Jump to content


Protraktor? (tema o podešavanju zvučnica gramofona)


Bato - hi - fi

Recommended Posts

Na tebi je da odluÄiÅ¡. 

Most inner groove se vrlo retko približava centru na manje od 60mm, Äak vrlo retko i na manje od 62-63mm. Ja sam koristio 63mm.

Za ovakvo podeÅ¡avanje valja oÄekivati priliÄno velika izobliÄenja kod ploÄa koje se s inner gruvom približe centru na manje od izabranog radijusa. Opet, neÅ¡to će se bolje ponaÅ¡ati dok je igla u izabranom intervalu. 

Most outer groove je negde izmeÄ‘u 145 i 146mm. Ja sam i ovde iÅ¡ao na smanjenje Å¡irine intervala: 145mm. 

Link to comment
Share on other sites

Prva kolona 195.567

Druga kolona 60.325

treca kolona ostavi sta pise 

cetvrta kolona ostavi sta pise

peta kolona ostavi sta pise

Kada budes stampao odtampaj Lotgren A

Ali odstampaj i Stivenson, pa probaj sta ti vise odgovara , jer ja nemam Techincs 1210 pa ne mogu da ti kazem

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Efektivna dužina Technics 1200mk2 ruÄice je 230mm. 

Ovu dužinu Äine (u zbiru): 

- pivot-to-spindle distance od 215mm, i

- overhang od 15mm. 

 

Aplikacija traži pivot-to spindle. Dakle: upiÅ¡eÅ¡ 215mm. 

 

Korišćenjem onog Technics gauge-a (link), bez protraktora dobijaÅ¡ baÅ¡ overhang od 15mm i offset angle od 22 stepena. 

 

Overhang će (a i offset angle), podešavanjem prema protraktoru, biti blago promenjen.

Zavisno od toga koji (i s kojim unetim radijusima) koristiÅ¡, biće negde izmeÄ‘u 14.5 i 17mm. 

Link to comment
Share on other sites

Dakle, jedna je mogućnost da je podesiÅ¡ korišćenjem tog gauge-a i tu se zaustaviÅ¡. Ne koristiÅ¡ nikakav protraktor (sam gauge je neka vrsta posrednog protraktora za 1210mk2). 

 

Druga mogućnost je da podeÅ¡avanje prema gauge-u koristiÅ¡ samo kao poÄetno stanje u pipavoj iterativnoj proceduri podeÅ¡avanja prema protraktoru. 

Korišćenjem protraktora se menja overhang i offset angle tako da postigneÅ¡ da u nultim taÄkama (dve nulte taÄke) nema offset greÅ¡ke. 

Gde će biti nulte taÄke (odnosno, koliki će biti overhang i offset angle), kada je pivot-to-spindle distance zadat, zavisi od: 

- unutraÅ¡njeg radijusa, 

- spoljašnjeg radijusa, i

- izabranog naÄina minimizacije greÅ¡ke. 

 

Izborom dva radijusa definiÅ¡eÅ¡ interval za koji se minimizacija greÅ¡ke radi. Kako zapisi na ploÄama zavrÅ¡avaju na razliÄitim udaljenjima od centra, to je izbor unutraÅ¡njeg radijusa viÅ¡e stvar tvoje odluke. Postoji nekoliko standardnih unutraÅ¡njih radijusa koji se za protraktore koriste, obiÄno 60.375 ili, Äak, 57mm. 

Å to je manji ovaj inner radijus, to je Å¡iri interval optimizacije i nivo greÅ¡ke je veći. Ovim je prednost na strani većih inner radijusa. Opet, ovo znaÄi i da bi moglo (ne nužno i jako velikih, zavisno od ostalih parametara) biti Äujnih problema u delu ploÄe gde zapis ide i bliže centru od izabranog inner radijusa. 

Probaj da izmeriÅ¡ kod svojih ploÄa radijus unutraÅ¡nje brazde. VidećeÅ¡ da je priliÄno teÅ¡ko pronaći ploÄu kod koje se zapis približava na manje od 62-63mm centru. Imajući ovo na umu, predložih 63mm. Naravno, neće biti jako velike razlike ni ako ga staviÅ¡ jednakim baÅ¡ tih 60.375mm. 

SpoljaÅ¡nji radijus je manj-viÅ¡e standardizovan. Mislim da se uobiÄajeno koristi 145.3mm. I ovde bi merenja na ploÄama pokazala razliku - smanjila bi ga na oko 144 - 144.5mm. 

 

NaÄini minimizacije greÅ¡ke su razliÄiti. 

Dakle, greÅ¡ka ne postoji samo u dve nulte taÄke, Za podeÅ¡avanja gauge-om, one su na 58.8 i 113.5mm, vidi sliku. 

post-9577-0-25104900-1392109385_thumb.jp

U ostatku ugao je "pogrešan" na jednu ili drugu stranu (na Y-osi, na slici, nije direktno greška ugla, nego "distorzija").

MožeÅ¡ se opredeliti da u radijusima zadatom intervalu imaÅ¡ minimalnu proseÄnu greÅ¡ku, da imaÅ¡ minimalno najveće odstupanje ili da imaÅ¡ neÅ¡to treće. Izbor naÄina optimizacije ÄiniÅ¡ izborom jednog od tri ponuÄ‘ena (Lofgren, Stevenson...). Zaboravih koji od njih koristi koji naÄin optimizacije (možemo pogledati). 

 

"Printer correction factori" su tu da bi crtež mogao skalirati zasebno u dva pravca, a s idejom da printer retko odÅ¡tampa dužinu od 20mm baÅ¡ dugaÄkom 20mm. OdÅ¡tampaÅ¡, izmeriÅ¡ i vidiÅ¡ koliko treba korigovati u kom pravcu. 

Link to comment
Share on other sites

Prva kolona 215

Druga kolona 60.325

treca kolona 146.05 

cetvrta kolona 1.0

peta kolona 1.0

Kada budes stampao odtampaj Lotgren A

Ali odstampaj i Stivenson, pa probaj sta ti vise odgovara , jer ja nemam Techincs 1210 pa ne mogu da ti kazem sta ce bolje da ti zvuci tj sa manje distorzije.

Pozdrav

Evo ponovo i nadam se da je dovoljno jasno

Link to comment
Share on other sites

 

Uostalom, aplikacija je i napravljena da bi se korisnici mogli "igrati" s razliÄitim inputima. 

Sudeci po pitanju koje je postavljeno vise je nego jasno da osoba koja je postavila isto nije bas za igru dugmicima, ocigledno je da je njegovo znanje iz oblasti podesavanja rucke malo i da je trazio praktican odgovor koji bi mu razresio dilemu ili resio problem. On je hteo koliko je moglo da se shvati odgovor "na gotovo".

Za "igranje bilo kakvim dugmicima " je po mom misljenju potrebno neki tj odredjen nivo predznanja , ovo mislim generalno na igranje dugmicima, a i u konkretnom slucaju dobijace distorzije neke koje su cujne neke koje nece moci da cuje a to sto ih ne cuje ne znaci da ih nema ili da nisu vece od nekih drugih koje takodje ne cuje. Ja razumem da svaku temu treba kvalitetno prosiriti ili pokusati da svebuhvatno sto je vise moguce sagledamo ali mislim da je forumski kolega trazio konkretne brojeve., a sirenje teme bez poziva na ovom mestu ili pokusaj teoretisanja obicno izaziva gnev jednog broja clanova pa da ih ne budimo iz zimskog sna. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Još samo da mi je neko namontira kako treba, pa ćemo da vidimo. (Technics SL-Q202, AT95E)

Evo mogu ja, ostao mi je Technics Baerwald arc protractor od podesavanja Ortofona na SL-Q3 za klinca. :)

 

Edit Infidel: Naredni postovi (i ovaj) su izvod iz teme "System by RingeRaja"

Link to comment
Share on other sites

AT95E će izgleda i da bude samo glava za informativno sluÅ¡anje, poÅ¡to sam zaslugom jednog od Älanova, za ne tako mnogo para, postao vlasnik jako dobro oÄuvane Ortofon MC20E Super glave...

Još samo da mi je neko namontira kako treba, pa ćemo da vidimo.

 

Za montiranje glave pronaÄ‘i beli Tehniksov Å¡ablon, ima ga na oglasima, koÅ¡ta ispod jedne crvene. Ne bakći se sa kojekakvim protraktorima - dobićeÅ¡ raznorazne zvuÄne artefakte, end of groove distorziju i sliÄno. Tehniks zna bolje od vinil entuzijasta po forumima.

 

Drugo ali ne manje važno - ulaznica za dobru MC predstavu je veoma, veoma skupa. U glavnim ulagama su ravnopravno MC preamp i glava, a u pratećim ulogama su ruÄka, Å¡el, ožiÄenje i gram. Ako se ti MC preamp nije potpuno dorastao zadatku, dobićeÅ¡ bolji rezultat sa nekom dobrom MM glavom (poÄni sa AT 440) ili high output MC glavom.

 

Enjoy  :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Za montiranje glave pronaÄ‘i beli Tehniksov Å¡ablon, ima ga na oglasima, koÅ¡ta ispod jedne crvene. Ne bakći se sa kojekakvim protraktorima - dobićeÅ¡ raznorazne zvuÄne artefakte, end of groove distorziju i sliÄno.

Tehniks zna bolje od vinil entuzijasta po forumima.

Technics overhang gauge

(koji bi usput mogao da bude i bolje izrade posto neki noviji znaju da budu malo krivi, video uzivo nekoliko primeraka)

je zasnovan na Stevenson-ovom metodu.

Baerwald je isto sto i Lofgren A.

Ovde se mogu videti razliciti stepeni distorzije koji su rezultat razlicitih metoda podesavanja:

(klik za vecu sliku)

post-8784-0-78833400-1402310903_thumb.gi

Bitno je napomenuti da svaki metod ima svoje kompromise i da distorzija nije ista na razlicitim delovima ploce.

Baerwald/Lofgren A (crvena linija) je vremenom postao najpopularniji posto je najbolje balansiran po celoj putanji igle i nema prevelike skokove pojacane distorzije na kriticnim mestima.

Ako se dobro pogleda slika, Technicsov sablon (narandzasta linija) blizak Stevenson metodi (plava linija), u stvari daje najvecu distorziju pred kraj ploce od svih metoda.

Bitno je napomenuti da postoje zvucnice koje se ne mogu namestiti po Baerwaldu, zato sto se ne mogu dovoljno izvuci napred u Technicsovom headshelu.

Ja sam svoja dva Technics-a, ka i sve moje gramofone, podesio po "entuzijastima" Baerwaldu i Lofgrenu i nemam nikakvih problema sa distorzijom pred kraj ploce.

Naravno, svako radi kako mu se vise svidja. :)

Sreca je da se to podesavanje ne radi tako cesto, pa se malo znojenja uz dobar protraktor da preziveti.

Ako nista drugo, tacno je da podesavanje sa Technics sablonom oduzima mnogo manje vremena. :)

.

Link to comment
Share on other sites

Imam nekoliko protraktora - Ortofon, ProJect i par skinutih sa neta. Svaki daje drugaÄiji položaj glave i dao mi je loÅ¡ije zvuÄne rezultate od Tehniksovog Å¡ablona. Do toga sam doÅ¡ao kada sam bezuspeÅ¡no pokuÅ¡avao da reÅ¡im treking problem sa Benzom MC (pisao sam o tome).

 

Ringe i ja imamo fabriÄke gramofone, sa fabriÄkim ruÄkama i fabriÄkim Å¡elovima, i svako dovoÄ‘enje u pitanje te geometrije je u domenu apstraktne akademske rasprave, aka mlaćenje prazne slame.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam svoja dva Technics-a, ka i sve moje gramofone, podesio po "entuzijastima" Baerwaldu i Lofgrenu i nemam nikakvih problema sa distorzijom pred kraj ploce.

 

Iako i sam "navijam" za Baerwalda (pre svega zbog neznatnog broja ploÄa koje se centru približavaju na manje od 63mm), ovde bih se priklonio MiloÅ¡evom savetu. 

LakÅ¡e je, ne traži izvlaÄenje glave, a svodi se, manje-viÅ¡e, na "ukus". 

Link to comment
Share on other sites

Naravno.

Pojedine zvucnice ce mozda bolje raditi sa nekim drugim podesavanjem.

Ja koristim Ortofone vec 30 godina.

Prvo sam ih namestao po Stevenson-u posto je uz moju SME rucicu napravljenu 70-ih stigao takav protraktor, sa podesavanjem u jednoj tacki.

U Panasonicu su svoje najbolje gramofone takodje razvijali tih 70-ih, u vreme kada je Stevenson geometrija bila dominantna.

Posle par godina sam saznao da su u SME-u u jednom trenutku presli na Baerwald-a.

SME-u je to glavni i jedini biznis, pa su za taj prelazak na drugu geometriju verovatno imali valjan razlog.

Zato sam presao i ja (SME zna bolje?). :)

Danas su skoro sve moderne rucice radjene po Baerwaldu.

Nikakve distorzije nemam.

Prelazak sa originalne Stevenson geometrije na Baerwald mi nije predstavljao ni najmanji problem.

Skoro svaka rucica, ako njene dimenzije i polozaj igle kod zvucnice to dopustaju, se moze podesiti i po Stevensonu i po Baerwaldu.

Sve se svodi na jednostavno produzavanje overhang-a (zvucnica se izvlaci nekoliko milimetara napred) tako da vrh igle prati novi luk,

i blago rotiranje zucnice u headshellu zbog nesto izmenjenog ugla ose zvucnice u odnosu na osu rucice.

Opet, koga mrzi da se zeza i utrosi malo vise vremena, uvek moze da namesti Technics gramofon po tom plasticnom sablonu.

Kapiram da nekih velikih problema nece imati.

Jedino da pazi da ubode dobar primerak sablona, posto su pojedini komadi imali problema sa livenjem i oblik im je malo izvitoperen.

Nedavno sam bio kod bivseg clana foruma koji takodje ima 1200Mk2

i koji je zbog iskrivljenog i nepouzdanog plasticnog Technics sablona odustao od istog i presao na papirni protraktor.

Nazalost to se danas desava.

Evo ni Ortofon vagice nisu ono sto su nekada bile.

Moja, koju sam 1985-e dobio uz VMS 30MkII, je tacna u delic grama,

a od drugara sam cuo iskustva da su nove (verovatno livene u PRC?) najcesce dobre samo za djubre.

.

Link to comment
Share on other sites

Nedavno sam bio kod bivseg clana foruma koji takodje ima 1200Mk2

i koji je zbog iskrivljenog i nepouzdanog plasticnog Technics sablona odustao od istog i presao na papirni protraktor.

 

И то добар.

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...