kako smo se lagano odaljavali od scene odjednom pocinje neka balada (samo gitara se cuje).Bili smo udaljeni nekih 170-200 metara od scene.Zvuk koji je dolazio sa satelita je bio nesto najlepse sto sam ikada cuo.Kaze meni otac vidis kako se cuje Fender stratocaster,on ti je za balade najbolji.Ja odusevljen, nikad nisam cuo onako topao zvuk onako kristalno cist ton.Verujem da je mnogo uticaja imalo to sto smo bili poprilicno udaljeni od scene.Kada zvuk putuje neko vreme amplitute zvuka se lepo razviju i onda dolazi do savrsenstva.Primetili ste sigurno da se niski tonovi mnogo bolje cuju kada ste udaljeni od bas bina, nego li kad ste blizu njega.Jos jedna jako bitna stvar.Za niske tonove jako je bitno da bas zvucnici budu sto nize (na zemlji) dok za visoke i srednje bolje je odrdjena visina kao sto je to slucaj na razglasnim kutijama koje sam pokazao koje se kace na nekih 5-7 metara visine.To se radi da bi se zvuk prostirao kroz prostor kako treba.To je nesto sto u kucnim uslovima ne mozete da izvedete.Dakle po meni hi-fi vs hi end vs koncert definitivno koncert pobedjuje.

:thumbsup2   :banana

Link to comment
Share on other sites

Bio sam na tom koncertu napred. Bio je jedan od bolje zvuÄećih. To je bio raspad Block Out-a...

Nisu loÅ¡e zvuÄali, moglo je bolje, jer je blizu bilo prejako i dosta distorzije nepotrebno. Van Gogh je potpuno zvuÄao bedno, ali to je jer ih i ne podnosim. Rasprodali su se potpuno mnogo davno... Prosto je bila uvreda da je Block Out njima predgrupa. Za ton Bajage treba da je Vranjković (Block Out) zadužen, poÅ¡to dugo s njim radi. Samo se ne sećam uopÅ¡te da li sam ga video da nameÅ¡ta. ÄŒini mi se da jeste. Nije zvuÄalo loÅ¡e. Ali nikako nisam bio impresioniran.

Mada najgore razoÄaranje je bio Bob Dylan u Areni, koja je odzvanjala na već preglasno ozvuÄenje. Na tom primeru i MP3 na Hi-Fi zvuÄi bolje.

Pre neki dan je bila i promocija Gitarijade, i gledam jednog s tabletom kako nameÅ¡ta kao zvuk iz publike. Moram da priznam da nije uradio spektakularan posao. A moglo je lepo da se namesti, jer nije bila prevelika gužva, i nije moralo daleko da se Äuje.

Live je bolji, iz mnogo razloga. Ali ga Äesto zajebu. Sve odvale za publiku koja bi Å¡to jaÄe. Gde poÄne takva iritantna distorzija da ti se smuÄi. Naravno ne mislim na namernu distorziju gitara...

Zato mi je dodatno žao Å¡to nisam iÅ¡ao na Queens of The Stone Age, jer kako sam proÄitao utiske ovde, bilo je baÅ¡ audiofilski nameÅ¡teno. A ne najjaÄe Å¡to može, koga briga za detalje.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...