Jump to content


Objasnjenje u vezi nasnimavanja muzike sa kompa na audio kasetu


Recommended Posts

Pozdrav svim clanovima foruma.Potrebno mi je malo objasnjenje u vezi nasnimavanja muzike sa kompa na audio kasetu(hromku i metalku)...Naime,posto nikako nisam mogao da nadjem bilo kakvu plocu jednog benda(necu ga imenovati) dosao sam na ideju da nasnimim pesme u flac formatu sa kompa na kasetu uz pomoc pojacala i kaset deka.Zanima me da li je taj zvuk koji je nasnimljen digitalan i ako jeste kako bih mogao da povecam kvalitet pesama koje nasnimavam na samu kasetu?(sto je moguce blize kvalitetu pesama sa ploce)Unapred hvala na odgovorima :)

Link to comment
Share on other sites

Da bi ti snimak bio digitalan treba ti DAT ili MD, a obiÄan dek je sam po sebi analogni uredjaj, tako da  kvalitet snimka zavisi od mogućnosti tvog deka.

 Zapis pesama koje su pohranjene na kompjuteru je sam po sebi digitalan a treba da se nekako prebaci u analogni...pretpostavljam da to radi DAC ali verovatno i sam dek tokom nasnimavanja.Posto para za neki dobar DAC nemam da li je dovoljno da nabavim neki bolji polovan dek?Trenutno imam RIZ-ov.Imate li neku preporuku za dobar dek u kategoriji reprodukcija/snimanje?

Link to comment
Share on other sites

Ako nemaÅ¡ dek, na Äemu misliÅ¡ da sluÅ¡aÅ¡ te snimljene kasete? U kolima?

Najprostiji dek i analogni izlaz sa zvuÄne kartice reÅ¡avaju problem.

 Imam RIZ-ov kaset dek,na njemu i slusam napomenute kasete...Da li zvucna kartica igra neku ulogu u kvalitetu zvuka ili je sve ipak do formata u kom se nalaze pesme?(flac ili waw)

Struja je napomenuo da sve zavisi od mogucnosti deka...

Link to comment
Share on other sites

Imam RIZ-ov kaset dek,na njemu i slusam napomenute kasete...Da li zvucna kartica igra neku ulogu u kvalitetu zvuka ili je sve ipak do formata u kom se nalaze pesme?(flac ili waw)

Struja je napomenuo da sve zavisi od mogucnosti deka...

Sve utice. I format u kome su pesme, i uredjaj kojim je ripovano i naravno kvalitet zvucne kartice.

A da slusas direktno te wav, flac fajlove? Bez deka?

Link to comment
Share on other sites

Nije mi to padalo na pamet...Kako to mislite direktno?(bez deka)

Pa kolega se verovatno pita kakva je svrha nasnimavanja kasete kada ce zvuk biti losiji nego da slusas direktno preko pojacala.Nasnimavanje na kaseti ima smisla jedino ako imas recimo kasetofon u kolima ili neki sistem B bez kompjutera :wave2

Link to comment
Share on other sites

Pa kolega se verovatno pita kakva je svrha nasnimavanja kasete kada ce zvuk biti losiji nego da slusas direktno preko pojacala.Nasnimavanje na kaseti ima smisla jedino ako imas recimo kasetofon u kolima ili neki sistem B bez kompjutera :wave2

Upravo to.Imam B sistem bez kompjutera...nisam lud da trosim svoje vreme i kasete bezveze ;-) Svestan sam da ce doci do smanjenja kvaliteta zvuka ali zelim da ga odrzim na pristojnom nivou,s obzirom da ne mogu muziku da pustam direktno sa ploce,zato i nasnimavam na kasete.Posto nikako ne mogu da uticem na to kako je ripovan muzicki fajl,mogu da poradim na nabavci boljeg kaset deka ili zvucne kartice...Sta od ta dva je presudnije sto se tice kvaliteta nasnimavanja?I da se nadovezem na Gox.co,ne lozim nikoga,samo sam nov na forumu i polako sticem neko osnovno znanje sto se tice audio termina... :wave2

Link to comment
Share on other sites

Ajd da opet ispadnem naivan.

Umesto deka kupi neki solidan CD.(Second hand) Pa onda rezi te ripove u audio formatu. Garantovano bolje od PC------->Pojacalo a pogotovo od kaseta.

Imam odredjenu odbojnost prema CD-u ali ako ce to da da bolji zvuk valja probati :thumbsup2 Hvala na savetu :)

Link to comment
Share on other sites

Ma samo opušteno.

ImaÅ¡ dek (ne znam mu mogućnosti), imaÅ¡ kasete (ne znam koje i kakav im je kvalitet, jer danas se skoro i ne mogu naći), imaÅ¡ zvuÄnu u raÄunaru.....poveži to sa odgovarajućim kablom, pusti muziku i snimaj. Kad nasnimiÅ¡ i pustiÅ¡ u sistemu gde ćeÅ¡ da sluÅ¡aÅ¡, znaćeÅ¡ da li valja ili ne.

 

Prosto, zar ne. ;-)

Link to comment
Share on other sites

Dobro kaže zek. Na traku uvek možeš da nasnimiš nešto drugo.

A sad po pitanju zvuka sa kasete...
Traka dodaje Å¡um u zvuk. Traka boji zvuk. Ovo drugo je ono na Å¡ta si mislio.
Magnetofonske trake (a pogotovo kasete, zbog male brzine i Å¡irine trake) "oboje" zvuk i Äine ga prijatnijim za uÅ¡i nekih ljudi. Ovo pogotovu važi za normalke. Snimak zvuÄi analognije, toplije.
Magnetofoni su se u nekim studijima koristili samo zbog bojenja zvuka (snime na digitalu, propuste kroz trakaš i bi svetlost :D ).

Na kraju, cela stvar je Äisto subjektivna, bitno je Å¡ta se tebi sviÄ‘a.
Hromke su bolje u bojenju zvuka od metalki.
CD ne dodaje Å¡um, niti boji zvuk.
Prazna kaseta ionako košta manje od 100 kinti. Moj savet: probaj pa vidi šta ti se sviđa.

Link to comment
Share on other sites

Dobro kaže zek. Na traku uvek možeš da nasnimiš nešto drugo.

A sad po pitanju zvuka sa kasete...

Traka dodaje Å¡um u zvuk. Traka boji zvuk. Ovo drugo je ono na Å¡ta si mislio.

Magnetofonske trake (a pogotovo kasete, zbog male brzine i Å¡irine trake) "oboje" zvuk i Äine ga prijatnijim za uÅ¡i nekih ljudi. Ovo pogotovu važi za normalke. Snimak zvuÄi analognije, toplije.

Magnetofoni su se u nekim studijima koristili samo zbog bojenja zvuka (snime na digitalu, propuste kroz trakaš i bi svetlost :D ).

Na kraju, cela stvar je Äisto subjektivna, bitno je Å¡ta se tebi sviÄ‘a.

Hromke su bolje u bojenju zvuka od metalki.

CD ne dodaje Å¡um, niti boji zvuk.

Prazna kaseta ionako košta manje od 100 kinti. Moj savet: probaj pa vidi šta ti se sviđa.

BaÅ¡ zbog tog Å¡uma i obožavam zvuk sa kasete,ne steriliÅ¡u ga kao dotiÄni CD plejeri :) Å to se tiÄe hromki i metalki svaka ima svoju prednost i mane ali ako su hromke bolje u bojenju zvuka zbog Äega su metalke onda toliko na ceni? :roll:

Link to comment
Share on other sites

Trake ne bi trebalo da "boje" zvuk, već da imaju Å¡to linearniju reprodukciju Äujnog spektra.

Metal trake bi trebalo da imaju najveći frekventni raspon (Äak kao trakaÅ¡i od 20 do 20.000 Hz).

Metalke su takođe "tvrđe" trake i znaju znatno brže da "pojedu" loše glave na kasetofonu.

Meni su na mom starom Sony-ju uvek bile najbolje standardne fero trake od Maxella ili TDK.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...