Jump to content


Protraktor? (tema o podešavanju zvučnica gramofona)


Bato - hi - fi

Recommended Posts

Ma, nema mistike oko podeÅ¡avanja. To je stvar korisnika, da podesi gramofon kako misli da treba. No, sam antiskejting, Å¡ta radi, Å¡ta kompenzuje, kako to radi i da li uopÅ¡te treba to da radi, ma, antiÄkim grcima bi to bilo zabavnije nego kvadratura kruga. 

Zbog geometrije celog sistema unutraÅ¡nja strana brazde malo viÅ¡e "vuÄe" iglu, gok spoljna malo "beži". Trenje u brazdi "zateže" ruÄku duž ose osovina ruÄke-igla. Jasno je da ta osa seÄe unutraÅ¡nju stranu brazde, otud i asimetrija u sili naleganja igle. Da bi se to upeglalo potrebna je sila (antiskejting) koja za to malo "odvrće" ruÄku.

Link to comment
Share on other sites

O, ne, baÅ¡ je lep. Pravi heroj zaÅ¡titnik! JunaÄina!

Slazem se.

Odlican je za sacuvati iglu i stajati tako na zvucnici ako se generalno retko slusaju LP-i.

Za neko svakodnevno slusanje LP-a, taj "heroj" nema sta da trazi na zvucnici.

Moje misljenje.

E sad', ....  estetika ....... :)

Link to comment
Share on other sites

Zbog geometrije celog sistema unutraÅ¡nja strana brazde malo viÅ¡e "vuÄe" iglu, gok spoljna malo "beži". Trenje u brazdi "zateže" ruÄku duž ose osovina ruÄke-igla. Jasno je da ta osa seÄe unutraÅ¡nju stranu brazde, otud i asimetrija u sili naleganja igle. Da bi se to upeglalo potrebna je sila (antiskejting) koja za to malo "odvrće" ruÄku.

 

 

Pregledaj vinyl podforum u poslednjih pet, Å¡est godina. Zbrujic, Kuja , ja i joÅ¡ mnogi drugi smo pokretali razne teme i vodili zanimljive polemike, baÅ¡ o antiskejtingu. Zbrujic je Äini mi se, naveo jedan obiman i detaljan Älanak o nekim ljudima (nauÄnicima?) koji su napravili spravu za merenje te sile koju antiskejting treba da kompenzuje. Zatim su navodili jednaÄine i pravili tabele gde su prikazivali zavisnost antiskejting sile od VTF-a, vrha igle ali i od modulacije brazde. OdliÄan Älanak, argumentovan. No, zakljuÄak glede podeÅ¡avanja antiskejtinga je bio: pridržavajte se uputstva proizvodjaÄa.

Ima toga joÅ¡, nepregledno polje za  polemike.

 

Slazem se.

Odlican je za sacuvati iglu i stajati tako na zvucnici ako se generalno retko slusaju LP-i.

Za neko svakodnevno slusanje LP-a, taj "heroj" nema sta da trazi na zvucnici.

Moje misljenje.

E sad', ....  estetika ....... :)

 

Prob'o ja i bez ZaÅ¡tite. 

Mrzelo me da detaljiÅ¡em, ali neku razliku nisam Äuo. 

A, i da jesam, ostavio bih ga, jer samo ako je na zvuÄnici, neću ga izgubiti.

 

Koristite zaštitu, haraju endemske akutne trudnoće!

Link to comment
Share on other sites

Bujo, da Äestitamo... :D

 

Jok, koristim zaštitu (videti sliku)

 

Ima i u njemu (zaštitniku) nešto težine.

Bez njega bi valjalo povećati VTF, pretpostavljam za oko 0.2 grama. 

 

Tako nešto. No, da budem iskren, mrzi me da se bakćem time, ako dobro svira, najbolje svira. Na'ranio sam svinje.....

Link to comment
Share on other sites

. . .

Koristite zaštitu, haraju endemske akutne trudnoće!

Zabavno, nema sta.

 

Nego, napravi napor, pa pokusaj ponovo, ali uz savet Zbrujic-a u poslednjm postu.

Nije naodmet.

Uostalom, tu je zastita.

 

.... procitah upravo tvoj poslednji post, pa da dodam : ... ne diraj onda crveno dugme. :)

Link to comment
Share on other sites

Pregledaj vinyl podforum u poslednjih pet, Å¡est godina. Zbrujic, Kuja , ja i joÅ¡ mnogi drugi smo pokretali razne teme i vodili zanimljive polemike, baÅ¡ o antiskejtingu. Zbrujic je Äini mi se, naveo jedan obiman i detaljan Älanak o nekim ljudima (nauÄnicima?) koji su napravili spravu za merenje te sile koju antiskejting treba da kompenzuje. Zatim su navodili jednaÄine i pravili tabele gde su prikazivali zavisnost antiskejting sile od VTF-a, vrha igle ali i od modulacije brazde. OdliÄan Älanak, argumentovan. No, zakljuÄak glede podeÅ¡avanja antiskejtinga je bio: pridržavajte se uputstva proizvodjaÄa.

 

Nema tu mojih zasluga, samo je stalna frustracija neuspevanjem da "Äujem" antiskejting u mojim AS postovima prisutna.

A, bio je, to je valjda poslednje do Äega smo glede AS doÅ¡li ovde, onaj tekst koji objaÅ¡njava egzaktnu mogućnost njegovog podeÅ¡avanja korišćenjem osciloskopa i traženjem "neporemećene" sinusoide (Äak ni tu nismo sigurni kako se stvar frekfencijski menja, niti kako se menja sa realnim zapisom). 

I dalje Äekamo da vidimo da li se tragovi imperfektnog AS-a daju videti pod Kujinim mikroskopom. 

Link to comment
Share on other sites

Jedine situacije u kojima sam pomislio da verujem da mi se Äini da izgleda kao da Äujem neku razliku su komplikovanije deonice pri kraju ploÄe. I to ako antiskejting iÅ¡ao od nule do maksimuma. Recimo, poslednji minut Wuthering heights od Kate Bush, Lady Fantasy od Camel i sliÄno.

No, poÅ¡to je skejting sila promenljiva, trebalo bi osciloskopom meriti nekoliko odgovarajućih ploÄa, pa onda naći nekakvu srednju, optimalnu vrednost.

Link to comment
Share on other sites

Pregledaj vinyl podforum u poslednjih pet, Å¡est godina. Zbrujic, Kuja , ja i joÅ¡ mnogi drugi smo pokretali razne teme i vodili zanimljive polemike, baÅ¡ o antiskejtingu. Zbrujic je Äini mi se, naveo jedan obiman i detaljan Älanak o nekim ljudima (nauÄnicima?) koji su napravili spravu za merenje te sile koju antiskejting treba da kompenzuje. Zatim su navodili jednaÄine i pravili tabele gde su prikazivali zavisnost antiskejting sile od VTF-a, vrha igle ali i od modulacije brazde. OdliÄan Älanak, argumentovan. No, zakljuÄak glede podeÅ¡avanja antiskejtinga je bio: pridržavajte se uputstva proizvodjaÄa.

Ima toga joÅ¡, nepregledno polje za  polemike.

 

 

Prob'o ja i bez ZaÅ¡tite. 

Mrzelo me da detaljiÅ¡em, ali neku razliku nisam Äuo. 

A, i da jesam, ostavio bih ga, jer samo ako je na zvuÄnici, neću ga izgubiti.

 

Koristite zaštitu, haraju endemske akutne trudnoće!

Ne vidim vezu između (mog) citiranog posta i prvog pasusa.

 

Svakako da masu izgubljenu uklanjanjem Å¡titnika treba kompenzovati povećanjem gazne sile. Generalno je bolje ići bliže gornjoj nego donjoj granici opsega. U drugom sluÄaju igla hoće da skaÄe i da se baca po brazdi, oÅ¡tećujući i sebe i ploÄu. Nije opÅ¡te pravilo, ali dominira.

Link to comment
Share on other sites

No, poÅ¡to je skejting sila promenljiva, trebalo bi osciloskopom meriti nekoliko odgovarajućih ploÄa, pa onda naći nekakvu srednju, optimalnu vrednost.

 

За то је најбоље кориÑтити теÑÑ‚ плочу ал' праву.

Link to comment
Share on other sites

Znam da nije stvar nerazumevanja, Äisto cepidlaÄenja radi, valja u ovoj priÄi sve vreme strogo diferencirati masu od težine (makar ovu poslednju i u gramima izražavali). 

 

Svakako da masu težinu (VTF) izgubljenu uklanjanjem Å¡titnika treba kompenzovati povećanjem gazne sile. 

Link to comment
Share on other sites

A, Äešće sam ot toga u životu odustajao (za sva vremena) nego od cigareta. 

 

И пива   :cheers

 

Ма губљење времена, ако узмемо у обзир ручку  Audio Technica ATP 12T/ATP 16T  ÐºÐ¾Ñ˜Ð° нема подешавање ÐС а по Ñвету Ñе поломише да набаве баш такву ручку.

Link to comment
Share on other sites

Znam da nije stvar nerazumevanja, Äisto cepidlaÄenja radi, valja u ovoj priÄi sve vreme strogo diferencirati masu od težine (makar ovu poslednju i u gramima izražavali). 

I bez promene mase elemenata moguće je varirati gaznu silu. U ovom sluÄaju promenu gazne sile, koju treba korigovati, izaziva upravo umanjenje mase jednog elementa.

 

Kolokvijano težina i masa su isto i teško da će to iko izmeniti.

Link to comment
Share on other sites

Pregledaj vinyl podforum u poslednjih pet, šest godina. Zbrujic, Kuja , ja i još mnogi drugi smo pokretali razne teme i vodili zanimljive polemike, baš o antiskejtingu.

Recimo... :

 

http://www.hi-files.com/forum/index.php?/topic/5914-kupovina-zvucnice-pomoc/page-2#entry81382

http://www.hi-files.com/forum/index.php?/topic/17629-gramofondžijska-sveÅ¡Äica/page-3

 

 

Zbrujic je Äini mi se, naveo jedan obiman i detaljan Älanak o nekim ljudima (nauÄnicima?) koji su napravili spravu za merenje te sile koju antiskejting treba da kompenzuje. Zatim su navodili jednaÄine i pravili tabele gde su prikazivali zavisnost antiskejting sile od VTF-a, vrha igle ali i od modulacije brazde. OdliÄan Älanak, argumentovan. No, zakljuÄak glede podeÅ¡avanja antiskejtinga je bio: pridržavajte se uputstva proizvodjaÄa.

 

 

Mislis na ovaj:

 

Još malo pdf-ova:

Iz priÄe o antiskating-u, Skating Force and Antiskating.

Sedamnaesto poglavlje neke knjige: Reproduction From Records (74 p.).

 

 

...ili na ovaj PDF:

 

Ako su lagali mene ja lazem vas. :)

U ovom odlicnom PDF-u, grafikon i tekst na trecoj strani kazu da je "skating" sila veca kod elipitcne igle?

http://www.audiomods...katingforce.PDF

post-8784-0-37774100-1327150278.gif

Inace PDF je stvarno super, sve sto se zeleli i niste zeleli da znate o antiskejtingu. :)

.

 

:thumbsup2

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ajde da vratim temu. Dve stvari mi nisu jasne oko podešavanja glave na gramofonu (SL1200 MKII)

Ovo sam našao na NET-u

1. Anti skating

"Ovaj knob podešava oprugu koja daje silu ručici ka spolja. Kako bi ste korektno podesili, stavite ploču sa praznim delom (uglavnom se nalazi na sredini ploče ili između dve pesme). Podesite jačinu tako da igla i ručica ostanu na svojim pozicijama. Što veću vrednost Anti- Skating-a odaberete, više sile ka spolja se primenjuje na ručici i samim tim se više troše igla i zidovi reza vaše ploče."

* Ja ovo ne razumem. Kako da podesim na sredini ploče, izmedju dve pesme da igla i ručica ostanu na vojim pozicijama??

2. Visina ručice:

"Visina ručice zavisi od igle koju koristite. Svaka igla ima svoju određenu visinu. Tu informaciju možete proveriti na pakovanju same igle."

* Detaljno sam pregledao pakovanje glave AT-100 i pročitao sve papire unutra, i nigde ne poše na kojoj visini bi trebala da bude ručica?? Prostor je od 0 do 6 mm

Može li neko da me prosvetli?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...