Jump to content


Tozin sistem


Toza

Recommended Posts

Nadovezaću se. 

Sinoć smo napravili ovakav premeštaj jer je slušanje (da, slušanje) odziva na različitim mestima u sobi ukazivalo na to da bi zona u kojoj su sada zvučnici i zona u kojoj se sada sluša mogle biti dobar izbor. Nikakav poseban postupak, samo malo šetanja i slušanja po sobi.

Zvuk se transformisao. Od prilične sivkastosti na početku, zaprljanih i suvkastih visokih, nedostatka volumena i dubine u basu. Bilo je i velikih problema odvajanja prezentacije od zvučnika, a bio sam uveren da PMC i ovaj sistem mogu do toga da zvučnici nestanu u prostoru. I da generalno mogu mnogo, mnogo više.

Došli smo do značajno čistijeg, sonornijeg i prostornijeg zvuka. Već nalik onome što se od ovakvog sistema može očekivati.

Daljim slušanjem i pomeranjem zvučnika u novoj izvedbi smo došli do crvene zone (u kojoj stvari sedaju na mesto), potrebno je dalje finije podešavanje. Čim dođu duži kablovi i polica ode na svoju poziciju.

Posle nekih sat vremena raznolike muzike u ovoj izvedbi, otišao sam od Toze sa par utisaka za pamćenje. Višegodišnji rad na Sony sistemu se prelio u novi, uz neophodan novi pristup. Prezentacija je podignuta na sledeći nivo. Zvuk je, naprosto, skuplji. Ne postoje instant-rešenja. Što su komponente na višem nivou, zahtevi su veći i realizacija kompleksnija.

Link to comment
Share on other sites

28 minuta ranije, Woland said:

^ OK, biću strpljiv :)

 

 

:lol: sjajno!

Elem, zahvaljujem se ovom prilikom kolegama Turbomaksimusu, Nomimasenu i Lalelai na svesrdnoj i nesebičnoj pomoći pri sekanju, cimanju, slušanju i mjerenju.

Da, da i mjerenju. Da li ste i za trenutak pomislili da je prošlo bez mjerenja?

Mjerio je Lale nešto, a i ja sam u par navrata koristio metar. B)

Doduše brašno i mlijeko sam u palačinke dodavao odokativno. :P

Link to comment
Share on other sites

47 minuta ranije, vdzele said:

To je isti prostor samo mu ne stoje zvučnici na zidu gde su radiatori.

Mada mi ova izbačena postavka miriši na Turbo und Nomi žongliranje :D

Znači najsavremenija akustička saznanja.

Akustika je jako stara nauka ....još su se stari Grci bavili njome i to veoma uspešno !

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, Toza said:

Kablovska papazjanija :rolleyes:

Možda kada bi kablovski ruter stavio na poličicu pored CD-ova (npr. sa strane vrata) i sve te bele koaksialce začešljao koliko je moguće uz zid, a iza police. Ostala bi ti samo letva izložena pogledima, a bilo bi lakše i domaćici da provoza usisivač kad se steknu uslovi, naravno. :)

Što kabl letve nema spoljno crevo? Pretpostavljam da su creva u funkciji RF/EMI izolacije.

Link to comment
Share on other sites

Zamolio bih moderaciju da temu preimenuje u "Tozin sistem" jer je ovo ozbiljna osnova za vrlo ozbiljan zvuk, tako da od niskobudžetnog nije ostalo više ništa.

Definitivno sistem zaslužuje posebnu pažnju da se poradi na definiciji 3D ugođaja i potpunoj prirodnosti.

 

Link to comment
Share on other sites

Kao što se vidi na slički "kablovska papazjanija" tv je na zidu, audio letva je dobila novi napojni i poseban priključak, a zvuk...

Sreća, sreća, radost...

Suštinske stvari ovaj sistem izvodi sa lakoćom. Zvuk kontrabasa, čela i sličnih instrumenata s lakoćom zakuca, drži fokus po vertikali, bez opadanja zvuka po drajverima po oktavama, što bi Rade rekao, gitara je muzičaru u krilu a kontrabas nije na cipelama već kako treba. 

Znači, integracija drajvera odlična!

Brzina pokretanja i zaustavljanja membrane odlična. 

Sada se povećala rezolucija i transparentnost i uz pojavu 3D (koji još nije na nivou koji očekujem sa još par koraka) i uz izraženu harmonijsku strukturu tonova (mikrodinamika je sjajna, a o dinamici ne treba trošiti riječi), prezentacija je dobila prilično na prirodnosti.

Zaključak:

Već sam ponosan na zvuk sistema, a sa još par stvari koje je neophodno da se odrade biće zaista jedan fascinantan zvuk.

Ima elemenata koje do sad nigdje i nikad nisam čuo ili samo na hornama, ili planarima ili preskupim sistemima o kojima je vrlo povedeno računa.

Sveprisutnost zvuka je ..., bolji izraz je sveprožimajući zvuk!!!

Bliži se spektakl!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...