Jump to content


Protraktor? (tema o podešavanju zvučnica gramofona)


Bato - hi - fi

Recommended Posts

Ne razumem cemu mistika oko podesavanja.To se nauci za jedan dan uz malo necije dobre volje,i bolje nauciti sam nego pozivati se na nekog "guru-a" u cije se ime i znanje ne dira pa ti posle vrlo rado prodaje pamet i tamo gde je nema.Ako vec hoce neko da pomogne nek ti " ne daje ribu vec nek te nauci da pecas",u prtivnom plati nekog svaki put.Naravno da se sve sa novom glavom podesava sve ponovo.Ja se ni sa svojim poznatim glavama koje povremeno rotiram ne oslanjam na poznate parametre od ranije vec ih podesim kao da ih prvi put vidim u zivotu,a podesavanja naravno i menjam prema sluhu u toku koriscenja povremeno.Pomalo mi lici ovo na "kupio sam dobru i nastimanu gitaru".

Link to comment
Share on other sites

Sudeci da je tema i podesavanje mislim da je vreme da se nesto napise mada sam ja mislio da se podrazmeva za sve one koji se sluze gramofonom kao izvorom. ALi mozda ce nekome znaciti (i trebalo bi).

Da krenemo od mozda najociglednijeg a to je:

1. imamo dva potpuno identicna sistema u istoj sobi sa CD playerom kao izvorom = potpuno je isti zvuk ali bas potpuno jer je sve potpuno isto

2. imamo dva potpuno identicna sistema u istoj sobi sa Gramofonom kao izvorom = zvuk moze da bude od malo do puno razlicit (cak je mozda uvek malo razlicit jer je nemoguce bas identicno nastelovati oba isto)

Zasto.

Zato sto podesavanje rucice i glave jako utice na krajnji zvuk.

Znaci sve je isto, isti sistemi, ista soba isti gramofoni, ista rucica ista glava samo su razlicito podesene glave (ili rucka) i  zvuk moze da bude i dosta razlicit (cak i ako je malo razlicit to je u hi fi svetu puno)

Kada se kupi cd ili sacd il blu ray ili sta vec osim gramofona vi imate zvuk uredjaja koji ste kupili a kod gramofona on najvise zavisi od vas ili onoga ko vam steluje gramofon. Zato su pregledi gramofona najcesce drugaciji, koriste se i drugaciji opisi od pregleda npr cd player . U stvari ima najvese ograda kada se pise review za gramofon-ski set up.

Evo prakticnih primera

Kao sto je sondek negde napisao da njegova glava ima raspon za dozvoljeno stelovanje VTF od 1,5 do 2,1 grama ali isto tako pise i koja je recomemded tezina u gr. (1.8gr)

To ima svaka glava, ta najcesce sredina u gr je mera za koju bi trebalo da glava zvuci onako kako je proizvodjac opisuje. (ali na srecu to nije i jedino moguce).

Sada najbitinije,... ali ako slusamo tu glavu sa manje gazne sile ona zvuci tanje u basu ali sa vise visokih cak moze da se desi i sa sirom 3d slikom i srednji tonovi se pomeraju na napred

Kada tu istu glavu slusamo sa vecom gaznom silom ona ima vise basa, deblji, masniji zvuk, srednje malo prema nazad i manje izrazene visoke.

Ove se desava sa apsolutno svim glavama na ovom svetu samo se razlikuje odnos promene, znaci ne kolicina nego odnos promene u frekventnom rasponu.

Znaci u zavisnosti od sistem koji imate oko gramofona i sobe pa cak i muzike koju slusate vi mozete da podesite zvuk koji bi bio najbolji moguci  za vase potrebe

Ove razlike izmedju basa, visokih, srednjih, pozornice se desavaju i kada razlicito podesite VTA kod rucke. O tome sam pisao nasiroko u sucinoj temi , sudeci da je mnogima smetalo ne bih da se ponavljam ali shvatate da ima jos jedan faktor koji jako utice na krajnji zvuk.

Ovi uticaji na zvuk se razlikuju u odnosu na oblik same igle ali to nekom drugom prilikom

Znaci ovo nije neko moje trucanje ovo su sve egzakne cinjenice lako proverljive.(mada su one odavno i proverene i utvrdjene)

Da ponovim i gazna sila i VTA jako uticu na zvuk kao da ste promenili neku komponentu a vi ste samo na primer povecali faznu silu sa 1,7 na 1,85 grama.

Zaboravio sam samo da dodam da proizvodjaci glava i stavljaju taj raspon u gr za gaznu silu a sam raspon je tacno utvrdjen zbog nosaca igle i vesanja na njemu pa se zato ne preporucuje da se izadje iz tih okvira.

Takodje sto je glava skuplja to je osetljivija na ove promene koje su nekome mozda male ali su u zvuku velike.(ali ih svako cuje cak i nagluvi)

Jeste  da gramofon trazi malo znanja i strpljenja ali zato daje ovu veliku mogucnost razlicitosti koju nema ni jedan drugi izvor jer svi imaju fabricki podesen zvuk ili zahtevaju ozbiljno tehniscko znanje da bi se na taj zvuk uticalo, kod gramofona promeniti malo ugao rucke i eto drugacijeg zvuka

Izvinjavam se na opsirnosti ali nije bas lako ovo sve objasniti u dve reci

Link to comment
Share on other sites

U uputstvu za moj gramofon (Technics SL-D2) piÅ¡e da antiskating držim na 0 dok podeÅ¡avam glavu u Å¡elu i VTF, pa na kraju kad je sve to gotovo okrenem antiskating brojilo na broj odgovarajuć odabranom VTF-u. NiÅ¡ta odokativno, Äisto inžinjerski pristup.  :blah

 

ÄŒuo sam i da neki mogu antiskating da podese "na uvo"!!!  :klanjanje

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

U uputstvu za moj gramofon (Technics SL-D2) piÅ¡e da antiskating držim na 0 dok podeÅ¡avam glavu u Å¡elu i VTF, pa na kraju kad je sve to gotovo okrenem antiskating brojilo na broj odgovarajuć odabranom VTF-u. NiÅ¡ta odokativno, Äisto inžinjerski pristup.  :blah

 

Минут ипо.

Link to comment
Share on other sites

Ne razumem cemu mistika oko podesavanja.To se nauci za jedan dan uz malo necije dobre volje,i bolje nauciti sam nego pozivati se na nekog "guru-a" u cije se ime i znanje ne dira pa ti posle vrlo rado prodaje pamet i tamo gde je nema.Ako vec hoce neko da pomogne nek ti " ne daje ribu vec nek te nauci da pecas",u prtivnom plati nekog svaki put.Naravno da se sve sa novom glavom podesava sve ponovo.Ja se ni sa svojim poznatim glavama koje povremeno rotiram ne oslanjam na poznate parametre od ranije vec ih podesim kao da ih prvi put vidim u zivotu,a podesavanja naravno i menjam prema sluhu u toku koriscenja povremeno.Pomalo mi lici ovo na "kupio sam dobru i nastimanu gitaru".

 

Ma, nema mistike oko podeÅ¡avanja. To je stvar korisnika, da podesi gramofon kako misli da treba. No, sam antiskejting, Å¡ta radi, Å¡ta kompenzuje, kako to radi i da li uopÅ¡te treba to da radi, ma, antiÄkim grcima bi to bilo zabavnije nego kvadratura kruga. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...