Jump to content


ekvilaizer zašto NE?


dulehifi

Recommended Posts

Svakako je bolja opcija bolje pozicionirati zvucnike, nego koristiti eq. Ja sam za to da se sa eq odrade manje korekcije. Losu poziciju, lose zvucnike, los izvor zvuka, ne moze puno da spase EQ. Zato je ja mislim bolje izvuci maksimum iz svega, pa onda ici na eq ako ima potrebe.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Za poÄetak potrudi se da srediÅ¡ akustiku prostorije, to uglavnom ne koÅ¡ta mnogo ali nije jednostavno. Zatim poradi na pozicioniranju zvuÄnika.   :wave2

Namesteno je najbolje sto moze(Zena se cudila kad dodje s posla ono drugi razmestaj i tako svake nedelje jedno vreme.Da zna da je to  zbog zvucnika,a ne zbog sredjivanja sobe i razbijanja monotonije :boxing )

Link to comment
Share on other sites

Svakako je bolja opcija bolje pozicionirati zvucnike, nego koristiti eq. Ja sam za to da se sa eq odrade manje korekcije. Losu poziciju, lose zvucnike, los izvor zvuka, ne moze puno da spase EQ. Zato je ja mislim bolje izvuci maksimum iz svega, pa onda ici na eq ako ima potrebe.

Slazem se.Mislim da tada nece biti potrebe

Link to comment
Share on other sites

Za nekoga jeste. Vidjao sam uživo sisteme  sa njime.

A Å¡to ne bi bio za kuću? Prednja strana jeste velika ko dve klasiÄne komponente,  ali je dubina desetak cm samo.

Sustina je u tome da ne treba biti hifi Äistunac i apriori odbacivati ove sprave .Ako i zavaramo sebe da nam je izvor, pojaÄalo, kablovi ...idealno frekvencijski ravno ostaje ipak da zvuÄnici sigurno nisu a pogotova soba. A tek uÅ¡i. Tako da ima mesta upotrebi EQ. Ko voli.

A ako kvari zvuk uvek ima dugme Direct ( ili kako se već zove, defeat,....)

Link to comment
Share on other sites

Audiofili cesto koriste Pro opremu za domaci HiFi zbog kvalitet opreme i cenu koja je niza na Pro opremu u odnos Hi-And-a, a kvalitet je isti ili u koristi Pro-a. 

 

Primer klasican vintage JBL L-112, Revox opremu namenjenu za TV i Radio stanice. Technics SL-1200 MkII i t.d.

 

Sto da ne i EQ opremu kad je EQ jako bitna komponenta u studiskom lancu snimanja, produkcije i postprodukcije?

 

Zasto da premestam zvucnike svaki put kad zelim da menjam nesto u zvuku? Da, EQ moze biti usko grlo ako su komponente niskog kvaliteta. Ali ako je Pro onda sto da ne. I onako su sve ovo igracke za odrasle.

Link to comment
Share on other sites

Audiofili cesto koriste Pro opremu za domaci HiFi zbog kvalitet opreme i cenu koja je niza na Pro opremu u odnos Hi-And-a, a kvalitet je isti ili u koristi Pro-a. 

 

Primer klasican vintage JBL L-112, Revox opremu namenjenu za TV i Radio stanice. Technics SL-1200 MkII i t.d.

 

Sto da ne i EQ opremu kad je EQ jako bitna komponenta u studiskom lancu snimanja, produkcije i postprodukcije?

 

Zasto da premestam zvucnike svaki put kad zelim da menjam nesto u zvuku? Da, EQ moze biti usko grlo ako su komponente niskog kvaliteta. Ali ako je Pro onda sto da ne. I onako su sve ovo igracke za odrasle.

ZnaÅ¡ kako, neko sa tim radi a neko se igra. 

Link to comment
Share on other sites

Moja iskustva sa EQ kazu da moze da izazove zanimljive efekte, ali ipak mislim da je vaznije da osnovni lanac dobijanja zvuka bude sto bolji. Najvaznije je izabrati zvucnike (i usaglasiti ih sa prostorijom za slusanje), a tek onda pojacalo i na kraju izvor zvuka.... Nekako, i pojacalo i izvor zvuka su sposobni sa relativno malo distorzije da daju "originalan" zvuk, dok zvucni tu najvise farbaju zvuk (u konjukciji sa akustikom sobe).

 

Slazem se da se dosta moze uraditi po pitanju "peglanja" frekventnog odziva u sobi... ali ne treba zaboraviti da se tako smanjuje S/N ratio, a on je jako bitan kako bi se cule tihe deonice u nekoj kompoziciji.

Link to comment
Share on other sites

Verovatno ima pozvanijih da kazu svoj sud o ovome,  tj ljudi kojima je posao konstrukcija zvucnika i ozvucavanje prostorija/dogadjaja, a ne samo hobi koji trosi nesto vremena i novca  :)

 

Ja cu ipak ostaviti jedan ilustrativan kalkulator frekventnog odziva sistema: zvucnici, soba, pozicija slusaoca.

 

Link:http://www.hunecke.de/en/calculators/loudspeakers.html

 

 Mozda je vec bio postovan?

 

Takodje ima na ESP sajtu jedan jako dobar tekst o dolby sistemy ekivalizacije bioskopskih dvorana i problema koji se tu srecu. Dosta stvari se moze preslikati na nase sobe. Verovatno bi se stosta moglo popraviti sistemom koji bi mogao da deluje i u frekvencijskom i u vremenskom domenu, ali o5 imajuci u vidu reziultate kalulatora odozgo, morali bi da se zadovoljimo samo hot spotom.

 

Za mene je to lose resenje, jer ako cu srediti sobu u samo jednoj tacki, lakse i jeftinije je uzeti slusalice :) Imam u planu da se poigram i napravim jedan dsp sistem koji bi mogao da se iskofigurise kako mi odgovara i da donekle popravi odziv sobe, ali sobzirom na hronicni nedostatak vremena za hobi, verovatno ce doci na red nikad...

 

Jos nesto, na prvi pogled nevezano sa temom, ali o5 samo na prvi pogled. Pre par nedelja sam u auto stavio jedan alpine HU koji ima mogucnost podesavanja time delay-a za svaki od cetiri izlaza tj zvucnika. Prosto sam se sokirao koliko to vremensko kasnjenje utice na odziv na niskim ucestanostima.

 

Msm fizika iza svega ovoga je relativno jednostavna, jasna i neumoljiva, ali je poseban dozivljaj kad to plasticno osetis uzivo.

Link to comment
Share on other sites

Na sta konkretno mislis pod tim "suv"?

 

Po meni je on preglasan, ono loudness war u punom sjaju.

 

Istina bio sam odusevljen kad se album pojavio: kaseta, enter sandman na nekim Iskrinim velikim kutijama, soba gruva - ja presrecan, sto imam tako mocan i "dobar" hi-fi, jer  razvaljuje kako svira metaliku. I to sa kasete... :)

Link to comment
Share on other sites

Nedavno sam i ja zapoceo topic o ekvilajzerima pa me moderator uputio na topic "Bass vs Treble", pa ko zeli neka ode tamo, ima zanimljivih diskusija.

Ja licno koristim eq za svoj sistem C i to za izvore zvuka koji nisu bas najbolje producirani i muljavo zvuce na Naim-u (sistem A). E onda mi eq ima smisla jer moze da popravi te mane u produkciji ili u slabom otisku diska. Ili mozda ne da popravi (da me ovi HIFI puristi ne bi odmah popljuvali :cry: ) ali da ih prilagodi tako da se moze cuti ono sto ja hocu.

Inace, za mene je HIFA totalno individualna stvar, dakle kome se svidja eq, neka ga koristi, kome ne, nek ide na direct source ili kupi pojacala bez zvucnih kontrola (pa onda nek se pati kad slusa muljave i slabo producirane snimke, ili nek ih uopste ne slusa). Tesko je dakle ovdje doci do objektivnog odgovora, da li treba ili ne treba eq, to je ponavljam individualan izbor.

Ja EQ koristim i to cesto, i sada opet mogu da uzivam u nekim starim cd-ima koje volim a koje zbog loseg zvuka nisam imao zivaca da slusam na Naim-u (koji otkriva mane slabe produkcije i onda to nije slusljivo). I tu mi je EQ super sprava.

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

U ukuse se necu mesati, a teoretski, kada bi postojalo idealno uvo, idealni zvucnici, izvor i ostale komponente u idealnoj prostoriji, EQ za reprodukciju ne bi bio potreban. Svakim izmenama zvuka se gubi na kvalitetu. Pokusavao sam zvucniku koji nesto nema, da to nadoknadim EQ-om, ali nikad nije bilo kvalitetno kao onaj gde to ima.

A za ukuse cu samo reci, da ja volim na skijanju da nosim naocare sa zutim staklom, pa mi sneg bude zut, pa i kad je oblacno imam utisak da je suncano. E to nije ono kako bi trebalo da se vidi, nego kako ja volim.

Iznajmio sam ozvucenje liku koji je na mikseti pojacao visoke do kraja, a smanjio srednje i bas do kraja, tako da su mi crkli visoki. Posle zurke, on kaze meni da tako uvek slusa muziku, jer tako voli.

Inace, takvo slusanje kvari percepciju, pa takvi ljudi ne mogu biti kompetentni u oceni kvaliteta zvuka.

Link to comment
Share on other sites

Interesantno je da vecinu tih "purista" koje optuzavaju EQ za nepotrebnu koloraciju zvuka, iste slusaju na cevna pojacala i vinil i propagiraju "toplotu" zvuka. Znamo svi da volimo da slusamo u domace uslove i uzivamo, a ne kao na WC solji dok nas detalje muzike probadaju ko igle u mozak. To rade u studio jer to im je posao, a ne uzitak.

 

Ali ta prica da cevna tehnika u kombinaciji sa vinilom daje najbolji HIGH FIDELITY je sasvim netacna. Najprijatniji zvuk DA, apsolutno slazem se. Sto da ne i EQ da nam posluzi da prijatnije namestamo kako NASIM USIMA odgovara za slusanje. Nek i on "oboji" malo program. I onako smo se oprostili od previse detalja, zasto da nas brine ako jos neki ode kroz prozor zbog EQ?

Link to comment
Share on other sites

E onda mi eq ima smisla jer moze da popravi te mane u produkciji ili u slabom otisku diska. Ili mozda ne da popravi (da me ovi HIFI puristi ne bi odmah popljuvali :cry: ) ali da ih prilagodi tako da se moze cuti ono sto ja hocu.

Bas tako. Najcesce se u produkciji zaebe stvar, tj. zavisi sta ko slusa. Ja se recimo patim sa Draganom Mirkovic :) Sa juznim vetrom je zvucalo mnogo gore, nego sa RTS-om. Ali jbg. ko ce se stalno zeza s tim sta je ko i kako snimio, pa da to koriguje.

Link to comment
Share on other sites

ZaÅ¡to da ne, to je legitimno pravo ovde na forumu, neka se ljudi okupljaju oko tema koje ih zanimaju. Ja liÄno ne koristim EQ niti ću, ali poÅ¡tujem svaÄiji stav i neću nikog ubedjivati u suprotno od onog Å¡to prija njegovom uhu. Meni je, Äak Å¡ta viÅ¡e drago, kad se oforme grupice istomiÅ¡ljenika i brane svoj stav, ali isto mi je tako drago, Å¡to se odmah pojavi i opozicija, koja ih demantuje. Iz tih suÄeljavanja izvuÄemo zakljuÄak, da je istina uvek negde na sredini.

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...