Jump to content


Protraktor? (tema o podešavanju zvučnica gramofona)


Bato - hi - fi

Recommended Posts

Btw, sad sam proveravao anti skating dok je ručka u krajnjem položaju na centru diska i teg na nuli. Kada je anti skating na nuli skroz, ručica se polako vraća na početni položaj, dok sa povećavanjem anti skatinga ide sve brže. E sad, treba li je nekako stabilisati na sredini ploče ili šta? Gledao sam youtube, tamo ga čovek stavi negde na sredini ili niže i ručica se ne vraća, dok se moja vraća i na samoj nuli. Doduše sporo. Koja ej poenta, da ostavim na nuli ili???

Link to comment
Share on other sites

37 minuta ranije, popaj said:

Btw, sad sam proveravao anti skating dok je ručka u krajnjem položaju na centru diska i teg na nuli. Kada je anti skating na nuli skroz, ručica se polako vraća na početni položaj, dok sa povećavanjem anti skatinga ide sve brže. E sad, treba li je nekako stabilisati na sredini ploče ili šta? Gledao sam youtube, tamo ga čovek stavi negde na sredini ili niže i ručica se ne vraća, dok se moja vraća i na samoj nuli. Doduše sporo. Koja ej poenta, da ostavim na nuli ili???

Teg za tezinu podesi prema zahtevima za tu odredjenu glavu,

Ako si to uradio a rucica se vraca sa anti sketingom na nuli,ne valja ti anti sketing,...tj servis

 

Link to comment
Share on other sites

17 minuta ranije, popaj said:

Znam, nego sam gledao na youtube, tip stavi na nuu i ručica lebdi a ne vraća se

И саме жице које иду кроз ручицу ако су лоше постављене могу произвести теже подесив АС.

Link to comment
Share on other sites

Dal' sam dobro razumeo? Ručica ti je tegom podešena da "lebdi", tj ne dodiruje ploču, a AS ti je polako vraća ka rubu ploče, iako je minimumu, dakle skroz na onoj tački označenoj sa nula? Jel? To baš ne bi trebalo, ali nije greda ako polako ide. Za pomeranje ručke koja "lebdi" je potrebna izuzetno mala sila. Možda ti ni gramofon nije skroz horizontalan, npr...

Da li vraća ručku i kada je na sredini ili početku ploče? 1200-totke imaju progresivni AS, što mu znači da se pojačava kako ručka ide ka sredini ploče. Najslabiji je na početku ploče, a najjači na kraju.

Bitno je da tokom rada, sila koja vuče ručku ka sredini (koja je posledica trenja između igle i ploče) bude koliko može izjednačena sa AS-om. To se podešava spomenutom test pločom, ili kod stručnijih, "na uvo". U stvari, treba prvo test pločom, a onda fine tuning "na uvo". Teoretski, zavisi to i od tipa igle i samog vinila. Al' to je već suviše teoretski. :P

Ako nemaš test ploču, posatvi za početak AS na toliko koliko ti je i gazna sila. Onda probaj da ga menjaš tokom rada ploče, pa da ga ucicoljiš sluhom. Slušalice znaju dosta da pomognu.

Kod mene sa AT440 glavom, test ploča me naterala da stavim AS na oko 20-30% više od gazne sile. A i sluh mi kaže da je to tu negde.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, NShappy said:

. Možda ti ni gramofon nije skroz horizontalan, npr...

 

U pravu si, tačnija nivelacija je rešila ovaj problem. Sad ostaje da odštampam  kod prijatelja protractor. A kako ću posle da koristim taj protractor ... Bog sveti zna ... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 7/25/2016 at 8:26, NShappy said:

Popaj, evo ti ovde u prilogu protactor baš za Technics 1200, i kratko uputstvo.

ve_technics_baerwald_arc_protractor.pdf

ve_technics_baerwald_arc_protractor_instructions.pdf

Potrebno je da protaktor odštampaš tačno 1:1 na bilo kom štampaču. To proveriš tako što na printu izmeri A-A' liniju. Mora biti tačno 140mm. Ako jeste, onda je odštampano 1:1 i možeš pritupiti podešavanju grmofona.

Što se vagice tiče, moja digitalna vagica kaže da je teg na Technics ručki izuzetno precizan, i možeš se pouzdati u njega.

Ostalo, ima bla.bla.bla. kojekuda po netu, ima i na YT.

Kako da odštampam pdf 1:1 ? Odštampao mi drugar na A3 ali je veća slika, i dok sam ja to skontao da je razmak izmedju tačaka ne 140 mm nego skoro 200, ubih se od podešavanja glave jer ne mogu da dosegnem tačku C. Ima li neka komanda za print da se kaže da strogo štampa 1:1 ?

 

DSCF0434.JPG

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, popaj said:

Kako da odštampam pdf 1:1 ? Odštampao mi drugar na A3 ali je veća slika, i dok sam ja to skontao da je razmak izmedju tačaka ne 140 mm nego skoro 200, ubih se od podešavanja glave jer ne mogu da dosegnem tačku C. Ima li neka komanda za print da se kaže da strogo štampa 1:1 ?

Naopako, na A3! :o Pa fajl je pravljen za A4.

Father je pokazao kako. Ako je izabran actual size, možeš i na A0 da štampaš, biće razmera kako treba. Da li je fajl  izašao kako treba, proveriš rastojanje one gore linije A - A'. Mora biti tačno 140mm. Ako nije, ako ima odstupanja 1-2mm (a ne treba da bude ako je sve sa štampačem u redu, ali ako ipak ima..), šteluješ custom scale (koji je po default-u na 100%) malo gore ili malo dole. Moguće je kucati i delove procenta.

Ali "actual size" će na većini štampača dati tačno 1:1 razmeru štampe.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

zavisi koliko je ravna donja povrsina te libele.Licno bih pre verovao nekoj majstorskoj libeli,imam jednu takvu sa magnetom,jer je ta koliko vidim namenjena da se postavi u zljeb na aparatu,a ne da se stavi na nesto ravno.Pitanje koliko je uopste ravna ta plastika odozdo.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, D Agostino said:

Uzecu ako ne odgovara moci ce na foto aparatu.

Извади либелу из пластике и решио си проблем а затим двострано лепљива трака па на грамофон.

Link to comment
Share on other sites

On 3/2/2017 at 15:28, D Agostino said:

Da ne otvaram novu temu, mozda je i bilo ranije.Da li bi mogla ova  libela.

https://www.kupujemprodajem.com/Zastita-kontakata-za-blic-LIBELA-42213439-oglas.htm?filter_id=88029912#photoBig

Захваљујем се колеги на несебичности.

Данас стигло.

33erfnq.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kako proveravate da li je libela ispravna?

Postavite je na neku relativno ravnu površinu. Ne mora biti potpuno ravna, niti morate znati da jeste/nije ravna. Labela će nešto pokazivati. Recimo, da je to gde je držite krivo malo ulevo. Rotirate libelu za 180 stepeni. Treba da pokazuje isto, tj. da je to gde stoji isto krivo na istu stranu.

Neverovatno mi bilo da kolega sa posla, inžinjer (aj' sad dobro, nije građavinac), ovo nije znao. :P

Imam neku kinesku libelu, provezak za ključeve, i radi loše. Laže dosta na jednu starnu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...