Jump to content


Protraktor? (tema o podešavanju zvučnica gramofona)


Bato - hi - fi

Recommended Posts

za antiskejting kupi rtb test plocu.ona ima prazan deo za podesavanje antiskatinga bez brazdi i lako se poddesava.nađu se polovne.

visina rucice se podesava tako da je kad je igla na ploci rucica paralelna sa pločom.najbolje ako imas i libelu.Ja imam neku svoju prirucnu tehniku da jedan duzi inbus kljuc stavim ispod ručke na plocu da olaksam sebi proveru paralelnosti.Skratim time sebi podesavanje ručke na par minuta.Onda par dana slusanja i podesavanja pa za 10-15 dana opet,sve prema sluhu.U toj mogućnosti fine tjuninga meni i jeste draž gramofonisanja.

tolko od mene ispod suncobrana...

Link to comment
Share on other sites

1. Da.Probas tockićem za as otrilike na istu vrednost koliko je gazna sila i pojacavas dok ne krene rucica da klizi prema tebi,a ti je lepo vratis da klize lepo po sredini ni levo ni desno ko Sanda Dubravčić u ljubicastoj haljini i kako bi rekla Milka Babović

2.ima vaservagica koje su teske čitav gram,al ne razbijaj glavu oko toga vidi samo da je ručka paralelna za pocetak i slusaj.Ako je sistem dobar i dovoljno dobar i transparentan čuće se pomeranje ručke za 1 mm vrlo jasno.Podesi prema sluhu da nemas ni mutan ni presvetao zvuk sa distorzijama.Prava sreca je uglavnom na paralelnom polozaju,ali nije pravilo.

3.kad već pomenu libelu.Tu malecku nemoj da juriš ali ona obicna će ti trebati svakako.Podloga za gramofon mora biti nivelisana,kao i gramofon ako ima mogućnost nivelacije

Link to comment
Share on other sites

On 7/23/2016 at 15:52, sondek said:

 

visina rucice se podesava tako da je kad je igla na ploci rucica paralelna sa pločom.

Postoji jos jedan trik za podesavanje visine rucice.Stavi se ogledalo na mat(debljine ploce) i spusti se igla na staklo.Kada gledas sa strane,pomeras visinu rucice sve dok igla i njen odraz u ogledalu ne budu vertikalna linija.

Isto to,ali spreda,za postavljanje glave u horizontalni polozaj.

azim.gif

Link to comment
Share on other sites

fora sa ogledalom je dobra,al se odnosi na azimut,a ne na visinu rucice tj Vta.Ako je gramofon pravilno nivelisan libela je najpreciynija,al ne treba se te paralelnosti drzati ko pijan plota.Ko uopste garantuje da je igla pod 100% pravilno postavlena.Napravis lepo neke podmetače na ploču postavis iglu na plocu i vidis samo da je paralelnost tu, i onda posle na sluh

Link to comment
Share on other sites

Ja sam poprilično nivelisao gramofon libelom i podmetačima, a visinu stavio na 3mm na skali od 0 do 6mm. Valjda manja mogućnost greške nego da stavim na 6 a treba 0 ili 1 npr :)

p.s. Još ovo da pitam. Gde je ovde nula na mom SL1200 MKII? Tamo gde piše ili odakle počinju crtice???

ANTI.JPG

Link to comment
Share on other sites

Nešto sam se bavio idejom da napravim potpuno sopstveni, pod tim mislim samo za moj gramofon sa njegovom instaliranom ručku, lenjir za štelovanje pravilnog praćenja brazde pored ostalih podešavanja kojih nije malo kada se sve uzme u obzir. Dakle sopstveni custom made protraktor.

Smatram da je od nejveće važnosti dobro podesiti tracking tangencijalnog kteranja igle unutar brazde za sve udaljenosti od centra uz pomoć "apsolutnog protraktora".

Da bi se to uradilo pravilno, naravno ako vam je gramofon ravan na polici (vaservaga provera i podešavanje nogica) .... prvo treba, podesiti antiskating na 0, podesiti visinu centra ručke (VTI), tako da je ručka kada je igla u brazdi (spuštena na vinil) paralelna sa horizontalom vinila na matu. Uvek treba imati vinil na disku gramofona, da bi se imala idealna nivelisanost i postigla prava paralelnost. Zatim pravilno uz pomoć tačne vagice podesiti preporučenu gaznu silu igle unutar brazde i na kraju podesiti antiskating (npr. za početak) na onliki broj koliko je grama gazna sila igle.

Ovako ja radim i nemam nikakvih distorzija ni na jednoj poziciji na ploči, osim ako je ploča polovna i prethodno unuštena loše naštelovanom zvučnicom prethodnog vlasnika.

Ali nije uvek bilo ovako jer sam koristio preporučene protraktore koji su uvek kompromisna ili približna rešenja za savršeno naštelovanu iglu na vašem jedinstvenom gramofonu.

Kada sam to shvatio pozabavio sam se kako da konstruišem sopstveni ili ako hoćete custom apsolutni protraktor za sopstvene potrebe. Tehničke sam struke pa mi AutoCad nije stran i uz malo proučavanja kako i šta ide, konstruisao sam protraktor i odštampao na A3 list papira. Cela suština je u tome da imate informaciju kolika je udaljenost centra diska do centra ručke i koliki je preporučeni overhanging za vaš gramofon ili ručku koju koristite. Ostalo je čista igra šestara i paralelnih linija...

 Svako ću napraviti temu ovih dana sa uvidom u moj način kako da samostalno iscrtate svoj protraktor i za sva vremena demistifikujete frustracije oko toga koji protraktor je za vaš gramofon. Znači napravite sebi Apsolutni Custom Protraktor bez ikakve sumnje da će da omane na nekom mestu na vinilu. :wave2

Link to comment
Share on other sites

I zaboravih da pomenem najvažnije, a pre vagice i konačnog podešavanja antiskatinga, štelovanje pozicije zvučnice na haeadshell-u uz pomoć custom made protraktora odštampanom na papiru postavljenog preko pomenutog vinila. :D

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, popaj said:

Ja sam poprilično nivelisao gramofon libelom i podmetačima, a visinu stavio na 3mm na skali od 0 do 6mm. Valjda manja mogućnost greške nego da stavim na 6 a treba 0 ili 1 npr :)

p.s. Još ovo da pitam. Gde je ovde nula na mom SL1200 MKII? Tamo gde piše ili odakle počinju crtice???

ANTI.JPG

Sta znaci porilicno,jel iznivelisan ili nije.Vaservaga se bar lako koristi.Vta si ocigledno potpuno napamet postavio.Postavis par podmetaca na ploču ako nemas vaser vagicu ili koristiš lenjir,da vidiš da li je ručka paralelna.Visina je totalno nebitna,tela glava su zestoko različita po visini,a i shellovi,a paralelno je paralelno.

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, sondek said:

Sta znaci porilicno,jel iznivelisan ili nije.Vaservaga se bar lako koristi.Vta si ocigledno potpuno napamet postavio.Postavis par podmetaca na ploču ako nemas vaser vagicu ili koristiš lenjir,da vidiš da li je ručka paralelna.Visina je totalno nebitna,tela glava su zestoko različita po visini,a i shellovi,a paralelno je paralelno.

Gramofon je nivelisan, a ovo nije moja slika nego slika s neta, a ja sam trenutno postavio AS na 1.4 koliko i naleže moja glava AT-100. Dok ne nadjem vagice i ostalo (test ploču za štelovanje) pošto sam iz malog mesta. Ajde preporučite gde da nadjem/kupim vagicu i protractor za moj gramofon?  

p.s. crtanje mi nije jača strana

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, popaj said:

Gramofon je nivelisan, a ovo nije moja slika nego slika s neta, a ja sam trenutno postavio AS na 1.4 koliko i naleže moja glava AT-100. Dok ne nadjem vagice i ostalo (test ploču za štelovanje) pošto sam iz malog mesta. Ajde preporučite gde da nadjem/kupim vagicu i protractor za moj gramofon?  

p.s. crtanje mi nije jača strana

Nije problem da ti ja nacrtam protraktor, ali ne mogu dok mi ne daš preciznu brojku u milimetrima kolika je daljina od centra tanjira do centra ručke i koji ti je preporučeni overhanging za gramofon ili ručku. Možemo i da usvojimo ako nemaš informaciju za overhanging da je 11mm npr. pa je onda potrebno samo da izmeriš pažljivo onu najvažniju stavku.

Daj mi te brojke i nacrtaću ti protraktor i spakovati u PDF, a ti samo odštampaj na A3 i pažljivo iseci krug i centaralnu rupu, da bi ga postavio precizno na disk.

Link to comment
Share on other sites

E ako to uradiš vodim te na pivo :)   Preporučeni overhending stvarno ne znam (niti kako da ga saznam), a da ponovo pitam jednostavno. Treba tačno da izmerim razdaljinu od šiljka na sredini tanjira (prosto rečeno) ali gde do sredine S ručke???

Glupo ili ne ali poslaću sliku gramofona pa mi iscrtaj liniju koju treba da izmerim

Link to comment
Share on other sites

Osovina onog šrafa sa gornje strane ručke je osa ručke.

Mislim da će ti osovinski razmak biti 206mm ako se od efektivne dužine 220mm oduzme overhanging 14mm. Ali bolje izmeri nekim preciznijim lenjirom. Dakle oko 20.6 cm.

Link to comment
Share on other sites

Popaj, evo ti ovde u prilogu protactor baš za Technics 1200, i kratko uputstvo.

ve_technics_baerwald_arc_protractor.pdf

ve_technics_baerwald_arc_protractor_instructions.pdf

Potrebno je da protaktor odštampaš tačno 1:1 na bilo kom štampaču. To proveriš tako što na printu izmeri A-A' liniju. Mora biti tačno 140mm. Ako jeste, onda je odštampano 1:1 i možeš pritupiti podešavanju grmofona.

Što se vagice tiče, moja digitalna vagica kaže da je teg na Technics ručki izuzetno precizan, i možeš se pouzdati u njega.

Ostalo, ima bla.bla.bla. kojekuda po netu, ima i na YT.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...