Jump to content


JNA


Gox co.

Recommended Posts

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

92/93 VP4310 PanÄevo, RV PVO - inžinjerija (kaboom!).

 

Za tadaÅ¡nju vojniÄku platu mogao da se kupi eurokrem u kantini... kod kuće se sluÅ¡ao Techniks SUV-570, neki Teac i Bose 401.

 

Nesrećna 93. sa joÅ¡ nesrećnijom novÄanicom od 50.000.000.000, benzin koÅ¡tao 3 nemaÄke marke...

Link to comment
Share on other sites

Pretpostavljam da je u pitanju bila Äuvena videoteka "Atina", kasnije kafe, a danas poslastiÄarnica (mada na novoj lokaciji, u KaraÄ‘orÄ‘evoj ulici). Kako je vojska gubila na znaÄaju i disciplina vremenom popuÅ¡tala, tako je ograda kasarne preko puta kafea sve viÅ¡e tonula od preskakanja.  :)

 

Probaću da se raspitam o zastavniku, pa ako neÅ¡to saznam - javljam. 

Super, hvala!  :wave2

Link to comment
Share on other sites

E taj znam, tu blizu je BK "Metalac" :thumbsup2 i hala - naravno :cheers

 

Ja se kafea sećam iz vremena kada je bio preko puta kasarne, mada je moguće da je kasnije premeÅ¡ten, verovatno zbog progresivnog (pr)opadanja kasarne i broja aktivnih vojnika. U prilog tome govori i činjenica da se danaÅ¡nja poslastičarnica "Atina" nalazi u KaraÄ‘orÄ‘evoj ulici, u kojoj je i Hala sportova.  :blah

Link to comment
Share on other sites

92/93 VP4310 PanÄevo, RV PVO - inžinjerija (kaboom!).

 

Za tadaÅ¡nju vojniÄku platu mogao da se kupi eurokrem u kantini... kod kuće se sluÅ¡ao Techniks SUV-570, neki Teac i Bose 401.

 

Nesrećna 93. sa joÅ¡ nesrećnijom novÄanicom od 50.000.000.000, benzin koÅ¡tao

 

 

..i sad toliko kosta, oko 1,5 Euro.. to mu u nekdasnjim markama dodje 3 DM. Ne mogu da verujem da se bas nista nije promenilo??? :-)

Link to comment
Share on other sites

Momci, da li znate (vi mlaÄ‘i) ili se sećate (stariji hifisti) da je za ovakvu temu u bivÅ¡oj SFRJ sledovala kriviÄna prijava Äesto skopÄana sa puno muke i patnje da bi se Äovek spasao zatvora?  Pojam vojne tajne se onda tumaÄio mnooogo strooogo.

 

Tako sam ja - potpuno naivno - zime '84. napisao razglednicu drugaru koji je služio u jednoj kasarni u Dalmatinskoj zagori i javio mu da sam se upravo vratio u ZG nakon 3-4 nedelje provedene na vojnoj vežbi u okolini Slunja.  Razume se, pisao sam iskljuÄivo o onome Å¡to je bilo Äak snimljeno i prikazano na zagrebaÄkom teve dnevniku u viÅ¡e navrata.  PoÅ¡to sam se potpisao nadimkom i ovi njegovi kreteni nisu mogli znati moje pravo ime, a moja kasarana je imala puk od par hiljada ljudi i verovatno 200-300 BeograÄ‘ana u njemu, Äoveka su digli u pola noći iz kreveta i uz verbalnu torturu i pretnje iznudili mu moje ime (on mi se, siromah, kasnije izvinjavao, posle me zvao za kuma i sad smo kumovi).  Tako sam ja umalo dospeo u zatvor, a spasao me je moj kapetan koji je, srećom, bio makar za dlaku normalniji i inteligentniji od ostalih oficira te propale vojske.

 

PS: Vidim da ovde ima jedan moj "gene" - pozdrav nadeeesno za Mrmota :wave2

Link to comment
Share on other sites

Bio si u Slunju na taktickoj...od toga ima gore samo ona u Hercegovini, mislim negde kod Capljine. Tamo su ljudi padali u nesvest od napora i muke. Moj utisak o vremenu provedenom u JNA je takav, da nakon 12 meseci dana mrmota sam iste odmah izbrisao iz pamcenja, tako da se danas malo toga i secam. Bilo je i ok ljudi, ali sve u svemu neprezaljeno i uzalud protraceno vreme u najlepsim godinama. Bio sam prokazan od strane desetara da citam nemacke pisce, pa sam zbog Stepskog vuka maltretiran od pretpostavljenih ispiranjem mozga....koje li ironije....

Link to comment
Share on other sites

Pula Rojc ...21 dan obuke , pa audicija za muzicare gde sam primljen , 7 dana slobodno da odemo kuci po istrumente i do kraja samo svirka ...

 

Јел ти Ћеваповић био надређени?

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

85-86 god.

Niš - "Filip Kljajić"

Skoplje - "Maršal Tito"

Ves - mehaniÄar za unf i rru

Po kazni par put ribao Tita ispred ulaza, a poÅ¡to sam pustio komÅ¡ije gance da se brÄkaju u fontani, svakojutarnje i popodnevno ribanje Tita do kraja trajanja pritvora.

Naj, naj, zalivanje ruža po ljetnjem pljusku oko prijavnice! Pih

Osim tih 15 dana pritvora, milina. Htio sam da ostanem za stalno. Khm

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Malo kasnim ali hajde da se i ja upišem nešto se mislim.

 

Decembar '86 RV PVO aerodrom Cerklje,Cerklje ob Krki-Slovenija,zakletva na Plesu u Zagrebu,gadjanje u Slunju i rt kamenjar kod Pule,po kazni kako je neko rekao u Udbini (gradio sam aerodrom tamo) ali Titova Korenica tadaÅ¡nja i PlitviÄka jezera su mi ostala u prelepom sećanju kao i diskoteka Slap i oni hoteli sa stranim turistima,joÅ¡ sam bio u Zadru,Rijeci i zadržao se neko vreme u selu Željava 14 km od Bihaća gde je onaj famozni aerodrom u planini (mislim sa pistom u unutar planine koji je kasnije kako sam Äuo miniran i sruÅ¡en).

Vratio sam se na kraju u Cerklje gde sam doÄekao kraj vojnog roka doduÅ¡e posle male exkurzije u vojnom zatvoru u Zagrebu 3 meseca i skinuo sam se 1988-e u martu.Slike bolje da ne postavljam.

Link to comment
Share on other sites

U selu dve kafane. U jednom odliÄna (pileća) jetrca na žaru i Union pivo. U drugom Zlatorog, ne sećam se Å¡ta je bilo za klopu. :)

 

U kasarni dobra klopa, centralno grejanje.

 

Ne ponovilo se. :ph34r:

 

Jednu od te dve je držao jedan bosanac,na žalost bili smo primorani da je demoliramo kao i vlasnika zbog nacionalistiÄkog ponaÅ¡anja vlasnik muslimanske veroispovesti i jedan naÅ¡ iz Bosne su se pokaÄili oko nekog internog pitanja poÅ¡to su iz istog kraja u Bosni i tako nastade rusvaj kao i restoran "GriÄ" na putu iz Cerklja ka Brežicama ako se sećaÅ¡,tamo je pisalo psima i vojnicima zabranjen ulaz,tako da smo se ja i Pezo IbriÅ¡im iz Goražda naÅ¡li u Äudu kada smo po naruÄenom pivu dobili znak na uvid i kada su nam (a njih smo i Äekali) doÅ¡li ostali klasići ceo inventar je zavrÅ¡io u reci Krka preko puta odmah.

 

Kao Å¡to ti reÄe ne ponovilo se.

Link to comment
Share on other sites

restoran "GriÄ" na putu iz Cerklja ka Brežicama

 

Sećam se, tamo je bila zaista dobra klopa. Jednom sam, Äak, dosta posle vojske, na putu za Radovljicu, siÅ¡ao sa auto-puta da tu predahnem.  Ja sam bio u vojsci one godine kada je Tile umro, nisu joÅ¡ bili toliko drÄni prema JNA. To je, valda, doÅ¡lo kasnije.

 

Razumem Å¡to nisu voleli vojsku - malo mesto, pa kad izaÄ‘u iz kasrne, ima ih viÅ¡e nego stanovnika. A bilo ih raznih... 

 

No, treba biti stoka pa staviti onakvu tablu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...