Jump to content


Tinoli i lemovi


Willi Studer

Recommended Posts

Ima Sofija! 

Pronadjoh neko parce tinola sto sam kupio pre hiljadu godina kod Gajica. Neces verovati, ali stoji zapisano da sam kod njega kupio... 

Evo ti ga NA - od kad smo na Forumu pisali o Stannol-u, isti su poskupeli na ebay-u. :P

https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l1313&_nkw=stannol+solder&_sacat=0 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ja sam do nedavno koristio smece neko, mislim radi, al je pocetnicki skroz onaj u tubici zutoj 30grama , kakvih ima dobar je  , al posto sam uzeo novu lemilicu koja je by the way Baku 936D ,uzeo sam  i fixpoint lem , rekao bih da je nemaci, solidno se presijava,  700din 100gr kolut , za moje potrebe popravke  i tako to i ovaj pocetnicki je radio, ali ovaj Fixpoint je mnogo bolji. Sija se .
Nemam bas iskustva da kazem od cega je bolji , bolji je vidno od ovoj najobicnijeg u tubici .
Uz to sam narucio i Kalofonijuma da pravim tecni Flux , pa sa boljim lemom i lemilicom da podignem sve na visi nivo 
 Verujem da ovde na forumu sevaju Welleri i srebrni lemovi 
Gledao sam u radnji one skupe lemilice , Weller i slicno, nista mi nije tako privlacno kod njih sem kabla , neke od njih , neki Weller od 150e ima jako lep beli silikonski kabal , rucka glatka lepa . Is 
Ali ne mogu da opravdam taj izdatak , nije bas da se otimaju ljudi za moje lemove :)

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Da li je neko probao Almit tinol, i ako jeste - kako se pokazao? 

https://www.kupujemprodajem.com/Elektronika-i-komponente/Alati-i-materijali/Kalaj-Tinol-Zica-Japan-Srebro-bezolovni-ALMIT-85343279-oglas.htm 

Takodje, uspeo sam danas, iz prilozenih fotografija na KP, da vidim da neki tinoli imaju i datum sa istekom roka. Da li je to slucaj samo sa tinolima sa visokim sadrzajem flux-a (racunam da je flux reaguje sa metalom i gubi svojstva, ili se vremenom stvrdnjava kao posledica te reakcije) ili svim ostalim? Na mom Stannol tinolu nema datuma isteka roka, ali ima batch No. 

Link to comment
Share on other sites

Ja imam izvanredna zvučna iskustva i po pitanju kvaliteta i postojanosti lemnog mesta sa BALVER ZINN SOLDER SN96C (SnAg3.8Cu0.7).

Ovaj koji si linkovao je SN96.5 (Sn3.0,Cu0.5), nešto više kalaja, dosta manje srebra i nešto manje bakra.

Nemam iskustva u zvučnom smislu šta bi mogao da očekuješ, ali ovaj koji ja koristim je izuzetno smanjio oštrinu u sistemu kada sam sve, do čega se može dovatiti, a bilo je na putu nekih radova, prelemio sa njim.

Inače vrh je jako osetljiv na ovaj kalaj i mudro bi bilo kupiti i formirati vrh samo za ovaj tip kalaja, jer mešanje sa običnim razjeda vrh. Skidanje starog kalaja raditi sa drugom lemilicom, a onda novi lem raditi sa lemilicom koja poseduje vrh za kalaj sa srebrom.

Treba očekivati i duže ili temperaturno više grejanje lemnog mesta, pa ume malo da bude tricky ako se najbolje ne vlada tehnikom pripreme i konačnog lemljenja spoja.

Link to comment
Share on other sites

Balverzinn je dobar tinol, u to sam se uverio, i lemovi se kasnije jako tesko razlemljuju. Nedavno sam g-dinu tastu zalemio (dabome, ko ima zeta - ima i magarca) rucicu male reze za vrata sa Balverzinn-om. Posao uradjen brzo i spoj je izuzetno jak. 
Da ne širim pricu dalje, Stannol mi se pokazao kao fluidniji prilikom rada i ima visok sadrzaj flux-a. 

Interesuje me da li je neko probao vec pomenuti Almit tinol i kako se pokazao?

Link to comment
Share on other sites

Ja imam jos par metara WBT srebrnog, te sam uzeo https://www.kupujemprodajem.com/Audio/Delovi-i-oprema/STANNOL-tinol-4-AG-GERMANY-na-metar--86507929-oglas.htm?filter_id=4837 da testiram. 96/4/1 SN/AG/CU sto je vrlo lepa kolicina srebra (kao wbt) i bakra. Vrlo dobar tinol i vrlo malo kaska za wbt (desi se nekad brk da nastane). Rok trajanja je tu jer flux koji se nalazi u samoj zici oksidizuje, i ne funkcionise dobro nakon oksidacije. 

Link to comment
Share on other sites

WBT je ok, ali je skup. Stannol se vise isplati. 

Mene interesuje ovaj japanski, kao i onaj sa oznakom ''Sony'' od istog prodavca na KP. 

Jasno je da je neko pravio tinol za Sony, pa bih voleo i taj da probam. 
 

https://www.kupujemprodajem.com/Elektronika-i-komponente/Alati-i-materijali/Tinol-Kalaj-Srebro-bezolovni-Sony-85510201-oglas.htm 

Link to comment
Share on other sites

Stvarno verujete da Sony koristi kalaj sa srebrom za potrošačku elektroniku? Negde na forumu sam već pominjao razgovor s inženjerom iz Sonyjevog odeljenja za razvoj koji mi je rekao da je Sony uvideo tonske nedostatke bezolovnog kalaja i napravio svoju "zelenu" leguru koja je tajna ali to pouzdano nije srebrni kalaj.

Link to comment
Share on other sites

15 sati ranije, Willi Studer said:

Stvarno verujete da Sony koristi kalaj sa srebrom za potrošačku elektroniku? Negde na forumu sam već pominjao razgovor s inženjerom iz Sonyjevog odeljenja za razvoj koji mi je rekao da je Sony uvideo tonske nedostatke bezolovnog kalaja i napravio svoju "zelenu" leguru koja je tajna ali to pouzdano nije srebrni kalaj.

Ma, jok, kakav crni tinol sa srebrom za kozmetiku, to ne dolazi u obzir, jasno je. 

Ovde je verovatno slucaj da je neko za Sony pravio tinol. Mozda je to bila opcija uz kupovinu Sony solder paste printer-a, itd. 

U svakom slucaju je interesantno, tek sad sam se susreo sa ovim tinolom... 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...